10 лютого 2026 року справа №200/7887/25
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Казначеєва Е.Г., суддів Гайдара А.В., Блохіна А.А., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 листопада 2025 р. у справі № 200/7887/25 (головуючий І інстанції Аканов О.О.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій,-
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУДПС), в якому просив:визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не застосування з 12 вересня 2024 року приписів статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» під час розрахунку розміру пенсії; зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок розміру пенсії з 12 вересня 2024 року відповідно до статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», -
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 21 листопада 2025 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не виплати заборгованості з пенсії за період з 12.09.2024 року по 31.10.2025 року та у не застосуванні з 12 вересня 2024 року приписів статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» під час розрахунку розміру пенсії та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити повну виплату заборгованості з пенсії за період з 01 жовтня 2024 року по 31 липня 2025 року та з 01 вересня 2025 року по 31 жовтня 2025 року, а також здійснити перерахунок розміру пенсії з 12 вересня 2024 року відповідно до статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці»"- залишив без розгляду в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не виплати заборгованості з пенсії за період з 12.09.2024 року по 31.10.2025 року та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити повну виплату заборгованості з пенсії за період з 01 жовтня 2024 року по 31 липня 2025 року та з 01 вересня 2025 року по 31 жовтня 2025 року.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 21 листопада 2025 року задоволено частково позов, а саме суд:
Визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не застосування з 12 вересня 2024 року приписів статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» під час розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з 12 вересня 2024 року відповідно до статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці».
Стягнув за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 968,96 грн.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволені позову повністю.
В обґрунтування скарги зазначено, що позивачем не дотримано вимоги Порядку № 22-1 та Закону № 1058 щодо необхідності звернення із заявою про перерахунок пенсії встановленого зразка.
Обов'язок прийняти рішення про призначення пенсії або про відмову в призначенні пенсії (тобто прийняти рішення по суті), виникає у територіального органу Пенсійного фонду за наслідками розгляду заяви особи, яка складена у формі, установленій вказаним Порядком № 22-1, та яка може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID.
Отже, наведеними нормами чинного законодавства, а саме вказаним Порядком № 22-1, визначено чіткий алгоритм дій щодо подання та оформлення документів для призначення пенсії.
Разом з тим, за встановлених у справі обставин позивач не звертався до відповідача із заявою встановленого зразка про перерахунок пенсії.
На момент виникнення спірних у цій справі правовідносин, абзацом третім ч. 1 ст. 44 Закону№ 1058-IV передбачено, що порядок подання та «оформлення документів» для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Отже, законодавець передбачив, що правління Пенсійного фонду (за відповідним погодженням) визначає не тільки порядок подання документів для призначення пенсії, а й порядок оформлення документів.
Тобто, на момент виникнення спірних правовідносин, для вирішення питання щодо призначення пенсії, особи мають подавати документи, що оформлені у встановленому порядку, зокрема відповідно до Порядку №22-1.
Наведене узгоджується із підходом, який застосовано Верховним Судом у постанові від 23 березня 2023 року у справі № 640/28815/21.
Позивач не звертався із заявами про перерахунок пенсії та матеріали справи не містять таких заяв, рішення про відмову у здійсненні перерахунку пенсії Головним управлінням не приймались.
Щодо зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з 12 вересня 2024 року відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», скаржник зазначає, що до кола працівників, на яких поширюється дія Закону № 345-VI та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у списку № 1, які були зайняті на підземних роботах саме повний робочий день.
Так, рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 20.01.2025 по справі № 200/7676/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.09.2024 про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону №1058 з зарахуванням до наявного страхового та пільгового стажу на підземних на підземних професіях 24 роки 11 місяців 15 днів (станом на 19.08.2024) набутий пільговий стаж на підземних професіях з 20.08.2024 по 12.09.2024 (24 дні) та призначити ОСОБА_1 з 12.09.2024 пенсію на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону №1058.
Головним управлінням рішення суду від 20.01.2025 по справі № 200/7676/24 виконано в межах покладених судом зобов'язань, а саме, повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 12.09.2024 про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону №1058, зараховано до наявного страхового та пільгового стажу на підземних на підземних професіях 24 роки 11 місяців 15 днів (станом на 19.08.2024) набутий пільговий стаж на підземних професіях з 20.08.2024 по 12.09.2024 (24 дні) та призначено ОСОБА_1 з 12.09.2024 пенсію на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону №1058.
Інші зобов'язання щодо застосування норм абз.3 ст.28 Закону №1058 та ст.8 Закону №345, щодо визначення розміру пенсії як 80% заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до ст.40 цього Закону з якої обчислюється пенсія, Рішення суду не містить.
Розмір пенсії ОСОБА_1 розраховано відповідно до ст.27 та абз.1,2 ст.28 Закону №1058.
