П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
10 лютого 2026 р.м. ОдесаСправа № 420/5780/25
Перша інстанція: суддя Потоцька Н.В.,
повний текст судового рішення
складено 26.09.2025, м. Одеса
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Джабурія О.В.
суддів - Вербицької Н.В.
- Кравченка К.В.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2025 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЛОБАЛ ФОРВАРДІНГ» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,
В Одеський окружний адміністративний суд звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «ГЛОБАЛ ФОРВАРДІНГ» з позовом Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України, у якому просить:
визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області, про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12273361/38534302 від 26.12.2024 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №8 від 02.08.2024, поданої Товариством з обмеженою відповідальністю «ГЛОБАЛ ФОРВАРДІНГ» та зобов'язати Державну податкову службу України провести реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної за №8 від 02.08.2024 р., датою її подання на реєстрацію;
визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області, про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12273362/38534302 від 26.12.2024 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №32 від 09.08.2024, поданої Товариством з обмеженою відповідальністю «ГЛОБАЛ ФОРВАРДІНГ» та зобов'язати Державну податкову службу України провести реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної за №32 від 09.08.2024 р., датою її подання на реєстрацію;
визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області, про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12273363/38534302 від 26.12.2024 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №48 від 16.08.2024, поданої Товариством з обмеженою відповідальністю «ГЛОБАЛ ФОРВАРДІНГ» та зобов'язати Державну податкову службу України провести реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної за №48 від 16.08.2024 р., датою її подання на реєстрацію;
визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області, про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12273365/38534302 від 26.12.2024 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №76 від 23.08.2024, поданої Товариством з обмеженою відповідальністю «ГЛОБАЛ ФОРВАРДІНГ» та зобов'язати Державну податкову службу України провести реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної за №76 від 23.08.2024 р., датою її подання на реєстрацію;
визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області, про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12273364/38534302 від 26.12.2024 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №101 від 30.08.2024, поданої Товариством з обмеженою відповідальністю «ГЛОБАЛ ФОРВАРДІНГ» та зобов'язати Державну податкову службу України провести реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної за №101 від 30.08.2024 р., датою її подання на реєстрацію.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на виконання вимог п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України позивачем в електронній формі було складено та надіслано до відповідача для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №8 від 02.08.2024; №32 від 09.08.2024; №48 від 16.08.2024; №76 від 23.08.2024; №101 від 30.08.2024.
В результаті обробки надісланих накладних Автоматизованою системою «Єдине вікно подання електронних документів» ДПС України було сформовано та надіслано позивачу квитанції від 21.08.2024, 06.09.2024, 10.09.2024, 11.09.2024 про доставку вказаних податкових накладних з інформацією про зупинення її реєстрації. У квитанції зазначено, що обсяг постачання товару/послуги 52.29 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, у зв'язку з чим запропоновано надати пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в ЄРПН, без визначення переліку документів.
Зміст переліку документів, встановлений п.5 Порядку №520 свідчить про те, що він є загальним і повинен диференціюватися в залежності від того, яка господарська операція покладена в основу виникнення податкових зобов'язань з ПДВ.
Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності (вказана позиція викладена у постановах Верховного Суду від 23.10.2018 року у справі №822/1817/18, від 02.07.2019 року у справі №140/2160/18 та інших.
З огляду на неконкретність вимог контролюючого органу про надання документів рішення про відмову в реєстрації податкових накладних не відповідає критерію обґрунтованості, а тому позивач вважає, що оскаржувані рішення Комісії ГУ ДПС є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Позивач стверджує, що всі документи первинного бухгалтерського обліку, оформлені сторонами, не мають дефекту форми, змісту або походження, котрі в силу ст. ст. 198, 201 ПКУ, ч. 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п. 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року №88, спричиняли б втрату цими документами доказової сили.
12.03.2025 за вхід.№ЕС/22946/25 надійшов відзив на позов, в якому викладено приписи постанови КМУ №1165 від 11.12.2019 р., наказу Міністерства фінансів України №520 від 12.12.2019 року та фактичні обставини справи.
По суті позовних вимог зазначено, що разом з Повідомленнями про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування на розгляд Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування Головного управління ДПС в Одеській області Позивачем надані платіжні доручення, які складені з порушеннями чинного законодавства, а саме відсутні обов'язкові реквізити, зокрема підпис платника, а отже, не відповідають приписам п.п. 5, 6 Постанови Правління Національного банку України від 04.07.2018 №75.
Серед наданих ТОВ «ГЛОБАЛ ФОРВАРДІНГ» документів було виявлено такі недоліки: Митна декларація №24UA100290380121U5; Митна декларація №24UA2092300070020U6; Митна декларація №24UA100290380126U0; Митна декларація №24UA100290380127U0; Митна декларація №24UA2092030070488U5 - не відповідають приписам п. 3 Листа Державної реєстраційної служби України від 07.02.2013 №43-06-15-13: «Посвідчення документа керівником підприємства, установи, організації здійснюється відповідно до вимог Національного стандарту України «Вимоги до оформлювання документів «ДСТУ 4163-2003, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 07.04.2003 №55. Так, завіряти документи слід із зазначенням назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, з відміткою «Згідно з оригіналом», засвідченою печатко, дати засвідчення копії».
