10 лютого 2026 року справа №200/8153/25
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Казначеєва Е.Г., суддів Геращенка І.В., Блохіна А.А., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 листопада 2025 р. у справі № 200/8153/25 (головуючий І інстанції Кравченко Т.О.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУПФ), в якому просив:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01 лютого 2023 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) від 21 липня 2025 року № ФС-90427/09/01/2518, виданої станом на 01 січня 2023 року відповідно до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262) та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМУ № 704);
- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 21 липня 2025 року № ФС-90427/09/01/2518, виданої станом на 01 січня 2023 року відповідно до вимог ст. 43 і 63 Закону № 2262 та положень Постанови КМУ № 704, з урахуванням раніше проведених виплат без обмеження її максимальним розміром та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01 лютого 2023 року по день проведення перерахунку.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 14 листопада 2025 року задоволено частково позовні вимоги, а саме суд:
Визнав протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка полягає у непроведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії по інвалідності з 01 лютого 2023 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 21 липня 2025 року № ФС-90427/09/01/2518 про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 року.
Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії по інвалідності років з 01 лютого 2023 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 21 липня 2025 року № ФС-90427/09/01/2518 про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог - відмовив.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове судове рішення, яким відмовити у задоволені позовних вимог.
В обґрунтування скарги зазначено, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 визнані протиправними та скасовані пункти 1, 2 постанови КМУ № 103. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року у справі № 826/3858/18 апеляційну скаргу залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року - без змін.
Разом з тим, після визнання протиправними та скасування пунктів 1,2 постанови КМУ № 103 інших рішень Кабінетом Міністрів України про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося.
Вказане спростовує висновки суду щодо наявності підстав для перерахунку та виплати пенсії та ставить під сумнів, що судом в повній мірі були досліджені матеріали справи, що в свою чергу призвело до не вірних висновків та порушення прав Головного управління, як відповідача.
Нормами статті 8 Закону № 2262 передбачено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства (підпункти 20, 24 пункту 1 статті 116 Бюджетного кодексу України № 2456 - VI від 8 липня 2010 року).
Враховуючи це, а також, що асигнування з Державного бюджету України Пенсійному фонду України не збільшувались після набрання законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, перераховані пенсії виплачуються в розмірах, що склались станом на день набрання законної сили судовим рішенням, з урахуванням бюджетних асигнувань, визначених на цю мету.
З урахуванням того, що станом на момент розгляду даної справи, законодавчо не врегульовано питання перерахунку пенсій, а пункти 1,2 постанови КМУ № 103 визнані протиправними та нечинними, відсутні підстави для перерахунку та виплати пенсії Позивачу в розмірі іншому ніж той, який був встановлений з урахуванням постанови КМУ №103.
Також, розділом ІІ Постанови 3-1 надано вичерпний перелік заяв, які можуть розглядатись органами Пенсійного фонду України та визначено перелік необхідних документів, які подаються заявником до органу, що призначає пенсію. Даний перелік не містить заяви про перерахунок, у разі зміни відповідних сум грошового забезпечення.
При вирішенні справи судом не враховано те, що позивач бажає визнати протиправними дії Головного управління та здійснити перерахунок пенсії з 01 лютого 2023 року на підставі довідки від 21 липня 2025 року № ФС-90427/09/01/2518.
Доказів того, що спірний перерахунок пенсії не здійснено раніше (тобто раніше за дату видачі довідки 21 липня 2025 року) з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, позивачем, представником до суду не надано.
У разі задоволення позовних вимог, необхідно застосовувати норми частин 2, 3 ст. 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Аналогічні правові висновки викладені в постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 30.10.2023 у справі 580/5095/23.
Відповідно до частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційної скарги, відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, встановив наступне.
Позивач, ІНФОРМАЦІЯ_4 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .
З 18 серпня 1995 року місце проживання позивача реєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.
ОСОБА_1 , як особа з інвалідністю внаслідок війни третьої групи, має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - осіб з інвалідністю внаслідок війни, що підтверджено посвідченням серії НОМЕР_3 , виданим Департаментом соціального захисту населення Маріупольської міської ради в 2020 році.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області.
З 01 червня 2000 року позивачу призначена пенсія по інвалідності на підставі Закону № 2262, що підтверджено матеріалами пенсійної справи № ФС-90427(Міноборони).
