09 лютого 2026 року м.Чернігів Справа № 620/13368/25
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Клопота С.Л.
розглянувши у спрощеному позовному провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області та просить наступне.
1. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Чернігівській області (ЄДРПОУ 40108651) щодо не проведення нарахування та виплати ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017 включно.
2. Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Чернігівській області (ЄДРПОУ 40108651) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017 включно.
3. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Чернігівській області (ЄДРПОУ 40108651), яка полягає в не застосуванні для проведення нарахування та виплати ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2024 по 09.06.2025 включно базового місяця - листопада 2015 року.
4. Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Чернігівській області (ЄДРПОУ 40108651) нарахувати ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2024 по 09.06.2025 включно, розраховану з урахуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації (базового місяця) - листопад 2015 року, та здійснити виплату із врахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою судді від 16.12.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення вказаної ухвали для подання відзиву на позов.
Відповідачем подано відзив на позов, у якому останній позовні вимоги не визнав, просив у їх задоволенні відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд враховує таке.
ОСОБА_1 (далі - Позивач) з 07.11.2015 по 09.06.2025 року проходив службу в Головному управлінні Національної поліції в Чернігівській області.
Відповідачем, за період з 07.11.2015 по 31.10.2017, Позивачу не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення, що в свою чергу призвело до порушення його прав на отримання вказаних виплат в повному обсязі.
22.10.2025 року представник Позивача звернувся до Відповідача із адвокатським запитом у якому просив здійснити нарахування та виплату індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за період з 07.11.2015 по 31.10.2017, з урахуванням раніше виплачених сум індексації.
Відповідачем такий перерахунок, нарахування та виплата здійснені не були.
Листом від 29.10.2025 № 86987-2025 було повідомлено, що за час служби в ГУНП в Чернігівській області грошове забезпечення ОСОБА_1 індексувалося згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», в розмірі відповідно до індексу інфляції з базовим місяцем листопад 2015 року, виплата індексації проведена після внесення змін до Постанови КМУ від 17.07.2003 № 1078 «Про затвердження проведення індексації грошових доходів населення» та Відповідачем у повному обсязі проведено виплати індексації грошового забезпечення за весь період служби Позивача. Також до листа додано Довідка про суми нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 07.11.2015 по 09.06.2025 року від 29.10.2025 № 820/124/21/01-2025, а також Відомості про нарахування грошового забезпечення ОСОБА_1 , з яких вбачається, що індексація грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017 року не виплачувалась.
Також, з відповіді на адвокатський запит та доданих відомостей встановлено, що при нарахуванні індексації грошового забезпечення Позивачу за період з 01.01.2024 по 09.06.2025 Відповідачем не застосувано як базовий місяць для розрахунку індексації листопад 2015 року.
Не погоджуючись з такою бездіяльністю Відповідача, Позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Щодо індексації грошового забезпечення Позивача за період з 07.11.2015 по 31.10.2017, суд зазначає наступне.
Закон України «Про національну поліцію» визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.
Згідно із частинами першою та п'ятою статті 94 Закону України «Про національну поліцію» поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Згідно статті 18 Закону України в «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
В силу статті 19 Закону України в «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Так, Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначені правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
Частинами першою та п'ятою статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, серед яких оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
В силу частини першої статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Частино другою статті 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Згідно із частиною шостою статті 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок № 1078.
Згідно із пунктом 1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 № 491-IV Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Пунктом 4 Порядку № 1078 встановлено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексується, зокрема, грошове забезпечення.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
На підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов'язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації, при цьому базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації слід вважати підвищення грошового забезпечення за рахунок зростання його складових, які не мають разового характеру.
Отже, така індексація прямо передбачена положеннями Закону України «Про Національну поліцію» та Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Вказане узгоджується з правовою позицією, викладеною в постанові Верховного Суду від 16.07.2020 у справі № 2140/1763/18.
Зважаючи на наведене, суд дійшов переконання, що бездіяльність Головного управління Національної поліції в Чернігівській області щодо не проведення нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017 включно, є протиправною.
Від так слід зобов'язати Головне управління Національної поліції в Чернігівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017 включно.
Щодо індексації грошового забезпечення Позивача за період з 01.01.2024 по 09.06.2025, із застосуванням базового місяця для обчислення індексації - листопад 2015 року, суд зазначає наступне.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом України «Про Національну поліцію».
