Постанова від 04.02.2026 по справі 340/3031/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2026 року м. Дніпросправа № 340/3031/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Малиш Н.І. (доповідач), суддів: Баранник Н.П., Щербака А.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2025 року (суддя 1-ї інстанції Черниш О.А.) в адміністративній справі №340/3031/25 за позовом Приватне акціонерне товариство "Кіровоградобленерго" до Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії та відшкодування шкоди,-

ВСТАНОВИВ:

09.05.2025 Приватне акціонерне товариство "Кіровоградобленерго" звернулося до суду з адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі - НКРЕКП) в якому просить:

- визнати протиправними дії НКРЕКП щодо розгляду заяви ПрАТ "Кіровоградобленерго" про встановлення тарифу на 2025 рік та встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії на 2025 рік шляхом прийняття постанови №2211 від 19.12.2024 року, якою встановлено економічно необґрунтовані тарифи на розподіл електричної енергії для ПрАТ "Кіровоградобленерго" на 2025 рік;

- зобов'язати НКРЕКП встановити для ПрАТ "Кіровоградобленерго" економічно обґрунтований тариф на послуги з розподілу електричної енергії на 2025 рік, у відповідності до затвердженої постановою НКРЕКП від 19.12.2024 року №2211 структури тарифів на послуги з розподілу електричної енергії із застосуванням стимулюючого регулювання на 2025 рік та включивши до складу такого тарифу суму недоотриманого доходу (витрат), що зумовлений невідповідністю тарифу на розподіл електричної енергії, встановленого постановою НКРЕКП № 2211 від 19.12.2024 року;

- стягнути на користь ПрАТ "Кіровоградобленерго" за рахунок бюджетних асигнувань НКРЕКП 69 879,5 тис. грн. без ПДВ, у рахунок відшкодування шкоди (збитків), завданих протиправними діями НКРЕКП, за встановлення економічно необґрунтованих тарифів на послуги з розподілу електричної енергії за період з 01.01.2025 року по 31.03.2025 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у вересні 2024 року позивач звернувся до НКРЕКП із заявою та необхідними розрахунковими документами для встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії на 2025 рік. НКРЕКП прийняла постанову №2211 від 19.12.2024 року "Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії ПрАТ "Кіровоградобленерго" із застосуванням стимулюючого регулювання". Позивач стверджує, що встановлені для нього тарифи є дискримінаційними у порівняні з іншими ОСР, не відповідають встановленій структурі тарифу, є економічно необґрунтованими, вони не покривають необхідні витрати, пов'язані із господарською діяльністю позивача, і не забезпечують йому належний рівень прибутку. Внаслідок цього позивачу у І кварталі 2025 року завдано збитків у вигляді недоотриманого доходу, розмір яких відповідно до висновку експерта складає 69879,5тис.грн. Зазначене послугувало підставоюю ззвернення до суду із цим позовом.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2025 року у задоволенні позову відмовлено.

Позивачем на вказане рішення суду подана апеляційна скарга, в якій зазначено про те, що суд першої інстанції не надав належної оцінки доводам позивача,, а рішення суперечить принципу офіційного з'ясування всіх обставин у справі.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що позивач звернувся до суду із позовом про визнання дій відповідача при прийнятті Постанови №2211 протиправними та зобов'язання вчинення дій, а не скасування цієї постанови оскільки вона є актом індивідуальної дії, яка діє виключно на території Кіровоградської області і лише в період з 01.01.2025 по 31.12.2025, а тому вона вже вплинула на взаємовідносини, що склались між її учасниками. У разі скасування постанови від 19.12.2024 № 2211, вона не буде діяти з моменту її прийняття, а отже питання визначення ціни послуги з розподілу електричної енергії в 2025 році буде не врегульоване, до моменту прийняття НКРЕКП нової постанови (що може тривати довгий час), що призведе до необхідності перегляду вартості послуг (скасування нарахувань), що є порушення принципу юридичної визначеності, а саме в частині необхідності сталого регулювання суспільних відносин. У цій справі оскаржені дії відповідача як суб'єкта владних повноважень, і перевірка результату дій такого суб'єкта під час реалізації покладених на нього функцій, а також відповідність приписам чинного законодавства постанови зі встановлення тарифів (цін) на послуги з розподілу електричної енергії.

