Справа № 158/567/26
Провадження № 1-кс/0158/246/26
10 лютого 2026 року м. Ківерці
Слідчий суддя Ківерцівського районного суду Волинської області ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , заявника ОСОБА_3 , розглянувши матеріали клопотання ОСОБА_3 , в інтересах ОСОБА_4 , в порядку ст. 206 КПК України, щодо припинення незаконного утримання, -
До слідчого судді Ківерцівського районного суду Волинської області надійшло клопотання ОСОБА_3 на незаконне позбавлення волі ОСОБА_4 .
Скарга мотивована тим, що ОСОБА_4 незаконно утримують у ІНФОРМАЦІЯ_1 з 01.02.2026 року. При цьому, будь-яке судове рішення, яке б давало підстави позбавляти його волі, відсутнє.
Представник заявника у судовому засіданні заявлені вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Уповноважені особи ІНФОРМАЦІЯ_2 та ВП №1 (м. Ківерці) Луцького РУП ГУНП у Волинській області у судове засідання не з'явилися, подано до суду довідку, відповідно до якої ОСОБА_4 07.02.2026 року призваний на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Дослідивши клопотання та додані матеріали, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Обов'язки слідчого судді щодо захисту прав людини встановлені приписами ст. 206 КПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 206 КПК України кожен слідчий суддя суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться особа, яка тримається під вартою, має право постановити ухвалу, якою зобов'язати будь-який орган державної влади чи службову особу забезпечити додержання прав такої особи.
Якщо слідчий суддя отримує з будь-яких джерел відомості, які створюють обґрунтовану підозру, що в межах територіальної юрисдикції суду знаходиться особа, позбавлена свободи за відсутності судового рішення, яке набрало законної сили, або не звільнена з-під варти після внесення застави в установленому цим Кодексом порядку, він зобов'язаний постановити ухвалу, якою має зобов'язати будь-який орган державної влади чи службову особу, під вартою яких тримається особа, негайно доставити цю особу до слідчого судді для з'ясування підстав позбавлення свободи (ч. 2 ст. 206 КПК України).
Як вбачається із довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 10.02.2026 року ОСОБА_4 07.02.2026 року призваний на військову службу під час мобілізації, на особливий період, що підтверджується витягом із наказу.
Згідно норм кримінального процесуального законодавства службові (посадові) особи районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки не є уповноваженими службовими особами, яким надано право на здійснення затримання в рамках кримінальної юрисдикції. При цьому, ОСОБА_4 , станом на момент розгляду клопотання є призваним на військову службу під час мобілізації, на особливий період
Відтак, ОСОБА_4 не є затриманою особою в розумінні кримінально-процесуального законодавства.
Таким чином, у слідчого судді відсутні повноваження, визначені КПК України для з'ясування підстав позбавлення волі особи у інших випадках, не пов'язаних із досудовим розслідуванням конкретного кримінального провадження та розгляду у порядку ст. 206 КПК України скарги, поданої не в рамках кримінального провадження.
Уповноважені особи ТЦК та СП не є працівниками органу досудового розслідування, слідства чи прокуратури, діяльність яких може бути предметом перевірки в порядку вимог ст. 206 КПК України.
Водночас, зі змісту клопотання не вбачається, що відносно ОСОБА_4 здійснюється кримінальне провадження, або останній тримається під вартою в установі, перелік яких передбачено ст. 4 Закону України «Про попереднє ув'язнення» (зі змінами та доповненнями), або він затриманий правоохоронним органом.
Слідчий суддя звертає увагу на те, що закріплений у ст. 206 КПК України правовий механізм надає повноваження слідчому судді перевіряти підстави для позбавлення підозрюваного, обвинуваченого чи засудженого свободи, зокрема за наявності чи відсутності відповідного судового рішення, та відповідно реагувати шляхом перевірки законності підстав утримання такої особи. Разом із тим, вказаний порядок не охоплює правовідносин, які виходять за межі кримінального провадження та діяльності правоохоронних органів, тобто не мають кримінально-процесуальних ознак.
Як вбачається із матеріалів клопотання, ОСОБА_4 мобілізований 07.02.2026 року. Вказані правовідносини врегульовані чинним законодавством про мобілізацію та мобілізаційну підготовку та не є предметом розгляду клопотання, в порядку ст. 206 КПК України.
При цьому, слідчий суддя звертає увагу заявниці на те, що у разі порушення прав чи інтересів службовими (посадовими) особами, районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, працівниками поліції чи військової частини при здійсненні ними свої повноважень, пов'язаними із мобілізацією, для судового захисту вона вправі звернутись із адміністративним позовом до компетентного адміністративного суду, а у разі вчинення щодо неї (нього) протиправних дій, що містять ознаки кримінальних правопорушень, до правоохоронного органу із заявою про вчинення кримінального правопорушення.
Слідчий суддя, як і інші службові особи органів державної влади має діяти виключно в межах наданої компетенції.
Враховуючи викладене, слідчий суддя приходить до висновку, що у задоволенні клопотання слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 7, 9, 206, 372, 392, 395, 532 КПК України, слідчий суддя, -
У задоволенні клопотання ОСОБА_3 , в інтересах ОСОБА_4 , в порядку ст. 206 КПК України, щодо припинення незаконного утримання - відмовити.
На ухвалу слідчого судді може бути подана апеляційна скарга протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали безпосередньо до Волинського апеляційного суду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення п'ятиденного строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала слідчого судді, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Слідчий суддя Ківерцівського районного суду ОСОБА_1