Постанова від 10.02.2026 по справі 400/7386/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2026 р.м. ОдесаСправа № 400/7386/25

Головуючий в 1 інстанції: Лісовська Н.В.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду

у складі: головуючої судді - Шевчук О.А.,

суддів: Бойка А.В., Єщенка О.В.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Миколаївській області на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2025 року у справі за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Стройсервіс-Чорномор 22" до Головного управління ДПС у Миколаївській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

В липні 2025 року позивач звернувся до суду з позовною заявою до відповідачів, в якій просив визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Миколаївській області № 13013139/44842154 від 26.06.2025 про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю «СТРОЙСЕРВІС- ЧОРНОМОР 22» (ЄДРПОУ 44842154) в реєстрації податкової накладної № 202 від 21.08.2024 на суму 202695,33 грн., в тому числі ПДВ 33782,56 грн. та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну № 202 від 21.08.2024 на суму 202695,33 грн., в тому числі ПДВ 33782,56 грн в Єдиному реєстрі податкових накладних днем подання такої накладної на реєстрацію;

- стягнути з відповідачів на користь позивача понесені у справі судові витрати.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2025 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення № 13013139/44842154 від 26.06.2025 р. про відмову в реєстрації податкової накладної №202 від 21.08.2024 р. на суму 202 695,33 грн., в тому числі ПДВ 33 782,56 грн. Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №202 від 21.08.2024 р. на суму 202 695,33 грн., в тому числі ПДВ 33 782,56 грн., в Єдиному реєстрі податкових накладних днем подання такої накладної на реєстрацію. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Миколаївській області судовий збір у сумі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять грн 20 коп.) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Стройсервіс-Чорномор 22". Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України судовий збір у сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять грн 20 коп.) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Стройсервіс-Чорномор 22".

Не погоджуючись з таким рішенням, відповідач - Головне управління ДПС у Миколаївській області надали апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просять скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

Доводами апеляційної скарги зазначено, що суд першої інстанції не звернув увагу, що надані позивачем документи та пояснення не спростовують доводи податкового органу щодо ненадання додаткових пояснень та копій документів з урахуванням характеру спірних правовідносин, чим порушено ст.90 КАС України. Апелянт зазначає, що підставою для зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН стало перебування підприємства в переліку ризикових платників податку від 03.09.2024 року. Контролюючим органом у процесі поточної діяльності було виявлено накопичення залишків за відсутності місць зберігання. Вказує, що за результатами розгляду поданого позивачем повідомлення про надання пояснень та копій документів від 11.06.2025 року №7 Комісія дійшла висновку щодо неможливості прийняття рішення у зв'язку з недостатністю поданих документів. З урахуванням наведеного, 17.06.2025 платнику було направлено Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією ГУ ДПС у Миколаївській області рішення про реєстрацію податкової накладної в Реєстрі №12983316/44842154. Проте позивачем додаткові письмові пояснення та копії документів до ДПС не було направлено, у зв'язку з чим, відповідно до вимог Порядку №520, комісією прийнято рішення від 26.06.2025 року №13013139/44842154 про відмову в реєстрації податкової накладної від 21.08.2024 року №202. Апелянт зазначає, що підставою для прийняття оскаржуваного рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є ненадання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, реєстрацію якої зупинено в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН. В графі «Додаткова інформація» оскаржуваного рішення зазначено, що платником порушено п.9 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН затвердженого Наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520 (зі змінами). Апелянт зазначає, що рішення контролюючого органу від 26.06.2025 року №13013139/44842154 прийнято на виконання абц.8 п.9 Порядку №520. В обґрунтування своєї правової позиції апелянт посилається на постанову Верховного Суду від 24.03.2025 року у справі №140/32696/23.

19 вересня 2025 року до суду через систему «Електронний суд» від представника позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначає, що апелянтом не спростовані аргументи позову та рішення суду першої інстанції та не доведено у встановлений законом спосіб правомірність своїх дій при прийнятті оскаржуваного рішення. Представник позивача зазначає, що рішення контролюючого органу №

13013139/44842154 від 26.06.2025 є недобросовісним, формальним, без розгляду об'єктивних обставин вчинення господарських операції та їх реального характеру, рішення суду першої інстанції - прийняте без порушення норм матеріального та процесуального права , а апеляційна скарга - необґрунтована та непереконлива. З огляду на наведене, представник позивача вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Відзиву на апеляційну скаргу другим відповідачем до суду не надано.

Згідно з ч.1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі: 1) відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю; 2) неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання; 3) подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Стройсервіс-Чорномор 22" є юридичною особою, зареєстрованою у встановленому чинним законодавством порядку 03.11.2022.

Основним видом діяльності позивача (за КВЕД 46.90) є неспеціалізована оптова торгівля.

