Постанова від 09.02.2026 по справі 240/20237/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 240/20237/24

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Горовенко Анна Василівна

Суддя-доповідач - Смілянець Е. С.

09 лютого 2026 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Смілянця Е. С.

суддів: Драчук Т. О. Полотнянка Ю.П. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 05 червня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду з позовом, у якому просив:

- визнати протиправними рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про утримання надміру виплачених сум пенсії за період з 01.04.2024 по 30.06.2024 у розмірі 9500,90 грн;

- скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про утримання надміру виплачених сум пенсії за період з 01.04.2024 по 30.06.2024 у розмірі 9500,90 грн;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області припинити утримання на підставі рішення Пенсійного фонду та повернути стягнені з пенсії кошти.

Житомирський окружний адміністративний суд рішенням від 05.06.2025 позов задовольнив.

Не погоджуючись з рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.

Аргументами на підтвердження вимог скарги зазначає, що на виконання рішення суду в адміністративній справі №240/30616/23 позивачу здійснено перерахунок пенсії з 23.04.2023 як непрацюючому пенсіонеру. Проте, відповідно до поданої заяви від 27.05.2022 про зміну адреси та довідки Словечанської сільської ради від 14.02.2022 №217 позивач змінив місце проживання, тому виплата підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", не встановлена.

Вважає, що повернення надмірно сплачених сум пенсій передбачає стягнення зазначених сум за рішенням пенсійного органу лише у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини пенсіонера, а саме через зловживання, зокрема, у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.

Позивач не скористався правом подання відзиву на апеляційну скаргу відповідно до ст. 304 КАС України.

Згідно з положеннями ч. 3 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України), суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Виходячи з приписів ст.ст. 311, 263 КАС України, вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію по інвалідності, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 19.02.2024 у справі №240/30616/23 адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 : Паспорт серія та номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задоволено, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 з 23.04.2023 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у розмірі, що дорівнює двом прожитковим мінімумам для працездатних осіб, розмір якого встановлено законом на 01 січня календарного року.

На виконання рішення суду позивачу проведено перерахунок пенсії, з урахуванням підвищення як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в результаті перерахунку розмір пенсії з 23.04.2023 становив - 2708,65 грн, з 01.03.2024 - 3661,87 грн, з 01.04.2024 - 3711,42 грн.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області прийнято рішенням №063550002987 від 04.06.2024 про утримання надміру виплачених сум пенсії, де зазначено, що ОСОБА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_2 , і одержує пенсію за віком в розмірі 3711,42 грн на місяць відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» установлено, що у зв'язку зі зміною місця проживання при виконанні рішення №240/30616/23 від 19.02.2024 виникла надміру виплачена сума пенсії за період з 01.04.2024 по 30.06.2024 у розмірі 9500,90 грн.

Сума надміру виплаченої суми пенсії за період з 01.04.2024 по 30.06.2024 у розмірі 9500,90 грн підлягає поверненню ОСОБА_1 .

У подальшому, на звернення позивача листом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 17.06.2024 позивача повідомлено, що відповідно до поданої заяви від 27.05.2022 про зміну адреси та довідки Словечанської сільської ради від 14.02.2022 №217 позивач змінив місце проживання, тому виплата підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", не встановлена. Внаслідок чого було надміру виплачено кошти за період з 01.04.2024 по 30.06.2024 у сумі 9500,90 грн.

Вважаючи рішення відповідача протиправним, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.

Так, спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Статтею 50 Закону №1058-IV передбачено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень. Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати.

Механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання органами Пенсійного фонду України сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, визначає Порядок відшкодування коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 21.03.2003 №6-4 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.05.2003 за № 374/7695 (далі - порядок).

Згідно з пунктом 3 вказаного порядку суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку відповідно до статті 50 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Рішення про стягнення приймає територіальний орган Пенсійного фонду України, в якому пенсіонер перебуває на обліку як одержувач пенсії.

Отже, статтею 50 Закону №1058-IV та положеннями вказаного порядку прямо передбачені дві умови за наявності яких підлягає відрахуванню (утриманню) надміру виплачена сума пенсії, зокрема з підстав: зловживання з боку пенсіонера та подання страхувальником недостовірних даних.

У контексті наведеного, слід відмітити, що законодавством визначено дві самостійні підстави для відшкодування зайво сплаченої пенсії, кожна з яких визначає суб'єкта, на якого покладається такий обов'язок в залежності від того, хто із цих суб'єктів вчинив відповідні дії, що призвели до такої зайвої сплати. У випадку зловживань з боку пенсіонера - обов'язок відшкодування може бути покладений на нього, а у випадку подання недостовірних відомостей страхувальником - обов'язок відшкодування зайвих виплат покладається на цього страхувальника.

Вказана позиція узгоджується з правовими висновками Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладеними в постанові від 25 жовтня 2021 року у справі №554/4736/17.

Тобто, умовою є свідомі, активні та навмисні дії з боку пенсіонера, які призвели до надмірної виплати йому пенсії.

Як встановлено судом першої інстанції, рішенням від 04.06.2024 за №06355002987 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області утримано надміру виплачені суми пенсії з ОСОБА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_2 , і одержує пенсію за віком в розмірі 3711,42 грн на місяць відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Встановлено, що у зв"язку зі зміною місця проживання при виконанні рішення №240/30616/23 від 19.02.2024 виникла надміру виплачена сума пенсії за період з 01.04.2024 по 30.06.2024 у розмірі 9500,90 грн.

Згідно із рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 19.02.2024 у справі №240/30616/23, яким позивачу встановлене право на доплату до пенсії відповідно до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» вказано адресу позивача: АДРЕСА_1 .

Однак, в матеріалах справи відсутні будь-які докази зміни місця проживання позивача, зокрема, довідки Словечанської сільської ради від 14.02.2022 №217 про зміну місце проживання позивача, на яку вказує відповідач у відзиві на позовну заяву.

Водночас, згідно з витягом з реєстру територіальної громади від 21.06.2024, зареєстрована адреса проживання ОСОБА_1 - АДРЕСА_3 , із зазначенням дати реєстрації - 01.04.1992, що також підтверджується відповідними записами у паспорті громадянина України.

При цьому, відповідачем у встановленому законом порядку не доведено факт зміни проживання позивача з дати встановленої на виконання рішення суду щодо доплати до пенсії (з 23.04.2023), що в свою чергу спростовує твердження органу Пенсійного фонду України про зловживання з боку позивача, його вини чи недобросовісності щодо надання недостовірних даних, що могли призвести до отримання переплати пенсії, а тому підстави для стягнення з пенсіонера надміру виплачених сум пенсії відсутні.

З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо утримання із пенсії позивача переплати, яка виникла за період з 01.04.2024 по 30.06.2024, є протиправними, як наслідок рішення Головного управління Пенсійного фонду в Житомирській області від 04.06.2024 про утримання з ОСОБА_1 надміру виплачених сум пенсії за період з 01.04.2024 по 30.06.2024 у розмірі 9500,90 грн, підлягає скасуванню.

Як наслідок, суд першої інстанції обґрунтовано зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повернути утриману пенсію за період з 01.04.2024 по 30.06.2024 у розмірі 9500,90 грн.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 05 червня 2025 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених пп. "а"-"г" п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.

Головуючий Смілянець Е. С.

Судді Драчук Т. О. Полотнянко Ю.П.