10 лютого 2026 рокуЛьвівСправа № 300/4529/25 пров. № А/857/46277/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
судді-доповідача -Шевчук С. М.
суддів -Кухтея Р. В.
Носа С. П.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2025 року у справі № 300/4529/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державного реєстратора Управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської обласної державної адміністрації Скринник Наталії Миколаївни, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації, Релігійна організація "Релігійна громада парафія Різдва Пресвятої Богородиці Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) міста Чернівці (вул. Кубинська, 15) Чернівецького району Чернівецької області", Управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської обласної державної адміністрації про скасування державної реєстрації,
місце ухвалення судового рішення м. Івано-Франківськ
Розгляд справи здійснено за правиламиспрощеного позовного провадження
суддя у І інстанціїЧуприна О.В.
дата складання повного тексту рішенняне зазначена
І. ОПИСОВА ЧАСТИНА
Прівалова Оксана Михайлівна (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ), звернулася з адміністративним позовом до відповідача - Державного реєстратора Управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської обласної державної адміністрації Скринник Наталії Миколаївни у якому просила:
визнати протиправною вчинену державним реєстратором Управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської обласної державної адміністрації Скринник Наталією Михайлівною реєстраційну дію від 23.06.2025 о 09:50:43 за №1000381070006007039 та скасувати державну реєстрацію в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань змін до відомостей про юридичну особу: релігійну організацію "Релігійна громада парафія Різдва Пресвятої Богородиці Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) міста Чернівці (вул. Кубинська, 15) Чернівецького району Чернівецької області", реєстраційний номер справи 103800703908, ідентифікаційний код 21438373, вчинену 23.06.2025 о 09:50:43, за №1000381070006007039, яка проведена державним реєстратором Скринник Наталією Михайлівною Управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської обласної державної адміністрації;
зобов'язати державного реєстратора Управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської обласної державної адміністрації Скринник Наталію Михайлівну відновити зміст відомостей у державному реєстрі шляхом внесення відомостей у наступних розділах такого змісту:
"Найменування юридичної особи" - Релігійна організація "Релігійна громада парафія на честь Різдва Пресвятої Богородиці Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви міста Чернівці вулиця Кубинська, 15, Чернівецького району Чернівецької області";
"Скорочене найменування юридичної особи" - РО "Релігійна громада парафія на честь Різдва Пресвятої Богородиці Чернівецько-Буковинської єпархії УПЦ міста Чернівці вулиця Кубинська, 15, Чернівецького району Чернівецької області";
"Місце знаходження юридичної особи" - 58000, місто Чернівці, вулиця Кубинська, 15, Чернівецького району Чернівецької області;
"Відомості про керівника юридичної особи, та про інших осіб (за наявності), які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи" - Гуцул Сергій Олександрович;
"Відомості про органи управління юридичної особи" - Парафіяльні збори, Парафіяльна рада, настоятель парафії;
"Інформація про здійснення зв'язку" - +380506910706;
"Інформація про скановані копії документів, що долучаються", статут, прийнятий 27.08.2017 року на загальних зборах віруючих громадян релігійної організації "Релігійна громада парафія на честь Різдва Пресвятої Богородиці Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви міста Чернівці вулиця Кубинська, 15, Чернівецького району Чернівецької області".
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2025 року у справі № 300/4529/25 у задоволенні вказаного позову відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції позивач звернулася з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким позов задовольнити повністю. В обґрунтування апеляційної скарги вказує, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, судове рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
В доводах апеляційної скарги вказує, що судом невірно оцінено доводи адміністративного позову та невірно надано їм оцінку. На переконання позивача, під час проведення оскаржуваних реєстраційних дій, відповідачами порушено вимоги Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" від 15.05.2003 за №755-IV (надалі по тексту також - Закон №755-ІV) і Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" від 23.04.1991 за №987-XII (надалі по тексту також - Закон №987-ХІІ). Зокрема скаржник заначив, про не надання до державної реєстрації певного переліку документів, Управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської ОДА вказує про наступне: (1) підписант заяви про реєстрацію статуту релігійної громади у новій редакцій виконував повноваження керівника з дати проведення загальних (парафіяльних) зборів релігійної громади від 23.02.2025 і відповідно був наділений такими повноваженнями; (2) для релігійних організацій Законом №755-ІV не передбачено вимог про подання реєстру осіб (громадян), які брали участь в засіданні уповноваженого органу управління юридичної особи при здійсненні державної реєстрації внесення змін про такі; (3) стаття 17 Закону №755-ІV передбачає подання тільки установчого документу юридичної особи в новій редакції у разі внесення змін, що містяться в установчому документі, проте не оригінал статуту релігійної організації; (4) стаття 17 Закону №755-ІV не передбачає подання документа про місцезнаходження юридичної особи.
Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, у якому заперечує проти задоволення апеляційної скарги та просить суд залишити рішення суду першої інстанції без змін, з мотивів аналогічних тим, що викладені судом першої інстанції в оскаржуваному рішенні.
Треті особи своїм правом на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористалися, відповідно до частини 4 статті 304 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
Про розгляд апеляційної скарги відповідач, треті особи та позивач в особі його представника повідомлені шляхом надіслання ухвали про відкриття апеляційного провадження та про призначення апеляційної скарги до розгляду через електронний кабінет сервісу "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС), підтвердженням чого є відповідні дані автоматизованої системи документообігу суду.
Про розгляд апеляційної скарги Релігійна організація "Релігійна громада парафія Різдва Пресвятої Богородиці Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) міста Чернівці повідомлена шляхом надіслання ухвали про відкриття апеляційного провадження та про призначення апеляційної скарги до розгляду на поштову адресу, про що в матеріалах справи міститься відповідне відстеження вручених рекомендованих поштових відправлень.
Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. В силу вимог ч.4 ст.229 КАС України якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
ІІ. ОЦІНКА СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ
Ухвалюючи судове рішення про відмову у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивач не довів належними доказами обставин щодо протиправності вчиненої державним реєстратором Управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської обласної державної адміністрації Скринник Наталією Михайлівною реєстраційної дії від 23.06.2025 із здійснення державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань змін до відомостей про юридичну особу: релігійну організацію "Релігійна громада парафія Різдва Пресвятої Богородиці Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) міста Чернівці (вул. Кубинська, 15) Чернівецького району Чернівецької області".
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що Релігійна організація "Релігійна громада парафія Різдва Пресвятої Богородиці Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) міста Чернівці (вул. Кубинська, 15) Чернівецького району Чернівецької області" зареєстрована як юридична особа з організаційно-правовою формою "релігійна організація" 18.12.1991, дата запису 21.02.2011, номер запису 10381200000007039, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 25.06.2025 (а.с.37-39 том І).
Статут релігійної організації, ухвалений парафіяльними зборами 08.09.1991 та зареєстрований рішенням Чернівецького облвиконкому за №324 від 18.12.1991 (а.с.64-67 том ІІ), на підставі чого видане свідоцтво про реєстрацію статуту релігійної організації за №7 від 18.12.1991 (а.с.69 том ІІ).
27.08.2017 проведено загальні збори (парафіяльні збори) (а.с.77 том ІІ), на яких прийнято Статут релігійної організації "Релігійної громади парафії на честь Різдва Пресвятої Богородиці Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви міста Чернівці вулиця Кубинська, 15 Чернівецької області" (а.с.81-88 том ІІ), котрий зареєстрований розпорядженням Чернівецької обласної державної адміністрації за №1016-р від 17.11.2017 (а.с.91-104 том ІІ).
Протоколом загальних (парафіяльних) зборів релігійної організації "Релігійної громади парафії на честь Різдва Пресвятої Богородиці Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви міста Чернівці вулиця Кубинська, 15 Чернівецької області" за №1 від 23.02.2025 засвідчується прийняття рішень з наступного порядку денного:
(1) Про обрання голови і секретаря Загальних (Парафіяльних) зборів;
(2) Про затвердження списку членів Загальних (Парафіяльних) зборів;
(3) Про обрання лічильної комісії Загальних (Парафіяльних) зборів;
(4) Про зміну підлеглості Релігійної громади у канонічних та організаційних питаннях шляхом входу до складу релігійного об'єднання - Православної Церкви України, а також про зміну найменування Релігійної громади;
(5) Про зміну адреси місцезнаходження Релігійної громади (район);
(6) Про внесення змін та прийняття Статуту Релігійної громади шляхом викладення його в новій редакції і про звернення до Преосвященного єпископа Чернівецького і Буковинського Феогноста про прийняття Релігійної громади до складу Чернівецько-Буковинської Єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України);
(7) Про зміну керівництва парафії і ревізійної комісії;
(8) Про уповноваження на підписання протоколу Загальних (Парафіяльних) зборів;
(9) Про проведення реєстрації статут Релігійної громади у новій редакції та державної реєстрації змін до відомостей про Релігійну громаду, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.34-40 том ІІ).
