Постанова від 12.01.2026 по справі 160/8888/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 січня 2026 року м. Дніпросправа № 160/8888/25

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Дурасової Ю.В. (доповідач),

суддів: Божко Л.А., Лукманової О.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпро апеляційну скаргу ОСОБА_1

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.08.2025 року

у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до відповідача Новогродівської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка, ОСОБА_1 , звернулася 26.03.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до відповідача Новогродівської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, просила:

- визнати незаконним та скасувати рішення комісії, яке оформлено протоколом №24 засідання комісії із соціального страхування виконкому Новгродівської міської ради від 24.12.2024 в частині відмови позивачці у виплаті допомоги по тимчасовій втраті працездатності за листком непрацездатності №14592596-2027188721-1, який виданий на ім'я ОСОБА_1 за період з 18.11.2024 по 03.12.2024;

- зобов'язати Новогродівська міську раду передати до Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області заяву-розрахунок на фінансування допомоги по тимчасовій непрацездатності, яка сформована на підставі листка непрацездатності №14592596-2027188721-1, який виданий на ім'я ОСОБА_1 за період з 18.11.2024 по 03.12.2024.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач працює на посаді заступника голови Новогродівської міської ради. 18.11.2024 позивачка захворіла та проходила лікування у Дочірньому підприємстві «Клінічний санаторій Карпати» Приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «УКРПРОФОЗДОРОВНИЦЯ». Після лікування, листок непрацездатності №14592596-2027 188721-1 був наданий позивачу для виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності. 24.12.2024 Новогродівська міська рада прийняла рішення, яке оформлено протоколом №24 засідання комісії із соціального страхування виконкому Новгродівської міської ради, відповідно до якого позивачці відмовлено у виплаті допомоги по тимчасовій непрацездатності. Протокол №24 засідання комісії із соціального страхування виконкому Новгродівської міської ради від 24.12.2024 мотивований тим, що електронний листок непрацездатності за №14592596-2027188721-1 з 18.11.2024 по 03.12.2024 є необґрунтованим. Позивачка вказує, що у протоколі №24 засідання комісії із соціального страхування виконкому Новгродівської міської ради від 24.12.2024 не зазначено, у чому саме полягає його необґрунтованість. Позивачці не виплачена допомога по тимчасовій непрацездатності за період з 18.11.2024 по 03.12.2024, оскільки Новогродівська міська рада прийняла рішення, яке оформлено протоколом №24 засідання комісії із соціального страхування виконкому Новгродівської міської ради від 24.12.2024, відповідно до якого позивачці відмовлено у виплаті допомоги по тимчасовій непрацездатності, у зв'язку з чим відповідач не передав до Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області заяву-розрахунок на фінансування допомоги по тимчасовій непрацездатності, яка сформована на підставі листка непрацездатності за №14592596-2027188721-1 з 18.11.2024 по 03.12.2024. Позивачка вважає, що порушено її права на соціальний захист.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.08.2025 у задоволенні позову відмовлено.

Свою позицію суд першої інстанції обґрунтував тим, що в ході розгляду справи виявлено порушення пункту 3 розділу ІІІ Порядку №1066 під час оформлення електронного листа непрацездатності ЕЛН №14592596-2027188721-1 за період з 18.11.2024 по 03.12.2024, а саме медичний висновок сформовано пізніше дати початку строку його дії. Відтак, Комісія із соціального страхування Новогродівської міської ради дійшла обґрунтованого висновку та прийняла правомірне рішення про відмову в призначені допомоги по тимчасовій непрацездатності за ЕЛН №14592596-2027188721-1 за період з 18.11.2024 по 03.12.2024, у зв'язку з його необґрунтованістю, про що був складений протокол № 24 від 24.12.2024.

Не погодився з рішенням суду першої інстанції позивач, подав апеляційну скаргу. Просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову про задоволення позову. Вважає, що судом першої інстанції при ухваленні рішення порушено норми матеріального та процесуального права. Посилається на обставини, що викладені в позові та зазначає, що порушено право на соціальний захист. Вказує, на практику Великої Палати Верховного Суду, що викладена у постанові від 26.07.2023 у справі №552/16890/23, а саме, застрахована особа несе відповідальність тільки за незаконне одержання з її вини (підроблення, виправлення в документах, подання недостовірних відомостей).

