Рішення від 10.02.2026 по справі 560/18670/25

Справа № 560/18670/25

РІШЕННЯ

іменем України

10 лютого 2026 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерство освіти і науки України , Державне підприємство "Інфоресурс" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом (з урахуванням уточненої позовної заяви) до Міністерства освіти і науки України, в якому просить

визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України щодо внесення до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформації про те, що поточне здобуття освіти порушує послідовність здобуття освіти, визначену частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" та

зобов'язати Міністерство освіти і науки України внести інформацію про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", за яких у довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти від 01.10.2025 № 779155 відображатиметься значення "Так, не порушує".

В обґрунтування позовних вимог вказує, що з 29.09.2025 навчається за денною формою здобуття освіти в Херсонському державному аграрно-економічному університеті для здобуття ступеня магістра. В результаті формування довідки про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти дізнався, що порушена послідовність здобуття освіти, визначеної частиною 2 статті 10 Закону України "Про освіту". Вважає протиправними дії Міністерства освіти і науки України в частині внесення відомостей до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформації щодо порушення послідовності здобуття освіти, оскільки відрахований з навчання та не отримав диплом спеціаліста. Просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою від 03.11.2025 Хмельницький окружний адміністративний суд позовну заяву ОСОБА_1 залишив без руху та надав строк для усунення недоліків, шляхом зазначення у позовній заяві вимог щодо кожного з відповідачів.

Ухвалою від 07.11.2025 Хмельницький окружний адміністративний суд продовжив строк на усунення недоліків.

До Хмельницького окружного адміністративного суду надійшов відзив Міністерства освіти і науки України на позовну заяву, у якому відповідач зазначає, що 18.05.2024 набули чинності зміни до Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", відповідно до яких, крім іншого, призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури. Відповідно до частини другої статті 10 Закону України "Про освіту" та з метою реалізації пункту 62 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, згідно з дорученням Міністра освіти і науки України від 31.05.2024 № 1/34-Д-24 встановлено алгоритм визначення послідовності здобуття освіти, здійснено розроблення технічного опису та забезпечено доопрацювання відповідно до нього програмного забезпечення Єдиної державної електронної бази з питань освіти. Для заповнення інформації про здобувача освіти за денною або дуальною формою стосовно того, порушує чи не порушує на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", визначення послідовності здобуття освіти здійснювати за таким алгоритмом: якщо в даних здобувача освіти, що містяться в ЄДЕБО, зокрема у Реєстрі документів про освіту, є діючий документ про освіту з рівнем, не нижчим ніж рівень поточного навчання, за яким формується довідка, у якій вказується поточне здобуття освіти про порушення послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" - ні, порушує; в іншому випадку здійснюється автоматична перевірка даних усіх записів про здобуття особою освіти, що містяться в ЄДЕБО, - якщо наявна інформація про навчання, рівень якого не нижче рівня поточного навчання, за яким формується довідка, у полі якого зазначається ні, порушує, а якщо відсутня - так, не порушує. Законом України "Про вищу освіту" вища освіта визначається як сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень ніж рівень повної загальної середньої освіти. Після першого зарахування на навчання для здобуття відповідного рівня освіти, особі, яка приступила до навчання, впродовж періоду навчання надавалися необхідні освітні послуги, які забезпечували, зокрема, формування знань, умінь, навичок та загальних компетентностей на тому самому рівні вищої освіти. Повторне зарахування означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності. У термінах визначення послідовності здобуття освіти це свідчить про здобуття освіти в непослідовному порядку. Згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, позивач 01.09.2016 зарахований на навчання за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста до Херсонського навчально-наукового інституту Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова, відрахований 11.05.2017 за академічну неуспішність. 29.09.2025 ОСОБА_1 зарахований на навчання за освітнім рівнем магістра до Херсонського державного аграрно-економічного університету. Разом з тим, частиною другою статті 2 розділу XV "Прикінцеві та перехідні положення" чинного Закону України від 01.07.2014 № 1556-VII "Про вищу освіту" установлено, що вища освіта за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста після набрання чинності цим Законом прирівнюється до вищої освіти ступеня магістра. Таким чином, ОСОБА_1 здобуває освіту в непослідовному порядку. Саме тому у довідці, сформованій відповідно до вимог законодавства на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, у відповідному полі зазначено "Ні, порушує". Просить відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

Представник позивача подав до суду додаткові пояснення, у яких вказує, що фізична особа вважається такою, що здобула певний рівень освіти та набула знань і навичок, які відповідають такому рівню у разі завершення нею навчання за відповідною освітньо-кваліфікаційною програмою, виконання відповідної освітньої програми та проходження атестації. Здобуття рівня освіти має підтверджуватись відповідним документом про вищу освіту. Таким чином, відповідний рівень вищої освіти, зокрема за ступнем бакалавр, вважається здобутим лише після успішного виконання відповідної освітньої програми та проходження атестації, і як наслідок, завершення навчання.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.

Позивач - ОСОБА_1 01.09.2016 зарахований на навчання за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста до Херсонського навчально-наукового інституту Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова та 11.05.2017 відрахований за академічну неуспішність

29.09.2025 позивач зарахований на навчання за освітнім рівнем магістра до Херсонського державного аграрно-економічного університету за спеціальністю будівництво та цивільна інженерія.

За змістом довідки про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти від 01.10.2025 у графі про поточне здобуття освіти наявна відмітка про порушення послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту".

