Постанова від 10.02.2026 по справі 380/7082/25

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2026 рокуЛьвівСправа № 380/7082/25 пров. № А/857/3599/26

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

судді-доповідача -Шевчук С. М.

суддів -Кухтея Р. В.

Носа С. П.

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові в електронній формі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2025 року у справі № 380/7082/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій,

місце ухвалення судового рішення м.Львів

Розгляд справи здійснено за правиламиспрощеного позовного провадження

суддя у І інстанціїГулик А. Г.

дата складання повного тексту рішенняне зазначена

ВСТАНОВИВ:

І. ОПИСОВА ЧАСТИНА

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2025 року у справі № 380/7082/25 прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 07.11.2025 про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 у справі №380/7082/25.

Не погоджуючись з обумовленою ухвалою суду першої інстанції позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувану ухвалу та ухвалити постанову, якою у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 у справі № 380/7082/25 відмовити; встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Волинській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 у справі № 380/7082/25.

В обґрунтування апеляційної скарги вказує, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, судове рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зокрема скаржник зазначає, що стверджуючи, що відповідачем на виконання рішення суду проведено перерахунок пенсії, суд першої інстанції не вважав за доцільне пересвідчитись, чи внаслідок такого перерахунку позивач дійсно отримує пенсію у перерахованому розмірі та вказав на безпідставне обмеження перерахованої пенсії максимальним розміром.

Відповідач своїм правом на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався, відповідно до частини 4 статті 304 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.

Про розгляд апеляційної скарги відповідач та позивач повідомлені через електронний кабінет сервісу "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС), підтвердженням чого є відповідні дані автоматизованої системи документообігу суду.

У разі відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю, суд апеляційної інстанції розглядає справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів (п. 1 ч. 1 ст. 311 КАС України).

ІІ. ОЦІНКА СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

Постановляючи оскаржувану ухвалу, суд першої інстанції виходив з того, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області здійснені всі залежні від нього дії для забезпечення належного виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19 червня 2025 року у справі № 380/7082/25.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 у справі №380/7082/25, позовні вимоги ОСОБА_1 :

- визнано протиправними дії відповідача щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії з 77% до 70% відповідних сум грошового забезпечення під час перерахунку пенсії з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та 01.02.2023 на підставі довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , та обмеження пенсії позивача максимальним розміром;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 в розмірі 77% з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та 01.02.2023 на підставі довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , без обмеження максимальним розміром, з врахуванням раніше виплачених сум.

В подальшому до Львівського окружного адміністративного суду надійшла заява представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22.09.2025 у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.

Заява обґрунтована тим, що 11.08.2025 представник позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області з адвокатським запитом щодо виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 у справі № 380/7082/25. У відповідь Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області листом від 15.08.2025 № 0300-0202-8/53084 повідомило, що постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 “Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень» (далі - Постанова № 821) установлено, що видатки на виплату перерахованих пенсій за рішеннями суду, які набрали законної сили після набрання чинності цією постановою (17.07.2025), здійснюються після впровадження доопрацьованої Пенсійним фондом України інформаційної системи для ведення обліку видатків на виплату судових рішень за джерелами їх фінансування. Оскільки рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 у справі № 380/7082/25 набрало законної сили після 17.07.2025, виконати його можливо після завершення впровадження Постанови № 821.

Позивач вважає, що такі дії відповідача не можна вважати належним виконанням судового рішення, а тому просить суд зобов'язати відповідача подати звіт про виконання судового рішення.

Ухвалою від 20.10.2025 суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області подати звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 у справі №380/7082/25.

07.11.2025 до суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 07.11.2025 про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 у справі №380/7082/25.

Вирішуючи питання про прийняття звіту про виконання рішення суду, суд дійшов таких висновків.

ІV. ПОЗИЦІЯ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ

Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи, викладені у апеляційній скарзі, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права і правової оцінки обставин у справі у межах, визначених статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), колегія суддів встановила таке.

Стаття 129-1 Конституції України визначає, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно із ч. 2 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Частинами 2, 13 ст.14 КАС України визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно із ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Ухвалою від 20.10.2025 суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області подати звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 у справі №380/7082/25.

06.11.2025 Головне управління Пенсійного фонду у Волинській області подало до суду звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 у справі № 380/7082/25, в якому повідомило, що на виконання зазначеного рішення суду здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , на підтвердження чого надало протоколи про перерахунок пенсії та розрахунок на доплату.