Також із змісту вказаного протоколу слідує, що членами Загальних (Парафіяльних) зборів у кількості 267 вірян, що затверджені списком (Додаток 1 до Протоколу), зокрема, ухвалено про: зміну підлеглості Релігійної громади у канонічних та організаційних питаннях шляхом входу до складу релігійного об'єднання - Православної Церкви України; про обрання Головою Загальних (Парафіяльних) зборів та керівником релігійної організації Олеся Юрія Тадеусовича; про зміну адреси місцезнаходження релігійної громади на "58025, Чернівецька область, Чернівецький район, місто Чернівці, вулиця Кубинська, будинок 15"; про зміну офіційного найменування релігійної громади (новим повним найменуванням визначено: Релігійна організація "Релігійна громада парафія Різдва Пресвятої Богородиці Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) міста Чернівці (вул. Кубинська, 15) Чернівецького району Чернівецької області", новим скороченим найменуванням визначено: РО "РГ парафія Різдва Пресвятої Богородиці Чернівецько-Буковинської єпархії УПЦ (ПЦУ) міста Чернівці"); про викладення та прийняття Статуту Релігійної громади в новій редакції та проведення реєстрації такого, а також державної реєстрації змін до відомостей про релігійну громаду, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
До Чернівецької обласної державної адміністрації уповноваженою особою Олесем Юрієм Тадеусовичем подано заяву про реєстрацію статуту релігійної громади у новій редакції від 12.03.2025 (а.с.22 том ІІ) із долученням до такого Статуту релігійної організації у новій редакції, прийнятий рішенням загальних (парафіяльних) зборів, оформлених протоколом за №1 від 23.02.2025 (а.с.24-33 том ІІ), протокол загальних (парафіяльних) зборів релігійної організації за №1 від 23.02.2025 (а.с.34-40 том ІІ), Список членів релігійної організації, які взяли участь у загальних (парафіяльних) зборах 23.02.2025 (а.с.41-56 том ІІ)
Розпорядженням Чернівецької обласної державної адміністрації за №455-р від 21.03.2025 зареєстровано у новій редакції Статут релігійної організації "Релігійна громада парафія Різдва Пресвятої Богородиці Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) міста Чернівці (вул. Кубинська, 15) Чернівецького району Чернівецької області" (а.с.20-21 том ІІ).
Окрім вказаного, ОСОБА_2 звернувся до державного реєстратора із заявою про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу релігійної організації, а саме: зміну керівника або відомостей про керівника, зміну найменування, зміну місцезнаходження, зміну інформації здійснення зв'язку (а.с.86-87 том І).
23.06.2025 державним реєстратором Управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської обласної державної адміністрації Скринник Н.М. вчинено реєстраційну дію "Державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу, номер запису 1000381070006007039, а саме: зміна керівника або відомостей про керівника; зміна найменування юридичної особи (повного та/або скороченого); зміна місцезнаходження юридичної особи; зміна інформації для здійснення зв'язку з юридичною особою; зміна установчих документів, що засвідчується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 25.06.2025 (а.с.37-39 том І).
Вважаючи протиправною вчинену державним реєстратором Управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської обласної державної адміністрації Скринник Наталією Михайлівною реєстраційну дію від 23.06.2025 із здійснення державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань змін до відомостей про юридичну особу: релігійну організацію "Релігійна громада парафія Різдва Пресвятої Богородиці Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) міста Чернівці (вул. Кубинська, 15) Чернівецького району Чернівецької області", позивач звернулася до суду з метою захисту свого порушеного права.
ІV. ПОЗИЦІЯ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ
Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи, викладені у апеляційній скарзі, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права і правової оцінки обставин у справі у межах, визначених статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), колегія суддів встановила таке.
Частиною 2 статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини, пов'язані із діяльністю релігійних організацій регулюються Законом України «Про свободу совісті та релігійні організації» від 23.04.1991 №987-XII (далі Закон №987-XII).
Згідно із статтею 7 Закону №987-XII релігійні організації в Україні утворюються з метою задоволення релігійних потреб громадян сповідувати і поширювати віру і діють відповідно до своєї ієрархічної та інституційної структури, обирають, призначають і замінюють персонал згідно із своїми статутами (положеннями).
Релігійними організаціями в Україні є релігійні громади, управління і центри, монастирі, релігійні братства, місіонерські товариства (місії), духовні навчальні заклади, а також об'єднання, що складаються з вищезазначених релігійних організацій. Релігійні об'єднання представляються своїми центрами (управліннями).
Нормами статті 13 Закону №987-XII визначено, що релігійна організація визнається юридичною особою з дня її державної реєстрації. Релігійна організація як юридична особа користується правами і несе обов'язки відповідно до чинного законодавства і свого статуту (положення).