Відповідно до частини 5 статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Згідно із статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
В силу статті 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Так, Законом України від 03.07.1991№1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон №1282-ХІІ в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначені правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
Частинами першою та п'ятою статті 2 Закону №1282-ХІІ встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, серед яких оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
В силу частини першої статті 4 Закону №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Порядком №1078 визначено, що індекс споживчих цін обчислюється Державною службою статистики України і публікується в офіційних періодичних виданнях не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним.
Відповідно до статті 39 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» установлено, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з 1 січня 2024 року.
Згідно з роз'яснень Державної служби України з питань праці в яких вказано, що базовим місяцем для нарахування індексації у 2024 році буде грудень 2023 року, оскільки нарахування індексації відновлено з 1 січня 2024 року.
Так, Міністерство соціальної політики листом від 04.01.2024 року №2/0/214-24 надало роз'яснення, зокрема, на звернення Міністерства економіки України щодо індексації зарплати у 2024 році. У Міністерстві нагадали, що на 2023 рік індексацію зарплати було зупинено.
Правила обчислення ІПЦ для проведення індексації та нарахування сум індексації визначено Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078 (далі - Порядок).
Згідно зі ст. 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 р. № 1282-XII (далі - Закон № 1282) та п. 6 Порядку індексація грошових доходів громадян здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів.
Крім того, п. 5 Порядку визначено, що працівникам підприємств і організацій, які перебувають на госпрозрахунку, підвищення зарплати у зв'язку із зростанням рівня інфляції провадиться у порядку, визначеному у колективних договорах, але не нижче норм, визначених Законом № 1282 та положень Порядку.
Отже, якщо внаслідок інфляції 2022 року та попередніх років склалися певні суми індексації зарплати станом на грудень 2022 року, то підприємства та організації мали самостійно визначитись щодо збереження виплати суми індексації протягом 2023 року з урахуванням своїх фінансових можливостей. В бюджетній сфері трудових відносин такі можливості були відсутні внаслідок істотного дефіциту бюджету країни.
Статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Міністерство соціальної політики зверталось до Міністерства економіки України та Міністерства фінансів України щодо надання роз'яснення про збереження виплати у 2023 році сум індексації, які виникли станом на грудень 2022 року. На думку Міністерства соціальної політики та Міністерства економіки України, у 2023 році зарплата могла виплачуватися із урахуванням індексації, яка склалася станом на грудень 2022 року.
Разом з тим, Міністерство Фінансів України зазначило, що п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» зупинено на 2023 рік дію Закону № 1282.
Отже, якщо у 2023 році було збережено суму індексації зарплати, яка виникла за період до січня 2023 року, то вона може виплачуватися і у 2024 році.
При цьому, у разі зростання посадового окладу з січня 2024 році., сума індексації зарплати має визначатись з урахуванням п. 5 Порядку.
Тобто, значення ІПЦ приймається за 1 або 100% у місяці, в якому відбувається підвищення тарифних ставок (посадових окладів). Обчислення ІПЦ для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифних ставок (посадових окладів), тобто з лютого 2024 року. Сума індексації у місяці підвищення посадового окладу має розраховуватися як різниця між сумою індексації і розміром підвищення зарплати. Тобто, сума індексації зменшується на суму підвищення зарплати.
Якщо підвищення посадових окладів (тарифних ставок) у січні 2024 року не відбувається, то обчислення ІПЦ для проведення індексації починає здійснюватися з січня 2024 року.
Одночасно, у випадку якщо особа працює/ служить неповний робочий/ службовий час, сума індексації визначається з розрахунку повного робочого часу /кількості календарних днів у місяці, а виплачується пропорційно відпрацьованому/ службовому часу (п. 4 Порядку).
Зважаючи, що підвищення посадових окладів поліцейських з січня 2024 року відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» не відбулось, грошове забезпечення поліцейських ГУНП в Чернігівській області індексується з базовим місяцем для розрахунку індексації грудень 2023 року.
Оскільки у 2024 році право на індексацію грошового забезпечення у Позивача виникло у серпні місяці, а саме тоді коли індекс споживчих цін перевищив поріг у 103%.