Відповідачем подано відзив на апеляційну скаргу в якому просить відмовити у її задоволенні. У відзиві зазначив, що рішення прийнято у відповідності до норм законодавства враховуючи заявлені предмет і підстави позову.

Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження у відповідності до приписів п.3 ч. 1 ст. 311 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, відзиву, колегія суддів доходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що у вересні 2024 року ПрАТ "Кіровоградобленерго" подало до НКРЕКП заяву від 26.09.2024 року та розрахункові документи для встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії із застосуванням стимулюючого регулювання на 2025 рік.

Зокрема позивач подав Розрахунок тарифів на послуги з розподілу електричної енергії на прогнозний 2025 рік, згідно з яким тариф на послуги з розподілу електричної енергії для споживачів та операторів установок зберігання енергії першого класу напруги становить 747,71 грн./МВт·год, другого класу напруги - 2540, 33 грн./МВт·год.

На засіданні НКРЕКП, що проводилося у формі відкритого слухання 13.11.2024 року, схвалено проект постанови НКРЕКП про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії ПрАТ "Кіровоградобленерго" на 2025 рік, який разом з обґрунтувальними матеріалами оприлюднений на офіційному вебсайті НКРЕКП з метою одержання зауважень і пропозицій.

ПрАТ "Кіровоградобленерго" 20.11.2024 року подало свої зауваження та пропозиції до проекту рішення НКРЕКП.

Відкрите обговорення цього проекту рішення не проводилося з огляду на вимоги постанови НКРЕКП №848 від 09.05.2023 року "Про врегулювання окремих питань щодо встановлення тарифів, формування/схвалення планів розвитку систем передачі/розподілу та відповідних інвестиційних програм на період дії в Україні воєнного стану".

На засіданні НКРЕКП, що проводилося у формі відкритого слухання 10-19.12.2024 року, прийнято постанову №2211 від 19.12.2024 року "Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії ПрАТ "Кіровоградобленерго" із застосуванням стимулюючого регулювання", якою відповідно до Законів України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", "Про ринок електричної енергії", Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 27.12.2017 року №1470, Порядку встановлення (формування) тарифів на послуги з розподілу електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 05.10.2018 року №1175, Порядку визначення регуляторної бази активів суб'єктів природних монополій у сфері електроенергетики, затвердженого постановою НКРЕ від 11.07.2013 року №899, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 19.07.2013 року за №1221/23753, постанов НКРЕ від 23.07.2013 року №1009 "Про встановлення параметрів регулювання, що мають довгостроковий строк дії, для цілей стимулюючого регулювання", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 26.07.2013 року за №1266/23798, та від 26.07.2013 року №1029 "Про застосування стимулюючого регулювання при провадженні господарської діяльності з розподілу електричної енергії", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.08.2013 року за №1294/23826, постановила:

1. Установити ПрАТ "Кіровоградобленерго" з 01.01.2025 року тарифи на послуги з розподілу електричної енергії для споживачів та операторів установок зберігання енергії (перший етап) на рівні:

- для першого класу напруги - 494,14 грн/МВт·год (без урахування податку на додану вартість);

- для другого класу напруги - 1810,04 грн/МВт·год (без урахування податку на додану вартість);

2. Установити ПрАТ "Кіровоградобленерго" структуру тарифів на послуги з розподілу електричної енергії із застосуванням стимулюючого регулювання на 2025 рік згідно з додатком.

3. ПрАТ "Кіровоградобленерго" перераховувати та обліковувати кошти, що визначені як джерела фінансування Інвестиційної програми ПрАТ "Кіровоградобленерго" на 2025 рік, на окремому банківському рахунку та не використовувати ці кошти до прийняття НКРЕКП рішення щодо схвалення Інвестиційної програми ПрАТ "Кіровоградобленерго" на 2025 рік, за винятком використання цих коштів згідно з Тимчасовим порядком дій операторів систем розподілу з відновлення електропостачання населених пунктів, знеструмлених через пошкодження об'єктів електричних мереж або їх складових внаслідок бойових дій, у період дії в Україні воєнного стану, затвердженим постановою НКРЕКП №386 від 20.04.2022 року.

4. Максимальний розмір заробітної плати, яка фінансується за рахунок тарифів на послуги з розподілу електричної енергії, не може перевищувати десятикратний розмір середньої заробітної плати, урахованої у структурі тарифів на послуги з розподілу електричної енергії. Збільшення фонду оплати праці спрямовувати на підвищення заробітної плати виробничо-технічному персоналу.

5. Визнати такою, що втратила чинність, постанову НКРЕКП №2333 від 09.12.2023 року "Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії ПрАТ "Кіровоградобленерго" із застосуванням стимулюючого регулювання" (зі змінами).

6. Ця постанова набирає чинності з 01.01.2025 року, але не раніше дня, наступного за днем її оприлюднення на офіційному вебсайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Згодом НКРЕКП прийняла постанову №1331 від 26.08.2025 року "Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 19 грудня 2024 року № 2211", якою постановлено:

1. Унести до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, №2211 від 19.12.2024 року "Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії ПрАТ "Кіровоградобленерго" такі зміни:

1) пункт 1 викладено в такій редакції:

"1. Установити ПрАТ "Кіровоградобленерго" тарифи на послуги з розподілу електричної енергії для споживачів та операторів установок зберігання енергії (перший етап) на рівні:

1) з 01 січня 2025 року:

- для першого класу напруги - 494,14 грн/МВт·год (без урахування податку на додану вартість);

- для другого класу напруги - 1810,04 грн/МВт·год (без урахування податку на додану вартість);

2) з 01 вересня 2025 року:

- для першого класу напруги - 617,07 грн/МВт·год (без урахування податку на додану вартість);

- для другого класу напруги - 2669,90 грн/МВт·год (без урахування податку на додану вартість).";

2) додаток викладено в новій редакції, що додається.

2. ПрАТ "Кіровоградобленерго" кошти, отримані протягом вересня - грудня 2025 року за рахунок включення до структури тарифів на послуги з розподілу електричної енергії залишкових позитивних сум коригувань, рішення за якими прийнято за результатами перевірок ліцензованої діяльності за 2021 - 2023 роки (відтермінування яких відбулось відповідно до постанов НКРЕКП від 19 грудня 2024 року № 2157 та № 2172), пріоритетно спрямовувати на оплату за зобов'язаннями перед оператором системи передачі та виконання заходів, спрямованих на підготовку до проходження осінньо-зимового періоду 2025/2026 років.

3. Ця постанова набирає чинності з 01.09.2025 року, але не раніше дня, наступного за днем її оприлюднення на офіційному вебсайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Позивач, не погоджуючись із розмірами тарифів, установленими в пункті 1 постанови НКРЕКП №2211 від 19.12.2024 року, у травні 2025 року звернувся до суду з цим позовом.

Суд першої інстанції відмовляючи у задоволенні позову дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову, оскільки рішення про встановлення тарифів, прийняте відповідачем за результатами звернення позивач не оскаржує.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову з огляду на наступне.

Так спірним у справі є заявлені позивачем вимоги щодо протиправності дій відповідача щодо встановлення не економічно обґрунтовані тарифи на послуги з розподілу електричної енергії, у зв'язку із чим вважає за необхідне зобов'язати відповідача вчинити певні дії для встановлення економічно обґрунтовані тарифи, а також стягнути шкоду завданими протиправними діями.

Відповідно до приписів ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Не є спірним прийняття відповідачем за результатами розгляду заяви позивача від 26.09.2024 року та розрахункових документів для встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії із застосуванням стимулюючого регулювання на 2025 рік, постанови №2211 від 19.12.2024 року "Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії ПрАТ "Кіровоградобленерго" із застосуванням стимулюючого регулювання".