Відповідачем (Новогродівською міською радою) подано відзив на апеляційну скаргу. Просить рішення суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення. Зазначає, що висновку Великої Палати Верховного Суду, що викладена у постанові від 26.07.2023 у справі №552/16890/23 не є тотожними з даною справою, оскільки не мають відношення до правовідносин у сфері соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності. Листок непрацездатності виданий з порушенням п.3 розділу 2 Порядку формування медичних висновки про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров'я, затвердженого наказом МОЗ від 01.06.2021 №1066. Суть порушення Порядку №1066 в тому, що позивачці листок непрацездатності був виданий з 18.11.2024, в той час як медичний висновок датований 19.11.2024, термін перебування на лікарняному не співпадає з терміном лікування, що зазначений в виписці з медичної карти амбулаторного/стаціонарного хворого №230, тому прийнято рішення про відмову в призначенні допомоги по тимчасовій непрацездатності за період з 18.11.2024 по 03.12.2024.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає про наступне.

Судом першої інстанції встановлено, що позивачка працює на посаді заступника голови Новогродівської міської ради.

Згідно виписки з медичної картки амбулаторного (стаціонарного) хворого №230, позивачка знаходилась в Клінічному санаторії «Карпати» (89641, Україна, Мукачівський р-н, Закарпатська обл., село Карпати, будинок, 1) на реабілітації з 18.11.2024 по 02.12.2024.

Відповідно до медичного висновку про тимчасову непрацездатність №9ММК- КАКР-34МТ-Е82К від 19.11.2024, період непрацездатності зазначений з 18.11.2024 по 03.12.2024.

На підставі медичного висновку сформовано електронний лист непрацездатності позивачки.

Листок непрацездатності №14592596-2027188721-1 за період з 18.11.2024 по 03.12.2024, сформований на ім'я позивачки Дочірнім підприємством «Клінічний санаторій Карпати» Приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця».

Вказаний Листок непрацездатності №14592596-2027188721-1 був наданий на розгляд комісій з соціального страхування виконкому Новогродівської міської ради.

Відповідач звернувся 03.12.2024 до Головного управління ПФУ в Донецькій області щодо перевірки обґрунтованості видачі листка непрацездатності застрахованій особі (позивачці) і за роз'ясненнями щодо порядку його оплати.

Головне управління ПФУ в Закарпатській області листом вих. №0700-0904-6/77179 від 23.12.2024 повідомило відповідача про те, що управління контрольно-перевірочної роботи ГУ ПФУ в Закарпатській області проведено перевірку обґрунтованості видачі електронного листка непрацездатності (надалі ЕЛН) №14592596-2027188721-1 за період з 18.11.2024 по 03.12.2024 у ДП «Клінічний санаторій «Карпати».

За результатами перевірки встановлено, що даний ЕЛН виданий з порушеннями п. 3 розділу 2 Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров'я, затвердженого наказом МОЗ від 01.06.2021 №1066.

В додатку до листа міститься довідка про перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності від 18.12.2024 №61, форма якої затверджена постановою правління ПФУ від 28.09.2023 №37-1, відповідно до якого медичний висновок про тимчасову непрацездатність № 9ММК-КАКР-34МТ-Е82К визнано необґрунтованим і як наслідок ЕЛН №14592596-2027188721-1 за період з 18.11.2024 по 03.12.2024 визнаний, як такий, що видано з порушеннями п. 3 розділу 3, п. 3 розділу 2 Порядку №1066, тобто виданий необґрунтовано.

Комісія із соціального страхування Новогродівської міської ради дійшла висновку та прийняла рішення про відмову в призначені допомоги по тимчасовій непрацездатності за ЕЛН №14592596-2027188721-1 за період з 18.11.2024 по 03.12.2024, у зв'язку з його необґрунтованістю, про що був складений протокол №24 від 24.12.2024. Протокол №24 від 24.12.2024 містить обґрунтування рішення комісії і посилання на результати проведеної перевірки органом ПФУ обґрунтованості видачі ЕЛН.

