Постанова від 10.02.2026 по справі 154/281/26

154/281/26

3/154/250/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2026 року суддя Володимирського міського суду Волинської області Лутай А.М. розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Володимирського РВП ГУНП у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає: АДРЕСА_1 , не працює за вчинення адміністративних правопорушень передбачених ч.2 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення

ВСТАНОВИВ:

17.01.2026 близько 15 год. 53 хв. водій ОСОБА_1 по вул.Привокзальній в м.Володимир, Володимирського району, Волинської області повторно протягом року керував автомобілем «Мерседес» д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками наркотичного сп"яніння (зіниці очей не реагують світло). Від проходження огляду на стан наркотичногосп'яніння у встановленому порядку в медичному закладі відмовився, чим порушив п.2.5 Правил дорожнього руху України.

Крім того, 17.01.2026 близько 18 год. 21 хв. водій ОСОБА_1 по вул.Князя Олега в м.Володимир, Володимирського району, Волинської області повторно протягом року керував автомобілем «Мерседес» д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками наркотичного сп"яніння (зіниці очей не реагують світло, поведінка не відповідає обстановці). Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому порядку в медичному закладі відмовився, чим порушив п.2.5 Правил дорожнього руху України.

У судове засідання порушник не з'явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутності, свою вину у вчиненні даного адміністративного правопорушення визнав повністю, що підтверджується письмовою заявою.

ВВажаю можливим розгляд справи проводити у відсутності ОСОБА_1 , оскільки його явка не є обов"язковою.

Вивчивши матеріали справи суд дійшов таких висновків.

Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України "Про дорожній рух" від 30 червня 1993 року №3353, встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306 (із змінами та доповненнями, далі - ПДР України).

Так, відповідно до п.2.5 Правил дорожнього руху України визначено обов'язок водія на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Порядок огляду особи, яка керує транспортним засобом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, врегульовано ст.266 КУпАП та Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 № 1452/735.

Так, відповідно до статті 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.

Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Відповідно до п.п. 6, 7 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 № 1452/735 огляд на стан сп'яніння проводиться:

- поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби);

- лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).

У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я).

Відповідно до п.12 розділу ІІ Інструкції у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.

Диспозиція ч.2 ст. 130 КУпАП, за якою стосовно ОСОБА_1 складено протоколи про адміністративні правопорушення, передбачає відповідальність, зокрема за повторне протягом року керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

На підтвердження викладених у протоколах про адміністративне правопорушення обставин серії ЕПР1 №569118 від 17.01.2026, ЕПР1№ 569019 та винуватості ОСОБА_1 у вчинені адміністративного правопорушення до протоколу долучені:

- копія постанови Шевченківського районного суду м.Дніпра від 19.05.2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130КУпАп;

-направлення на огляд водія від 17.01.2026 року згідно якого ОСОБА_1 від проходдення оглдяу на стан наркотичного сп'яніння відмовився,;

-довідка інспектора САП Володимирського РВП ГУНП у Волинській області відповідно до якої ОСОБА_1 отримував посвідчення водія, на даний час має статус «Вилучени»;

- відеоматеріалами, що містяться на СД-R диску.

Об'єктивних підстав ставити під сумнів досліджені докази, у суду не має.

З урахуванням наведеного, оцінивши кожний із зазначених доказів з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі, дослідивши всебічно, повно та неупереджено всі обставини справи про адміністративне правопорушення, суд вважає встановленим, що ОСОБА_1 дійсно повторно протягом року керував транспортним засобом з ознаками наркотичного сп"яніння.

На судовий розгляд справи ОСОБА_1 не надав суду жодних доказів, котрі б спростували встановлені судом обставини.

При вирішенні питання про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за вчинене адміністративне правопорушення суд керується таким.

Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст.1 КУпАП).

Згідно ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Відповідно до вимог ст.33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксованому в автоматичному режимі.

Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне накласти на особу, що притягується до адміністративної відповідальності стягнення в межах санкцій ч. 2 ст.130 КУпАП у виді штрафу у розмірі 34000 гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 3 роки , без оплатного вилучення транспортного засобу.

Відповідно до ч.3 ст.30 КУпАП, якщо особою, позбавленою права керування транспортним засобом, до закінчення строку дії такого стягнення вчинено нове адміністративне правопорушення, за яке застосовано стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом, до стягнення за вчинення нового адміністративного правопорушення приєднується невідбута частина стягнення. При цьому загальний строк позбавлення права керування транспортним засобом може перевищувати гранично допустимий строк, передбачений частиною другою цієї статті.

Згідно ч.2 ст.130 КУпАП, позбавлення наданого даному громадянинові права керування транспортними засобами застосовується на строк три роки та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.

Встановлено, що постановою судді Шевченківського районного суду м.Дніпра від 19.05.2025 року у справі 932/3383/25 (провадження 3/932/1278/25) ОСОБА_1 , визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 гривень з позбавленням права керування транспортними на строк 1 рік. Дана постанова набрала законної сили 26.08.2025 року.

Станом на 06.02.2026 року невідбута частина стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом за постановою судді Шевченківського районного суду м.Дніпра від 19.05.2025 року становить 6 (шість) місяців та 19 (дев"ятнадцять) днів.

Таким чином, у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 , згідно постанови Шевченківського районного суду м.Дніпра від 19.05.2025 року , будучи позбавленим права керування транспортним засобом на строк 1 рік, до закінчення строку дії вказаного стягнення вчинив інше адміністративне правопорушення за ч. 2 ст.130 КУпАП, за яке судом також застосовується стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, то в силу ч. 3 ст. 30 КУпАП до стягнення за вчинення нового адміністративного правопорушення за ч.2 ст.130 КУпАП, слід приєднати невідбуту частину стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами за постановою Шевченківського районного суду м.Дніпра від 19.05.2025 року.

Згідно ст. 40-1КУпАП судовий збір по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючись ст. 283, 284 КУпАП, на підставі ст.ст.30, 36,126 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34000 (тридцять чотири тисячі) гривень з позбавленням права керування транспортним засобом на строк 3 (три) роки, без оплатного вилучення транспортного засобу.

На підставі ч. 3 ст. 30 КУпАП до стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, застосованого за цією постановою , приєднати невідбуту частину стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, застосованого постановою Шевченківського районного суду м.Дніпра від 19.05.2025 року по справі № 932/3383/25/, та остаточно визначити ОСОБА_1 додаткове стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом на строк 3 (три) роки 6 (шість) місяців 19 (дев"ятнадцять) днів.

Постанову Шевченківського районного суду м.Дніпра від 19.05.2025 року в частині стягнення з ОСОБА_1 штрафу у розмірі 17000 (сімнадцять тисяч ) гривень, виконувати самостійно.

Роз'яснити, що згідно зі ст.307 КУпАП, штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про адміністративне стягнення згідно із ст.308 КУпАП буде надіслана для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави 665, 60 грн. судового збору за наступними реквізитами: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код за ЄДРПОУ:37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача: 899998, рахунок отримувача: 31211256026001, код класифікації бюджету: 22030106, призначення платежу: судовий збір, Володимирський міський суд Волинської області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена у Волинському апеляційному суді протягом 10 днів з дня винесення постанови.

В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.

Суддя А.М.Лутай