22.12.2022 між товариством з обмеженою відповідальністю "Стройсервіс-Чорномор 22" та ПП "Херсоноптторг" укладено договір поставки № СЧ-02-22, за яким позивач зобов'язується передати товар у власність ПП "Херсоноптторг", що визначена у видаткових накладних.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Стройсервіс-Чорномор 22" виконало зобов'язання відповідно до договору поставки № СЧ-02-22 від 22.12.2022.

Позивачем реалізовано товар на адресу ПП «Херсонопторг» за видатковою накладною № 204 від 21.08.2024 року на загальну суму 202 695,33 грн, в т.ч. ПДВ 33 782,56 грн.

За результатом проведеної господарської операції складено та подано на реєстрацію податкову накладну №202 від 21.08.2024 р.

Згідно квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 18 вересня 2024р. № 9273791021 документ збережено, реєстрація зупинена. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165, реєстрація податкової накладної від 21.08.2024 №202 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомлено: показник "D"=47.6817%, "Рпоточ"=0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Запропоновано надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

11.06.2025 р. позивачем надано пояснення № 7 по податковій накладній №202 від 21.08.2024 р. з копіями документів, а саме: Договір оренди нежитлових приміщень 1 від 13.12.2022; Договір оренди нежитлових приміщень 2 від 13.12.2022; Договір поставки 119 від 07.03.2023; Видаткова накладна 901 від 02.05.2023; Видаткова накладна 2218 від 25.09.2023; Витяг з Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за 07.03.2023 - 31.12.2024; Договір поставки 30 від 08.02.2023; Видаткова накладна 1665 від 09.03.2023; Видаткова накладна 4197 від 19.06.2023; Видаткова накладна 5937 від 22.08.2023; Видаткова накладна 7207 від 09.10.2023; Видаткова накладна 7209 від 09.10.2023; Витяг з Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за 08.02.2023 - 31.12.2024; Договір поставки 181 від 07.03.2023 р.; Видаткова накладна 3082 від 04.07.2023; Видаткова накладна 3540 від 09.08.2023; Витяг з Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за 07.03.2023 - 31.12.2024; Договір поставки 283 від 17.08.2023р.; Видаткова накладна IK-00000021 від 21.03.2023; Видаткова накладна IK-00000004 від 05.09.2023; Видаткова накладна ІК-00000015 від 07.09.2023; Видаткова накладна ІК-00000028 від 26.09.2023; Видаткова накладна ІК-00000041 від 27.09.2023; Видаткова накладна ІК-00000052 від 29.09.2023; Видаткова накладна ІК-00000053 від 16.10.2023; Видаткова накладна ІК-00000057 від 27.10.2023; Видаткова накладна ІК-00000060 від 27.10.2023; Витяг з Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за 17.08.2023 - 31.12.2024; Договір поставки 67 від 02.03.2023; Видаткова накладна 24/07/23 від 05.07.2023; Видаткова накладна 128/08/23 від 24.08.2023; Витяг з Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за 02.03.2023 - 31.12.2024 Договір поставки 17 від 24.01.2023; Видаткова накладна 230800540 від 01.08.2023; Витяг з Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за 24.01.2023 - 31.12.2024; Договір поставки 322 від 19.09.2023; Видаткова накладна ХМРМ186187 від 02.11.2023; Видаткова накладна ХМРМ186350 від 03.11.2023; Витяг з Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за 19.09.2023 - 31.12.2024; Договір поставки СЧ-02-22 від 22.12.2022; Видаткова накладна 204 від 21 серпня 2024 р.; Товарно-транспортна накладна 21-08/6 від 21.08.2024; Платіжна інструкція 487883373 від 28.10.2024; Платіжна інструкція 487883375 від 30.10.2024; Платіжна інструкція 487883378 від 04.11.2024; Платіжна інструкція 487883380 від 05.11.2024; Платіжна інструкція 487883382 від 06.11.2024; Платіжна інструкція 487883384 від 06.11.2024; Платіжна інструкція 487883386 від 21.11.2024; Витяг з Оборотно-сальдової відомості по рахунку 361 за Серпень 2024 р. - Грудень 2024 р.; Акт звірки з 01.08.2024 по 31.12.2024.

Згідно з повідомленням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Миколаївській області від 17.06.2025 р. № 12983316/44842154 позивачу доведено про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Комісією Головного управління ДПС у Миколаївській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН за результатами розгляду поданих документів прийнято оскаржуване рішення № 13013139/44842154 від 26.06.2025 р. Про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв1язку з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отримані повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Додаткова інформація (зазначити конкретні документи): Платником порушено п.9 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН затвердженого Наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019№520 (зі змінами).

Позивач вважаючи протиправним рішення Комісії ГУ ДПС про відмову в реєстрації податкової накладної, звернувся до суду з даним позовом.

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що в оскаржуваному рішенні викладена загальна правова норма без зазначення конкретних документів, яких, на думку відповідача, не вистачає для здійснення реєстрації податкових накладних, а також без повідомлення причин та мотивів, за яких надані позивачем пояснення та документи не були враховані.

У зв'язку з чим суд першої інстанції дійшов висновку, що спірне рішення податкового органу не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості акту індивідуальної дії та породжують неоднозначне трактування, що, в свою чергу, впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень.

