Рішення від 10.02.2026 по справі 560/20191/25

Справа № 560/20191/25

РІШЕННЯ

іменем України

10 лютого 2026 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Драновського Я.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області про визнання протиправним та скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області "Про кадрові питання" №419-НК/58 03 від 06.10.2025 в частині призначення позивача на посаду фахівця відділу безпілотних систем та робототехніки центру забезпечення діяльності Головного управління ДСНС України у Львівській області та звільнення його з посади фахівця сектору безпілотних систем та робототехніки оперативно-координаційного центру Головного управління ДСНС України у Львівській області;

- визнати протиправною відмову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області у звільненні зі служби цивільного захисту відповідно до підпункту 4 пункту 176 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 №593 (у зв'язку із скороченням штату або проведенням організаційних заходів) позивача, викладену в листі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області №58 01-7287/57 03 від 30.10.2025.

- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області повторно розглянути рапорт №Р-2194/58 32 від 16.10.2025 позивача та звільнити його зі служби цивільного захисту на підставі пункту 4 частини 1 статті 106 Кодексу цивільного захисту України та підпункту 4 пункту 176 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 №593 (у зв'язку із скороченням штату або проведенням організаційних заходів) шляхом видачі наказу по особовому складу про звільнення із служби цивільного захисту.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про те, що відбулось не перейменування підрозділу, як зазначає відповідач, а виключення сектору безпілотних систем та робототехніки у повному складі зі штату №14/03 "Оперативно-координаційний центр Головного управління ДСНС України у Львівській області".

Позивач наголошує, що у випадку перейменування підрозділу немає необхідності повністю вилучати зі штату підрозділ, а необхідно видати наказ з основної діяльності про перейменування (зміни назви) "сектору" на "відділ" та внести зміни до посадових інструкцій щодо назви підрозділу, при цьому, в такому випадку не потрібно звільняти працівників та призначати на інші посади.

Отже, позивач вважає протиправними наказ відповідача №419-НК/58 03 від 06.10.2025 в частині призначення позивача на посаду фахівця відділу безпілотних систем та робототехніки центру забезпечення діяльності Головного управління ДСНС України у Львівській області, звільнивши його з посади фахівця сектору безпілотних систем та робототехніки оперативно-координаційного центру Головного управління ДСНС України у Львівській області, а також відмову відповідача у його звільненні, викладену в листі №58 01-7287/57 від 30.10.2025.

Ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Відповідач у відзиві просить відмовити у задоволенні позову. Посилається на те, що фактично скорочення посади не відбулось, оскільки посади фахівця сектору безпілотних систем та робототехніки оперативно-координаційного центру та фахівця відділу безпілотних систем та робототехніки центру забезпечення діяльності є рівнозначними та аналогічними посадами.

Зазначає, що зміна найменування структурного підрозділу з "сектору" на "відділ" не є ні реорганізацією, ні перепрофілюванням, оскільки перейменування підрозділів і посад не зазнало злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення чи змін у напрямах основної діяльності працівника.

Таким чином, підстави для звільнення у зв'язку із скороченням штату - у разі неможливості проходження служби цивільного захисту у зв'язку із скороченням штату або проведенням організаційних заходів, про що особи рядового і начальницького складу попереджаються за два місяці, відсутні.

Позивач подав до суду відповідь на відзив на позовну заяву, де зазначено про те, що у даному випадку відбулось проведення організаційних заходів, при цьому відповідачем було призначено позивача без його згоди на посаду фахівця відділу безпілотних систем та робототехніки центру забезпечення діяльності ГУ ДСНС України у Львівській області, яка відповідно до посадової інструкції містить більше обов'язків та вимог, у зв'язку з чим позивач має право з власної ініціативи розірвати контракт достроково на підставі пункту 4 частини 1 статті 106 Кодексу цивільного захисту України та підпункту 4 пункту 176 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 № 593.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.

Старший лейтенант служби цивільного захисту ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , освіта базова вища, у 2024 році закінчив Львівський державний університет безпеки життєдіяльності за спеціальністю "Комп'ютерні науки" та здобув кваліфікацію бакалавр з комп'ютерних наук.

Після закінчення навчального закладу, 12.04.2024 позивач уклав контакт про проходження служби цивільного захисту № 27/24, який набрав чинності 15.04.2025 терміном на 3 (три) роки та проходив службу в Центрі аналітично-цифрової інформації та каталогізації Державної служби України з надзвичайних ситуацій.

31.03.2025 лейтенанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 наказом Головного управління (по особовому складу) №120 "Про кадрові питання" було призначено на посаду фахівця сектору безпілотних систем та робототехніки оперативно-координаційного центру Головного управління ДСНС України у Львівській області.

Наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 27.08.2025 №НС-1059 "Про здійснення організаційно-штатних заходів в організаційних структурах ДСНС" визначено здійснити організаційно-штатні заходи у межах визначених кошторисних призначень на оплату праці організаційних структур ДСНС та внести зміни до штатів, зокрема № 14/03 "Оперативно-координаційний центр Головного управління ДСНС України у Львівській області" воєнного часу.