Так, згідно з протоколом за пенсійною справою № ФС-90427(Міноборони) від 15 червня 2007 року пенсія позивача була обчислена, виходячи з такого: вид пенсії - по інвалідності; дата звернення - 01 червня 2000 року; умови призначення - у розмірі 60% грошового забезпечення; військове звання - майор; посада - начальник служби пального та мастильних матеріалів батальйону ВВАУ штурманів; дата і причина звільнення - 08 червня 1995 року, ст. 65 В - 1 п., запас; причина інвалідності - поранення, контузія, травма, каліцтво, захворювання, отримані при виконанні інтернаціонального обов'язку; група інвалідності - 3; дата встановлення інвалідності - 16 листопада 1999 року; період встановлення інвалідності - 16 листопада 1999 року - довічно; грошове забезпечення для обчислення пенсії: - посадовий оклад - 160,00 грн; - оклад за військове звання - 125,00 грн; - процентна надбавка за вислугу років 35% - 99,75 грн; - секретність 15% - 24,00 грн; - ОУС офіцерам МО (ПО+ВЗ+НАД-100) 100% - 384,75 грн; - за безперервну службу 70% - 555,45 грн; - премія 33,3% - 449,20 грн; в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 1 798,15 грн; основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення у розмірі - 1 078,89 грн; вид підвищення або надбавка до пенсії: особа з інвалідністю внаслідок війни третьої групи при виконанні обов'язків військової служби, соба з інвалідністю внаслідок війни третьої групи (ст. 7) - 121,80 грн; особа з інвалідністю внаслідок війни третьої групи/при виконанні обов'язків військової служби - 50,00 грн; всього призначено - 1 250,69 грн; призначено згідно з Законом № 2262 загальний розмір пенсії за справою щомісячно в сумі - 1 250,69 грн.
Як свідчить розпорядження про перерахунок пенсії за пенсійною справою № ФС90427-Мінроборони, пенсія по інвалідності ОСОБА_1 перерахована з 01 травня 2018 року із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 4 510,00 грн; оклад за військове звання - 1 340,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 45% - 2 632,50 грн; всього - 8 482,50 грн; основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення у розмірі - 5 089,50 грн; з урахуванням доплати - 6 361,88 грн; вид підвищення або надбавка до пенсії: особа з інвалідністю внаслідок війни третьої групи/при виконанні обов'язків військової служби, особа з інвалідністю внаслідок війни третьої групи (ст. 7) - 435,60 грн; особа з інвалідністю внаслідок війни третьої групи/при виконанні обов'язків військової служби - 50,00 грн; особливі заслуги (20%) ст. 1 п. п. 6-8 закону - 290,40 грн; підсумок пенсії (з надбавками) - 7 137,88 грн; з урахуванням попередньої суми пенсії 3 557,40 грн та підвищення 1 790,24 грн (50% від 3 580,48 грн) - 5 347,64 грн; згідно з Постановою КМУ № 103 підвищення складає 3 580,48 грн, з них виплачується: з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року щомісячно 50% від підвищення - 1 790,24 грн; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року щомісячно 75% від підвищення - 2 685,36 грн; з 01 січня 2020 року щомісячно 100% від підвищення - 3 580,48 грн; підстава перерахунку: грошове забезпечення згідно з Постановою КМУ № 704, Постанова КМУ № 103, п. 1, перерахунок з 01 січня 2018 року; з 01 травня 2018 року - 5 347,64 грн.
ГУ ПФУ в Донецькій області проводило перерахунок пенсії позивача в рамках масових перерахунків, що підтверджено відповідними розпорядженнями про перерахунок пенсії за пенсійною справою № ФС90427-Міноборони, зокрема:
з 01 серпня 2021 року - в розмірі 60% грошового забезпечення, яке становило 7 873,50 грн; підстава перерахунку - Постанова КМУ № 713; підсумок пенсії (надбавками) - 8 882,13 грн;
з 01 березня 2022 року - в розмірі 60% грошового забезпечення, яке становило 7 873,50 грн; підстава перерахунку - індексація з 01 березня 2022 року; підсумок пенсії (з надбавками) - 9 748,84 грн.
