05 лютого 2026 року м. Дніпросправа № 160/31392/24
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Кругового О.О. (доповідач),
суддів: Баранник Н.П., Малиш Н.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.01.2025, (суддя суду першої інстанції Букіна Л.Є.), прийняте в порядку письмового провадження в м. Дніпрі, в адміністративній справі №160/31392/24 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у м. Кривому Розі ради про визнання протиправним та скасування рішення,
16.11.2024 ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила:
- визнати протиправними та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради (адреса: 50086, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, шосе Дніпропетровське, буд. 16; ЄДРПОУ: 20260022) від 19.09.2024, якими ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) відмовлено у призначенні допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.08.2024 по 31.01.2025;
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради (адреса : 50086, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, шосе Дніпропетровське, буд. 16; ЄДРПОУ: 20260022) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП : НОМЕР_1 ) за період з 01.08.2024 по 31.01.2025 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (з урахуванням виплачених коштів).
Дніпропетровський окружний адміністративний суд рішенням від 28.01.2025 задовольнив позовні вимоги ОСОБА_1 частково. Визнав протиправним та скасував рішення Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради (адреса: 50086, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, шосе Дніпропетровське, буд. 16; ЄДРПОУ: 20260022) від 19.09.2024, якими ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) відмовлено у призначенні допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.08.2024 по 31.01.2025. Зобов'язав Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення державної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 14.08.2024 з врахуванням висновків суду. В задоволенні решти позову відмовив.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції Управління праці та соціального захисту населення звернулось з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом вимог норм матеріального та процесуального права просить рішення суду скасувати та ухвалити нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що позивач всупереч п. 5 Порядку не надала декларацію про доходи в місячний строк, про що вказано в заяві позивача про призначення соціальної виплати. Відтак, відповідач правомірно відмовив в призначенні позивачеві соціальної допомоги.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено, що позивач з 01.02.2023 перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради (номер електронної особової справи 1440843196; особовий рахунок № НОМЕР_2 ) та одержує державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ям у відповідності до Закону України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» №1768-111 від 01.06.2000.
Позивач отримувала соціальну допомогу за критерієм малозабезпеченої сім'ї в склад якої входить позивач та її малолітній син - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , які зареєстровані та проживають разом за адресою АДРЕСА_2 .
Так позивач отримувала соціальну за періоди часу з 01.02.2023 по 31.07.2023, з 01.08.2023 по 31.01.2024 та 01.02.2024 по 31.07.2024.
14.08.2024 позивач звернулась до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради із заявою щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Звернення позивачем було заповнене у бланковій формі на місці та подано для розгляду.
Рішенням від 17.09.2024 позивачу відмовлено в призначенні виплати.
25.10.2024 позивач звернулась до управління праці та соціального захисту населення, де на своє звернення отримала письмове повідомлення про надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям без реєстраційного номера та дати у відповідності до якого “відмовлено у призначенні допомоги в зв'язку із тим, що середньомісячний сукупний дохід перевищує розмір рівня забезпечення прожиткового мінімуму для сім'ї».
Через відсутність у даному повідомленні його реєстраційного номера та дати позивач на місці звернулась із письмовою заявою з питань неповної інформації, яка зазначене у повідомленні.
25.10.2024 позивачем отримано лист управління праці та соціального захисту населення №236-П-22-01-09 від 25.10.2024 згідно якого “відповідно до ст.3 Порядку призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних в мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання (перебування) уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї з використанням функціоналу Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (ЄІССС).
Держателем Єдиної інформаційної системи соціальної сфери є Міністерство соціальної політики України, адміністратор - ДП “Інформаційно-обчислювальний центр» Міністерства соціальної політики України, тому вносити зміни з приводу будь-якої інформації у сформоване програмним забезпеченням повідомлення, в тому числі зазначати да ту відмови та вихідний номер, управління не має правових підстав.
19.09.2024 управлінням було прийнято рішення про відмову у призначенні вам державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
25.10.2024 ви особисто звернулись до управління праці та соціального захисту населення (каб.106) та отримали відповідне повідомлення».
Вважаючи відмову протиправною, позивачка звернулась до суду.
Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що п. 10 Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям передбачений вичерпний перелік підстав для відмови в призначенні виплати, однак відповідач відмовив позивачеві в призначенні виплати з підстав, що не передбачені вказаних пунктом.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на таке.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01.06.2000 № 1768-III (надалі Закон № 1768-III) спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист та забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - державна соціальна допомога) щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Сім'я це особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Права члена сім'ї має одинока особа. Малозабезпечена сім'я - це сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Прожитковий мінімум для сім'ї є визначена для кожної сім'ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України “Про прожитковий мінімум» для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення.
Статтею 3 Закону № 1768-ІІІ передбачено, що право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.
Згідно із статтею 4 Закону № 1768-ІІІ призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем проживання уповноваженого представника сім'ї.