Згідно з додатком 13 до наказу ДСНС №1059 "Перелік змін до штатів організаційних структур Головного управління ДСНС України у Львівській області" внесено наступні зміни: до штату №14/02 "Центр забезпечення діяльності Головного управління ДСНС України у Львівській області" включено відділ безпілотних систем та робототехніки загальною чисельністю 5 осіб начальницького складу; зі штату № 14/03 "Оперативно-координаційний центр Головного управління ДСНС України у Львівській області" вилучено у повному складі (5 одиниць начальницького складу) сектор безпілотних систем та робототехніки.

Наказом Головного управління (з основної діяльності) від 18.09.2025 № 346 "Про кадрові питання" було визначено ряд заходів, які необхідно було провести, в тому числі з особовим складом сектору безпілотних систем та робототехніки оперативно-координаційного центру Головного управління, 22.09.2025 весь особовий склад сектору безпілотних систем та робототехніки оперативно-координаційного центру Головного управління було письмово ознайомлено з наказом ДСНС №1059, що підтверджується позивачем у позовній заяві.

Наказом Головного управління ДСНС України у Львівській області (по особовому складу) від 06.10.2025 №419 "Про кадрові питання" особовий склад сектору безпілотних систем та робототехніки оперативно-координаційного центру Головного управління було призначено до відділу безпілотних систем та робототехніки центру забезпечення діяльності Головного управління на рівнозначні або вищі посади.

Разом з цим, позивач відмовився від ознайомлення з наказом відповідача №419 про його призначення на посаду, однак не відмовився від виконання обов'язків за цією ж посадою.

У рапорті від 16.10.2025 позивач зазначив, що відмовляється від ознайомлення з наказом відповідача №419 від 06.10.2025 та просить звільнити його зі служби цивільного захисту відповідно до пункту 176 підпункту 4 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту (у зв'язку із скороченням штату або проведенням організаційних заходів) з 24 жовтня 2025 року.

30.10.2025 Головне управління у відповідь на вищевказаний рапорт листом поінформувало ОСОБА_1 про те, що у цьому випадку звільнення у зв'язку із скороченням штату - у разі неможливості проходження служби цивільного захисту у зв'язку із скороченням штату або проведенням організаційних заходів, про що особи рядового і начальницького складу попереджаються за два місяці, є безпідставним, оскільки посадові інструкції посади фахівця сектору безпілотних систем та робототехніки оперативно-координаційного центру та фахівця відділу безпілотних систем та робототехніки центру забезпечення діяльності (новостворена посада після структурних змін) є ідентичними, а саме однаковими є: підпорядкованість, функціональні трудові обов'язки, кваліфікаційні вимоги.

Фактично скорочення посади не відбулось, оскільки посади фахівця сектору безпілотних систем та робототехніки оперативно-координаційного центру та фахівця відділу безпілотних систем та робототехніки центру забезпечення діяльності є рівнозначними та аналогічними посадами.

Зміна найменування структурного підрозділу з "сектору" на "відділ" не є ні реорганізацією, ні перепрофілюванням, оскільки перейменування підрозділів і посад не зазнало злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення чи змін у напрямах основної діяльності працівника.

Отже, підстави для звільнення у зв'язку із скороченням штату - у разі неможливості проходження служби цивільного захисту у зв'язку із скороченням штату або проведенням організаційних заходів, про що особи рядового і начальницького складу попереджаються за два місяці, відсутні.

Не погодившись із наданою відповіддю позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Кодекс цивільного захисту України (далі - КЦЗ України) регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.

Статтею 101 КЦЗ України передбачено, що служба цивільного захисту це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період. Порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту визначається цим Кодексом та положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 №593 "Про затвердження Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов КМУ" затверджено Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу (далі - Положення №593).

Згідно з пунктами 28, 29 Положення №593 особи рядового і начальницького складу користуються правами і виконують службові обов'язки відповідно до законодавства та цього Положення.