08 грудня 2021 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/15401/21 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Донецькій області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, яким позов задовольнив та:
- визнав протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 10 вересня 2021 року № ФС-90427/09/01/1423, виданої станом на 05 березня 2019 року;
- зобов'язав ГУ ПФУ в Донецькій області з 01 квітня 2019 року перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 10 вересня 2021 року № ФС-90427/09/01/1423, виданої станом на 05 березня 2019 року, здійснивши виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01 квітня 2019 року по день проведення перерахунку.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 грудня 2021 року набрало законної сили на підставі ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 29 червня 2022 року.
На виконання рішення суду у справі № 200/15401/21 ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії позивача.
Так, згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № ФС90427-Міноборони, пенсія по інвалідності ОСОБА_1 перерахована з 01 вересня 2022 року із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 4 090,00 грн; оклад за військове звання - 1 340,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 45% - 2 443,50 грн; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі секретність 15%, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 60% - 8 185,28 грн; всього - 16 058,78 грн; в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 16 058,78 грн; основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення у розмірі - 9 635,27 грн; з урахуванням індексації - 10 984,21 грн; з урахуванням доплати - 13 730,26 грн; індексація базового ОСНП (9 635,27*0,140) - 1 348,94 грн; в тому числі збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 10 984,21 грн - 2 746,05 грн; в тому числі індексація збільшення пенсії на 25% - 337,24 грн; вид підвищення або надбавка до пенсії: особа з інвалідністю внаслідок війни третьої групи/при виконанні обов'язків військової служби, особи з інвалідністю внаслідок війни (ст. 7) - 608,10 грн; особа з інвалідністю внаслідок війни третьої групи/при виконанні обов'язків військової служби - 50,00 грн; особливі заслуги (20%) ст. 1 п. п. 6-8 закону - 405,40 грн; підсумок пенсії (з надбавками) - 14 793,76 грн; підстава перерахунку: рішення суду; з 01 вересня 2022 року - 14 793,76 грн; з 01 грудня 2022 року - 14 826,76 грн.
ГУ ПФУ в Донецькій області проводило перерахунок пенсії позивача в рамках масових перерахунків, що підтверджено розпорядженнями про перерахунок пенсії за пенсійною справою № ФС90427-Міноборони, зокрема:
з 01 березня 2023 року - в розмірі 60% грошового забезпечення, яке становило 16 058,78 грн; підстава перерахунку - ДБУ 2022 року + індексація з березня 2023 року; підсумок пенсії (з надбавками) - 16 326,77 грн;
з 01 березня 2024 року - в розмірі 60% грошового забезпечення, яке становило 16 058,78 грн; підстава перерахунку - ДБУ 2024 року + індексація з березня 2024 року; підсумок пенсії (з надбавками) - 17 673,10 грн.
27 листопада 2023 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/6019/23 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Донецькій області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, яким позов задовольнив та:
- визнав протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 з 17 серпня 2023 року доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова КМУ № 713);
- зобов'язав ГУ ПФУ в Донецькій області нарахувати та виплатити з 17 серпня 2023 року ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 2 000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713 з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 листопада 2023 року набрало законної сили на підставі постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 28 березня 2024 року.
На виконання рішення суду у справі № 200/6019/23 ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії.
Так, згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № ФС90427-Міноборони пенсія по інвалідності ОСОБА_1 перерахована з 01 червня 2024 року із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 4 090,00 грн; оклад за військове звання - 1 340,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 45% - 2 443,50 грн; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі секретність 15%, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 60% - 8 185,28 грн; всього - 16 058,78 грн; в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 16 058,78 грн; основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення у розмірі - 9 635,27 грн; з урахуванням індексації - 14 033,78 грн; з урахуванням доплати - 18 442,60 грн; індексація базового ОСНП 2022 (12 044,08*0,140) - 1 686,18 грн; індексація базового ОСНП 2023 (13 730,27*0,1970) - 1 500,00 грн; індексація базового ОСНП 2024 (15 230,27*0,0796) - 1 212,33 грн; в тому числі збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 9 635,27 грн - 2 408,82 грн; щомісячна доплата 2 000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713 (згідно з рішенням суду) - 2 000,00 грн; вид підвищення або надбавка до пенсії: особи з інвалідністю внаслідок війни третьої групи/при виконанні обов'язків військової служби, особи з інвалідністю внаслідок війни третьої групи (ст. 7) - 708,00 грн; особи з інвалідністю внаслідок війни третьої групи - 50,00 грн; особливі заслуги (20%) ст. 1 п. п. 6-8 закону - 472,20 грн; щомісячна доплата до 100 грн індексації 01 березня 2024 року - 0,00 грн; підсумок пенсії (з надбавками) - 19 673,10 грн; підстава перерахунку: рішення суду; з 01 червня 2024 року - 19 673,10 грн.