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2025 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЛОБАЛ ФОРВАРДІНГ» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю. Визнано протиправним та скасовано Рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області, про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12273361/38534302 від 26.12.2024 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №8 від 02.08.2024, поданої Товариством з обмеженою відповідальністю «ГЛОБАЛ ФОРВАРДІНГ». Зобов'язано Державну податкову службу України провести реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної за №8 від 02.08.2024 р., датою її подання на реєстрацію. Визнано протиправним та скасовано Рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області, про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12273362/38534302 від 26.12.2024 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №32 від 09.08.2024, поданої Товариством з обмеженою відповідальністю «ГЛОБАЛ ФОРВАРДІНГ». Зобов'язано Державну податкову службу України провести реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної за №32 від 09.08.2024 р., датою її подання на реєстрацію. Визнано протиправним та скасовано Рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області, про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12273363/38534302 від 26.12.2024 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №48 від 16.08.2024, поданої Товариством з обмеженою відповідальністю «ГЛОБАЛ ФОРВАРДІНГ». Зобов'язано Державну податкову службу України провести реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної за №48 від 16.08.2024 р., датою її подання на реєстрацію. Визнано протиправним та скасовано Рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області, про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12273365/38534302 від 26.12.2024 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №76 від 23.08.2024, поданої Товариством з обмеженою відповідальністю «ГЛОБАЛ ФОРВАРДІНГ». Зобов'язано Державну податкову службу України провести реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної за №76 від 23.08.2024 р., датою її подання на реєстрацію. Визнано протиправним та скасовано Рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області, про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12273364/38534302 від 26.12.2024 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №101 від 30.08.2024, поданої Товариством з обмеженою відповідальністю «ГЛОБАЛ ФОРВАРДІНГ». Зобов'язано Державну податкову службу України провести реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної за №101 від 30.08.2024 р., датою її подання на реєстрацію. Стягнуто з Головного управління ДПС в Одеській області (адреса: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, ЄДРПОУ ВП 44069166) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЛОБАЛ ФОРВАРДІНГ» (адреса: Україна, 67500, Одеська область, Одеський район, смт. Доброслав, пр.40- річчя Визволення, буд. 2, корпус Б, ЄДРПОУ 38534302) суму судового збору у розмірі 15140 (п'ятнадцять тисяч сто сорок гривень) 00 коп. за подання адміністративного позову, сплаченого за платіжною інструкцією №94 від 21.02.2025 року.
Не погоджуючись з вищевказаним рішенням суду першої інстанції, Головне управління ДПС в Одеській області подало апеляційну скаргу. Апелянт просить скасувати рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2025 року у справі № 420/5780/25. Апелянт вважає зазначене рішення незаконним, необґрунтованим, таким, що винесене з порушенням норм процесуального та матеріального права та без повного з'ясування усіх обставин, які мають значення для справи, а тому, на думку апелянта, є всі підстави для скасування рішення.
Відповідно до вимог ст.311 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
За правилами частини першої статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «ГЛОБАЛ ФОРВАРДІНГ» зареєстровано 22.01.2013 року (12 років).
Позивач є платником ПДВ (ІПН385343015175). та перебуває на обліку в ГУ ДПС у Одеської області.
Для здійснення своєї діяльності Позивач орендує приміщення для офісу за адресою: Одеська обл., Одеський р-н, смт. Доброслав(з), пр.40-річчя Визволення, будинок 2, корпус Б.
Основним видом господарської діяльності Позивача є КВЕД 52.29 - Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту.
КВЕД 52.29 включає в себе наступні види послуг: експедицію вантажів; організацію перевезень залізничним, автомобільним, водним або авіаційним транспортом; організацію групових або індивідуальних відправлень вантажів (у т.ч. вивіз і доставку вантажів, а також компонування партій); видачу й одержування транспортної документації та накладних; діяльність митних брокерів; діяльність суднових брокерів і агентів з фрахтування місць для авіаційних вантажних перевезень; посередництво з фрахту вантажного місця на судні або в літаку; вантажно-розвантажувальні роботи, наприклад, тимчасове пакування задля збереження вантажу під час транзитних перевезень, перепакування, вибірковий контроль та зважування вантажу тощо.
Відповідно до КВЕД 52.29, товариство здійснює експедиторську діяльність, організацію перевезень всіма видами транспорту, здійснює діяльність митних брокерів, та іншу діяльність яку включає цей клас.
ТОВ «ГЛОБАЛ ФОРВАРДІНГ» внесено до реєстру митних брокерів, про що свідчить Витяг з реєстру серії АА №000129 від 27.11.2015.
30 липня 2018 року між Позивачем, як Виконавцем та товариством з обмеженою відповідальністю «ІМП-ЛОГІСТИКА Україна», як Замовником було укладено договір про надання послуг по декларуванню та митному оформленню товарів №ТБО3007/18, за умовами якого Замовник доручає, а Виконавець бере на себе зобов'язання по перевірці документів, складанню вантажної митної декларації і інших документів, а також проводить інші дії, пов'язані з повним митним оформленням вантажів, Замовник приймає зобов'язання, щодо своєчасної оплати наданих послуг (п. l Договору).
Пунктом 2.3. Договору сторони погодили, що найменування та вартість виконаних послуг зазначаються Виконавцем у акті здачі - приймання виконаних робіт та рахунку на оплату послуг.
