Постанова від 09.02.2026 по справі 280/8341/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2026 року м. Дніпросправа № 280/8341/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),

суддів: Добродняк І.Ю., Суховарова А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1

на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 17 листопада 2025 року (суддя І.В. Садовий) у справі № 280/8341/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, у якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не здійснення перерахунку та виплати пенсії позивача на підставі довідки Департаменту соціального забезпечення МОУ від 13.08.2025 № 220/13/ВихЗПІ/605;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі довідки Департаменту соціального забезпечення МОУ від 13.08.2025 № 220/13/ВихЗПІ/605 (про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.08.2025), починаючи з 01.09.2025, у відповідності до вимог статей 43 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням посадового окладу за посадою заступника директора Департаменту Міністерства оборони України (9730,00 грн), окладу за військовим званням «полковник» (1480,00 грн), надбавки за вислугу років понад 26 років (5605,00 грн.), надбавки за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 15 відсотків посадового окладу (1459,50 грн), надбавки за особливості проходження служби в розмірі 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років (16815,00 грн) та премії в розмірі 416% посадового окладу (40476,80 грн), та без обмеження розміру пенсії максимальним розміром.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що бездіяльність пенсійного органу щодо не здійснення перерахунку та виплати пенсії позивача на підставі довідки Департаменту соціального забезпечення МОУ від 13.08.2025 № 220/13/ВихЗПІ/605 є протиправною, а тому наявні підстави зобов'язати пенсійний орган здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі довідки Департаменту соціального забезпечення МОУ від 13.08.2025 № 220/13/ВихЗПІ/605 (про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.08.2025), починаючи з 01.09.2025 без обмеження розміру пенсії максимальним розміром.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 17 листопада 2025 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Судом першої інстанції зазначено, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Разом з тим, суд врахував, що до моменту отримання належної довідки від уповноваженого органу, в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

В підтвердження обставин на яких ґрунтуються позовні вимоги, позивачем долучено лист Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України від 13.08.2025 № 220/13/ВихЗПІ/605, який не відповідає формі встановленій у Додатку №2 Порядку № 45.

Суд вказав, що саме довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом, є підставою для перерахунку пенсії позивача. Водночас органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати складові грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. До їх функцій належать виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій. Розмір складових грошового забезпечення визначається уповноваженим органом.

З огляду на вищевикладене у сукупності суд дійшов до висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, як територіальний орган Пенсійного фонду України, здійснює перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям виключно на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу, та не наділений повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення, які мають бути включені як складові в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Суд зазначив, що наданий позивачем лист Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України від 13.08.2025 № 220/13/ВихЗПІ/605 не має юридичного значення для цілей перерахунку пенсії та не створює для Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві обов'язків щодо його застосування для цілей перерахунку пенсії позивачу.

Таким чином, суд вказав, що відповідач не допустив протиправної бездіяльності, оскільки діяв відповідно до вимог чинного законодавства та в межах своїх повноважень.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, скаржник вказує, що Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України склад нову довідку від 13.08.2025 року №220/13/вихЗПІ/605 про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії на підставі такої довідки, але пенсійний орган протиправно відмовив позивачу у перерахунку пенсії. Зауважує, що перерахунок пенсії позивача можливий у разі подачі ним додаткових документів, які дають право на підвищення пенсії. Наполягає, що він має право на отримання пенсії у відповідності до положень ст.43 та 63 Закону №2262, ст. 9 Закону №2011, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно постанов КМУ №718 від 19.10.2016 року та №704 від 30.08.2017 року.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.

Встановлені обставини справи свідчать про те, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію, яка призначена йому відповідно до Закону №2262-ХІІ.

12.08.2025 позивач звернувся до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України із заявою у якій просив надати інформацію про розмір грошового забезпечення військовослужбовця станом на 01.08.2025 за посадою заступника директора департаменту - начальника управління проведення закупівель Департаменту державних закупівель та постачання матеріальних ресурсів Міністерства оборони України, яку він обіймав перед звільненням з військової служби.

Листом Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України від 13.08.2025 № 220/13/ВихЗПІ/605 повідомлено позивачу, що розмір грошового забезпечення військовослужбовця, у разі зайняття ним посади заступника директора Департаменту Міністерства оборони України, з урахуванням військового звання «полковник», вислуги років понад 26 років, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 15 відсотків посадового окладу станом на 01.08.2025 становив: оклад за військовим званням - 1480,00 грн; посадовий оклад (57 тарифний розряд) - 9730,00 грн; надбавка за вислугу років (50%) - 5605,00 грн; надбавка за особливості проходження служби (100%) - 16815,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15) - 1459,50 грн; премія (416%) - 40476,80 грн; разом - 75566,30 грн.

Отримавши зазначений лист Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України від 13.08.2025 № 220/13/ВихЗПІ/605, позивач 15.08.2025 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на його підставі.

На момент звернення до суду жодної відповіді позивачем отримано не було, перерахунок пенсії на виконання заяви від 15.08.2025 відповідачем не проведено.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не здійснення перерахунку та виплати пенсії позивача на підставі довідки Департаменту соціального забезпечення МОУ від 13.08.2025 № 220/13/ВихЗПІ/605, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги колегія суддів виходить із такого.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

Відповідно до ч.3 ст.43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За правилами ст.51 вказаного Закону при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Порядок перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано, зокрема, ст.63 Закону №2262-ХІІ, згідно із ч. 1, 2 якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року №45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яким визначений алгоритм дій, зокрема, територіального органу Пенсійного фонду України та державного органу, з якого особу, якій призначено пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ, було звільнено із служби, для реалізації перерахунку раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пунктом 2 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком №45 (пункт 3 Порядку №45).

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1.

Виходячи з положень вказаного Порядку №3-1, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути зокрема відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи (п.3 розділу І Порядку №3-1).

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, що може бути реалізовано за відповідною заявою пенсіонера та доданими до неї документами, а саме довідкою про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданою за формою, що визначена у додатку №2 до Порядку №45.

В спірному випадку скаржник 15.08.2025 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. Скаржник вказує, що разом із заявою до пенсійного органу подано додіку розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яку видано Департаментом соціального забезпечення МОУ від 13.08.2025 № 220/13/ВихЗПІ/605.

Колегія суддів з'ясувала, що лист Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України від 13.08.2025 № 220/13/ВихЗПІ/605 не відповідає формі встановленій у додатку №2 до Порядку № 45.

Отже, лист Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України від 13.08.2025 № 220/13/ВихЗПІ/605 не є довідкою про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, що передбачена Порядком №45, зокрема додатком №2 до цього порядку. Доводи апеляційної скарги цей висновок суду не спростовують.

В свою чергу, як правильно зауважив суд першої інстанції та не заперечується скаржником, саме довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом, є підставою для перерахунку пенсії позивача.

За цих обставин, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскільки позивачем разом із заявою до пенсійного органу не подано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою згідно додатку №2 до Порядку №45, відповідач не допустив протиправної бездіяльності щодо перерахунку пенсії позивача.

Виходячи з вищенаведеного, суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Передбачені ст.317 КАС України підстави для зміни або скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. ст. 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 17 листопада 2025 року у справі №280/8341/25 - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати ухвалення, може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, передбачені ст.ст.328, 329 КАС України.

Повний текст постанови складено 09.02.2026

Головуючий - суддя Я.В. Семененко

суддя І.Ю. Добродняк

суддя А.В. Суховаров