Постанова від 10.02.2026 по справі 300/143/25

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2026 рокуЛьвівСправа № 300/143/25 пров. № А/857/17438/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючої суддіХобор Р. Б.,

суддів:Бруновської Н. В.,

Шавеля Р. М.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційні скарги ОСОБА_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2025 року, що ухвалив суддя Микитюк Р.В., у місті Івано - Франківську, у справі № 300/143/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, у якому просить суд:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Івано-Франківській області щодо непроведення перерахунку пенсії, на підставі довідки Головного управління ДСНС України в Івано-Франківській області № 54-8668/5412 від 03.12.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023,

- зобов'язати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.02.2023, на підставі довідки Головного управління ДСНС України в Івано-Франківській області № 54-8668/5412 від 03.12.2024, про розмір грошового забезпечення станом 01.01.2023, з урахуванням раніше виплачених сум.

08 квітня 2025 року Івано-Франківський окружний адміністративний суд прийняв рішення, яким адміністративний позов задовольнив частково.

Визнав протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу в проведенні перерахунку пенсії, на підставі довідки Головного управління ДСНС України в Івано-Франківській області № 54-8668/5412 від 03.12.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, та зобов'язав відповідача здійснити з 01.02.2025 відповідний перерахунок та виплату пенсії.

В задоволенні позовних вимог щодо проведення відповідного перерахунку пенсії з 01.02.2023 суд першої інстанції відмовив.

Приймаючи рішення у цій справі, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач має обов'язок здійснити перерахунок пенсії позивача, на підставі довідки про грошове забезпечення позивача.

Оскільки із заявою та відповідною довідкою позивач звернувся до відповідача 25.12.2024, довідка видана 03.12.2024, до цього часу відповідач не мав правових підстав для здійснення відповідного перерахунку, а тому перерахунок пенсії належить провести з 01.02.2025.

Не погодившись із цим рішенням суду, його оскаржили позивач та відповідач, подавши апеляційні скарги, у яких просять рішення суду першої інстанції скасувати: позивач - в частині відмови в задоволенні позову, а відповідач - в частині задоволення позову.

Одночасно позивач просить позовні вимоги задовольнити повністю, а відповідач - відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги позивач покликається на те, що у позивача право на перерахунок пенсії виникло з 01.01.2023, у зв'язку зі зміною розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Згідно з нормами чинного законодавства, на думку позивача, такий перерахунок має проводитися з 01.02.2023.

Позивач вважає, що суд першої інстанції не врахував, що затримка у видачі довідки та подальше звернення до відповідача аж у грудні 2024 року зумовлені протиправною бездіяльністю ГУ ДСНС, яка була усунута в судовому порядку, внаслідок розгляду справи № 300/6658/24.

Оскільки перерахунок не був проведений своєчасно з вини державних органів, то позивач вважає, що відповідача необхідно зобов'язати здійснити такий перерахунок за весь минулий час без обмеження будь-яким строком.

У обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначає те, що суд першої інстанції порушив норми матеріального права, неповно з'ясував обставини справи та зробив помилковий висновок про задоволення позову.

Таку позицію відповідач пояснює тим, що Кабінет Міністрів України не приймав рішення про зміну грошового забезпечення військовослужбовців у 2023 році, а тому немає підстав для перерахунку пенсії позивача, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року з 01.02.2025 року.

Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, апеляційний суд при розгляді цієї справи виходить з наступних міркувань.

Суд першої інстанції встановив те, що позивач отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ (далі також Закон № 2262-ХІІ) та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.

На виконання рішення суду, Головне управління ДСНС України в Івано-Франківській області видало позивачу довідку № 54-8668/5412 від 03.12.2024 області про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023.

Позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, на підставі вказаної вище довідки, у відповідь на яку відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії.

Надаючи правову оцінку правильності вирішення судом першої інстанції даного публічно - правового спору, суд апеляційної інстанції виходить із такого.

Частиною 1 статті 308 КАС України встановлено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регулюється ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно із якою, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Тобто, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду.

Апеляційний суд встановив те, що Головне управління ДСНС України в Івано-Франківській області видало позивачу довідку № 54-8668/5412 від 03.12.2024 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023.

Довідка видана у зв'язку із тим, що з 01.01.2023 року, розрахунковими величинами для визначення розміру посадових окладів та окладів за спеціальним (військовим) званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, є прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня 2023 року та відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Отже, відповідач мав обов'язок здійснити перерахунок пенсії позивача, з урахуванням складових грошового забезпечення вказаних у довідці.

При цьому, у відповідача відсутні повноваження щодо повернення довідки, наданої уповноваженим органом, оскільки повернення довідки не передбачено постановою № 45, у якій є тільки одне юридично допустиме повноваження пенсійного органу, а саме, прийняти довідку для здійснення перерахунку пенсії, про що в постанові № 45 зазначено наступним чином: «На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені статтею 51 Закону № 2262-ХІІ.

Так, при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Отже, відповідач протиправно не здійснив перерахунок пенсії позивачу, на підставі довідки Головного управління ДСНС України в Івано-Франківській області № 54-8668/5412 від 03.12.2024.

Апеляційний суд звертає увагу на те, що позивач отримав довідку № 54-8668/5412 03.12.2024 внаслідок вирішення спору у справі № 300/6658/24, у порядку відновлення порушеного права.

Оскільки затримка у видачі належного документа для перерахунку пенсії виникла з вини державного органу, позивач не може нести негативні наслідки у вигляді обмеження терміну виплати пенсії.

Тому суд першої інстанції зробив правильний висновок про задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача, які полягали у відмові у здійсненні перерахунку пенсії позивача, на підставі довідки Головного управління ДСНС України в Івано-Франківській області № 54-8668/5412 від 03.12.2024 та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача, на підставі цієї довідки.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене, апеляційний суд приходить до переконання в тому, що суд першої інстанції, в частині задоволення позову, правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення в цій частині з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, апеляційний суд вважає доводи апеляційної скарги відповідача безпідставними, та такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції, в частині задоволення позову, а тому апеляційну скаргу відповідача необхідно залишити без задоволення, а оскаржене рішення суду першої інстанції, у відповідній частині, - без змін.

Щодо дати з якої необхідно провести перерахунок пенсії позивача, апеляційний суд вважає, що висновок суду першої інстанції про здійснення такого перерахунку з 01.02.2025 є помилковим, з огляду на норми ст. 51 Закону № 2262-XII.

У даній справі підставою перерахунку пенсії позивача є зміна розміру прожиткового мінімуму з 01.01.2023, отже, право на такий перерахунок у позивача виникло з 01.02.2023.

Відповідно до частини 1 статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є:

1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи;

2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими;

3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи;

4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

З огляду на викладене, апеляційний суд дійшов до переконання в тому, що суд першої інстанції неправильно встановив обставини справи в частині відмови в задоволенні позовних вимог та ухвалив в цій частині судове рішення з порушенням норм матеріального права, тому рішення суду у відповідній частині необхідно скасувати та прийняти постанову про задоволення позову в частині проведення перерахунку пенсії позивача з 01.02.2023.

Апеляційну скаргу позивача, на думку апеляційного суду, необхідно задовольнити повністю.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2025 року у справі № 300/143/25, в частині відмови в задоволенні позову скасувати та прийняти в цій частині нову постанову.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області № 54-8668/5412 від 03.12.2024, починаючи з 01 лютого 2023 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2025 року у справі № 300/143/25 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту постанови, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуюча суддя Р. Б. Хобор

судді Н. В. Бруновська

Р. М. Шавель