На підтвердження факту надання послуг за цим Договором сторони складають Акт виконаних робіт (2.4. Договору).
Відповідно до вимог чинного законодавства Позивачем були складні та за допомогою програми електронного документообігу направлені до податкового органу для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН), наступні податкові накладні:
Податкова накладна №8 від 02.08.2024 року;
Податкова накладна №32 від 09.08.2024року;
Податкова накладна №48 від 16.09.2024 року;
Податкова накладна №76 від 23.08.2024 року;
Податкова накладна №101 від 30.08.2024 року, які були отримані Відповідачем-1, проте їх реєстрація була зупинена в ЄРПН, про що свідчать відповідні квитанції від 21.08.2024, 06.09.2024, 10.09.2024, 11.09.2024.
Щодо податкової накладної №8 від 02.08.2024 року.
На виконання умов договору Позивач, як Виконавець (декларант) надав Замовнику послуги зі складання вантажних митних декларацій, а також надав інші послуги, які пов'язані з повним митним оформленням вантажів, що підтверджується наступними вантажно-митними деклараціями:
№24UA209230070020U6 від 01.08.2024 року;
№24UA209230070037U4 від 01.08.2024 року;
№24UA209230070488U5 від 02.08.2024 року;
За результатами наданих послуг, які формуються за певний період часу, Позивачем було направлено Замовнику, через систему МЕДОК, рахунок на оплату №781 від 02.08.2024 року на суму 24 552,00 грн. з ПДВ.
На підставі вказаного рахунку сторонами було підписано акт здачі-приймання робіт (надання послуг) №781 від 02.08.2024 року.
Надані послуги були сплачені Позивачу у повному обсязі, що підтверджується платіжною інструкцією №463 від 09.08.2024 р.
На дату виникнення податкових зобов'язань, у відповідності до приписів п. 201.10 ст. 201 ПК України та на підставі акту здачі - приймання робіт (надання послуг) Позивачем було складено на користь отримувача послуг ТОВ «ІМП - ЛОГІСТИКА Україна» податкову накладну № 8 від 02.08.2024 року на суму 24 552,00 грн., у т. ч. ПДВ 4 092,00 грн.
Вказану податкову накладну Позивач направив для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних - реєстраційний номер 9242002805, проте, отримано Квитанцію з єдиного вікна приймання звітності ДПС України, згідно якої податкову накладну прийнято, проте її реєстрація зупинена.
Згідно з даними Квитанції з Єдиного вікна приймання звітності ДПС України, реєстрація податкової накладної №8 від 02.08.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, з наступних підстав: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 02.08.2024 №8 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 52.29, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток З Порядку). Додатково повідомляємо: показник «D»=1.0345%, «Рпоточ»-758,33. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
На підставі отриманої квитанції №9242002805 та з метою подальшої реєстрації податкової накладної №8 від 02.08.2024 року Позивачем, через електронний кабінет направлено до контролюючого органу Повідомлення №1 від 23.12.2024 року про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, з додатками та поясненнями до податкових накладних №№8, 32, 48, 76, 101; кількість додатків 44.
До повідомлення Позивачем, було надано письмові пояснення та копії всіх первинних документів та інших документів, зокрема: договір про надання послуг по декларуванню та митному оформленню товарів №ТБО3007/18 від 30.07.2018, ВМД №№24UА209230070020U6, 24UА209230070037U4, 24UА209230070488U5 (в яких Позивача зазначено декларантом), рахунок на оплату №781 від 02.08.2024 р, акт здачі - приймання робіт (надання послуг) №781 від 02.08.2024 р., платіжна інструкція №463 від 09.08.2024р., а також документи, що підтверджують можливість надання Позивачем відповідних послуг (договір оренди, договір про надання консалтингових послуг, штатний розпис, ліцензії, фінансову звітність). Надання вказаних документів підтверджується документами довільного формату , з квитанціями за р/н 9389188002 про їх реєстрації та отримання Відповідачем - 1.
Проте, за результатами розгляду повідомлення №1 від 23.12.2024 року та доданих додаткових документів комісією Головного управління ДПС в Одеській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення №12273361/38534302 від 26.12.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної від 02.08.2024 №8.
В оскаржуваному рішенні підставою для відмови у реєстрації податкової накладної Відповідачем - 1 визначено: «надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства» та у графі «додаткова інформація» вказано: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарі» (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні.
Позивачем 05.01.2025 року було подано до Відповідача- 2 Скаргу щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстраційний номер 9000345028.
Разом зі Скаргою Позивачем було надано Пояснення вих. №0501/25-6 від 05.01.2025 року, разом з додатками у кількості 18 документів, які підтверджують реальність здійснення господарської операції, що підтверджується документами довільного формату, реєстраційний номер 9000345028.
Однак, рішеннями Комісії центрального рівня від 09.01.2025 №1871/38534302/2 скаргу №9000345028 від 05.01.2025 залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних - без змін.
Щодо податкової накладної №32 від 09.08.2024 року.