Вважаючи протиправними дії відповідача в частині внесення відомостей до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформації щодо порушення послідовності здобуття освіти, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Приписами частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" від 05.09.2017 № 2145-VIIІ (далі - Закон № 2145-VIIІ) рівнями освіти є: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

Пунктом 23 частини 1 статті 1 Закону 2145-VIIІ визначено, що рівень освіти - завершений етап освіти, що характеризується рівнем складності освітньої програми, сукупністю компетентностей, які визначені, як правило, стандартом освіти та відповідають певному рівню Національної рамки кваліфікацій.

За змістом частини 1 статті 40 Закону №2145-VIIІ після успішного завершення навчання за освітньою програмою здобувачі освіти (крім вихованців дошкільних закладів освіти) отримують відповідний документ про освіту. За запитом здобувача освіти (особи з порушенням зору) документ про освіту виготовляється з урахуванням забезпечення доступності відтвореної на ньому інформації (з використанням шрифту Брайля).

Частиною другою статті 2 розділу XV "Прикінцеві та перехідні положення" чинного Закону України від 01.07.2014 № 1556-VII "Про вищу освіту" установлено, що вища освіта за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста після набрання чинності цим Законом прирівнюється до вищої освіти ступеня магістра.

Отже, обов'язковою ознакою здобуття відповідного рівня освіти є завершення етапу освіти, що підтверджується відповідним документом про освіту.

Суд встановив, що позивач навчається за денною формою здобуття освіти за освітнім рівнем магістр в Херсонському державному аграрно-економічному університеті. Раніше здобував освітній рівень спеціаліста у Херсонському навчально-науковому інституті Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова.

Тому, наявність у позивача попереднього незавершеного навчання у Херсонському навчально-науковому інституті Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова у 2017 році без отримання документу про освіту, не порушує послідовність здобуття ним освіти, визначену статтею 10 Закону №2145-VIIІ.

З урахуванням викладеного, зазначення у довідці від 01.10.2025 № 779155 про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти відомостей про здобуття позивачем освіти та порушення послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", суд вважає безпідставним.

Вирішуючи питання щодо належного способу захисту порушеного права позивача, суд враховує на таке.

Статтею 74 Закону № 2145-VIII визначено, що у системі освіти функціонує інтегрована інформаційна система - Єдина державна електронна база з питань освіти (далі - Електронна база). Електронна база містить, такі складові: Реєстр суб'єктів освітньої діяльності, Реєстр здобувачів освіти, Реєстр документів про освіту, Реєстр сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання, Реєстр студентських (учнівських) квитків, Реєстр педагогічних, науково-педагогічних працівників, Реєстр сертифікатів педагогічних працівників (далі - публічні електронні реєстри у сфері освіти).

Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти та порядок її ведення затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Держателем Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - держатель Електронної бази) є центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, що здійснює організаційні заходи, пов'язані із забезпеченням функціонування Електронної бази та її складових.

Адміністратором Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - адміністратор Електронної бази) є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.

Відповідно до пункту 5 розділу І Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 08.06.2018 № 620, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.10.2018 за №1132/32584 (далі - Положення) розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, технічним адміністратором - державне підприємство "Інфоресурс".

За змістом розділу ІV Положення розпорядник ЄДЕБО, зокрема, вживає організаційних заходів, пов'язаних із забезпеченням функціонування ЄДЕБО, вносить до ЄДЕБО іншу інформацію, визначену законодавством, забезпечує верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначеної підпунктами 1, 2 пункту 8, абзацами п'ятим - сьомим підпункту 1 та підпунктом 4 пункту 9 розділу III цього Положення. Технічний адміністратор ЄДЕБО забезпечує, зокрема, функціонування ЄДЕБО у порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО, супроводження її програмного забезпечення та веб-сайту з інформаційно-пошуковою системою доступу до відкритих даних, що містяться в ЄДЕБО.

У постанові від 26.11.2025 у справі № 160/29658/24 Верховний Суд дійшов висновку, що ДП "Інфоресурс" не є суб'єктом владних повноважень у розумінні пункту 7 частини першої статті 4 КАС України та не приймає рішень щодо внесення або зміни інформації в ЄДЕБО про здобувачів освіти. Формування довідки про здобувача освіти відбувається автоматизовано згідно із закладеними у ЄДЕБО алгоритмами та є результатом виконання Міносвіти закріплених за ним у законі повноважень як розпорядника ЄДЕБО та володільця наявної у ній інформації.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 29.10.2025 у справі № 200/5372/24.

Отже, повноваженнями щодо внесення змін до ЄДЕБО про відсутність порушення позивачем послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", має лише Міністерство освіти і науки України.

За таких обставин позовна вимога до Міністерства освіти і науки України підлягає задоволенню шляхом зобов'язання вжити заходів щодо внесення змін до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформації про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону № 2145-VIII щодо позивача.

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Під час судового розгляду відповідачі не довели правомірність дій щодо внесення до Єдиної державної електронної бази з питань освіти відомостей про порушення позивачем послідовності здобуття освіти.

Враховуючи викладене, позовні вимоги слід задовольнити.

У зв'язку з задоволенням позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір необхідно стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, пропорційно до частини задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України щодо внесення до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформації про те, що поточне здобуття освіти ОСОБА_1 порушує послідовність здобуття освіти, визначену частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту".

Зобов'язати Міністерство освіти і науки України внести інформацію про відсутність порушення ОСОБА_1 послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту".

Стягнути на користь ОСОБА_1 968,96 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства освіти і науки України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Міністерство освіти і науки України (просп. Берестейський, 10,м. Київ,01135 , код ЄДРПОУ - 38621185)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук