Справа № 372/445/26
Провадження 1-кс-141/26
ухвала
Іменем України
05 лютого 2026 року Слідчий суддя Обухівського районного суду Київської області ОСОБА_1
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
розглянувши у залі судових засідань Обухівського районного суду Київської області клопотання прокурора Обухівської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_3 про проведення огляду, -
Прокурор Обухівської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_3 , звернувся до слідчого судді із клопотанням про надання дозволу на проведення огляду в межах кримінального провадження № 42025112340000284, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 17.12.2025 року, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 254 КК України.
На обґрунтування клопотання прокурор зазначив, що сектором дізнання Обухівського РУП ГУНП в Київській області, здійснюється дізнання кримінального правопорушення (проступку) передбаченого ч. 1 ст. 254 КК України, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025112340000284 від 17 грудня 2025 року.
Нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням здійснюється Обухівською окружною прокуратурою Київської області.
Встановлено, що на території Обухівського району Київської області, встановлено імовірний факт безгосподарського використання земель невстановленими особами, яке спричинило тривале зниження або втрату їх родючості, виведення земель з сільськогосподарського обороту, змивання гумусного шару, порушення структури ґрунту.
З матеріалів кримінального провадження вбачається, що земельна ділянка з кадастровим номером: 3222487001:01:008:5028, відноситься до категорії земель сільськогосподарського призначення, та розташована за адресою: Київська область, Обухівський район, село Ходосівка, вулиця Піонерська.
Так, на даний час встановлено, що на вказаній земельній ділянці розташована автомобільна мийка.
Відповідно до ст. 22 Земельного кодексу України, землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.
До земель сільськогосподарського призначення належать:
а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги);
б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель інших категорій, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі під об'єктами виробництва біометану, які є складовими комплексів з виробництва, переробки та зберігання сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).
Набуття у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення здійснюється з урахуванням вимог статті 130 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 23 Земельного кодексу України землі, придатні для потреб сільського господарства (крім самозалісених земель), повинні надаватися насамперед для таких цілей: 1) ведення сільського господарства; 2) ведення лісового господарства; 3) створення територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
Визначення земель, придатних для потреб сільського господарства, провадиться на підставі даних державного земельного кадастру.
Для будівництва промислових підприємств, об'єктів житлово-комунального господарства, залізниць і автомобільних шляхів, ліній електропередачі та електронних комунікаційних мереж, магістральних трубопроводів, а також для інших потреб, не пов'язаних з веденням сільськогосподарського виробництва, надаються переважно несільськогосподарські угіддя або сільськогосподарські угіддя гіршої якості.
Лінії електропередачі та електронних комунікаційних мереж та інші комунікації проводяться головним чином вздовж шляхів, трас тощо.
Відповідно до ч. 3 ст. 35 Земельного кодексу України земельні ділянки, призначені для садівництва, можуть використовуватись для закладання багаторічних плодових насаджень, вирощування сільськогосподарських культур, а також для зведення необхідних будинків, господарських споруд тощо.
Враховуючи вищевикладене, можна прийти до висновку, що на вказаних земельних ділянках сільськогосподарського призначення провадиться діяльність, яка виходить за межі цільового призначення та передбачає фактичне використання такої ділянки в інших цілях взагалі не пов'язаних із сільським господарством.
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.
Згідно ст. ст. 12, 17-1 Закону України «Про охорону земель» до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі охорони земель на території сіл, селищ, міст належать установлення обмежень (обтяжень) у використанні, тимчасова заборона (зупинення) чи припинення використання земельної ділянки громадянами та юридичними особами в разі порушення ними вимог законодавства в галузі охорони земель.
До повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, у галузі охорони земель, належать здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про використання та охорону земель щодо: додержання режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, а також територій, що підлягають особливій охороні; додержання екологічних нормативів з питань використання та охорони земель; установлення та використання водоохоронних зон і прибережних захисних смуг, а також щодо додержання режиму використання їх територій; ведення будівельних, днопоглиблювальних робіт, видобування піску і гравію, прокладення кабелів, трубопроводів та інших комунікацій на землях водного фонду.
В свою чергу, згідно п. 4 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 № 333, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань: здійснює державний нагляд (контроль) в агропромисловому комплексі: у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі за: дотриманням вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових договорів, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; використанням земельних ділянок відповідно до цільового призначення; дотриманням вимог земельного законодавства органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з питань передачі земель у власність та надання у користування, у тому числі в оренду, зміни цільового призначення.
Таким чином, вбачається, що на земельних ділянках з вказаним кадастровими номерами проводилися будівельні роботи, які прямо заборонені законодавством.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (CC2) та значними (СС3) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із Законом України «Про оцінку впливу на довкілля», підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після отримання дозволу на виконання будівельних робіт.
Дозвіл на виконання будівельних робіт видається органами державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Розроблення проектної документації на будівництво регламентується ст. 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», відповідно до якої вона розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником.