На виконання умов договору Позивач, як Виконавець (декларант) надав Замовнику послуги зі складання вантажних митних декларацій, а також надав інші послуги, які пов'язані з повним митним оформленням вантажів, що підтверджується наступними вантажно- митними деклараціями (далі по тексту - ВМД):
№24UА100290380121U5 від 06.08.2024 року;
За результатами наданих послуг, які формуються за певний період часу, Позивачем було направлено Замовнику, через систему МЕДОК, рахунок на оплату №809 від 09.08.2024 року на суму 7380 грн. з ПДВ.
На підставі вказаного рахунку сторонами було підписано акт здачі - приймання робіт (надання послуг) №809 від 09.08.2024 року.
Надані послуги були сплачені Позивачу у повному обсязі, що підтверджується платіжною інструкцією №484 від 15.08.2024 р.
Так, на дату виникнення податкових зобов'язань, у відповідності до приписів п. 201.10 ст. 201 ПК України та на підставі акту здачі - приймання робіт (надання послуг) Позивачем було складено на користь отримувача послуг ТОВ «ІМП - ЛОГІСТИКА Україна» податкову накладну №32 від 09.08.2024 року на суму 7380,00 грн., у т. ч. ПДВ 1230,00 грн.
Вказану податкову накладну Позивач направив для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних - реєстраційний номер 9242003971, проте, отримано Квитанцію з єдиного вікна приймання звітності ДПС України, згідно якої податкову накладну прийнято, проте її реєстрація зупинена.
Згідно з даними Квитанції з Єдиного вікна приймання звітності ДПС України, реєстрація податкової накладної №32 від 09.0.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, з наступних підстав: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 09.08.2024 №32 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 52.29, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток З Порядку). Додатково повідомляємо: показник «О»=1.0345%, «Рпоточ»=1225. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
На підставі отриманої квитанції №9242003971 та з метою подальшої реєстрації податкової накладної №32 від 09.08.2024 року Позивачем, через електронний кабінет направлено до контролюючого органу Повідомлення №1 від 23.12.2024 року про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, з додатками та поясненнями до податкових накладних №№8, 32, 48, 76, 101; кількість додатків 44.
До повідомлення Позивачем, було надано письмові пояснення та копії всіх первинних документів та інших документів, зокрема: договір про надання послуг по декларуванню та митному оформленню товарів №ТБО3007/18 від 30.07.2018 р., ВМД №№24UА10029038012U5 (в яких Позивача зазначено декларантом), рахунок на оплату №809 від 02.08.2024, акт здачі - приймання робіт (надання послуг) №809 від 02.08.2024 р., платіжна інструкція №484 від 15.08.2024 р., а також документи, що підтверджують можливість надання Позивачем відповідних послуг (договір оренди, договір про надання консалтингових послуг, штатний розпис, ліцензії, фінансову звітність).
Проте, за результатами розгляду повідомлення №1 від 23.12.2024 року та доданих додаткових документів комісією Головного управління ДПС в Одеській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення №12273362/38534302 від 26.12.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної від 09.08.2024 №32.
В оскаржуваному рішенні підставою для відмови у реєстрації податкової накладної Відповідачем - 1 визначено: «надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства» та у графі «додаткова інформація» вказано: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні.
Позивачем 05.01.2025 року було подано до Відповідача- 2 Скаргу щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстраційний номер 9000345367.
Разом зі Скаргою Позивачем було надано Пояснення вих. №0501/25-7 від 05.01.2025 року, разом з додатками у кількості 16 документів, які підтверджують реальність здійснення господарської операції, що підтверджується документами довільного формату, реєстраційний номер 9000345367.
Однак, рішеннями Комісії центрального рівня від 09.01.2025 №1872/38534302/2 скаргу №9000345367 від 05.01.2025 залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних - без змін.
Щодо податкової накладної №48 від 16.08.2024 року.
На виконання умов договору Позивач, як Виконавець (декларант) надав Замовнику послуги зі складання вантажних митних декларацій, а також надав інші послуги, які пов'язані з повним митним оформленням вантажів, що підтверджується наступними вантажно-митними деклараціями (далі по тексту - ВМД):
№24UА10029012699U1 від 01.08.2024 року;
№24UА100290380126U0 від 13.08.2024 року;
№24UА100290380127U0 від 14.08.2024 року;
№24UA100290380128U9 від 14.08.2024 року.
За результатами наданих послуг, які формуються за певний період часу, Позивачем було направлено Замовнику, через систему МЕДОК, рахунок на оплату №839 від 16.08.2024 року на суму 33 420,00 грн. з ПДВ.
На підставі вказаного рахунку сторонами було підписано акт здачі - приймання робіт (надання послуг) №839 від 16.08.2024 року.
Надані послуги були сплачені Позивачу у повному обсязі, що підтверджується платіжною інструкцією №497 від 22.08.2024 р.
Так, на дату виникнення податкових зобов'язань, у відповідності до приписів п. 201.10 ст. 201 ПК України та на підставі акту здачі - приймання робіт (надання послуг) Позивачем було складено на користь отримувача послуг ТОВ «ІМП - ЛОГІСТИКА Україна» податкову накладну № 48 від 16.08.2024 року на суму 33 420,00 грн., у т. ч. ПДВ 5570,00 гри.
Вказану податкову накладну Позивач направив для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних - реєстраційний номер 9258554149, проте, отримано Квитанцію з єдиного вікна приймання звітності Дії Є України, згідно якої податкову накладну прийнято, проте її реєстрація зупинена.
