Справа № 375/2990/25
Провадження № 3/375/70/26
10 лютого 2026 року селище Рокитне
Суддя Рокитнянського районного суду Київської області Смик М.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Рокитне Білоцерківського району Київської області матеріали справ про адміністративне правопорушення, що надійшли від Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України Управління стратегічних розслідувань в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 172-6 КУпАП та частиною 1 статті 172-6 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований та проживає на АДРЕСА_1 ,
за участі прокурора Ткаченка М.М., Поночовного М.П.,
ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією та підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 172-6 КУпАП, адже несвоєчасно, 5 листопада 2025 року, без поважних причин подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, та несвоєчасно, 4 квітня 2025 року, без поважних причин подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік.
Так, ОСОБА_1 - депутат Рокитнянської селищної ради Білоцерківського району Київської області, являється суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, згідно підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» та зобов'язаний був подавати щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан відповідно до Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64-2022, що затверджений Законом України «Про затвердження Указу Президента України» Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ і у подальшому строк дії воєнного стану продовжувався в установленому законодавством порядку і, наразі, також діє.
Відповідно до Закону України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» № 2115-ІХ від 3 березня 2022 року у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України фізичні особи, фізичні особи - підприємці, юридичні особи, крім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством, подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи.
У подальшому законодавцем було визначено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року (абз. 1 п. 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції»).
Також було передбачено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених у частинах 7-14 статті 45 цього Закону (абз. 4 п.2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції»).
З урахуванням викладеного, ОСОБА_1 мав подати щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2021 рік не пізніше 31 січня 2024 року та 2024 рік не пізніше 31 березня 2025 року.
Натомість ОСОБА_1 подав описані декларації, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у власному персональному електронному кабінеті 5 листопада 2025 року о 14 год 05 хв та 4 квітня 2025 року о 16 год 36 хв.
Датою вчинення правопорушень за двома епізодами є 5 листопада 2025 року та 4 квітня 2025 року - дата несвоєчасного подання вищевказаних двох декларацій, часом -5 листопада 2025 року о 14 год 05 хв, та 4 квітня 2025 року о 16 год 36 хв, місцем вчинення правопорушень доцільно визначити місцезнаходження установи, в якій ОСОБА_1 обіймає посаду депутата, тобто Рокитнянську селищну раду.
Подія та склад адміністративних правопорушень, доводиться як особистими усними поясненнями особи, яка в судовому засіданні усвідомлено підтвердила, що фактичні обставини, викладені у протоколах про адміністративне правопорушення відповідають дійсності і він справді подав всі дві обов'язкові декларації 5 листопада 2025 року, а не 31 січня 2024 року та 4 квітня 2025 року, а не 31 березня 2025 року, а також іншими матеріалами, які були зібрані уповноваженим органом - Департаментом стратегічних розслідувань Національної поліції України, де містяться:
-протоколи про адміністративне правопорушення від 2 грудня 2025 року №4211, № 4212, які за формою та змістом відповідають вимогам статті 256 КУпАП та Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справи України від 6 листопада 2015 року № 1376;
-довідки, які містять інформацію про особу ОСОБА_1 ;
- копії рішень Рокитнянської селищної ради від 4 грудня 2020 року № 02;
- роздруківки, які підтверджують дати подання декларацій;
- роздруківки, які підтверджують послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 за період з 28 березня 2024 року до 5 листопада 2025 року;
- наукові експертні висновки;
- листи Верховної Ради України;
- положення про Управління стратегічних розслідувань в Київській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 6 листопада 2019 року № 17.
Описані документи приєднані до протоколів від 2 грудня 2025 року.
Наявними матеріалами підтверджується, що при складанні протоколів від 2 грудня 2025 року особу ОСОБА_1 установлено на підставі паспорта громадянина України, йому роз'яснено його права та обов'язки, передбачені статтями 55, 56, 59, 63 Конституції України, стаття 268 КУпАП, повідомлено про те, що розгляд справи про притягнення до адміністративної відповідальності відбуватиметься в уповноваженому суді. Також вбачається, що протоколи ОСОБА_1 отримав та підписав.
Як вказувалося вище, під час розгляду справи в суді ОСОБА_1 підтвердив фактичні обставини, зокрема, щодо перебування на посаді, подачу декларацій 5 листопада 2025 року та 4 квітня 2025 року.
Прокурор Ткаченко І.Р. надав усні пояснення по суті справи, вказав на наявність події і складу адміністративного правопорушення та просив постановити судове рішення про визнання винуватості особи.
У статті 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Проаналізувавши матеріали справи, виступ ОСОБА_1 та прокурора, суд (суддя) дійшов висновку про наявність події та складу адміністративних правопорушень в обставинах, за яких відносно ОСОБА_1 складені протоколи про адміністративне правопорушення за частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Оскільки ОСОБА_1 визнається винним у вчиненні правопорушень, що передбачені частиною 1 статті 172-6 КУпАП, до нього застосовується передбачене законодавством адміністративне стягнення у межах санкції відповідної статті, при накладенні якого враховуються характер вчиненого, особа винного (вік, стан здоров'я, наявність осіб на утриманні) ступінь вини, майновий стан.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність є визнання вини.
Обставин, що обтяжують відповідальність не встановлено.
Підстав для повернення протоколів про адміністративні правопорушення, так само як і підстав для закриття провадження у справах не встановлено.
У порядку статті 40-1 КУпАП, статті 4 Закону України «Про судовий збір» з особи, яка притягується до адміністративної відповідальності на користь держави підлягає стягненню судовий збір (0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2025).
Керуючись статтями 23, 33-35, 40-1, 172-6, 268, 276, 277, 279, 280, 283, 285, 294 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 172-6 КУпАП та частиною 1 статті 172-6 КУпАП та піддати його адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн у дохід держави.
Стягнути із ОСОБА_1 у дохід держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Рокитнянський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова може бути пред'явлена до примусового виконання протягом трьох місяців з моменту набрання нею законної сили.
Стягувачем за цією постановою державний орган, за матеріалами якого судом прийнято відповідне рішення.
Боржником за цією постановою є особа, яка притягається до адміністративної відповідальності (анкетні дані, що видалося за можливе установити, наведені в вступній частині постанови).
Відповідно до частин 1-3 статті 307 КУпАП, якими встановлено, що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно зі статтею 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною 1 статті 307 цього Кодексу (п'ятнадцять днів з дня вручення постанови), постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Суддя Марина СМИК