Враховуючи відсутність в рішенні суду у справі № 200/7676/24 зобов'язання, щодо зарахування спірних періодів роботи до ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог, а відтак в задоволенні позовних вимог слід відмовити в повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 311 КАС України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційної скарги, відповідно до частини 1 статті 308 КАС України, встановив наступне.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 20 січня 2025 по справі №200/7676/24 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 056650008827 від 19.09.2024 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно ч. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.09.2024 року про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно ч. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з зарахуванням до наявного страхового та пільгового стажу на підземних професіях 24 роки 11 місяців 15 днів (станом на 19.08.2024 рік) набутий пільговий стаж на підземних професіях з 20.08.2024 року по 12.09.2024 рік (24 дні) та призначити ОСОБА_1 з 12.09.2024 року пенсію на пільгових умовах відповідно ч.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
На звернення позивача відповідачем надано відповідь від 18.08.2025 №31768-28736/К-02/8-0500/25 та повідомлено, що з 12.09.2024 згідно з рішенням Донецького окружного адміністративного суду у справі №200/7676/24 від 20.01.2025, яке набрало законної сили 24.07.2025, позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до покладених зобов'язань.
30.09.2025 відповідачем позивачу надано відповідь №40188-35896/К-02/8-0500/25 Головним управлінням в межах компетенції відповідно до покладених судом зобов'язань опрацьовано рішення суду, а саме враховано до пільгового стажу період роботи з 20.08.2024 по 12.09.2024 та призначено з 12.09.2024 пенсію за віком відповідно до частини 3 статті 114 Закону №1058. Страховий стаж складає 53 роки 07 місяців 26 днів, в тому числі додаткові роки за Списком №1 - 25 років.
Згідно довідки розрахунку суми боргу від 29.10.2025 №47117-42547/К-02/8-0500/25 позивачу за період з 12.09.2024 по 01.11.2025 нараховано заборгованість в розмірі 345493 грн.
Згідно протоколу "призначення пенсії. Версія: 1.6.78.1. Дата-час розрахунку: 30.07.2025 13:13" вбачається, що у позивача тривалість стажу "Роботи підземні, професії за пост.№202 (25)", склав більше 25 років 4 дні.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та фактам, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
За положенням частини 1 та 2 статті 10 зазначеного Закону, цей Закон набирає чинності з дня його опублікування. Дія частини першої статті 7 і статті 8 цього Закону поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом.
Статтею 8 цього Закону визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону 1058-IV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи в розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Аналіз зазначених норм дає можливість дійти висновку, що дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» поширюється на працівників, які зайняті на підземних роботах повний робочий день за Списком № 1, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Верховний Суд у справах №345/4616/16 (постанова від 20.11.2018), №345/4570/16-а (постанова від 06.02.2019), №345/4462/16-а (постанова від 05.12.2019), №345/3954/16-а (постанова від 11.07.2019) та інших дійшов висновку про те, що статтю 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.
Отже, Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» поширюється на працівників, які зайняті на підземних роботах повний робочий день за Списком N 1, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Згідно ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок та з 01.01.2011 єдиний соціальний внесок.
Страховий стаж обчислюється відповідно до вимог Закону №1058 за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності (01.01.2004) цим Законом.
Статтею 114 Закону №1058 врегульовано питання пенсій за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Згідно з частиною 1 статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Отже, Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці", визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах за Списком №1, чоловіки - не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок встановлюється у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Так, згідно матеріалів справи пільговий стаж позивача на підземних роботах визначений Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці" становить більше 15 років.
Отже, позивач мав достатній пільговий стаж за Списком № 1, що дає право для розрахунку розміру пенсії відповідно до приписів статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Щодо посилання скаржника на те, що позивач не звертався із заявою про перерахунок пенсії встановленого зразка, колегія суддів зазначає, що положення абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» визначають мінімальний розмір пенсії для певній категорії осіб, який уповноважений орган пенсійного фонду зобов'язаний враховувати при розрахунку та призначені пенсії, а не підстави для перерахунку пенсії. При цьому, законодавство не визначає обов'язок звернення особи з заявою щодо призначення пенсії у вищезазначеному мінімальному розмірі.
Таким чином, суд з урахування встановлених обставин у справі, дійшов до висновку, що відповідач допустив протиправну бездіяльність при визначені розміру пенсії позивачеві без застосування положень абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» з часу її призначення.
За положенням ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
На підставі викладеного, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду не вбачається.
Керуючись ст. 308, 311, 313, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 листопада 2025 р. у справі № 200/7887/25 - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 листопада 2025 р. у справі № 200/7887/25 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складено та підписано колегією суддів 10 лютого 2026 року.
Суддя-доповідач Е.Г. Казначеєв
Судді А.В. Гайдар
А.А. Блохін