09 лютого 2026 року м.Чернігів Справа № 620/13173/25
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Клопота С.Л.
розглянувши у спрощеному позовному провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 та просить наступне.
1. Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо невключення до складу грошового забезпечення ОСОБА_1 сум додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", при обчисленні розміру грошової компенсації за невикористані дні оплачуваних відпусток.
2. Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок грошової компенсації ОСОБА_1 за невикористані дні оплачуваних відпусток в загальній кількості 88 днів, обчисливши її суму, виходячи із розміру місячного грошового забезпечення, з урахуванням сум додаткової винагороди передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", та провести її виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою судді від 11.12.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення вказаної ухвали для подання відзиву на позов.
Відповідачем подано відзив на позов, у якому останній позовні вимоги не визнав, просив у їх задоволенні відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд враховує таке.
ОСОБА_1 (далі-Позивач) проходив службу у Військовій частині НОМЕР_1 (далі-Відповідач).
Відповідно до витягу із наказу командира Військової частини НОМЕР_1 від 29.11.2024 №340, ОСОБА_1 нараховано грошову компенсацію за:
- щорічну невикористану основну відпустку у розмірі 60 днів за 2022-2024 роки;
- щорічну невикористану додаткову відпустку як учаснику бойових дій у розмірі 28 дні за 2023-2024 роки.
ВСЬОГО: 88 днів.
Оскільки зі змісту наказу неможливо встановити, чи при обрахуванні компенсації за невикористані відпустки враховувалась додаткова грошова винагорода, в інтересах Позивача направлявся адвокатський запит з проханням:
1. Надати довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 за період проходження служби у військовій частині НОМЕР_1 , з урахуванням відомостей про нарахування додаткової грошової винагороди.
2. Надати інформацію чи було враховано додаткову грошову винагороду, отриману ОСОБА_1 , при обрахунку грошової компенсації за невикористану щорічну основну відпустку за 2022-2024 роки.
3. Надати інформацію про період який взято було для обрахування розміру місячного грошового забезпечення для визначення одноденного розміру грошового забезпечення при розрахунку компенсації за невикористані відпустки у 2022-2024 роках.
Через те, що відповіді отримано не було, 11.08.2025 на адресу Військової частини НОМЕР_1 подано адвокатський запит з вимогою повідомити чи було отримано розглянуто адвокатський запит поданий адвокатом Отрох Аллою Володимирівною в інтересах ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ?
Представник позивача отримав відповідь від 18.08.2025, до якої було долучено інформаційну довідку про нараховане грошове забезпечення та інші одноразові виплати.
Відповідно до зазначеної довідки, Позивач отримував додаткову винагороду під час проходження служби.
У зв'язку з тим, що відповідь була неповною, виникла необхідність у повторному зверненні із адвокатським запитом, з вимогою надати інформацію чи було враховано додаткову грошову винагороду, отриману ОСОБА_1 , при обрахунку грошової компенсації за невикористану щорічну основну відпустку за 2022-2024 роки.
Представник позивача отримав відповідь Військової НОМЕР_1 від 11.09.2025, відповідно до якої додаткова грошова винагорода не враховується при розрахунку грошової компенсації за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки.
Оскільки Позивач проходив службу у Військовій частині НОМЕР_1 , Військовій частині НОМЕР_2 , Військовій частині НОМЕР_3 , виникла необхідність звернутись із адвокатськими запитами задля отримання розгорнутої довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 , за період проходження служби у Військовій частині НОМЕР_2 та Військовій частині НОМЕР_3 .
У відповідь на запити, було долучено архівну довідку за період квітень - вересень 2022 та довідку нарахування та утримання грошового забезпечення за період вересень 2022 - серпень 2024.
Відповідно до зазначених довідок, Позивач отримував додаткову грошову винагороду під час проходження служби.
Ознайомившись з відповіддю Відповідача та зазначеними довідками про грошове забезпечення, Позивач вважає, що бездіяльність Відповідача щодо не врахування додаткової грошової винагороди при розрахунку грошової компенсації за всі невикористані дні відпустки є протиправною. Від так звернувся до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У частині другій статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року N 2011-XII (далі - Закон N 2011-XII) наведений перелік складових грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
За умовами частини четвертої статті 9 Закону N 2011-XII, грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших, утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
У рік звільнення зазначених в абзацах першому та другому цього пункту військовослужбовців зі служби у разі невикористання ними щорічної основної або додаткової відпустки їм виплачується грошова компенсація за всі не використані за час проходження військової служби дні щорічних основної та додаткової відпусток, а також додаткової відпустки військовослужбовцям, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, та додаткової відпустки, передбаченої статтею 16-2 Закону України "Про відпустки" (пункт 14 статті 10-1 Закону N 2011-XII).