Так позивач не зазначає про те, що рішення прийнято відповідачем не в межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1175 від 05.10.2018 року затверджено Порядок встановлення (формування) тарифів на послуги з розподілу електричної енергії.

Питання щодо встановлення тарифів розглядаються на засіданні НКРЕКП, яке проводиться у формі відкритого слухання (далі - засідання), з урахуванням вимог Порядку проведення відкритого обговорення проектів рішень Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 червня 2017 року № 866

Відповідно до статті 15 Закону України "Про ціни і ціноутворення" Кабінет Міністрів України, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які встановили державні регульовані ціни на товари в розмірі, нижчому від економічно обґрунтованого розміру, зобов'язані відшкодувати суб'єктам господарювання різницю між такими розмірами за рахунок коштів відповідних бюджетів.

Установлення Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування державних регульованих цін на товари в розмірі, нижчому від економічно обґрунтованого розміру, без визначення джерел для відшкодування різниці між такими розмірами за рахунок коштів відповідних бюджетів не допускається і може бути оскаржено в судовому порядку.

Згідно зі статтею 10 Закону України "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг" тарифи на комунальні послуги формуються суб'єктами природних монополій та суб'єктами господарювання на суміжних ринках відповідно до порядків (методик), встановлених національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до цього Закону.

Тарифи на комунальні послуги суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках повинні забезпечувати відшкодування всіх економічно обґрунтованих планованих витрат на їх виробництво з урахуванням планованого прибутку.

Встановлення тарифів на комунальні послуги, нижчих за розмір економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, не допускається і може бути оскаржено в суді.

Проте як свідчать матеріали справи, позивач не оскаржує постанову НКРЕКП №2211 від 19.12.2024 року "Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії ПрАТ "Кіровоградобленерго" із застосуванням стимулюючого регулювання", а просить суд визнати протиправними дії НКРЕКП щодо розгляду його заяви про встановлення тарифів та щодо прийняття цієї постанови.

За цих обставин стверджувані позивачем протиправність дій за своєю суттю є незгодою з установленим відповідачем тарифом. Доводи скаржника про невжиття відповідачем всіх необхідних заходів для встановлення економічно-обґрунтованого тарифу лежить саме у площині реалізації НКРЕКП компетенції щодо встановлення тарифу. Оскільки відповідач таке рішення прийняв, то оцінка оспорюваних дій позивачем у будь-якому випадку впливатиме на оцінку цього рішення, тобто позов у цій частині опосередковує незгоду з тарифом, а не поведінкою щодо його визначення.

Разом із цим, оскарження дій у межах прийнятого рішення без оскарження самого рішення здатне зумовити ситуацію правової невизначеності, за якої чинність неоспореного, а отже, діючого і обов'язкового до виконання рішення про встановлення тарифу матиме місце одночасно з констатацією судом економічної необґрунтованості встановленого цим же рішенням тарифу, що здатне призвести до суттєвих труднощів у застосуванні такого акту та сприяє не стільки розв'язанню юридичного конфлікту та поновлення прав позивача, скільки виникненню нових спірних правовідносин.

Таким чином, не заперечуючи загалом права позивача на власний розсуд визначити спосіб захисту порушеного права, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що коли відповідач розглянув заяви позивача та прийняв рішення про встановлення тарифу в зазначений період, оскарження дій НКРЕКП з перегляду та встановлення в цей же період економічно обґрунтованого тарифу окремо від оскарження рішення, яким було встановлено тариф, саме собою не спрямоване на вирішення спору та не здатне захистити прав позивача, оскільки саме рішення залишатиметься чинним.

Враховуючи зазначене, є правильними висновки суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову.

Враховуючи зазначене, суд першої інстанції при ухваленні судового рішення дійшов правильних висновків відмовляючи у задоволенні позовних вимог.

Розподіл судових витрат не здійснюється у відповідності до норм ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 315, ст. 316, ст.ст. 321, 322 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2025 року в адміністративній справі №340/3031/25 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки визначені ст.ст 328, 329 КАС України.

Головуючий - суддя Н.І. Малиш

суддя Н.П. Баранник

суддя А.А. Щербак