про прийняття позовної заяви до розгляду
та відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі
09 лютого 2026 року справа № 580/966/26
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Бабич А.М., перевіривши матеріали позову адвоката Голоднюка В.В. від імені ОСОБА_1 до Міністерства розвитку громад та територій України про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язати вчинити певні дії,
02.02.2026 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов адвоката Голоднюка В.В. від імені ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Міністерства розвитку громад та територій України (01135, м.Київ, пр-т.Берестейський, буд.14; ЄДРПОУ 37472062) (далі - відповідач) про:
визнання протиправною бездіяльність Комісії з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України при відповідачу щодо не розгляду заяви від 21.10.2025 про встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України;
зобов'язання Комісію з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України при відповідачу розглянути заяву від 21.10.2025 про встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.
Обґрунтовуючи позов зазначив, що відповідач безпідставно не надав відповідь про результати розгляду заяви про встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок агресії проти України.
04.02.2026 на адресу суду надійшла заява відповідача вх.№5885/26, якою просить врахувати, що позовні вимоги позивача у цій справі заявлено до Комісії з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України. Тому Мінрозвитку не є та не може вважатись належним відповідачем.
Спір виник із публічно-правових відносин, належить до юрисдикції адміністративних судів та має розглядатись у порядку адміністративного судочинства. Позовна заява подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність. Також відповідає вимогам, встановленим ст.ст.160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України). Підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі відсутні. Тому наявні підстави прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 42 КАС України учасниками справи є сторони, треті особи.
Згідно з ч. 1 ст. 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Згідно з п. 9 ч. 1 ст. 4 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Відповідно до ч. 3 ст. 46 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Згідно з ч. 5 ст. 48 цього ж Кодексу під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.
Суд урахував положення ч.1 ст.3 ЗУ «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей»(далі - ЗУ № 2010-IX), згідно з яким прийняття рішень з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України здійснюється Комісією з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України(далі - Комісія).
Відповідно до ч.2 ст.3 ЗУ №2010-IX Комісія утворюється при центральному органі виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованих територій України. Комісія здійснює діяльність відповідно до Положення про Комісію з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, яке затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованих територій України.
З огляду на абз.2 ч.4 ст.3 ЗУ №2010-IX персональний склад Комісії затверджується наказом центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованих територій України.
Отже, у правовідносинах щодо розгляду заяви про встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України наявні безпосередні владні повноваження Комісії з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України та до основної функції якої належить питання розгляду вказаних вище заяв.
Положення про Міністерство розвитку громад та територій України затверджене постановою КМУ від 30 червня 2015 року №460, відповідно до п.1 якого є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Мінрозвитку є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику:
у сфері автомобільного, залізничного, морського та внутрішнього водного транспорту, надання послуг поштового зв'язку, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері авіаційного транспорту та використання повітряного простору України, туризму та курортів (крім здійснення державного нагляду (контролю) у сфері туризму та курортів), мультимодальних перевезень, захисту критичної інфраструктури у секторах, за які відповідальне, розвитку, будівництва, реконструкції та модернізації інфраструктури авіаційного, залізничного, морського та внутрішнього водного транспорту, дорожнього господарства, навігаційно-гідрографічного забезпечення судноплавства, торговельного мореплавства, з питань безпеки на авіаційному, автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному, морському та внутрішньому водному транспорті, а також державного нагляду (контролю) за безпекою на авіаційному, автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному, морському та внутрішньому водному транспорті;
у сфері розвитку, будівництва, реконструкції, ремонту, облаштування та модернізації пунктів пропуску через державний кордон, їх утримання та експлуатації;
у сфері державної регіональної політики, розвитку місцевого самоврядування, територіальної організації влади та адміністративно-територіального устрою, житлової політики;
у сфері благоустрою населених пунктів, житлово-комунального господарства, управління побутовими відходами;
у сфері будівництва, нормування у будівництві, містобудування, просторового планування територій та архітектури;
у сфері технічного регулювання у будівництві, ціноутворення у будівництві;
у сфері з відновлення регіонів, територій та інфраструктури, що постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України;
у сфері архітектурно-будівельного контролю та нагляду;
у сфері контролю житлово-комунального господарства;
у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, альтернативних видів рідкого та твердого палива, енергозбереження, забезпечення енергетичної ефективності;
у сфері захисту прав примусово переміщених (депортованих) осіб, зокрема захисту прав осіб, депортованих за національною ознакою;
з питань тимчасово окупованої Російською Федерацією території України (далі - тимчасово окупована територія), а також прилеглих до неї територій, дотримання норм міжнародного гуманітарного права на всій території України (крім повноважень з координації розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, та вирішення інших пов'язаних з цим питань відповідно до Закону України “Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин»).