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - постанова КМУ N 704), окрім тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців та розмірів надбавки за вислугу років також затверджено додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 2 постанови КМУ N 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується, зокрема, Міністерством оборони (п. 3 постанови КМУ N 704).
Механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам визначений Порядком виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затверджено наказом Міністерства оборони України 07 червня 2018 року N 260, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26 червня 2018 року за N 745/32197 (далі - Порядок N 260).
Відповідно до пункту 2 розділу І Порядку N 260 грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.
До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту; винагорода за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду); премія.
До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди (крім винагороди військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту, винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду)), а також додаткова винагорода та одноразова винагорода на період дії воєнного стану; допомоги.
Пунктом 16 розділу І Порядку N 260 передбачено, що виплата додаткових видів грошового забезпечення, не передбачених цим Порядком, здійснюється відповідно до чинного законодавства України.
Відповідно до пункту 6 розділу XXXI Порядку N 260 розрахунок грошового забезпечення за час надання щорічної основної відпустки з подальшим виключенням зі списків особового складу та грошової компенсації за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки здійснюється виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням зміни вислуги років та норм грошового забезпечення, які військовослужбовець отримував за останньою займаною штатною посадою. При цьому одноденний розмір грошового забезпечення визначається шляхом ділення місячного розміру грошового забезпечення на 30 календарних днів.
На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року N 64 "Про введення воєнного стану в Україні" та N 69 "Про загальну мобілізацію" Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 28 лютого 2022 року N 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі - постанова КМУ N 168), в пункті 1 якої установив, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Державної прикордонної служби, виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000,00 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000,00 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Пунктом 1 Постанови №168 встановлено «Установити, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.».
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
З огляду на зміст пункту 1 Постанови №168, яким регламентовано підстави та порядок виплати додаткової винагороди, така винагорода виплачується лише у період дії воєнного стану, її розмір не є сталим, вона виплачується в залежності від виконання завдань, та визначається наказами командирів (начальників), що сукупно свідчить про тимчасовий характер такої додаткової винагороди.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що додаткова винагорода військовослужбовцям на період дії воєнного стану не є складовою частиною грошового забезпечення, а тому у відповідача відсутні підстави для включення до складу грошового забезпечення позивача сум додаткової винагороди, передбаченої Постановою №168 при обчисленні розміру грошової компенсації за невикористані дня оплачуваних відпусток.
Подібна правова позиція викладена у постановах Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2023 року у справі №140/7588/22, від 07 червня 2023 року у справі №380/1904/23 та у постанові Першого апеляційного адміністративного суду від 27 червня 2023 року у справа №200/205/23.
Зважаючи на наведене суд дійшов висновку, що додаткова винагорода на період дії воєнного стану не входить до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір грошової допомоги на оздоровлення, одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби та розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Окремо суд зазначає, що особливості виплати додаткової винагороди на період дії воєнного стану регулюються розділом XXXIV Порядку №260, а виплата додаткової винагороди військовослужбовцям, які обіймають посади керівного та інструкторсько-викладацького складу під час воєнного стану (особливого періоду) розділом XXXV Порядку №260. У першому та другому випадку виплати здійснюються на підставі наказів командира частини.
Так, відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 10.06.2024 №163: «31. Військовослужбовця призваного за мобілізацією солдата ОСОБА_2 , призначеного наказом командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від “16» травня 2024 року №279-РС, на посаду інструктором 2 навчального механізованого взводу 5 навчальної механізованої роти НОМЕР_4 навчального механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 , який прибув з військової частини НОМЕР_2 , з “10» червня 2024 року зарахувати до списків особового складу частини та на всі види забезпечення, а з “11» червня 2024 року зарахувати на продовольче забезпечення (триразове харчування за каталогом).
Вступний інструктаж з питань охорони праці пройшов.
Надати 03 (три) дні для прийняття справ та посади.
Підстава: припис ТВО командира в/ч НОМЕР_2 №1781/14519 від 07.06.2024, витяг із наказу КСВ ЗСУ (по особовому складу) від 16.05.2024 №279-РС, продовольчий атестат № НОМЕР_5 .
53. Військовослужбовця призваного за мобілізацією солдата ОСОБА_2 , призначеного наказом командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від “16» травня 2024 року №279-РС, на посаду інструктором 2 навчального механізованого взводу 5 навчальної механізованої роти НОМЕР_4 навчального механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 , який прибув з військової частини НОМЕР_2 , вважати таким, що з “10» червня 2024 року справи та посаду прийняв та приступив до виконання службових обов'язків за посадою.