29.12.2024 відповідач на офіційну електронну адресу позивачки було надіслано протокол №24 засідання комісії з соціального страхування від 24.12.2024 та довідку про перевірку обґрунтованості видачі листка непрацездатності від 18.12.2024 №61.

Позивачка вважає протиправним рішення комісії, яке оформлено протоколом №24 засідання комісії із соціального страхування виконкому Новгродівської міської ради від 24.12.2024 в частині відмови позивачці у виплаті допомоги по тимчасовій втраті працездатності за листком непрацездатності №14592596-2027188721-1 за період з 18.11.2024 по 03.12.2024.

Суд першої інстанції в задоволенні позову відмовив.

Досліджуючи правильність прийняття судом першої інстанції рішення, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне дослідити ряд норм законодавства, що регулюють дані правовідносини та обставини справи.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, суб'єкти владних повноважень (до яких відноситься відповідач) мають діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином межі дій відповідача чітко визначені Конституцією та законами України.

Статями 46 та 92 Конституції України гарантовано, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними; пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом; основи соціального захисту в Україні визначаються виключно законами.

Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері соціального страхування є Закон України від 23.09.1999 №1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Підпунктом 2 п. 2 ст. 5 та пп. 2 п. 1 ст. 6 Закону №1105-XIV визначені основні завдання, функції та обов'язки уповноваженого органу управління та його територіальних органів у т. ч. проведення перевірок обґрунтованості видачі, продовження листків непрацездатності і документів, що є підставою для їх формування, контролю правильності витрат за соціальним страхуванням.

Відповідно до ст. 27 Закону №1105-XIV перевірка листків непрацездатності проводиться особами, уповноваженими Правлінням Пенсійного фонду України на проведення перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності.

Постановою Правління Пенсійного фону України від 13.07.2023 №30-1 визначені посадові особи, уповноважені на проведення перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності, а саме керівники та головні спеціалісти структурних підрозділів, що забезпечують реалізацію функцій з перевірки обґрунтованості видачі листків непрацездатності, територіальних органів Пенсійного фонду України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2023 №185затверджено Порядок проведення особами, уповноваженими правлінням Пенсійного фонду України, перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності (далі - Порядок №185).

Пунктом 5 Порядку №185 визначено, що підставами для прийняття територіальним органом Пенсійного фонду України рішення щодо проведення перевірки листків непрацездатності є:

1) виявлення невідповідностей шляхом проведення ризик-орієнтованого моніторингу електронного реєстру листків непрацездатності з використанням автоматизованої інформаційно-аналітичної системи Пенсійного фонду України.

У разі коли за результатами моніторингу електронного реєстру листків непрацездатності виявлено листки непрацездатності, що потребують подальшої перевірки, територіальний орган Пенсійного фонду України протягом одного робочого дня приймає рішення щодо проведення перевірки та робить відмітку у підставах для перевірки за результатами моніторингу даних.

Порядок проведення моніторингу електронного реєстру листків непрацездатності встановлюється правлінням Пенсійного фонду України;

2) повідомлення від НСЗУ про виявлення невідповідностей та/або застережень до даних, що містяться в медичному висновку за результатами здійснення заходів з верифікації даних в електронній системі охорони здоров'я;

3)звернення страхувальника (роботодавця);

4) звернення застрахованої особи щодо обґрунтованості виданого їй листка непрацездатності;

5) запити правоохоронних органів та рішення суду.

Відповідач на виконання вимог вказаної норми та за зверненням роботодавця вирішив провести відповідну перевірку.

Згідно з п. 6 Порядку №185моніторинг відомостей, що містяться в медичних висновках, на підставі яких формуються листки непрацездатності, проводиться автоматизовано через електронну систему охорони здоров'я на підставі відомостей про записи в Реєстрі медичних записів, записів про направлення та рецептів, на підставі яких було сформовано відповідні медичні висновки, в межах випадку тимчасової непрацездатності, що є предметом моніторингу.

НСЗУ здійснює верифікацію інформації, що міститься в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров'я, відповідно до Порядку функціонування електронної системи охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 411 Деякі питання електронної системи охорони здоров'я.