В подальшому ГУ ПФУ в Донецькій області проводило перерахунок пенсії позивача в рамках масових та індивідуальних перерахунків, що підтверджено розпорядженнями про перерахунок пенсії за пенсійною справою № ФС90427-Міноборони, зокрема:
з 01 червня 2024 року - в розмірі 60% грошового забезпечення, яке становило 16 058,78 грн; підстава перерахунку - Постанова КМУ № 1381; підсумок пенсії (з надбавками) - 20 077,94 грн;
з 01 червня 2024 року - в розмірі 60% грошового забезпечення, яке становило 16 058,78 грн; підстава перерахунку - індексація базового ОСНП з 01 березня 2022 року за наявними змінами грошового забезпечення; підсумок пенсії (з надбавками) - 20 077,94 грн;
з 01 березня 2025 року - в розмірі 60% грошового забезпечення, яке становило 16 058,78 грн; підстава перерахунку - ДБУ 2025 року + індексація з березня 2025 року; підсумок пенсії (з надбавками) - 21 952,94 грн.
22 травня 2025 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/1956/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, яким позов задовольнив, а саме:
- визнав протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 , які виразились у зменшенні у грошовому виразі розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, вказаних в довідці № ФС-90427/09/01/1981 від 25 червня 2024 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 на 01 січня 2023 року;
- зобов'язав ІНФОРМАЦІЯ_2 оформити довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року, відповідно до вимог положень Постанови КМУ № 704, Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 року № 414, (далі - Постанова КМУ № 414) та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року № 260, (далі - Порядок № 260) із зазначенням відомостей про розміри надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії у грошовому виразі, обчисленому виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, вказаних в довідці № ФС-90427/09/01/1981 від 25 червня 2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01 січня 2023 року у розмірі 2 684,00 грн і надати оновлену довідку до ГУ ПФУ в Донецькій області для перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22 травня 2025 року набрало законної сили на підставі ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 16 липня 2025 року.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 02 квітня 2024 року у справі № 200/646/24 задоволено частково позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо відмови ОСОБА_1 у виготовленні та направленні до ГУ ПФУ в Донецькій області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01 лютого 2023 року. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до ГУ ПФУ в Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 на 01 січня 2023 року у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262, ст. 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з врахуванням положень Постанови КМУ № 704, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до вказаної Постанови КМУ № 704, та із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01 лютого 2023 року.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02 квітня 2024 року у справі № 200/646/24 набрало законної сили на підставі ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 19 червня 2024 року.
На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02 квітня 2024 року у справі № 200/646/24 відповідач виготовив довідку від 25 червня 2024 року № ФС-90427/09/01/1981 про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 року, в якій вказано основні розміри грошового забезпечення, розраховані з застосуванням прожиткового мінімуму станом на 01 січня 2023 року - посадовий оклад та оклад за військовим (спеціальним) званням.
При цьому, розмір грошового забезпечення відповідно до вказаної довідки становить: посадовий оклад - 6 230,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням “майор» - 2 040,00 грн; надбавка за вислугу років 45% - 2 443,50 грн; надбавка за особливості проходження служби 65% - 5 117,78 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 613,50 грн; премія 168% - 6 871,20 грн, всього 23 315,98 грн.
Не погоджуючись з правомірністю дій відповідача щодо зменшення у грошовому виразі розмірів надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за кваліфікаційну категорію та премії, позивач звернувся до суду з цим позовом.
21 липня 2025 року на виконання рішення суду у справі № 200/1956/25 ІНФОРМАЦІЯ_2 видав ОСОБА_1 довідку № ФС-90427/09/01/2518 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 року.
Так, згідно з довідкою від 21 липня 2025 року № ФС-90427/09/01/2518, відповідно до Постанови КМУ № 704 розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року за посадою - начальник служби пального та мастильних матеріалів батальйону ВВАУШ для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01 лютого 2023 року, становить: посадовий оклад - 6 230,00 грн; оклад за військовим званням (майор) - 2 040,00 грн; надбавка за вислугу років (45%) - 3 721,50 грн; надбавка за особливості проходження служби (65%) - 7 794,48 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 934,50 грн; премія (168%) - 10 466,40 грн; всього грошове забезпечення - 31 186,88 грн.