Відповідно до змісту статті 12 Закону №987-ХІІ, відомості, зокрема, про вид релігійної організації, її віросповідну приналежність і місцезнаходження повинні міститися у статуті (положенні) релігійної організації, який (як і зміни до нього) підлягає реєстрації в порядку, встановленому статтею 14 вказаного Закону.
31.01.2019 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підлеглості релігійних організацій та процедури державної реєстрації релігійних організацій зі статусом юридичної особи» №2673-VIII від 17.01.2019 (далі- Закон №2673-VIII), яким внесено зміни до Закону №987-ХІІ та Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» в частині уточнення процедури та механізмів зміни приналежності релігійних громад до релігійних центрів (управлінь), діючих в Україні та за її межами, а також закріплено право релігійних громад на вільну зміну цієї підлеглості - шляхом внесення відповідних змін до статуту громади.
Так, відповідно до статті 8 Закону №987-XII релігійна громада є місцевою релігійною організацією віруючих громадян одного й того самого культу, віросповідання, напряму, течії або толку, які добровільно об'єдналися з метою спільного задоволення релігійних потреб.
Членство в релігійній громаді ґрунтується на принципах вільного волевиявлення, а також на вимогах статуту (положення) релігійної громади. Релігійна громада на власний розсуд приймає нових та виключає існуючих членів громади у порядку, встановленому її статутом (положенням).
Держава визнає право релігійної громади на її підлеглість у канонічних та організаційних питаннях будь-яким діючим в Україні та за її межами релігійним центрам (управлінням) і вільну зміну цієї підлеглості шляхом внесення відповідних змін до статуту (положення) релігійної громади. Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту ухвалюється загальними зборами релігійної громади. Такі загальні збори релігійної громади можуть скликатися її членами.
Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту ухвалюється не менш як двома третинами від кількості членів релігійної громади, необхідної для визнання повноважними загальних зборів релігійної громади відповідно до статуту (положення) релігійної громади.
Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту засвідчується підписами членів відповідної релігійної громади, які підтримали таке рішення.
Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту підлягає реєстрації в порядку, встановленому статтею 14 цього Закону.
Зміна підлеглості релігійної громади не впливає на зміст права власності та інших речових прав такої релігійної громади, крім випадку, встановленого статтею 18 цього Закону.
Частина громади, не згідна з рішенням про зміну підлеглості, має право утворити нову релігійну громаду і укласти договір про порядок користування культовою будівлею і майном з їхнім власником (користувачем).
Повідомлення державних органів про утворення релігійної громади не є обов'язковим.
Нормами статті 14 Закону №987-XII визначено, що для реєстрації статуту (положення) релігійної громади у новій редакції до органу реєстрації статуту подаються: заява за підписом керівника або уповноваженого представника релігійної громади; статут (положення) релігійної громади у новій редакції.
До статуту релігійної організації у новій редакції додатково подаються належним чином засвідчені копії:
1) рішення (витягу) уповноваженого органу релігійної організації про внесення змін до статуту (положення), яке ухвалено відповідно до порядку, визначеного у статуті (положенні) релігійної організації, до установчих документів якої вносяться зміни;
2) чинної редакції статуту (положення) релігійної організації з усіма змінами, що до нього вносилися (якщо вони оформлювалися окремими додатками).
У разі подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері релігії, а також обласної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, а в Автономній Республіці Крим - до Ради міністрів Автономної Республіки Крим неповного переліку документів, визначеного у цій статті, та/або оформлення їх без дотримання встановлених вимог, відсутності у статуті (положенні) релігійної організації відомостей, встановлених частиною третьою статті 12 цього Закону, релігійній організації пропонується у межах строків, встановлених цим Законом, усунути виявлені недоліки.
У разі якщо релігійна організація не усунула виявлені недоліки протягом встановлених строків, всі документи, які надійшли до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері релігії, обласної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, а в Автономній Республіці Крим - до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, крім заяви про реєстрацію статуту (положення) релігійної організації (змін до них), повертаються їй супровідним листом із роз'ясненням причин такого повернення.
Орган, який здійснює реєстрацію, в місячний термін розглядає заяву, статут (положення) релігійної організації, приймає відповідне рішення і не пізніш як у десятиденний термін письмово повідомляє про нього заявникам.
Зміни і доповнення статутів (положень) релігійних організацій підлягають реєстрації в тому ж порядку і в ті ж терміни, що і реєстрація статутів (положень).
Законом №2673-VIII також було внесено зміни до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», а саме: пункт 14 частини першої статті 1 цього Закону доповнено ще одним суб'єктом державної реєстрації «центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері релігії, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації - у разі державної реєстрації юридичних осіб - релігійних організацій».