Відповідно до п.7 Порядку №185 рішення про проведення перевірки листків непрацездатності оформлюється наказом за підписом керівника територіального органу Пенсійного фонду України.

Згідно з п. 8 Порядку №185 у наказі про проведення перевірки листків непрацездатності міститься інформація про:

1) підставу для прийняття територіальним органом Пенсійного фонду України рішення щодо проведення перевірки відповідно до пункту 5 цього Порядку;

2) строки проведення перевірки;

3) документ, на підставі якого сформовано листок непрацездатності;

4) документи, відомості, які підлягають перевірці;

5) уповноважену посадову особу територіального органу Пенсійного фонду України;

6) інші відомості, необхідні для проведення перевірки.

Строк проведення перевірки листків непрацездатності не може перевищувати 10 календарних днів (п. 9 Порядку №185).

Згідно п. 10 Порядку №185 під час проведення перевірки листків непрацездатності уповноважена посадова особа територіального органу Пенсійного фонду України перевіряє відомості, що містяться в електронному реєстрі листків непрацездатності.

Повідомлення про перевірку медичного висновку протягом одного робочого дня надсилається територіальним органом Пенсійного фонду України через електронну систему охорони здоров'я з обов'язковим зазначенням інформації про:

підставу для проведення перевірки відповідно до пункту 5 цього Порядку;

предмет перевірки;

унікальний ідентифікатор пацієнта в Реєстрі пацієнтів в електронній системі охорони здоров'я;

номери медичних висновків, що підлягають перевірці.

Згідно з п. 14 Порядку №185 результати перевірки листка непрацездатності зазначаються уповноваженою посадовою особою територіального органу Пенсійного фонду України у довідці про перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності (довідка про перевірку).

Форма довідки про перевірку затверджується правлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до п. 15 Порядку №185 у довідці про перевірку містяться такі дані:

дата підписання довідки про перевірку (число, місяць, рік);

номер довідки про перевірку;

єдиний (єдині) реєстраційний (реєстраційні) номер (номери) листка (листків) непрацездатності, перевірка якого (яких) проводилася;

підстави для проведення перевірки відповідно до пункту 5 цього Порядку;

відомості про документи, на підставі яких сформований листок непрацездатності (у разі проведення їх перевірки);

результати проведення перевірки документів, на підставі яких сформований листок непрацездатності (у разі наявності);

інформація про уповноважену посадову особу територіального органу Пенсійного фонду України, яка проводила перевірку (власне ім'я, прізвище, найменування посади);

строк проведення перевірки;

зміст порушення (за наявності), період, в якому вчинено порушення, документи та/або обґрунтування, що підтверджують факт порушення;

підсумкова оцінка перевірки листка непрацездатності, яка зазначається у форматі обґрунтовано/не обґрунтовано;

підпис уповноваженої посадової особи територіального органу Пенсійного фонду України, яка проводила перевірку (власне ім'я, прізвище, найменування посади).

Будь-які виправлення та доповнення в довідці про перевірку після її підписання не допускаються.

Відповідно до п. 16 Порядку уповноважена посадова особа територіального органу Пенсійного фонду України на підставі довідки про перевірку вносить до автоматизованої інформаційно-аналітичної системи Пенсійного фонду України дані про результати такої перевірки.

Згідно з п. 17 Порядку довідка про перевірку надсилається суб'єкту звернення та безпосередньо керівнику (уповноваженій особі) суб'єкта господарювання рекомендованим листом з повідомленням про вручення та/або за допомогою електронного зв'язку (зокрема через електронний кабінет чи іншу інформаційну систему, користувачами якої є відповідний територіальний орган Пенсійного фонду України та суб'єкт господарювання) протягом трьох робочих днів з дати формування довідки.

Згідно з пунктом 3 Розділу І Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній охорони здоров'я системи охорони здоров'я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 01.06.2021 №1066 (зі змінами) випадок тимчасової непрацездатності відповідно до медичних висновків (випадок тимчасової непрацездатності) - це тимчасова непрацездатність, що підтверджується формуванням одного або сукупністю декількох медичних висновків, пов'язаних між собою через посилання на запис в Реєстрі про попередній медичний висновок в межах однієї категорії медичних висновків, та триває безперервно від початку визначеного захворювання, травми або інших причин з можливим продовженням в одного або послідовно в декількох суб'єктів господарювання до завершення дії останнього медичного висновку або до початку нового медичного висновку з відміткою про початок нового випадку тимчасової непрацездатності в межах такої ж категорії, що формується з приводу нового захворювання, травми або інших причин, які не пов'язані та не є наслідками попереднього.