Згідно з даними Квитанції з Єдиного вікна приймання звітності ДПС України, реєстрація податкової накладної №48 від 16.08.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, з наступних підстав: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 16.08.2024 №48 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 52.29, перевищує величину залишку,, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник «D»=7879%, «Рпоточ»-О. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття' рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
На підставі отриманої квитанції №9258554149 та з метою подальшої реєстрації податкової накладної №48 від 16.08.2024 року Позивачем, через електронний кабінет направлено до контролюючого органу Повідомлення №1 від 23.12.2024 року про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, з додатками та поясненнями до податкових накладних №№8, 32, 48, 76, 101; кількість додатків 44.
До повідомлення Позивачем, було надано письмові пояснення та копії всіх первинних документів та інших документів, зокрема: договір про надання послуг по декларуванню та митному оформленню товарів №ТБО3007/18 від 30.07.2018 №24UА100290126991U1, №24UА100290380126U0, №24UА100290380127U0, №24UА100290380128U9 (в яких Позивача зазначено декларантом), рахунок на оплату №839 від 16.08.2024, акт здачі - приймання робіт (надання послуг) №839 від 16.08.2024, платіжна інструкція №497 від 22.08.2024, а також документи, що підтверджують можливість надання Позивачем відповідних послуг (договір оренди, договір про надання консалтингових послуг, штатний розпис, ліцензії, фінансову звітність).
Проте, за результатами розгляду повідомлення №1 від 23.12.2024 року та доданих додаткових документів комісією Головного управління ДПС в Одеській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення №12273363/38534302 від 26.12.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної від 16.08.2024 №48.
В оскаржуваному рішенні підставою для відмови у реєстрації податкової накладної Відповідачем - 1 визначено: «надання платником» податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства» та у графі «додаткова інформація» вказано: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів(робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні.
Позивачем 05.01.2025 року було подано до Відповідача- 2 Скаргу щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстраційний номер 9000345681.
Разом зі Скаргою Позивачем було надано Пояснення вих. №0501/25-8 від 05.01.2025 року, разом з додатками у кількості 19 документів, які підтверджують реальність здійснення господарської операції, що підтверджується документами довільного формату, реєстраційний номер 9000345681,
Однак, рішеннями Комісії центрального рівня від 09.01.2025 №1878/38534302/2 скаргу №9000345681 від 05.01.2025 залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних - без змін.
Щодо податкової накладної №76 від 23.08.2024 року.
На виконання умов договору Позивач, як Виконавець (декларант) надав Замовнику послуги зі складання вантажних митних декларацій, а також надав інші послуги, які пов'язані з повним митним оформленням вантажів, що підтверджується наступними вантажно- митними деклараціями (далі по тексту - ВМД):
№ 24UA100290128205U6 від 19.08.2024 року;
№ 24UA100290128206U5 від 19.08.2024 року;
№ 24UA209210006609U6 від 20.08.2024 року;
№ 24UA209230076643U8 від 20.08.2024 року;
№ 24UA100290128599U5 від 21.08.2024 року;
№ 24UA100290128600U0 від 21.08.2024 року;
№ 24UA100290128730U0 від 22.08.2024 року;
№ 24UA100290128803U1 від 22.08.2024 року;
№ 24UA209230077265U0 від 22.08.2024 року.
За результатами наданих послуг, які формуються за певний період часу, Позивачем було направлено Замовнику, через систему МЕДОК, рахунок на оплату №870 від 23.08.2024 року на суму 89 808,00 грн. з ПДВ.
На підставі вказаного рахунку сторонами було підписано акт здачі - приймання робіт (надання послуг) №870 від 23.08.2024 року.
Надані послуги були сплачені Позивачу у повному обсязі, що підтверджується платіжною інструкцією №512 від 06.09.2024 р.
Так, на дату виникнення податкових зобов'язань, у відповідності до приписів п. 201.10 ст. 201 ПК України та на підставі акту здачі - приймання робіт (надання послуг) Позивачем було складено на користь отримувача послуг ТОВ «ІМП - ЛОГІСТИКА Україна» податкову накладну №76 від 23.08.2024 року на суму 89 808,00 грн., у т. ч. ПДВ 14 968,00 грн.
Вказану податкову накладну Позивач направив для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних - реєстраційний номер 9263858825, проте, отримано Квитанцію з єдиного вікна приймання звітності ДПС України, згідно якої податкову накладну прийнято, проте її реєстрація зупинена.
Згідно з даними Квитанції з Єдиного вікна приймання звітності ДПС України, реєстрація податкової накладної №76 від 23.08.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, з наступних підстав: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 23.08.2024 №76 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 52,29, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток З Порядку). Додатково повідомляємо: показник «D1-7877%, «Рпоточ»-0. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
На підставі отриманої квитанції №9263858825 та з метою подальшої реєстрації податкової накладної №76 від 23.08.2024 року Позивачем, через електронний кабінет направлено до контролюючого органу Повідомлення №1 від 23.12.2024 року про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, з додатками та поясненнями до податкових накладних №№ 8, 32, 48, 76, 101; кількість додатків 44.