Частинами 1, 2 статті 12 Закону №987-XII встановлено, що статут (положення) релігійної організації, який відповідно до цивільного законодавства визначає її правоздатність, підлягає реєстрації у порядку, встановленому статтею 14 цього Закону. Статут (положення) релігійної організації приймається на загальних зборах віруючих громадян або на релігійних з'їздах, конференціях.
Згідно частини 3 статті 12 коментованого Закону, статут (положення) релігійної організації повинен містити відомості про: 1) найменування, вид релігійної організації, її віросповідну приналежність і місцезнаходження; 11) органи управління релігійної організації, їхню компетенцію, порядок прийняття ними рішень; 2) місце релігійної організації в організаційній структурі релігійного об'єднання; 3) майновий стан релігійної організації; 4) права релігійної організації на заснування підприємств, засобів масової інформації, інших релігійних організацій, створення навчальних закладів; 5) порядок внесення змін і доповнень до статуту (положення) релігійної організації; 6) порядок вирішення майнових та інших питань у разі припинення релігійної організації.
Окрім вказаного статут (положення) може містити й інші відомості, пов'язані з особливостями діяльності даної релігійної організації. Статут (положення) релігійної організації не повинен суперечити чинному законодавству. Документи, які визначають віросповідну діяльність, вирішують інші внутрішні питання релігійної організації, не підлягають реєстрації в державних органах (частини 4-6 статті 12 Закону №987-XII).
В силу вимог частини 1 статті 14 Закону №987-XII, реєстрація статуту (положення) релігійної громади, зокрема у новій редакції, здійснюється, в тому числі, обласними державними адміністраціями.
З матерів справи убачається, що розпорядженням Чернівецької обласної державної адміністрації за №455-р від 21.03.2025 зареєстровано у новій редакції Статут релігійної організації "Релігійна громада парафія Різдва Пресвятої Богородиці Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) міста Чернівці (вул. Кубинська, 15) Чернівецького району Чернівецької області" (а.с.20-21 том ІІ).
Зі змісту протоколу №1 від 23.02.2025, порядку денного загальних (парафіяльних) зборів релігійної організації "Релігійної громади парафії на честь Різдва Пресвятої Богородиці Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви міста Чернівці вулиця Кубинська, 15 Чернівецької області", убачається, що членами загальних (Парафіяльних) зборів ухвалено рішення про:
зміну підлеглості Релігійної громади у канонічних та організаційних питаннях шляхом входу до складу релігійного об'єднання - Православної Церкви України;
про обрання Головою Загальних (Парафіяльних) зборів та керівником релігійної організації Олеся Юрія Тадеусовича;
про зміну адреси місцезнаходження релігійної громади на "58025, Чернівецька область, Чернівецький район, місто Чернівці, вулиця Кубинська, будинок 15";
про зміну офіційного найменування релігійної громади (новим повним найменуванням визначено: Релігійна організація "Релігійна громада парафія Різдва Пресвятої Богородиці Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) міста Чернівці (вул. Кубинська, 15) Чернівецького району Чернівецької області", новим скороченим найменуванням визначено: РО "РГ парафія Різдва Пресвятої Богородиці Чернівецько-Буковинської єпархії УПЦ (ПЦУ) міста Чернівці");
про викладення та прийняття Статуту Релігійної громади в новій редакції та проведення реєстрації такого, а також державної реєстрації змін до відомостей про релігійну громаду, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
На підставі ухвалених рішень ОСОБА_2 звернувся до державного реєстратора (відповідача у цій справі) із заявою про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу релігійної організації, а саме: зміну керівника або відомостей про керівника, зміну найменування, зміну місцезнаходження, зміну інформації здійснення зв'язку (а.с.86-87 том І).
Розпорядженням Кабінету Міністрів України "Деякі питання надання адміністративних послуг через центри надання адміністративних послуг" від 16.05.2014 за №523-р затверджено "Перелік адміністративних послуг органів виконавчої влади та адміністративних послуг, що надаються органами місцевого самоврядування у порядку виконання делегованих повноважень, які є обов'язковими для надання через центри надання адміністративних послуг".
Підставами надання адміністративної послуги "Державна реєстрація змін до відомостей про релігійну громаду, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у тому числі змін до установчих документів" (ідентифікатор 01105) слугує Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань".[Далі по тексту Закон-№755-ІV]
В свою чергу надання адміністративної послуги "Реєстрація статуту (положення) релігійної громади у новій редакції" (ідентифікатор 01098) здійснюється на підставі Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації".