За таких підстав, ГУНП в Чернігівській області нараховувало та виплатило Позивачу індексацію грошового забезпечення із застосуванням базового місяця для розрахунку індексації грудень 2023 року, а саме:
- за серпень 2024 року - 130,20 грн.
- за вересень 2024 року - 130,20 грн.
- за жовтень 2024 року - 130,20 грн.
- за листопад 2024 року - 130,20 грн.
- за грудень 2024 року - 254,35 грн.
Таким чином, ГУНП в Чернігівській області проіндексовало грошове забезпечення Позивачу з 01.01.2024 по 31.12.2024 в повному обсязі з базовим місяцем для розрахунку індексації грудень 2023 року у відповідності до норм чинного законодавства та з урахуванням рекомендацій Мінсоцполітики зазначених в листі від 10.12.2024 №105/0/214-24.
Щодо нарахування та виплати Позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2025 по 09.06.2025, суд зазначає наступне.
Статтею 34 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», установлено, що обчислення індексу споживчих цій для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з січня 2025 року, який приймається за 1 або 100 відсотків. Сума індексації, яка, склалася у грудні 2024 року, у січні 2025 року не нараховується.
Відповідно до роз'яснень Держпраці «Базовим» місяцем нарахування індексації у 2025 році вважається січень 2025 року посилання на веб-сайт https://smu.dsp.gov.ua/news/inspektsiia-pratsi-informuie-indeksatsiia-zarobitnoi-platy-u- 2025-rotsi-na-shcho-zvernuty-uvahu/.
Згідно з аналізом статі 34 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» сума індексації, яка склалася у грудні 2024 року, у січні 2025 року не нараховується.
Це означає, що попри відновлення індексації у 2024 році, законодавцем передбачено певні особливості її застосування у 2025 році.
Грудень 2024 року не є «базовим» місяцем для цілей розрахунку індексації у 2025 році, як це було з груднем 2023 року для багатьох роботодавців на початку 2024 року «базовим» місяцем нарахування індексації зарплати вважається січень 2025 року.
Крім цього, Мінсоцполітики у листі від 10.12.2024 №105/0/214-24 надало роз'яснення як роботодавцю нараховувати індексацію за 2025 рік та з урахуванням якого базового місяця. Міністерство зазначило на тому, що стартовим «базовим» місяцем для обчислення індексації у 2025 році є січень 2025 року.
Відповідно, попри сказане в Держбюджеті-2025, на думку Мінсоцполітики, обчислення індексу споживчих цін почнеться з лютого 2025 року.
У п. 5 Порядку №1078 зазначено, що у разі підвищення тарифних ставок (посадових окладів) значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, береться за 1 або 100 відсотків. Ось цей місяць підвищення окладів ми й вважаємо «базовим». Він має і ще одну ознаку: обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Отже, з січня 2025 року встановлено єдиний підхід для обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення у 2025 році.
Таким чином індексу споживчих цін (далі - ІСЦ) у січні 2025 року приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення ІСЦ для проведення індексації починається з лютого 2025 року. При цьому відповідно до Закону № 4059 збереження раніше визначеної суми індексації не передбачено.
Згідно з пунктом 11 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (зі змінами) (далі - Порядок), право на індексацію відбудеться, коли ІСЦ, обчислений наростаючим підсумком, перевищить поріг індексації встановлений у розмірі 103 відсотка.
Так, у 2025 році право на індексацію грошового забезпечення у Позивача не виникало, оскільки в період з січня по липень 2025 року ІСЦ не перевищував поріг у 103%.
За таких підстав ГУНП в Чернігівській області не мало законних підстав для нарахування та виплати Позивачу індексації грошового забезпечення застосовуючи базовий місяць для розрахунку індексації січень 2025 року.
Окремо суд зазначає, що відповідно в статті 34 Закону України «Про Держаний бюджет України на 2025 рік» вказано, що сума індексації, яка склалася у грудні 2024 року, у січні 2025 року не нараховується.
Відтак, позовні вимоги, у цій частині, не підлягають задоволенню.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити частково.
Підстави для повернення судового збору відсутні, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області (пр-т Перемоги, 74, м. Чернігів, Чернігівська обл., Чернігівський р-н, 14000) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Чернігівській області щодо не проведення нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017 включно.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Чернігівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017 включно.
В решті позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.
Повний текст рішення виготовлено 09 лютого 2026 року.
Суддя Сергій КЛОПОТ