Відповідно до пп. 15 п. 1ст. 1 Закону №1105-XIV медичний висновок про тимчасову непрацездатність - електронний документ, що формується на підставі медичних записів в електронній системі охорони здоров'я та містить висновок лікаря за результатами медичної експертизи з тимчасової втрати працездатності, що засвідчує тимчасову непрацездатність та є підставою для створення листка непрацездатності.

Порядок передачі відомостей з Реєстру медичних висновків в електронній системі охорони здоров'я до інших державних електронних інформаційних ресурсів здійснюється відповідно до Розділу V Наказу №1066.

Наказом Міністерства охорони здоров'я від 17.06.2021 №1234 зі змінами затверджено Порядок видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності (Наказ №1234).

Згідно з абзацом 2 пункту 3 Наказу №1234 на підставі даних медичних висновків, що складають один випадок тимчасової непрацездатності, формуються листки непрацездатності в порядку черговості створення медичних висновків, кожен наступний із яких створюється як продовження першого та складають один страховий випадок.

В силу абз. 3 п. 3 Наказу №1234 на підставі даних медичних висновків, що складають один випадок тимчасової непрацездатності та, які містять посилання на запис у Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров'я про попередній медичний висновок, формуються листки непрацездатності, як продовження випадку непрацездатності, в порядку черговості, незалежно від статусу раніше сформованих листків непрацездатності (крім статусу "сформовано помилково").

Відповідно до пункту 4 Розділу ІІІ Наказу №1066 медичний висновок категорії "Захворювання або травма загального характеру" формується особисто лікуючим лікарем в амбулаторних та стаціонарних умовах надання медичних послуг.

Відповідно до пункту 2 Розділу ІІ Наказу1066 медичні висновки будь-якої категорії вносяться до Реєстру медичних висновків в електронній системі охорони здоров'я за результатами проведеної експертизи тимчасової непрацездатності.

Згідно пункту 1 Розділу ІІ Порядку організації експертизи тимчасової втрати працездатності, затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 09.04.2008 №189 (зі змінами) (Наказ №189) під час здійснення експертизи тимчасової непрацездатності лікуючий лікар суб'єкта господарювання на підставі даних всебічного медичного обстеження пацієнта, ураховуючи ступінь функціональних порушень органів та систем, характер та перебіг патологічного процесу, умови праці:

1) приймає рішення про формування (видачу) документів про тимчасову непрацездатність, а саме формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність відповідно до вимог, Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 01.06.2021 №1066;

2) здійснює комплексну оцінку порушень функціонального стану організму та інших причин, якими вона обумовлена, що визначають факт тимчасової втрати працездатності, установлення строку непрацездатності, визначення клінічного та трудового прогнозу відповідно до встановленого діагнозу.

Відповідно до ст. 28 Закону №1105-XIV (зі змінами, які були внесені Законом України від 21.09.2022 №2620-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування») за створення необґрунтованого медичного висновку про тимчасову непрацездатність, на підставі якого сформовано листок непрацездатності, відповідальними є лікарі, які працюють у закладах охорони здоров'я, фізичні особи-підприємці, які провадять господарську діяльність з медичної практики, та лікарі, які провадять господарську діяльність з медичної практики як фізичні особи - підприємці (лікарі), які несуть відповідальність згідно із законодавством.

Отже, відповідальними за створення необґрунтованого медичного висновку про тимчасову непрацездатність, на підставі якого сформовано листок непрацездатності, є лікарі.

При цьому, вказані норми права не покладають відповідальність на особу, щодо якої сформовано лист непрацездатності, водночас, вказані норми не встановлюють позбавлення особи права на соціальний захист в разі формування лікарем листа непрацездатності з порушеннями.