Комісія з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України згідно з п.1 Положення про Комісію з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, затвердженого постановою КМУ від 15 листопада 2022 року №1281, утворюється при Мінрозвитку. Її завдання вказані в п.3:
1) розгляд заяв та матеріалів (довідки, інформація, інші документи), визначених пунктами 8, 9, 11 цього Положення, щодо встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, визнання членом сім'ї особи, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України;
2) прийняття рішень про встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України чи про непідтвердження факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України;
3) прийняття рішень про визнання членом сім'ї особи, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, чи про відмову у визнанні особи членом сім'ї особи, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України;
4) проведення аналізу практики застосування законодавства з питань соціального та правового захисту осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України;
5) встановлення дати початку строку позбавлення особи особистої свободи під час прийняття рішення про встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, а у разі звільнення особи з місць несвободи - дати її звільнення з урахуванням положень, зазначених у пункті 15 цього Положення.
Відповідно до п.5 Комісія утворюється у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів Комісії. До складу Комісії входять:
представник, визначений Президентом України;
по одному представнику Мінрозвитку, МЗС, Мін'юсту, Міноборони, МВС, Мінсоцполітики, МОЗ, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Офісу Генерального прокурора, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим;
не більше п'яти представників від громадських об'єднань, у тому числі міжнародних, що провадять діяльність у сфері захисту прав людини та опікуються особами, позбавленими особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, документують факти та злочини збройної агресії проти України, провадять пошукову діяльність.
Персональний склад Комісії затверджується наказом Мінрозвитку.
Ознайомившись із довадами відповідача, викладеними у заяві від 04.02.2026 вх.№5885/26, суд дійшов висновку, що позовні вимоги дійсно з огляду на зміст ЗУ №2010-IX стосуються повноважень Комісії. Водночас відповідно до ст.3 ЗУ №2010-IX Комісія створена при відповідачу.
Згідно з ч.3 ст.48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Тому для належного вирішення справи та об'єктивного вирішення заявлених доводів наявні підстави залишити первісного відповідача, якого визначив позивач, оскільки листи, додані до позовної заяви, свідчать про виникнення спірних правовідносин з відповідачем у т.ч., а також залучити співвідповідачем Комісію з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України (01135, м.Київ, пр-т.Берестейський, буд.14) (далі - відповідач-2).
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Дотримуючись вимог ч.3 ст.257 КАС України, враховуючи характер спірних правовідносин, зміст заявлених позовних вимог та предмету доказування, обсяг наданих доказів, справа не має значної складності. Кількість учасників не є значною, а викладені в позовній заяві обставини не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи. Отже, не встановлено обставин доцільності судового розгляду справи у судових засіданнях з викликом сторін.
Відповідно до вимог ч.2 ст.262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву (ч.7 ст.262 КАС України). Отже, у випадку бажання учасників взяти участь у судовому засіданні, відповідні обґрунтовані клопотання вони мають надати суду у вищевказаний строк.
Керуючись ст. ст.2-16, 53, 160, 168, 171, 243, 248, 259-263 КАС України, суддя
1. Прийняти позовну заяву адвоката Голоднюка В.В. від імені ОСОБА_1 до розгляду та відкрити провадження у справі, а розгляд справи здійснювати правилами спрощеного провадження.
2. Залучити співвідповідачем у справі Комісію з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України (01135, м.Київ, пр-т.Берестейський, буд.14).
3. Повідомити учасників, що судовий розгляд відбудеться суддею Бабич А.М. одноособово в залі Черкаського окружного адміністративного суду за адресою: бульвар Шевченка, 117, місто Черкаси, 18002.
У випадку бажання учасників взяти участь у судовому засіданні клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач та третя особа має подати в строк для подання відзиву, а позивач - не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву. Учасники мають право заявити клопотання про розгляд справи без їх участі та надати обґрунтовані заперечення на розгляд справи у спрощеному провадженні.
4. Установити відповідачам строк, тривалістю п'ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надіслання: суду - відзивів на позовну заяву та всіх письмових і електронних доказів (які можливо доставити до суду), висновків експертів і заяв свідків, що підтверджують заперечення проти позову (за наявності); позивачу - копії відзивів та доданих до них документів. Зобов'язати надати суду протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали належним чином завірені копії: копію заяви позивача про встановлення факту позбавлення особи особистої свободи, докази її розгляду, матеріали, які сформовані у процесі розгляду та інші відомості, що стосуються предмету спору. Зобов'язати у разі неможливості надати наявні докази у п'ятиденний строк письмово повідомити суд про причини та надати на їх підтвердження відповідні докази. Попередити, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин спір буде вирішено за наявними матеріалами справи або оцінено, як визнання позову
Установити позивачу строк тривалістю п'ять днів з дня отримання відзивів для подання суду відповіді.
5. Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію у справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/.
6. Копію ухвали направити учасникам спору.
7. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Анжеліка БАБИЧ