До повідомлення Позивачем, було надано письмові пояснення та копії всіх первинних документів та інших документів, достатніх, на думку Позивача, для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної №76 від 23.08.2024 року в ЄРПН, зокрема: договір про надання послуг по декларуванню та митному оформленню товарів №ТБО3007/18 від 30.07.2018 р., № 24UA100290128205U6 від 19.08.2024 року; №24UA100290128206U5 від 19.08.2024 року; № 24UA209210006609U6 від 20.08.2024 року; № 24UA209230076643U8 від 20.08.2024 року; № 24UA100290128599U5 від 21.08.2024 року; № 24UA100290128600U0 від 21.08.2024 року; № 24UA100290128730U0 від 22.08.2024 року; № 24UA100290128803U1 від 22.08.2024 року; № 24UA209230077265U0 від 22.08.2024 року (в яких Позивача зазначено декларантом), рахунок на оплату №870 від 23.08.2024 р, акт здачі - приймання робіт (надання послуг) №870 від 23.08.2024 р., платіжна інструкція №512 від 06.09.2024 р., а також документи, що підтверджують можливість надання Позивачем відповідних послуг (договір оренди, договір про надання консалтингових послуг, штатний розпис, ліцензії, фінансову звітність).
Проте, за результатами розгляду повідомлення №1 від 23.12.2024 року та доданих додаткових документів комісією Головного управління ДПС в Одеській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення №12273365/38534302 від 26.12.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної від 23.08.2024 №76
В оскаржуваному рішенні підставою для відмови у реєстрації податкової накладної Відповідачем - 1 визначено: «надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства» та у графі «додаткова інформація» вказано: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи); у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів(робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні.
Позивачем 05.01.2025 року було подано до Відповідача- 2 Скаргу щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстраційний номер 9000347259.
Разом зі Скаргою Позивачем було надано Пояснення вих. №0501/25-10 від 05.01.2025 року, разом з додатками у кількості 24 документів, які підтверджують реальність здійснення господарської операції, що підтверджується документами довільного формату, реєстраційний номер 9000347259.
Однак, рішеннями Комісії центрального рівня від 09.01.2025 №1885/38534302/2 скаргу №9000347259 від 05.01.2025 залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних - без змін.
Щодо податкової накладної №101 від 30.08.2024 року.
На виконання умов договору Позивач, як Виконавець (декларант) надав Замовнику послуги зі складання вантажних митних декларацій, а також надав інші послуги, які пов'язані з повним митним оформленням вантажів, що підтверджується наступними вантажно- митними деклараціями (далі по тексту - ВМД): № 24UA209230079427U1 від 28.08.2024 року.
За результатами наданих послуг, які формуються за певний період часу, Позивачем було направлено Замовнику, через систему МЕДОК, рахунок на оплату №896 від 30.08.2024 року на суму 8184,00 грн. з ПДВ.
На підставі вказаного рахунку сторонами було підписано акт здачі - приймання робіт (надання послуг) №896 від 30.08.2024 року.
Надані послуги були сплачені Позивачу у повному обсязі, що підтверджується платіжною інструкцією №581 від 10.10.2024 р.
Так, на дату виникнення податкових зобов'язань, у відповідності до приписів п. 201.10 ст. 201 ПК України та на, підставі акту здачі - приймання робіт (надання послуг) Позивачем було складено на користь отримувача послуг ТОВ «ІМП - ЛОГІСТИКА Україна» податкову накладну №101 від 30.08.2024 року на суму 8184,00 грн., у т. ч. ПДВ 1364,00 грн.
Вказану податкову накладну Позивач направив для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних - реєстраційний номер 9262109112, проте, отримано Квитанцію з єдиного вікна приймання звітності ДПС України, згідно якої податкову накладну прийнято, проте її реєстрація зупинена.
Згідно Квитанції з Єдиного вікна приймання звітності ДПС України, реєстрація податкової накладної №101 від 30.08.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, з наступних підстав: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 30.08.2024 №101 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 52.29, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток З Порядку). Додатково повідомляємо: показник «Е)»=7879%, «Рпоточ»=0. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
На підставі отриманої квитанції р/н 9262109112 та з метою подальшої реєстрації податкової накладної №101 від 30.08.2024 року Позивачем, через електронний кабінет направлено до контролюючого органу Повідомлення №1 від 23.12.2024 року про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, з додатками та поясненнями до податкових накладних №№ 8, 32, 48, 76, 101; кількість додатків 44.
До повідомлення Позивачем, було надано письмові пояснення та копії всіх первинних документів та інших документів, зокрема: договір про надання послуг по декларуванню та митному оформленню товарів №ТБО3007/18 від 30.07.2018 р., №24UА209230079427U1 (в якій Позивача зазначено декларантом), рахунок на оплату №896 від 30.08.2024 р, акт здачі - приймання робіт (надання послуг) №896 від 30.08.2024 р., платіжна інструкція №512 від 06.09.2024 р., а також документи, що підтверджують можливість надання Позивачем відповідних послуг (договір оренди, договір про надання консалтингових послуг, штатний розпис, ліцензії, фінансову звітність).
Проте, за результатами розгляду повідомлення №1 від 23.12.2024 року та доданих додаткових документів комісією Головного управління ДПС в Одеській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення №12273364/38534302 від 26.12.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної від 30.08.2024 №101.
В оскаржуваному рішенні підставою для відмови у реєстрації податкової накладної Відповідачем - 1 визначено: «надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства» та у графі «додаткова інформація» вказано: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів(робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні.