Довідка містить примітку про те, що вона складена на виконання рішення суду у справі № 200/1956/25 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавка, доплати, підвищення) та премії станом на 01 січня 2023 року.
Разом з листом від 21 липня 2025 року № 09/01/2518 ІНФОРМАЦІЯ_2 надіслав довідку від 21 липня 2025 року № ФС-90427/09/01/2518 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року до ГУ ПФУ в Донецькій області.
ГУ ПФУ в Донецькій області отримало ці документи 30 липня 2025 року і зареєструвало за вхідним № 3055/5.
12 серпня 2025 року начальник служби управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг ГУ ПФУ в Донецькій області ОСОБА_2 звернулася до заступника начальника ГУ ПФУ в Донецькій області - начальника управління обслуговування громадян Кириєнко О. та в. о. начальника відділу обслуговування військовослужбовців та деяких інших категорій громадян (сервісний центр) обслуговування громадян ГУ ПФУ в Донецькій області ОСОБА_3 зі службовою запискою (вихідний № 32545/03-16) щодо довідки про розмір грошового забезпечення по гр. ОСОБА_1 .
В службовій записці йшлося про те, що:
- управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг ГУ ПФУ в Донецькій області разом з листом від 21 липня 2025 року № 09/01/2518 отримало від ІНФОРМАЦІЯ_3 довідку про розмір грошового забезпечення від 21 липня 2025 року № ФС-90427/09/01/2518 станом на 01 січня 2023 року;
- відповідно до ст. 63 Закону № та п. 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 Закону № 2262;
- відповідно до п. 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України на підставі зазначеного в п. 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України щодо перерахунку пенсій та після отримання відповідного повідомлення від Міністерства соціальної політики повідомляє своїм Головним управлінням в областях, м. Києві про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку та надсилає відповідну інформацію до уповноважених структурних підрозділів відповідних відомств;
- на теперішній час повідомлення щодо необхідності підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахункам згідно з постановами Кабінету Міністрів України, від Пенсійного фонду України не надходили;
- рішенням суду у справі № 200/1956/25 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до ГУ ПФУ в Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року з урахуванням положень Постанови КМУ № 704 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року;
- зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням грошового забезпечення, вказаного в довідці про розмір грошового забезпечення, в рішенні суду у справі № 200/1956/25, відсутнє.
Як наслідок, посадовою особою ГУ ПФУ в Донецькій області зроблений висновок про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача, довідка про розмір грошового забезпечення залишена без розгляду, про що запропоновано повідомити ІНФОРМАЦІЯ_2 .
20 серпня 2025 року позивач, від імені якого діяла його представник - адвокат Єрьоміна В.А., звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області з заявою, в якій просив перерахувати та виплачувати пенсію з 01 лютого 2023 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 21 липня 2025 року № ФС-90427/09/01/2518, виданої станом на 01 січня 2023 року відповідно до ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262 та положень Постанови КМУ № 704, з основним розміром пенсії на момент первинного призначення, з урахуванням раніше проведених виплат, без обмеження її максимальним розміром, та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01 лютого 2023 року та з 01 березня 2023 року по день проведення перерахунку.
У відповідь на цю заяву, яка зареєстрована 26 серпня 2025 року № 34657/К-0500-25, листом від 02 вересня 2025 року № 34548-34657/К-02/8-0500/25 ГУ ПФУ в Донецькій області фактично відмовило в перерахунку пенсії.
При цьому ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило, що:
- ГУ ПФУ в Донецькій області отримало лист ІНФОРМАЦІЯ_3 від 21 липня 2025 року № 09/01/2518 з довідкою про розмір грошового забезпечення від 21 липня 2025 року № ФС-90427/09/01/2518;
- згідно з ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 та п. 1 Порядку № 45 перерахунку підлягають пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців на умовах, в порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України;
- на теперішній час Кабінет Міністрів України не приймав постанов щодо проведення перерахунку пенсій цієї категорії осіб;
- правові підстави для проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення від 21 липня 2025 року № ФС-90427/09/01/2518 відсутні.
Разом з цим рішення про відмову у перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення, визначеного в довідці від 21 липня 2025 року № ФС-90427/09/01/2518, в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 відсутнє.