23.06.2025 державним реєстратором Управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської обласної державної адміністрації Скринник Н.М. вчинено реєстраційну дію "Державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу, номер запису 1000381070006007039, а саме:
зміна керівника або відомостей про керівника; зміна найменування юридичної особи (повного та/або скороченого);
зміна місцезнаходження юридичної особи; зміна інформації для здійснення зв'язку з юридичною особою;
зміна установчих документів, що засвідчується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 25.06.2025 (а.с.37-39 том І).
Отож спірні правовідносини стосуються надання адміністративної послуги "Державна реєстрація змін до відомостей про релігійну громаду, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у тому числі змін до установчих документів" (ідентифікатор 01105) на підставі Закону №755-ІV.
Частиною 1 статті 3 Закону №755-ІV визначено, що його дія поширюється на відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, фізичних осіб - підприємців та відокремлених підрозділів юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави.
Поряд із цим, Законом №755-ІV може бути встановлено особливості державної реєстрації громадських формувань, релігійних організацій, а також здійснення реєстраційних дій під час виведення неплатоспроможних банків з ринку або ліквідації банків (частина 2 статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань".
За абзацом 4 частини 2 статті 4 Закону №755-IV, державна реєстрація юридичних осіб - релігійних організацій (релігійних громад) на підставі документів, поданих у паперовій або електронній формі, проводиться незалежно від місцезнаходження релігійної організації (релігійної громади).
Частиною 4 статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" встановлено перелік документів, котрі подаються для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, крім змін до відомостей, передбачених частиною п'ятою цієї статті.
Доводи апеляційної скарги позивача стосуються порушення державним реєстратором вимог Законів №755-ІV та №987-XII в частині не врахування при проведенні реєстраційної дії обставин не подання до державної реєстрації певного переліку документів та звернення неуповноваженої особи за вчиненням реєстраційних дій, які є предметом спору у цій справі то, колегія суддів зазначає таке.
Досліджуючи питання відсутності повноважень на звернення із заявою про проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу (релігійну організацію, судом апеляційної інстанції ураховано таке.
У спірному випадку, із заявою про проведення державної реєстрації змін до відомостей стосовно названої юридичної особи релігійної організації звернувся ОСОБА_2 (а.с.86-87 том І), як особа яка обрана керівником такої юридичної особи.
Із змісту протоколу загальних (парафіяльних) зборів релігійної організації "Релігійна громада парафії на честь Різдва Пресвятої Богородиці Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви міста Чернівці вулиця Кубинська, 15 Чернівецької області" за №1 від 23.02.2025 убачається, що ОСОБА_2 обрано Головою Загальних (Парафіяльних) зборів (питання перше порядку денного), головою Парафіяльної ради та керівником релігійної організації (сьоме питання порядку денного), а також уповноважено на "представництво інтересів Релігійної громади, в тому числі перед […] Чернівецькою обласною державною адміністрацією (обласною військовою адміністрацією), відділами (управліннями) державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, з метою реєстрації статуту Релігійної громади у новій редакції, а також проведення державної реєстрації змін до відомостей про Релігійну громаду, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, та відповідно надати їй (йому) право від імені Релігійної громади підписувати заяви, форми реєстраційних карток, цей протокол Загальних (Парафіяльних) зборів Релігійної громади, Статут Релігійної громади та інші документи, передбачені чинний законодавством України, засвідчувати своїм підписом копії документів, з метою реєстрації Статуту Релігійної громади у новій редакції, а також внесення змін до відомостей про Релігійну громаду, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, запитувати та отримувати (в тому числі оригінали) будь-які документи, у разі необхідності вносити плату за дії, що пов'язані з такою державною реєстрацією" (дев'яте питання порядку денного).
Відповідно до статті 92 ЦК України, юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону.
Орган або особа, яка відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступає від її імені, а також яка є членом колегіального виконавчого органу юридичної особи, з моменту її вступу на посаду набуває обов'язків щодо такої юридичної особи, зокрема зобов'язана діяти виключно в інтересах юридичної особи, добросовісно і розумно, у межах повноважень, наданих статутом юридичної особи і законодавством, і у спосіб, який, на її добросовісне переконання, сприятиме досягненню мети діяльності юридичної особи, у тому числі уникаючи конфлікту інтересів (частина 3 статті 92 ЦК України).
Загальні збори товариства своїм рішенням створюють виконавчий орган та встановлюють його компетенцію і склад.
При цьому суд зазначає, що дії керівника юридичної особи не охоплюються поняттям представництва у розумінні частини 2 статті 14 Закону №755-IV.
Отож повноваження керівника юридичної особи виникають не з моменту внесення відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру, а з моменту фактичного початку виконання ним своїх обов'язків на підставі прийнятого уповноваженим органом управління юридичної особи рішення про його призначення (обрання), яким у досліджуваному випадку слугували рішення загальних зборів РО "РГ парафія Різдва Пресвятої Богородиці Чернівецько-Буковинської єпархії УПЦ (ПЦУ) міста Чернівці" 23.02.2025.