Надіслані позивачем письмові пояснення з копіями первинних та інших документів повністю відображають зміст господарської операції позивача із його контрагентом та були достатніми для прийняття податковим органом рішення про реєстрацію податкових накладних.

Отже, з огляду на неконкретність вимог контролюючого органу про надання документів, суд першої інстанції дійшов висновку, що рішення про відмову в реєстрації податкової накладної не відповідає критерію обґрунтованості.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Пунктом 187.1 статті 187 ПК України передбачено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису.

За правилами пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 10 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520 (пункт 11 Порядку № 1165).

Пунктом 4 Порядку № 520 визначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 520 Платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:

договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

Письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» (пункт 7 Порядку № 520).

За правилами пункту 9 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «;Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «;Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «;Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «;Про електронні довірчі послуги».

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «;Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «;Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Пунктом 10 Порядку № 520 визначено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення; та/або надання платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства.

Пунктом 12 Порядку № 520 передбачено, що Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Аналіз вказаних норм свідчить, що законодавець встановив чітку та послідовну процедуру реалізації обов'язку платника щодо реєстрації податкової накладної, яка поєднує як обов'язок платника податку належним чином документально підтвердити здійснення господарської операції, так і повноваження контролюючого органу здійснювати превентивний контроль за дотриманням вимог податкового законодавства.

У межах цієї процедури зупинення реєстрації податкової накладної не є санкцією, а виступає тимчасовим запобіжним заходом, спрямованим на перевірку достатності та належності документального підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній. Водночас реалізація такого заходу з боку контролюючого органу обумовлена обов'язком дотримання встановленого законом порядку, зокрема належного інформування платника про підстави зупинення реєстрації та перелік документів, необхідних для подальшого розгляду питання.

Разом із цим, у разі коли платник, будучи належним чином повідомленим про необхідність надання додаткових пояснень та копій документів, не скористався наданим йому правом на їх подання або скористався ним частково, негативні процесуальні наслідки такої поведінки покладаються саме на нього. За таких обставин контролюючий орган, діючи в межах та у спосіб, визначених Порядком № 520, має законні підстави для прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної без необхідності надання додаткової оцінки реальності господарської операції по суті.

Таким чином, відмова в реєстрації податкової накладної у випадку ненадання або часткового надання платником податку витребуваних пояснень і документів є не проявом надмірного формалізму з боку податкового органу, а наслідком невиконання платником податку встановленого законом процесуального обов'язку, що, у свою чергу, унеможливлює реалізацію податковим органом покладеної на нього функції оцінки достатності та належності поданих матеріалів.

Як установлено судами попередніх інстанцій та підтверджується матеріалами справи, позивачем реалізовано товар на адресу ПП «Херсонопторг» за видатковою накладною № 204 від 21.08.2024 року на загальну суму 202 695,33 грн, в т.ч. ПДВ 33 782,56 грн., за результатом проведеної господарської операції складено та подано на реєстрацію податкову накладну №202 від 21.08.2024 р.

Реєстрацію зазначеної податкової накладної було зупинено з підстав відповідності операції пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, а платнику податку запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

На виконання вимог контролюючого органу позивач 11 червня 2025 року подав пояснення та значний обсяг первинних документів, які підтверджують реальність господарської операції, а також документи бухгалтерського обліку.

Водночас, як вбачається з матеріалів справи, контролюючим органом додатково витребувано додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування.

Колегією суддів встановлено, що позивач не подав додаткових пояснень та копій документів у відповідь на повідомлення Комісії регіонального рівня від 17 червня 2025 року №12983316/44842154, у зв'язку з чим контролюючим органом прийнято рішення від 26 червня 2025 року № 13013139/44842154 про відмову в реєстрації податкової накладної.

Оцінюючи наведені обставини, колегія суддів зазначає, що ненадання платником податку додаткових пояснень та документів, прямо витребуваних контролюючим органом у межах процедури зупинення реєстрації податкової накладної, є самостійною та достатньою підставою для прийняття рішення про відмову в її реєстрації, за умови дотримання податковим органом вимог законодавства щодо змісту та форми відповідного повідомлення.

Колегія суддів зазначає, що повідомлення контролюючого органу містить конкретний перелік документів, які підлягали поданню, а також чітке обґрунтування необхідності надання цих документів та відповідних пояснень.

Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 30 січня 2026 року у справі № 260/224/24.

Враховуючи наведені положення законодавства, обставини справи та докази, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення допустив порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим судове рішення підлягає скасуванню з ухваленням по справі нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.317 КАС України, підставами для скасування рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Миколаївській області - задовольнити.

Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2025 року - скасувати.

Ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Стройсервіс-Чорномор 22" - відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає крім випадків, передбачених підпунктами а), б), в), г) пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Головуюча суддя: О.А. Шевчук

Суддя: А.В. Бойко

Суддя: О.В. Єщенко