Як свідчить протокол за пенсійною справою № ФС-90427 (Міноборони) від 10 листопада 2025 року, на час розгляду справи ОСОБА_1 отримує пенсію: вид пенсії - по інвалідності; дата звернення - 01 червня 2000 року; умови призначення - у розмірі 60% грошового забезпечення; військове звання - майор; посада - начальник служби пального та мастильних матеріалів батальйону ВВАУ штурманів; група інвалідності - 3; дата встановлення інвалідності - 16 листопада 1999 року; період встановлення інвалідності - 16 листопада 1999 року - довічно; грошове забезпечення для обчислення пенсії: посадовий оклад - 4 090,00 грн; оклад за військове звання - 1 340,00 грн; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі секретність 15%, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 60% - 8 185,28 грн; в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 16 058,78 грн; основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення у розмірі - 9 635,27 грн; з урахуванням індексації - 14 977,95 грн; з урахуванням доплати - 20 722,44 грн; в тому числі збільшення основного розміру пенсії (25%) від 14 977,95 грн - 3 744,49 грн; індексація базового ОСНП 2022 (9 474,68*0,140) - 1 326,46 грн; індексація базового ОСНП 2022 (9 635,27*0,1400) - 1 348,94 грн; індексація базового ОСНП 2023 (10 801,14*0,1970) - 1 500,00 грн; індексація базового ОСНП 2023 (10 984,21*0,1970) - 1 500,00 грн; індексація базового ОСНП 2024 (12 301,14*0,0796) - 979,17 грн; індексація базового ОСНП 2024 (12 484,21*0,0796) - 993,74 грн; індексація базового ОСНП 2025 (13 280,31*0,1150) - 1 500,00 грн; індексація базового ОСНП 2025 (13 477,95*0,1150) - 1 500,00 грн; щомісячна доплата до 2000 відповідно до Постанови КМУ № 713 (згідно з рішенням суду) - 4 000,00 грн; вид підвищення або надбавка до пенсії: особи з інвалідністю внаслідок війни третьої групи/при виконанні обов'язків військової служби, особа з інвалідністю внаслідок війни третьої групи (ст. 7) - 708,30 грн; особа з інвалідністю внаслідок війни третьої групи/при виконанні обов'язків військової служби - 50,00 грн; особливі заслуги (20%) ст. 1 п. п. 6-8 закону - 472,20 грн; щомісячна доплата до 100 грн індексації 01 березня 2024 року - 0,00 грн; всього призначено - 21 952,94 грн; призначено згідно з Законом № 2262 загальний розмір пенсії за справою щомісячно в сумі - 21 952,94 грн.
Отже, як на час виникнення спірних правовідносин, так і на час розгляду цієї справи по суті ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності в розмірі 60% грошового забезпечення, у складі якого враховані його основні і щомісячні додаткові види; грошове забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням) обчислене із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що встановлений законом на 01 січня 2008 року. Виплата пенсії проводиться без її обмеження максимальним розміром.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та фактам, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
За положенням статті 18 Закону № 2262-ХІІ пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.
Згідно статті 21 Закону № 2262-ХІІ пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються в таких розмірах:
а) особам з інвалідністю внаслідок війни I групи - 100 процентів, II групи - 80 процентів, III групи - 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку);
б) іншим особам з інвалідністю I групи - 70 процентів, II групи - 60 процентів, III групи - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).
За положенням статті 23 Закону № 2262-ХІІ у разі наявності у особи з інвалідністю з числа осіб з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом вислуги, необхідної для призначення пенсії за вислугу років (пункт "а" статті 12), пенсія по інвалідності може призначатися їм у розмірі пенсії за вислугу років відповідно до вислуги (пункт "а" статті 13).
Згідно з частиною 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України..
Відповідно до частин 1, 2, 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно з частинами 2, 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи наведені норми, підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.
Аналогічний правовий висновок щодо застосування норм права у подібних правовідносинах міститься у постанові Верховного Суду від 27.02.2023 у справі №640/11131/21.
Частиною 4 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Порядок і розміри грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних закладів для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704 (далі - Постанова № 704) встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 2 Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Додатком 1 до Постанови № 704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 4 Постанови № 704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Також додатки 1, 12, 13, 14 до постанови № 704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103), пунктом 6 якої внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються. Зокрема, у Постанові № 704 пункт 4 викладено в такій редакції: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».