Аналогічні висновки також містяться у листі Міністерства юстиції України від 27.03.2020 за №3167/8.4.4/32-20 (а.с.101 том І).
З урахуванням обумовленого, колегія суддів відхиляє доводи скаржника про відсутність у ОСОБА_2 повноважень на звернення до державного реєстратора із заявою про проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу (релігійну організацію), позаяк такі є безпідставними та не знайшли свого підтвердження.
Щодо необхідності засвідчення рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту підписами членів релігійної організації.
Перелік документів, які подаються для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи визначено частиною 4 ст. 17 Закону №755-IV.
Зокрема пунктом 3 частини 4 статті 17 Закону №755-IV установлено подання реєстру осіб (громадян), які брали участь в засіданні уповноваженого органу управління юридичної особи, - у разі внесення змін до відомостей про громадські об'єднання, політичні партії.
Натомість релігійна організація відносно якої проведено реєстраційні дії не відноситься до громадських об'єднань, позаяк питання щодо громадських об'єднань визначаються - Законом «Про громадські об'єднання», а про релігійні організації - спеціальним законом «Про свободу совісті та релігійні організації». Також релігійна організація не є політичною партією.
Як наслідок положення пункту 3 частини 4 статті 17 Закону №755-IV не є застосовуваними до даних правовідносин, позаяк державна реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі у цій справі не стосується громадські об'єднання, політичні партії.
Водночас судом ураховано, що у відповідності до вимог пункту 6 частини 1 статті 15 Закону №755-IV, рішення уповноваженого органу управління юридичної особи, що подається для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, викладається у письмовій формі, прошивається, пронумеровується та підписується засновниками (учасниками), уповноваженими ними особами або головою та секретарем загальних зборів (у разі прийняття такого рішення загальними зборами), якщо інше не передбачено законом.
Зібраними у справі доказами про які йдеться вище підтверджено повноваження ОСОБА_2 на підписання протоколу загальних (Парафіяльних) зборів Релігійної громади та статуту Релігійної громади рішенням загальних (парафіяльних) зборів РО "РГ парафія Різдва Пресвятої Богородиці Чернівецько-Буковинської єпархії УПЦ (ПЦУ) міста Чернівці", оформлених протоколом за №1 від 23.02.2025.
Як наслідок суд відхиляє доводи скаржника, як підставу для задоволення його вимог з приводу того, що відповідачу мало б бути надано у спірному випадку рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту, засвідчене підписами членів релігійної організації, позаяк такий документ не є обов'язковим для проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу - релігійну громаду (організацію).
Стосовно ж доводів скаржника з приводу не подання до державної реєстрації оригіналу статуту, а також належним чином засвідченої копії документа про право власності чи користування приміщенням або письмової згоди власника приміщення на надання адреси за місцезнаходженням релігійної громади, зазначеним у статуті, то суд зазначає наступне.
За приписами статті 14 Закону №987-XII до переліку документів, що подаються для реєстрації статуту (положення) релігійної громади у новій редакції до органу реєстрації, поряд з іншим належать документи на підтвердження відомостей, викладених у такому статуті (положенні), зокрема:
- належним чином засвідчена копія документа про право власності чи користування приміщенням або письмової згоди власника приміщення на надання адреси за місцезнаходженням релігійної організації, зазначеним у статуті (положенні) релігійної громади (пункт 2 частини 2),
- оригінал чи належним чином засвідчена копія чинної на дату подання документів редакції статуту (положення) релігійної громади, до якого мають бути внесені зміни, з відміткою про державну реєстрацію (з усіма змінами, що до нього вносились) (пункт 2 частини 4).
Натомість спірні правовідносини стосуються виключно державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, а відтак перелік документів, які подаються для такої реєстрації, передбачений частиною 4 статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».
До визначеного частиною 4 статті 17 Закону №755-IV переліку документів не ввійшов перелік документів, на які вказує скаржник, позаяк названий скаржником перелік документів згідно статті 14 Закону №987-XII подається виключно при реєстрації статуту в тому числі і його нової редакції.
За приведених обставин, колегія суддів відхиляє доводи скаржника з проведення державної реєстрації за обставин подання документів не в повному обсязі, позаяк встановлені обставини справи доводять прямо протилежне.