На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19 червня 2025 року у справі № 380/7082/25 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії на підставі довідок Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/20138 суд, № 11/20139-суд, № 11/20140-суд, № 11/20141-суд від 23 травня 2024 року в розмірі 77 % та без обмеження максимальним розміром, з врахуванням раніше виплачених сум.

Перерахований розмір пенсії з 01 лютого 2020 року складає 17326,85 грн; з 01 лютого 2021 року - 18717,78 грн, 01 лютого 2022 року - 20184,70 грн, 01 лютого 2023року - 31229,66 грн.

З протоколу про перерахунок пенсії ОСОБА_1 вбачається, що з 01.11.2025 позивачу нараховано пенсію у розмірі: 31229,66 (основний розмір пенсії) + 1500,00(індексація 2024 рік) + 1500,00 (індексація 2025 рік) = 34229,66 грн, з урахуванням максимального розміру 31229,66 грн, з урахуванням понижуючих коефіцієнтів 26840,30грн.

Натомість рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 у справі № 380/7082/25 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та 01.02.2023 без обмеження максимальним розміром. При цьому таке судове рішення не містить кінцевої дати виплати пенсії у вказаному розмірі.

Колегія суддів зазначає, якщо судове рішення про перерахунок пенсії, яке не містить кінцевої дати, то воно підлягає виконанню безстроково - до моменту зміни правового регулювання (законодавства), що діяло на момент прийняття рішення.

Натомість відповідач здійснив на виконання судового рішення про перерахунок пенсії із застосуванням обмеженням максимального розміру, що суперечить резолютивній частині рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 у справі № 380/7082/25.

При цьому відповідач не надав ні суду першої, ні апеляційної інстанцій суду жодних доказів з приводу того, що обмеження максимальним розміром належної позивачу пенсії з певно визначеної дати здійснено відповідачем у зв'язку із зміною правового регулювання з вказаного питання, правову оцінку якого не могло бути надано судом в ході розгляду вказаної адміністративної справи.

Також відповідач не надав доказів виплати позивачу пенсії з урахуванням здійсненого перерахунку.

Як наслідок суд дійшов передчасного висновку про виконання судового рішення у цій справі відповідачем та про прийняття обумовленого звіту.

Підсумовуючи викладене колегія суддів приходить до висновку, що у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду у Волинській області про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 у справі № 380/7082/25, який надійшов до суду 06 листопада 2025 року слід відмовити та встановити боржнику новий термін для подання звіту з приводу виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 у справі №380/7082/25 терміном 10 календарних днів з дня отримання цієї постанови.

Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги знайшли своє підтвердження, а висновки суду першої інстанції є такими, що зроблені за неповного з'ясування судом обставин, що мають значення для вирішення справи.

Відповідно до статті 8 Конституції України, статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України та частини першої статті 17 Закону України від 23 лютого 2006 року «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави, та застосовує цей принцип з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Європейський суд з прав людини в рішенні у справі «Гарсія Руїз проти Іспанії» (рішення від 21 січня 1999 року), зокрема, зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Європейської конвенції з прав людини і зобов'язує суди викладати підстави для своїх рішень, це не можна розуміти як вимогу давати докладну відповідь на кожний аргумент.

Тому за наведених вище підстав, якими обґрунтовано судове рішення, суд не убачає необхідності давати докладну відповідь на інші аргументи, зазначені сторонами, оскільки вони не є визначальними для прийняття рішення у цій справі.

Враховуючи викладене колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку, що оскаржувана ухвала суду не відповідає дійсним обставинам справи та нормам матеріального права, а відтак апеляційну скаргу слід задовольнити частково, а оскаржувану ухвалу скасувати з прийняттям постанови про відмову відповідачу у прийнятті звіту та встановлення нового терміну для подання звіту з приводу виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 у справі №380/7082/25.

Керуючись ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 317, ст. 321, ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2025 року у справі № 380/7082/25 скасувати.

Ухвалити постанову, якою у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду у Волинській області про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 у справі № 380/7082/25, який надійшов до суду 06 листопада 2025 року -відмовити.

Встановити Головного управління Пенсійного фонду у Волинській області новий термін для подання звіту до Львівського окружного адміністративного суду з приводу виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 у справі № 380/7082/254 - 10 (десять) календарних днів з моменту, отримання вказаної постанови.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та касаційному оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя С. М. Шевчук

судді Р. В. Кухтей

С. П. Нос