Тобто, на момент набрання чинності Постановою № 704 (01 березня 2018 року) пункт 4 було викладено в редакції змін, передбачених пунктом 6 постанови № 103, а саме: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».
Отже, станом на 01 березня 2018 року пункт 4 Постанови № 704 визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник як розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року.
Проте з 29 січня 2020 року п. 6 Постанови № 103 (яким п. 4 постанови № 704 викладено у новій редакції) втратив чинність у зв'язку із набранням законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 20 січня 2020 року у справі № 826/6453/18, якою визнано протиправним та скасовано п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Суд зазначає, що Закон України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05 жовтня 2000 року № 2017-III визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, згідно із положеннями статті 1 якого державні соціальні стандарти - це встановлені законами, іншими нормативно-правовими актами соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначаються рівні основних державних соціальних гарантій.
У свою чергу базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров'я та освіти (стаття 6 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»).
Прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
Проте, згідно із частиною другою статті 92 Конституції України виключно законами України встановлюються, Державний бюджет України і бюджетна система України (пункт 1) та порядок встановлення державних стандартів (пункт 3).
Колегія суддів звертає увагу, що законодавець делегував Кабінету Міністрів України повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.
Так, під «умовами» слід розуміти встановлення Кабінетом Міністрів України необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії.
Під «порядком» розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методики здійснення перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Величина грошового забезпечення як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення розміру перерахунку пенсій.
Отже, на думку суду зазначення у пункті 4 Постанови № 704 в формулі обрахунку розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням базового державного соціального стандарту (прожиткового мінімуму для працездатних осіб) як розрахункової величини для їх визначення, не суперечить делегованим Уряду повноваженням щодо визначення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Суд наголошує на тому, що Кабінет Міністрів України не уповноважений та не вправі установлювати розрахункову величину для визначення посадових окладів із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який не відповідає нормативно-правовому акту вищої юридичної сили.
Пунктом 8 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» було установлено, що у 2019 році для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів як розрахункова величина застосовується прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 1 січня 2018 року.
У свою чергу, Закон України від 14.11.2019 року №294-IX «Про Державний бюджет України на 2020 рік» (далі по тексту - Закон №294-IX), Закон №1082-IX, Закон №1928-IX та Закон України від 03 листопада 2022 № 2710-IX «Про Державний бюджет України на 2023» таких застережень щодо застосування як розрахункової величини для визначення, зокрема грошового забезпечення, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня 2018 року на 2020, 2021, 2022, 2023 роки, відповідно, не містять.
Тобто, положення пункту 4 Постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року до 01 січня 2020 року - набрання чинності Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» не входили в суперечність із актом вищої юридичної сили.
Частина третя статті 1-1 Закону № 2262-ХІІ містить безумовне застереження про те, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Юридична природа соціальних виплат, у тому числі пенсій, розглядається не лише з позицій права власності, але й пов'язує з ними принцип захисту «законних очікувань» (reasonable expectations) та принцип правової визначеності (legal certainty), що є невід'ємними елементами правової держави та принципу верховенства права.
У справі «Кечко проти України» (пункт 23, заява № 63134/00) ЄСПЛ наголосив, що в межах свободи дій держави перебуває право визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідних для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.
Відповідно до статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12 березня 2019 року у справі № 913/204/18, від 10 березня 2020 у справі № 160/1088/19).
З огляду на визначені в частині третій статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України правила, а також враховуючи на те, що положення пункту 4 Постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений законодавцем на відповідний рік, у тому числі для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів, до спірних правовідносин підлягає застосуванню пункт 4 Постанови № 704 в частині, що не суперечить нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу - Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
Подібні правовідносини вже були предметом розгляду Верховним Судом у справі № 440/6017/21 (постанова від 02 серпня 2022 року).
Так, у постанові від 02 серпня 2022 року у наведеній справі Верховний Суд враховуючи наведені норми права дійшов таких правових висновків:
1) з 01 січня 2020 року положення пункту 4 Постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;
2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік);
3) встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06 грудня 2016 року № 1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.
