Справа № 279/7641/25
номер провадження 3/279/47/26
10 лютого 2026 року місто Коростень
Суддя Коростенського міськрайонного суду Житомирської області Пацко О.О., розглянувши матеріали, які надійшли з УПП в Житомирській області ДПП НПУ про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно з протоколом серії ЕПР1№524595 від 26.11.2025, ОСОБА_1 26.11.2025 року о 21:27 год. в м. Коростень, по пров. Шевченка, 8, керував транспортним засобом «Mazda L400» д.н.з, « НОМЕР_1 » з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: порушення мови, сповільнена хода та мова, поведінка, що не відповідає обстановці. У встановленому законом порядку, водію запропоновано пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у найближчому закладі охорони здоров'я, на що останній відмовився. Відсторонено від керування транспортним засобом згідно ст. 266 КУпАП. Порушив пункт 2.5 Правил Дорожнього руху, вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
Також, згідно з протоколом серії ЕПР1№ 542640 від 16.12.2025, ОСОБА_1 16.12.2025 року о 20:10 год. в м. Коростень, по пров. Шевченка, 8, керував транспортним засобом «Mitsubishi L400» д.н.з, « НОМЕР_1 » з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: неприродна блідність обличчя, порушення мови, поведінка, що не відповідає обстановці. У встановленому законом порядку, водію запропоновано пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у найближчому закладі охорони здоров'я, на що останній відмовився. Відсторонено від керування транспортним засобом згідно ст. 266 КУпАП. Порушив пункт 2.5, вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
Постановою суду від 10.02.2026 адміністративні справи об'єднано в одне провадження.
Розгляд справи за клопотанням ОСОБА_1 неодноразово відкладався, по заяві на ознайомлення з матеріалами справи та у зв'язку з хворобою.
В судове заксідання 10.02.2026 року ОСОБА_1 знов не з'явився, подав заяву про відкладення розгляду справи у зв'язку з хворобою, однак будь яких медичних довідок не надав, не вжив жодних заходів для належної реалізації своїх процесуальних прав та обов'язків.
Відсутність медичних документів при проханні відкласти розгляд справи за станом здоров'я дозволяє суду визнати причину неявки неповажною та розглянути справу без участі сторони.
При цьому суддею зауважується, що ОСОБА_1 в тому числі, мав об'єктивну можливість особисто або через представника в повній мірі реалізувати свої права, передбачені ст. 268 КУпАП, та не був позбавлений можливості надати письмові клопотання, заяви, звернення чи пояснення з приводу обставин правопорушення, однак такими своїми правами останній не скористався.
Наразі вжито всі необхідні заходи для забезпечення участі у судовому засіданні особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду об'єктивно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч. 1 ст.6 даної Конвенції.
Враховуючи положення ст.268 КУпАП, якою визначений вичерпний перелік справ про адміністративні правопорушення, під час розгляду яких участь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою, з урахуванням того, що під час розгляду справи про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП не передбачається обов'язкова присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за відсутності ОСОБА_1 , за матеріалами справи.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.
Завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення згідно зі ст.245 КУпАП є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Порядок дорожнього руху на території України, згідно з положеннями Закону України від 30 червня 1993 року № 3353-XII «Про дорожній рух», встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306 (далі - Правила дорожнього руху).
Пункт 1.3 Правил дорожнього руху передбачає, що учасники дорожнього руху зобов'язанні знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
У п. 1.9 Правил дорожнього руху встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Так, п. 2.5. Правил дорожнього руху зобов'язує водія на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. За невиконання вимог цього пункту Правил передбачено адміністративну відповідальність за ст. 130 КУпАП.
Законодавець саме з метою забезпечення безпеки дорожнього руху, життя та здоров'я його учасників, поклав на водіїв транспортних засобів додаткові обов'язки, зокрема - пройти на вимогу працівника поліції в установленому порядку медичний огляд для визначення стану наркотичного сп'яніння.
У рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» («O'Halloran and Francis v. the United Kingdom») [GC] no. 15809/02 і 25624/02 ECHR 29 червня 2007 року постановлено, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Таким чином, ОСОБА_1 реалізував своє право керувати транспортним засобом, тим самим погодився нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі згідно норм, встановлених законами держави Україна.
Частиною першою статті 130 КУпАП передбачена відповідальність як за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, так і за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Тобто, сама по собі відмова водія від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, утворює самостійний склад адміністративного правопорушення та має наслідком адміністративну відповідальність.
Із відеофіксації з нагрудної камери поліцейського вбачається, що ОСОБА_1 відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння на місці зупинки із застосуванням технічного приладу газоаналізатора «Drager Alcotest » та відмовився проїхати в медичний заклад для визначення стану сп'яніння, від надання пояснень посуті відмовився.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні вище вказаних правопорушень стверджується обставинами зазначеними в протоколах про адміністративне правопорушення серії ЕПР1№524595 від 26.11.2025, та ЕПР1№ 542640 від 16.12.2025; розпискою про роз'яснення прав та обов'язків; направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, накотичного чи іншого сп'яніння; розпискою про ознайомлення водія з вимогами ч.1ст.266 КУпАП щодо відсторонення водія від керування транспортним засобом; рапортом поліцейської СРПП Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області; постановою серія ЕННА №6229600 від 26.11.2025 року, про стягнення за адміністративне правопорушення; відеозаписами з портативного відеореєстратора.
Фіксування відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння було проведено з дотриманням вимог ст.266 КУпАП, факт відмови пройти відповідний огляд водієм не заперечувалось. Працівником поліції було доведено до його відома про існування підозри в керуванні транспортним засобом у стані наркотичного сп'яніння, вказано на конкретні ознаки такого стану та роз'яснено підстави для проведення відповідного огляду.
Статтею 251 КУпАП встановлено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, а також іншими документами.
Таким чином, докази, які долучені працівниками поліції до матеріалів справи є достатньо переконливі, чіткі та узгоджені між собою.
Судом установлено, що рішення про відмову від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння було прийнято свідомо ОСОБА_1 .. Останній, будучи водієм та маючи відповідне посвідчення водія, обізнаний з Правилами дорожнього руху, зокрема п. 2.5, який зобов'язує водія на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою визначення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а тому, відмовляючись від проходження такого огляду, має нести юридичну відповідальність.
Об'єктивних причин відмови від проходження ОСОБА_1 огляду на стан наркотичного сп'яніння судом не встановлено.
Відповідно до ст. 36 КУпАП, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
При призначенні виду адміністративного стягнення ОСОБА_1 в межах санкцій ч.1 ст. 130, ч.1 ст.130 КУпАП , суд, дотримуючись принципу співвідношення між тяжкістю вчиненого адміністративного правопорушення та заходом державного примусу, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини в скоєнні правопорушення, вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 , адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 рік.
Згідно ст. 283 КУпАП суд вирішує питання про стягнення судового збору з особи, на яку накладається адміністративне стягнення.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ч.5 ст. 126, ч.3 ст. 130, ст.ст. 268, 279, 280, 283, 284,317-1 КпАП України,-
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених ч.1 ст. 130, ч.1 ст. 130 КУпАП та на підставі ст.36 КУПАП остаточно накласти на нього стягнення у виді виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 рік.
Штраф сплатити за реквізитами: ГУК у Житомир обл/Житомир обл/21081300, код отримувача: (ЄДРПОУ) 37976485, банк отримувача: Казначейство Украї (ЕАП), розрахунковий рахунок: UА 368999980313060149000006001 код класифікації доходів бюджету: 21081300)
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 605,60 гривень судового збору за наступними реквізитами: ГУК ум. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача: (ЄДРПОУ) 379993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), розрахунковий рахунок: UА908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Відповідно дост.308 КУпАП Україниу разі несплати штрафу у строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік вчиненого правопорушення.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці згідноЗакону України «Про виконавче провадження».
Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подання апеляційної скарги до Житомирського апеляційного суду.
Суддя О.О.Пацко