Стосовно ж доводів скаржника з приводу того, що державний реєстратор був зобов'язаний відмовити у проведенні державної реєстрації, позаяк має місце неправомочність поданого рішення, яке оформлено протоколом за №1 від 23.02.2025 через невідповідність кількості осіб, присутніх на загальних (парафіяльних) зборах, тій, що зазначена у відомостях про юридичну особу-релігійну громаду, то колегія суддів зазначає таке.
Частина 2 статті 6 Закону №755-IV, яка визначає повноваження державного реєстратора, передбачає виключно перевірку поданих документів на наявність підстав для відмови у державній реєстрації, однак не надає повноважень витребовувати у заявника інші документи, не передбачені для проведення конкретної реєстраційної дії, і не покладає обов'язку перевіряти достовірність відомостей, що містяться у таких документах.
Так із місту протоколу загальних (парафіяльних) зборів релігійної організації "Релігійна громада парафії на честь Різдва Пресвятої Богородиці Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви міста Чернівці вулиця Кубинська, 15 Чернівецької області" за №1 від 23.02.2025, одним із ухвалених питань порядку денного було затвердження списку членів таких зборів у кількості 267 осіб (вірян) відповідно до Додатку 1 до такого протоколу.
Так, враховуючи те, що членами релігійної громади визнали себе 267 осіб, саме таку кількість спільно вирішено вважати повноважною для вирішення питань релігійної громади, в тому числі прийняття рішення про зміну підлеглості та внесення змін до Статуту.
Обставина наявності у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про засновників релігійної організації "Релігійна громада парафії на честь Різдва Пресвятої Богородиці Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви міста Чернівці вулиця Кубинська, 15 Чернівецької області" у кількості 2 150 осіб не заперечується сторонами.
Натомість у відомостях Реєстру відсутній перелік зазначених осіб із наведенням їх персональних даних та інших ідентифікуючих ознак, що унеможливлює співставлення з інформацією, відображеною у Додатку 1 до протоколу від 23.02.2025;
При цьому судом ураховано, що додаток 1 до протоколу від 23.02.2025 не подавався разом із пакетом документів до державного реєстратора для проведення відповідної реєстраційної дії, оскільки, відповідно до вимог частини 4 статті 17 та статті 15 Закону №755-IV, у заявника не виникало такого обов'язку, а відтак він не міг бути досліджений реєстратором;
Поряд з вказаним, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що у цій адміністративній справі не підлягають оцінці правовідносини, які передували проведенню оскаржуваних реєстраційних дій, а зокрема щодо: правомочності рішення, яке оформлено протоколом загальних (парафіяльних) зборів релігійної організації "Релігійна громада парафії на честь Різдва Пресвятої Богородиці Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви міста Чернівці вулиця Кубинська, 15 Чернівецької області" за №1 від 23.02.2025; правомірності оформлення результатів таких зборів протоколом №1 від 23.02.2025;правомірності дій пов'язаних з проведення Чернівецькою обласною державною адміністрацією реєстрації Статуту шляхом прийняття розпорядження за №455-р від 21.03.2025, оскільки такі правовідносини не є складовою частиною публічно-правового спору, котрий розглядається адміністративним судом. Такий спір, у випадку його ініціювання і в залежності від складу учасників, повинен вирішуватися за правилами цивільного чи господарського судочинства.
Підсумовуючи викладене колегія суддів вважає правомірним та обґрунтованим висновок суду першої інстанції, що державному реєстратору Управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської обласної державної адміністрації Скринник Наталії Миколаївні надано повний та вичерпний перелік документів, визначений чинним законодавством України, для проведення оскаржуваної реєстраційної дії 23.06.2025 о 09:50:43, номер запису №1000381070006007039, а відтак підстави для задоволення апеляційної скарги та позовної заяви відсутні.
Отож доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи.
Відповідно до статті 8 Конституції України, статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України та частини першої статті 17 Закону України від 23 лютого 2006 року «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави, та застосовує цей принцип з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Європейський суд з прав людини в рішенні у справі «Гарсія Руїз проти Іспанії» (рішення від 21 січня 1999 року), зокрема, зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Європейської конвенції з прав людини і зобов'язує суди викладати підстави для своїх рішень, це не можна розуміти як вимогу давати докладну відповідь на кожний аргумент.
Тому за наведених вище підстав, якими обґрунтовано судове рішення, суд не убачає необхідності давати докладну відповідь на інші аргументи, зазначені сторонами, оскільки вони не є визначальними для прийняття рішення у цій справі.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються і підстав для його скасування не вбачається.
Колегія суддів зазначає, що підстави для перерозподілу та присудження судових витрат у даній справі - відсутні.
Керуючись ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2025 року у справі № 300/4529/25 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя С. М. Шевчук
судді Р. В. Кухтей
С. П. Нос