На виконання вимог згаданої норми Закону № 1768-ІІІ Кабінет Міністрів України постановою від 24 лютого 2003 року № 250 затвердив Порядок, який визначає умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом № 1768-ІІІ (далі - Порядок № 250).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 250, державна соціальна допомога призначається і виплачується малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України та з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім'ї. Державна соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення за її призначенням.
Пунктом 3 Порядку № 250 визначено, що призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських рад міст обласного значення, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за зареєстрованим місцем проживання або місцем проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім' ї.
За правилами пункту 5 Порядку № 250 для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає такі документи: заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики; декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; довідку встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях (за наявності). Інформація про склад малозабезпеченої сім'ї заявника зазначається в декларації. Якщо заявник вже отримує будь-який із видів державної допомоги, які призначаються органами соціального захисту населення, відомості про розмір допомоги враховуються цим органом без необхідності її декларування.
Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення за нею, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи та/або відомості. Якщо до заяви не додано всіх необхідних документів та/або відомостей, уповноважений орган повідомляє уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї про те, які документи та/або відомості у місячний строк потрібно подати додатково. (п.20 Порядку)
Якщо протягом 30 календарних днів після отримання повідомлення про необхідність виправлення помилки уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї не виправив її та/або не подав документи, передбачені пунктом 5 цього Порядку, уповноважений орган приймає рішення про відмову у призначенні державної соціальної допомоги, про що інформує уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї в порядку, встановленому абзацом другим пункту 21 цього Порядку. (п. 21 Порядку)
Як видно з матеріалів справи, позивач 14.08.2024 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської у м. Кривому Розі ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
В рішенні зазначено, що позивач не надала декларацію про доходи та майновий стан, у зв'язку з чим, їй наданий додатковий строк до 14.09.2024 для подання відповідного документу. Позивач проставила у графі «ознайомлена» свій підпис, відтак була обізнана про необхідність подання декларації про доходи та майновий стан у строк до 14.09.2024.
Як видно із рішення про відмову в призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, позивачу відмовлено в призначенні допомоги, з огляду на те, що вона не подала документи у повному обсязі, посилання на номер пункту (21) Порядку №250.
Згідно п. 10 Порядку №250 соціальна допомога не призначається у разі, коли, зокрема, працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівня акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами I групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, за інвалідами II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги).
Водночас, в силу припису п. 21 Порядку 250, якщо протягом 30 календарних днів після отримання повідомлення про необхідність виправлення помилки уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї не виправив її та/або не подав документи, передбачені пунктом 5 цього Порядку, уповноважений орган приймає рішення про відмову у призначенні державної соціальної допомоги
Колегія суддів зазначає, що оскільки позивач у додатково наданий їй строк не подала до відповідача декларацію про майновий стан та доходи (доказів зворотного матеріали справи не містять), відповідач правомірно відмовив їй в призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Аналогічний правовий висновок викладений в постановах Верховного Суду від 22 жовтня 2020 року у справі №686/16694/17 та від 28.10.2020 у справі 560/3427/18.
Стосовно посилань позивача на те, що в повідомленні про відмову в призначенні державної допомоги зазначена інша підстава для відмови ніж в рішенні, колегія суддів зазначає таке.
Як видно із повідомлення про надання державної допомоги малозабезпеченим сім'ям, позивача повідомлено про відмову в призначенні допомоги у зв'язку з тим, що середньомісячний сукупний дохід перевищує розмір рівня забезпечення прожиткового мінімуму для сім'ї, поряд із цим зазначено, що позивачу відмовлено в призначенні допомоги у зв'язку з тим, що документи для призначення допомоги не подані в повному обсязі.
Таким чином, повідомлення містить в тому числі причину відмови в призначенні допомоги, яка зазначена в рішенні про відмову в призначенні державної соціальної допомоги від 17.09.2024.
При цьому, колегія суддів зазначає, що повідомленням від 19.09.2024 позивача лише повідомлено про прийняте відповідачем рішення від 17.09.2024, як це передбачено п. 21 Порядку №250, таке повідомлення не є рішенням суб'єкта владних повноважень та носить лише інформаційний характер. Відтак, формулювання підстав для відмови в призначенні допомоги в повідомленні не може мати наслідком скасування рішення про відмову в призначенні державної соціальної допомоги, яке прийнято відповідно до Порядку №250.
Водночас, колегія суддів звертає увагу, що дій УПСЗН в частині формування та надіслання повідомлення, із некоректним зазначенням причин відмови в призначення державної соціальної допомоги, позивач в межах цієї справи не оскаржує, відтак суд не надає оцінки діям відповідача в цій частині.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції слід скасувати та ухвалити нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
Керуючись ст. 243, 308, 311, 315, 317, 321, 325 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у м. Кривому Розі ради - задовольнити.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.01.2025 в адміністративній справі № 160/31392/24 - скасувати та ухвалити нову постанову.
Відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
Постанова набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Головуючий - суддя О.О. Круговий
суддя Н.П. Баранник
суддя Н.І. Малиш