Позивачем 05.01.2025 року було подано до Відповідача- 2 Скаргу щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстраційний номер 9000346732.
Разом зі Скаргою Позивачем було надано Пояснення вих. №0501/25-9 від 05.01.2025 року, разом з додатками у кількості 16 документів, які підтверджують реальність здійснення господарської операції, що підтверджується документами довільного формату, реєстраційний номер 9000346732.
Однак, рішеннями Комісії центрального рівня від 09.01.2025 №1842/38534302/2 скаргу № 9000346732 від 05.01.2025 залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних - без змін.
Позивач, не погоджуючись з прийнятими рішеннями контролюючого органу про відмову у реєстрації податкових накладних, вважаючи їх протиправними та такими, що підлягають скасуванню, а податкові накладні такими, що підлягають реєстрації, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Вимогами ч.1 ст.2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до вимог ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Керуючись положеннями вищевказаних законів, Кодексом та контекстом Конституції України можна зробити висновок, що однією з найважливіших тенденцій розвитку сучасного законодавства України є розширення сфери судового захисту, в тому числі судового контролю за правомірністю і обґрунтованістю рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Надаючи правову оцінку законності і обґрунтованості рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів зазначає наступне.
Спірні правовідносини регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України), Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» (далі - Постанова №1246), Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року №1165 (далі - Порядок №1165), Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року №520 (далі - Порядок №520).
Згідно з вимогами пп. «а», «б» п.185.1 ст.185 ПК України об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Відповідно до вимог п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до вимог п.201.7 ст.201 ПКУ податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Пунктом 201.1 ст.201 ПКУ встановлений обов'язок платника податків на дату виникнення податкових зобов'язань скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до вимог п.201.10 ст.201 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відповідно до пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі - Порядок № 1246) після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 20.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронні довірчі послуги», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Пунктом 13 Порядку № 1246 передбачено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Аналогічні приписи наведені у пункті 201.16 статті 201 ПК України, згідно з яким реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» від 11 грудня 2019 року №1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, Порядок розгляду скарги щодо рішення комісії про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вказаний Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі права та обов'язки їх членів.
Відповідно до вимог п.5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Пунктами 10, 11 Порядку № 1165 визначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Згідно з вимогами абзацу 2 п. 25, п. 26 Порядку №1165 комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.
Відповідно до вимог п.44 Порядку №1165 комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).
Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року №520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, зокрема окреслений Порядок визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №520), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 Порядку №520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Пунктами 3,4 Порядку №520 встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Про електронні довірчі послуги».
Відповідно до вимог п.5 Порядку №520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
Згідно з вимогами п.6 Порядку №520 Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою складання податкової накладної / розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Пунктом 7 Порядку №520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
Відповідно до вимог п.п.9-12 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.
Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Під час апеляційного розгляду колегією суддів встановлено, контролюючим органом зупинена реєстрація в ЄРПН податкових накладних № 8 від 02.08.2024 р., № 32 від 09.08.2024 р., № 48 від 16.08.2024, № 76 від 23.08.2024 р. та № 101 від 30.08.2024 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В квитанціях причиною зупинення реєстрації зазначено, що платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідає п.1 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Умови такої пропозиції щодо надання пояснень та копій документів дають підстави позивачу самостійно визначати перелік необхідних документів, що в подальшому виключає посилання відповідача на їх недостатність чи неповноту та спростовує доводи про недостатність документів, поданих позивачем на підтвердження реальності проведених операцій.
Колегія суддів зазначає, що зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування без зазначення чіткого переліку документів, необхідних для прийняття рішення про їх реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних, позбавило позивача можливості надати достатній обсяг підтверджуючих та відповідних документів.
При цьому, можливість виконання платником податків обов'язку надати документи, які є необхідними для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного переліку цих документів.
Отже, як вбачається з викладеного, саме лише зазначення про відсутність документів не є достатньою та законною підставою для відмови в реєстрації податкових накладних, оскільки контролюючий орган має зазначити об'єктивні обставини, які перешкоджають реєстрації податкових накладних з урахуванням відсутності таких документів, при цьому надана оцінка тим документам, що фактично подано платником податку.
Таким чином, невиконання контролюючим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості актів індивідуальної дії призводить до їх протиправності.
Як встановлено судом першої інстанції, позивачем виконано вимоги контролюючого органу та надано відповідні пояснення до яких долучено копії наявних документів, що підтверджують, на його думку, реальність здійснення господарських операцій.
Не надаючи оцінки наданим позивачем первинним документам, податковий орган прийняв спірні рішення № 12273361/38534302 від 26.12.2024 року; № 12273362/38534302 від 26.12.2024 року; № 12273363/38534302 від 26.12.2024 року; № 12273365/38534302 від 26.12.2024 року; № 12273364/38534302 від 26.12.2024 року про відмову в реєстрації податкових накладних у зв'язку з тим, що документи були складені/оформлені із порушенням законодавства. Додаткова інформація: “первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні».
Однак, зі змісту оскаржуваних рішень вбачається, що податковий орган не визначив, які саме документи подано з порушенням законодавства та в чому ці порушення полягають.