Матеріалами справи підтверджується, що прийняттю рішення, оформленому протоколом №24 засідання комісії з соціального страхування від 24.12.2024, передувало звернення відповідача до органів пенсійного фонду щодо перевірки обґрунтованості видачі листка непрацездатності застрахованій особі позивачці і за роз'ясненнями щодо порядку його оплати.

Головне управління ПФУ в Закарпатській області листом вих. №0700-0904-6/77179 від 23.12.2024 повідомило відповідача про те, що управління контрольно-перевірочної роботи ГУ ПФУ в Закарпатській області проведено перевірку обґрунтованості видачі електронного листка непрацездатності №14592596-2027188721-1 за період з 18.11.2024 по 03.12.2024 у ДП «Клінічний санаторій «Карпати».

За результатами перевірки встановлено, що даний ЕЛН виданий з порушеннями п.3 розділу 2 Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров'я, затвердженого наказом МОЗ від 01.06.2021 №1066.

В додатку до листа міститься довідка про перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності від 18.12.2024 №61, форма якої затверджена постановою правління ПФУ від 28.09.2023 №37-1, відповідно до якого медичний висновок про тимчасову непрацездатність № 9ММК-КАКР-34МТ-Е82К визнано необґрунтованим і як наслідок ЕЛН №14592596-2027188721-1 за період з 18.11.2024 по 03.12.2024 визнаний, як такий, що видано з порушеннями п. 3 розділу 3, п. 3 розділу 2 Порядку №1066, тобто виданий необґрунтовано.

Водночас, матеріалами справи також підтверджується, що позивачка, як застрахована особа, була прийнята на реабілітаційне лікування у ДП «Клінічний санаторій Карпати» 18.11.2024 на підставі електронного направлення від 13.11.2024, виданого лікарем КНП «Центральна міська лікарня Новогродівської міської ради».

Відповідач зазначає, що згідно пункту 3 розділу ІІІ Порядку №1066 не допускається формування медичного висновку, початок строку дії якого починається раніше за дату його формування в електронній системі охорони здоров'я, тощо.

Зокрема, 19.11.2024 лікарем фізичної та реабілітаційної медицини ДП «Клінічний санаторій Карпати» було сформовано медичний висновок як новий випадок з 18.11.2024 по 03.12.2024.

У зв'язку з цим, комісією із соціального страхування виконкому Новогродівської міської ради протоколом від 24.12.2024 №24 позивачу відмовлено в призначені допомоги по тимчасовій непрацездатності за ЕЛН №14592596-2027188721-1 за період з 18.11.2024 по 03.12.2024.

При цьому, суд першої інстанції звернув увагу, що суду не надано доказів оскарження позивачем довідки про перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності від 18.12.2024 №61, направленої листом вих. №0700-0904-6/77179 від 23.12.2024 або відповідних дій Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області.

Відтак, органом, на якого Законом покладено перевірку листків непрацездатності встановлено необґрунтованість його видачі, оскільки виявлено порушення пункту 3 розділу ІІІ Порядку №1066 під час оформлення ЕЛН №14592596-2027188721-1 за період з 18.11.2024 по 03.12.2024, а саме медичний висновок сформовано пізніше дати початку строку його дії.

Виходячи з цього, суд першої інстанції дійшов висновку, що Комісія із соціального страхування Новогродівської міської ради дійшла обґрунтованого висновку та прийняла правомірне рішення про відмову в призначені допомоги по тимчасовій непрацездатності за ЕЛН №14592596-2027188721-1 за період з 18.11.2024 по 03.12.2024, у зв'язку з його необґрунтованістю, про що був складений протокол № 24 від 24.12.2024.

Натомість, колегія суддів апеляційної інстанції не морже погодитися з таким висновком, виходячи з наступного.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 26.07.2023 у справі №552/16890/23 зазначила, що застрахована особа несе відповідальність тільки за незаконне одержання з її вини (підроблення, виправлення в документах, подання недостовірних відомостей).

Натомість відповідальність за формування листка непрацездатності та медичного висновку покладається лише на лікаря, і така відповідальність не може бути покладена на особу щодо якої видано листок непрацездатності.