Встановити посадовий оклад у сумі 3350,00 грн. на місяць,
ШПК - «старший сержант».
Встановити надбавку за особливості проходження служби у розмірі 65% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років та збільшити розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до базового розміру в залежності від складності та важливості виконуваних обов'язків на коефіцієнт 1,25.
Підстава: рапорт солдата ОСОБА_3 вх. №9928 від 10.06.2024, витяг із наказу КСВ ЗСУ (по особовому складу) від 16.05.2024 №279-РС.».
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 19.09.2024 №266 «Військовослужбовця призваного за мобілізацією молодшого сержанта ОСОБА_2 , інструктора 2 навчального механізованого взводу 5 навчальної механізованої роти НОМЕР_4 навчального механізованого батальйону, згідно наказу начальника НОМЕР_6 навчального центру (з основної діяльності) від “05» вересня 2024 року №553ДСК, з “19» вересня 2024 року відрядити у розпорядження командира батальйонної тактичної групи, у зв'язку із службовою необхідністю та з метою недопущення зниження та підтримання постійної бойової готовності.
Підстава: копія наказу начальника 169 НЦ (з основної діяльності) від 05.09.2024 №553ДСК.».
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 27.10.2024 №306 «Нижчепойменованих військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 , яких згідно наказу начальника НОМЕР_6 навчального центру (з основної діяльності) від “26» жовтня 2024 року №668ДСК, виключено зі складу батальйонної тактичної групи, вважати такими, що “27» жовтня 2024 року прибули з батальйонної тактичної групи, з “28» жовтня 2024 року зняти з продовольчого забезпечення (триразового харчування за каталогом) з батальйонної тактичної групи та зарахувати на продовольче забезпечення до підрозділу:
військовослужбовця призваного за мобілізацією молодшого сержанта ОСОБА_2 , інструктора 2 навчального механізованого взводу 5 навчальної механізованої роти НОМЕР_4 навчального механізованого батальйону.
Підстава: копія наказу начальника 169 НЦ (з основної діяльності) від 26.10.2024 №668ДСК.».
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 29.11.2024 №340 «Військовослужбовця призваного за мобілізацією молодшого сержанта ОСОБА_2 , інструктора 2 навчального механізованого взводу 5 навчальної механізованої роти 2 навчального механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 наказом командира НОМЕР_7 навчального механізованого полку (по особовому складу) №164-РС від “25» листопада 2024 року звільненого з військової служби у ЗАПАС за підпунктом «г» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається частиною дванадцятою цієї статті (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу): якщо їхні близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі у антитерористичній операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану, вважати таким, що “29» листопада 2024 року здав справи та посаду. З “29» листопада 2024 року виключити зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення та направити для постановки на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Підстава: наказ командира НОМЕР_7 навчального механізованого полку (по особовому складу) №164-РС від “25» листопада 2024 року, рапорт мол. с-нта ОСОБА_3 вх. №20025 від 29.11.2024.».
Таким чином, позивач проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 з 10.06.2024 по 29.11.2024 на посаді інструктора 2 навчального механізованого взводу 5 навчальної механізованої роти НОМЕР_4 навчального механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 .
У період з 19.09.2024 по 26.10.2024 позивач перебував у відрядженні у батальйонній тактичній групі та йому була нарахована та виплачена додаткова винагорода, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
А з 27.10.2024 повернувся з відрядження та приступив до виконання службових обов'язків за посадою інструктора 2 навчального механізованого взводу 5 навчальної механізованої роти НОМЕР_4 навчального механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 .
Згідно інформаційної довідки про нараховане грошове забезпечення та інші одноразові виплати від 24.12.2025 вих.№7063 додаткова винагорода позивачу виплачувалася у вересні та жовтня 2024 року, додаткова винагорода інструкторсько-викладацькому складу у жовтні та листопаді 2024 року.
Вказані додаткові винагороди виплачувалися позивачу на підставі наказів командира військової частини НОМЕР_1 та не мають постійного характеру, тобто носять тимчасовий характер, оскільки запроваджені Постановою №168 на період дії воєнного стану.
На підставі викладеного, відповідач вірно розрахував грошову компенсацію за невикористані дні оплачуваних відпусток виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням зміни вислуги років та норм грошового забезпечення, які військовослужбовець отримував за останньою займаною штатною посадою ((647,67+3238,33+971,50+3949,15+15641,13) / 29дн.* 88дн. = 74 186,37 грн).
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.
Підстави для повернення судового збору відсутні, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.
Повний текст рішення виготовлено 09 лютого 2026 року.
Суддя Сергій КЛОПОТ