Як вірно виснував суд першої інстанції, наведений в оскаржуваних рішеннях перелік документів за своїм змістом чітко відповідає загальному переліку документів, який передбачений пунктом 5 Порядку № 520, що не дає чіткого розуміння обставин, за яких були прийняті негативні для платника податку рішення.
Колегія суддів зазначає, що кожна господарська операція має свою специфіку і в ході її здійснення складається певний пакет документів, визначений умовами договору, відповідними законодавчими приписами. Не кожна господарська угода передбачає складання повного переліку документів, наведеного відповідачем в оскаржуваних рішеннях про відмову у реєстрації податкових накладних. Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, при цьому, не підкреслено у відповідних графах, які саме документи мав надати позивач, а отже, у порушення наведених законодавчих положень, оскаржувані рішення містять лише абстрактне твердження про їх ненадання, без конкретизації (підкреслення) конкретного переліку документів, яких з урахування особливостей, характеру та обсягу господарських операцій, критерію, що слугував підставою для зупинення реєстрації податкової накладної, на думку Комісії, не вистачає.
Щодо аналізу господарських операцій між позивачем та його контрагентом, то колегія суддів не надає оцінку реальності їх здійснення, оскільки це питання має бути предметом окремого дослідження під час здійснення податкового контролю, що відповідно до пункту 61.1 статті 61 ПК України включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема, шляхом здійснення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Отже, з урахуванням наведеного, на момент прийняття оскаржуваного рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН, позивач виконав вимоги Податкового кодексу України та Порядку №520 щодо підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної, а надані ним документи та пояснення є достатніми для її реєстрації.
Колегія суддів окремо зазначає, що можливість виконання платником податків обов'язку надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного переліку цих документів. Хоча перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, визначено Порядком № 520, конкретний перелік таких документів може залежати, зокрема, від змісту операції з постачання, суб'єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.
Загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Здійснення моніторингу відповідності платника податків критеріям ризиковості є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства.
Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
У випадку неконкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для податкового органу, відповідно створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.
Крім того, на думку колегії суддів, рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.
Таким чином, саме відповідачі повинні надати суду докази про те, що надані позивачем документи для реєстрації податкових накладних є недостатніми, що унеможливлює реєстрацію податкової накладної.
Також апеляційний суд зауважує, що у разі наявності у контролюючого органу інформації, що може свідчити про вчинення позивачем та/або його контрагентом порушень вимог податкового законодавства, такий орган не позбавлений можливості призначити та провести документальну перевірку платника податку, за результатами якої дослідити питання ведення ним господарської діяльності та правомірності відображення її результатів у податковому обліку.
Разом з тим , колегія суддів критично ставиться до твердження відповідача, що митна декларація № 24UA100290380121U5; Митна декларація № 24UA2092300070020U6; Митна декларація №24UA100290380126U0; Митна декларація №24UA100290380127U0; Митна декларація №24UA2092030070488U5 - не відповідають приписам п. 3 Листа Державної реєстраційної служби України від 07.02.2013 № 43-06-15-13: «Посвідчення документа керівником підприємства, установи, організації здійснюється відповідно до вимог Національного стандарту України «Вимоги до оформлювання документів «ДСТУ 4163-2003, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 07.04.2003 №55.
Суд апеляційної інстанції акцентує, що статтею 8 Закону України від 22.05.2003 №851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг» встановлено, що юридична сила електронного документа не може бути заперечена виключно через те, що він має електронну форму, а допустимість електронного документа як доказу не може заперечуватися виключно на підставі того, що він має електронну форму.
Більш того, Національний стандарт України «Вимоги до оформлювання документів «ДСТУ 4163-2003», затверджений наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 07.04.2003 №55, на який посилається апелянт, скасований з 01.09.2021 згідно з наказом Державного підприємства «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» від 01.07.2020 №144).
З урахуванням наведеного, Головним управлінням ДПС в Одеській області не доведено правомірність свого рішення щодо відмови у реєстрації податкових накладних, тому суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що рішення контролюючого органу було прийнято відповідачем всупереч та не у відповідності до вимог чинного податкового законодавства.
Також, колегія суддів вважає обґрунтованим задоволення судом першої інстанції вимог позову про зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 8 від 02.08.2024 р., № 32 від 09.08.2024 р., № 48 від 16.08.2024, № 76 від 23.08.2024 р. та № 101 від 30.08.2024 р.
Відповідно до вимог пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій, зокрема, набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та / або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення).
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Згідно з вказаними нормами, податковий орган реєструє податкову накладну, у тому числі, на підставі рішення суду датою набрання ним законної сили або іншою датою, вказаною у рішенні.
Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом апеляційної інстанції не встановлено.
У зв'язку з цим, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що належним способом захисту порушених прав позивача у спірних правовідносинах буде зобов'язання ДПС України зареєструвати податкову накладну № 15 від 16.05.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки це є гарантією, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
Згідно з вимогами ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до вимог ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
У п.58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 року Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Відповідно до вимог ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, в адміністративному процесі, як виняток із загального правила, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень встановлена презумпція його винуватості. Презумпція винуватості покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень норм матеріального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст.308; 311; 315; 316; 321; 322; 325 КАС України, суд апеляційної інстанції, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2025 року - без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення з підстав, передбачених статтею 328 КАС України.
Суддя-доповідач О.В. Джабурія
Судді К.В. Кравченко Н.В. Вербицька