Однак, матеріали справи не містять будь-яких даних, що вказаний лист непрацездатності незаконно одержаний позивачкою з її вини (підроблення, виправлення в документах, подання недостовірних відомостей).

Отже, за неправильно оформлений листок непрацездатності має відповідати безпосередньо лікар, що сформував такий лист непрацездатності та медичний висновок, а не особа щодо якої виданий лист непрацездатності шляхом позбавлення її права на соціальний захист.

Колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги, суть порушення Порядку №1066 полягає в тому, що позивачці листок непрацездатності був виданий з 18.11.2024, в той час як медичний висновок датований 19.11.2024, термін перебування на лікарняному не співпадає з терміном лікування, що зазначений в виписці з медичної карти амбулаторного/стаціонарного хворого №230, тому прийнято рішення про відмову в призначенні допомоги по тимчасовій непрацездатності за період з 18.11.2024 по 03.12.2024.

Однак, на думку колегії суддів апеляційної інстанції, оскільки відсутня вина позивачки, щодо оформлення лікарняного листа та медичного висновку, то відмову в призначенні допомоги по тимчасовій непрацездатності за період з 18.11.2024 по 03.12.2024 є не законною.

Суд першої інстанції не в повному обсязі дослідив матеріали справи, що призвело до помилкового висновку про відмову в задоволенні позову та порушення права позивачки на соціальний захист.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

На думку колегії суддів апеляційної інстанції матеріали справи дають підстави для висновку, шо позивачкою доведені обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

При цьому, відповідачем не доведено обставини, на яких ґрунтуються заперечення проти позовних вимог, не доведено правомірність дій/рішень відповідача як суб'єкта владних повноважень.

Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції не погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову.

Рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню, а позовні вимоги задоволенню.

Вищезазначене є мотивом для врахування судом апеляційної інстанції аргументів, викладених в апеляційній скарзі, оскільки аргументи позивача та норми законодавства України, що регулюють дані правовідносини спростовують доводи відповідача.

Доводи апеляційної скарги щодо суті спору спростовують правове обґрунтування, покладене в основу рішення суду першої інстанції, тому можуть бути підставою для його скасування.

Згідно з частиною 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Ураховуючи результат апеляційного перегляду, стягненню на користь ОСОБА_1 підлягають судові витрати зі сплати судового збору за подання позову та апеляційної скарги у загальному розмірі 3028 грн., а саме:

-1211,20 грн. відповідно до платіжної інструкції 0.0.4287787073.1 від 03.04.2025 на суму 1211,20 грн.

-1816,80 грн. відповідно до платіжної інструкції 2.298658177.1 від 08.09.2025 на суму 1816,80 грн.

Керуючись 241-245, 250, 311, 317, 321, 322, 327, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.08.2025 року - задовольнити.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.07.2025 року - скасувати, прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.

Визнати незаконним та скасувати рішення комісії, яке оформлено протоколом №24 засідання комісії із соціального страхування виконкому Новгродівської міської ради від 24.12.2024 в частині відмови позивачці у виплаті допомоги по тимчасовій втраті працездатності за листком непрацездатності №14592596-2027188721-1, який виданий на ім'я ОСОБА_1 за період з 18.11.2024 по 03.12.2024.

Зобов'язати Новогродівська міську раду передати до Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області заяву-розрахунок на фінансування допомоги по тимчасовій непрацездатності, яка сформована на підставі листка непрацездатності №14592596-2027188721-1, який виданий на ім'я ОСОБА_1 за період з 18.11.2024 по 03.12.2024.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Новогродівської міської ради (код ЄДРПОУ 04052985) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору за подання позову та апеляційної скарги у загальному розмірі 3028,00 грн (три тисячі двадцять вісім гривень 00 коп.) (платіжна інструкція 0.0.4287787073.1 від 03.04.2025 на суму 1211,20 грн. та платіжна інструкція 2.298658177.1 від 08.09.2025 на суму 1816,80 грн).

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття 12.01.2026.

В силу ст. 328 КАС України постанова може бути оскаржена до Верховного Суду протягом 30 днів згідно ст. 329 КАС України з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.

Головуючий - суддя Ю. В. Дурасова

суддя Л.А. Божко

суддя О.М. Лукманова