У подальшому такий висновок був підтриманий Верховним Судом у постановах від 13 грудня 2022 року у справі № 240/12647/21, від 27 лютого 2023 року у справі № 640/11131/21 від 10.01.2023 у справі № 120/8682/21-а, від 15.02.2023 у справі № 120/6288/21-а, від 27.03.2023 у справі №280/11480/21, від 07 червня 2023 року у справі № 340/2148/21, від 19 червня 2023 року у справі №380/17402/21, від 05 липня 2023 року у справі № 160/24227/21, від 31 серпня 2023 року у справі № 400/4063/22, 19 вересня 2023 року у справі № 280/4664/20, від 19 вересня 2023 року у справі № 160/15756/21, від 07 червня 2023 року у справі №340/2148/21, від 22 березня 2023 року у справі №340/10333/21.
При цьому, судом враховано, що постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481 «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704» (далі -Постанова 481), яка набрала чинності 20.05.2023, скасовано підпункт 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», та внесено зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», шляхом викладення абзацу першого в такій редакції: «4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».
Постанова № 481 набрала чинності 20.05.2023.
Отже, вказані зміни відбулися після виникнення спірних правовідносин.
За загальними правилами застосування норм права в часі, відповідний нормативно-правовий акт врегульовує правовідносини із дати набрання ним чинності (в залежності від обставин опублікування тощо), із дати значно пізніше від дати прийняття і набрання чинності, вказівку про що містить такий акт, або із дати, яка в календарному застосуванні передує даті прийняття акту, відомості у зв'язку із чим повинні зазначатися в останньому.
Так, згідно з частиною першою статті 52 Закону України «Про Кабінет Міністрів України», постанови Кабінету Міністрів України набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування.
При цьому, жодним із положень Постанови № 481 не надано зворотної дії в часі застосування її приписів, зокрема й у період з 29.01.2020 дня ухвалення Шостим апеляційним адміністративним судом постанови у справі №826/6453/18, якою залишено в силі рішення суду першої інстанції про визнання протиправним та скасування пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за № 103, яким внесено зміни до пункту 4 Постанови № 704.
Також, рішенням Київського окружного адміністративного суду від 14 березня 2025 року у справі № 320/29450/24, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2025 року, визнано дії Кабінету Міністрів України при прийнятті Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481 неправомірними; визнано протиправним та нечинним пункт 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481 стосовно внесення змін до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Відповідно до частини другої статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Відтак, пункт 2 постанови № 481 втратив чинність з 18 червня 2025 року - дня набрання законної сили рішенням суду.
Таким чином, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.
Крім того, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути, як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року у справі № 21-484а13, у постановах Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі № 553/3619/16-а, від 15 липня 2020 року у справі № 520/3360/19, від 21 вересня 2020 року у справі № 520/2990/19.
З огляду на вищевикладене, Порядком № 3-1 надано вичерпний перелік заяв, які можуть розглядатись органами Пенсійного фонду України та визначено перелік необхідних документів, які подаються заявником до органу, що призначає пенсію, до якого не відноситься заява про перерахунок, у разі зміни відповідних сум грошового забезпечення, оскільки вказаним Порядком № 3-1 передбачено подання заяв про перерахунку пенсії.
Судами встановлено, що уповноваженим органом складено довідку про розмір грошового забезпечення, яка була спрямована відповідачеві, що у розумінні приписів законодавства встановлює у відповідача обов'язок здійснити перерахунку пенсії позивачу на підставі такої довідки.
У зв'язку з тим, що перерахунок пенсії у межах спірних правовідносин проводиться на підставі довідки про розмір грошового забезпечення позивача і така довідка була надана до Головного управління Пенсійного фонду України, відповідач повинен був здійснити відповідний перерахунок.
Отже, підлягає задоволенню позовна вимога про зобов'язання ГУ ПФУ здійснити перерахунок та виплату його пенсії, з 01.02.2023 (з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини) на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.
Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постанові від 22 вересня 2022 року у справі № 500/2392/21 та від 16 березня 2023 року, від 13 грудня 2022 року справа № 380/14770/21, від 24 травня 2023 року у справі №160/19847/21, від 24.03.2023 у справі №160/19847/21.
За положенням ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
На підставі викладеного, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду не вбачається.
Керуючись ст. 308, 311, 313, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 листопада 2025 р. у справі № 200/8153/25 - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 листопада 2025 р. у справі № 200/8153/25 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складено та підписано колегією суддів 10 лютого 2026 року.
Суддя-доповідач Е.Г. Казначеєв
Судді А.А. Блохін
І.В. Геращенко