За таких обставин орган державного архітектурного-будівельного контролю у відповідності до імперативних приписів п. п. 1, 3 ч. 4 ст. 29 і ст. 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», отримавши від замовника містобудівний розрахунок щодо забудови ділянок, зобов'язаний був відмовити у видачі містобудівних умов і обмежень та дозволу на виконання будівельних робіт.
Разом з тим, аналіз норм чинного законодавства свідчить, що розроблення детального плану території у межах земель сільськогосподарського призначення без зміни їх категорії є незаконним та таким, що суперечить низці нормативно-правових актів України.
Таким чином, під час провадження дізнання виникла потреба встановлення факту віднесення земельних ділянок з кадастровими номерами 3222487001:01:008:5028, до земель сільськогосподарського призначення, та здійснення на них діяльності не пов'язаною із веденням сільського господарства.
Так, відповідно до відомостей наявних у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, земельна ділянка із кадастровим номером 3222487001:01:008:5028, належить на праві власності ОСОБА_4 .
Вказана протиправна діяльність, є предметом розслідування у даному кримінальному провадженні, а земельні ділянки містять на собі матеріальні сліди, що можуть підтвердити або спростувати факт незаконних будівельних робіт на земельних ділянках сільськогосподарського призначення, тобто на земельних ділянках, не призначених для будівництва, що являється злочинним наслідком імовірного вчинення кримінального правопорушення.
3 огляду на викладене, у сторони обвинувачення виникла необхідність у проведенні огляду на території вказаних земельних ділянок, а також об?єктів будівництва що на них розміщені.
Під час проведення вказаної слідчої дії, із залученням працівників Головного управління Держгеокадастру у Київській області, сертифікованих інженерів-геодезистів, та Державної архітектурно-будівельної інспекції України планується визначити територію земельних ділянок, їх координати, конфігурацію, розміри та площу, характеристики ділянок. Окрім того, необхідно визначити територію забудови вказаних земельних ділянок, координати, конфігурацію, розміри та площу об'єктів будівництва, інші будівельно-технічні характеристики, що можуть свідчити про факт проведення будівельних робіт всупереч ст. ст. 24, 29, 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», зафіксувати інші відомості, що вказують на обставини вчинення кримінального правопорушення.
Без проведення огляду об'єктів та земельних ділянок, на яких вони розташовані, неможливо буде виконати покладені на орган досудового розслідування завдання кримінального провадження, передбачені ст. 2 Кримінального процесуального кодексу України, в частині захисту осіб, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини та, окрім того, може призвести до приховування злочину, а тому прокурор звернувся з вказаним клопотанням.
Прокурор Обухівської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_3 у судовому засіданні подане клопотання про проведення огляду підтримав, просив задовольнити.
Слідчий суддя, заслухавши прокурора, дослідивши матеріали клопотання, дійшов до висновку про задоволення клопотання, з наступних підстав.
Судом встановлено, що сектором дізнання Обухівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області розслідується кримінальне провадження № 42025112340000284, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 17.12.2025 року, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 254 КК України.
Прокурор просить надати дозвіл на проведення огляду території земельної ділянки з кадастровим номером: 3222487001:01:008:5028, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , та яка відповідно до відомостей наявних у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, належить на праві власності ОСОБА_4 , а також об'єктів, що на них розташовані, з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення.
Згідно статті 233 КПК України земельна ділянка, об'єкти будівництва та інші приміщення є іншим володінням особи, проникнути до яких з будь-якою метою, дозволяється лише за добровільною згодою особи, яка нею володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті.
Відповідно до ч. 1 ст. 237 КПК України з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей та документів.
Відповідно до ч. 2 ст. 237 КПК України огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Відповідно до ч. 2 ст. 234 КПК України обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.
Відповідно до ст. 30 Конституції України не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду.
Внесене прокурором клопотання відповідає вимогам ст. 234 КПК України, у матеріалах клопотання достатньо даних про здійснення досудового розслідування вказаного кримінального провадження з якого вбачається наявність підстав для проведення огляду, а також враховуючи, що огляд житла чи іншого володіння особи проводиться лише за вмотивованою ухвалою слідчого судді, клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Таким чином, у судовому засіданні встановлено усі, передбачені ст. 234 КПК України, підстави для задоволення внесеного прокурором клопотання.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 223, 237, 369-372, 532 КПК України, суд,
Клопотання прокурора Обухівської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_3 про проведення огляду - задовольнити.
Надати дізнавача сектору дізнання Обухівського районного управління поліції ГУНП в Київській області які входять до складу групи дізнавачів, в межах кримінального провадження № 42025112340000284 від 17 грудня 2025 року, із залученням спеціалістів, у кримінальному провадженні дозвіл на проведення огляду території земельної ділянки з кадастровим номером: 3222487001:01:008:5028, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , та яка відповідно до відомостей наявних у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, належить на праві власності ОСОБА_4 , а також об'єктів, що на них розташовані, з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення.
Строк дії ухвали визначити до 05 березня 2026 року включно.
Відповідно до ст. 235 КПК України, ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи з підстав зазначених у клопотанні прокурора, слідчого надає право проникнути до житла чи іншого володіння особи лише один раз.
Ухвала набирає законної сили з моменту оголошення, оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя: ОСОБА_1