Відповідно до пункту 31 Положення №593 особи рядового і начальницького складу зокрема зобов'язані: чесно і сумлінно додержуватися Присяги служби цивільного захисту, виконувати закони України; добросовісно і в повному обсязі виконувати покладені на них згідно із займаною посадою службові обов'язки; проходити службу цивільного захисту в тих органах і підрозділах цивільного захисту і в тих місцях, де це викликано інтересами служби; додержуватися норм професійної та службової етики; зупинити членство в політичних партіях, організаціях чи рухах на період проходження служи цивільного захисту; додержуватися вимог антикорупційного законодавства; додержуватися законодавства з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, запобігання і протидії дискримінації, насильству за ознаками статі та сексуальним домаганням; берегти та підтримувати у належному стані передані їм у користування майно і техніку; постійно підвищувати рівень професійних знань, удосконалювати свою майстерність; виявляти повагу до колег по службі, дотримуватися правил внутрішнього розпорядку, носіння встановленої форми одягу, вітання та етикету; щороку проходити комплексний медичний огляд, а у разі потреби - цільовий медичний огляд, психофізіологічне обстеження і тестування. У разі прийняття рішення про переміщення по службі в іншу місцевість, призначення на іншу посаду за станом здоров'я або надання відпустки у зв'язку з хворобою - проходити медичну комісію за місцем медичного обліку; сприяти підтриманню порядку і дисципліни; звертатись із службових питань до свого безпосереднього керівника (начальника) і з його дозволу - до старшого прямого керівника (начальника), з особистих питань - до свого безпосереднього керівника (начальника), а у разі, коли він нездатний їх вирішити, - до старшого прямого керівника (начальника); доповідати своєму безпосередньому керівникові (начальникові) про події та обставини, що стосуються виконання службових обов'язків, а також про зроблені їм іншими керівниками (начальниками) зауваження; додержуватися вимог безпеки, вживати заходів до запобігання захворюванню, травматизму, підвищувати повсякденно фізичну загартованість і тренованість, утримуватися від шкідливих для здоров'я звичок; своєчасно подавати відомості про себе, що мають значення для проходження служби цивільного захисту (зміна місця проживання, здобуття освіти, притягнення до адміністративної та кримінальної відповідальності тощо); повідомляти безпосередньому керівникові (начальникові) про місце свого перебування під час відпустки та у разі відсутності на службі з інших поважних причин (перебування на лікарняному тощо); з гідністю і честю поводитися в позаслужбовий час.

У відповідності до пункту 60 Положення №593, призначення осіб рядового і начальницького складу на посади та переміщення їх по службі здійснюється на підставі клопотань прямих начальників, погоджених із старшими прямими начальниками з урахуванням кадрового резерву для призначення на вищі посади, рішень атестаційних комісій та стану здоров'я осіб рядового і начальницького складу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 №593 "Про затвердження Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов КМУ" також затверджено єдиний зразок контракту про проходження служби цивільного захисту.

Так, відповідно до пункту 1 Контракту позивач ознайомлений із законами та іншими нормативно-правовими актами, які регулюють порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, і добровільно взяв на себе зобов'язання додержуватися Конституції та законів України, сумлінно виконувати вимоги Присяги служби цивільного захисту, статутів, наказів чи розпорядження керівників (начальників), свої службові обов'язки, підвищувати свою професійну майстерність, досягати позитивних результатів з фізичної підготовки.

Згідно з Інструкцією про організацію та здійснення організаційно-штатної роботи у Державній службі України з надзвичайних ситуацій, затвердженої наказом ДСНС від 18.04.2025 № 440 (далі - Інструкція), така визначає єдиний порядок ведення організаційно-штатної роботи визначає єдиний порядок ведення організаційно - штатної роботи у ДСНС.

Відповідно до пункту 1.3. Інструкції організаційно-штатні заходи - це сукупність заходів щодо утворення, реорганізації або ліквідації організаційних структур, затвердження штатів, штатної чисельності та внесення змін до них.

Штат (штатний розпис) - це нормативний документ, що визначає найменування організаційної структури, відображає її структуру, посадовий й кількісний склад, спеціальні звання (категорії персоналу) за посадами, посадові оклади і джерела утримання посад. Затверджений в установленому порядку штат є єдиним документом, що дає право на комплектування посад організаційних структур відповідними категоріями рядового і начальницького складу, державними службовцями та працівниками. На штатах утримуються тільки організаційні структури, у складі яких передбачені посади рядового і начальницького складу та працівників, в інших випадках організаційні структури утримуються на штатних розписах. За рішенням керівництва ДСНС дозволяється утримувати на штатах організаційні структури, у складі яких передбачаються лише посади працівників.

Посада - визначена штатом (штатним розписом) структурна одиниця, яка передбачає здатність особи рядового, начальницького складу, державного службовця або працівника органу управління чи підрозділу кваліфіковано виконувати завдання за призначенням.

Відповідно до пункту 1.5 Інструкції внесення змін до штату спрямоване, залежно від покладених завдань, на внесення відповідних змін до організаційної структури, чисельності, техніки, які передбачені в існуючому штаті. Внесення змін до штату оголошується наказом.

Водночас: здійснюється розробка переліку змін до штату, на якому утримується відповідна організаційна структура, та його підпис посадовими особами, яким надається на це право; здійснюється доукомплектування організаційної структури особовим складом, технікою та запасами матеріально-технічних засобів згідно з табелем до штату або в установленому порядку здійснюється перепризначення особового складу і перерозподіл надлишкової техніки та запасів матеріально-технічних засобів між організаційними структурами ДСНС.

З аналізу складу організаційної структури Сектору безпілотних систем та робототехніки, затвердженого штатом № 14/03 "Оперативно-координаційний центр Головного управління ДСНС України у Львівській області", затвердженого наказом ДСНС від 12.07.2023 №М/24дск штатна чисельність становила 5 осіб, найменування посади позивача було "фахівець", спеціальне звання - "старший лейтенант служби цивільного захисту", посадовий оклад (тарифний розряд) - "14".

При цьому, у відділі безпілотних систем та робототехніки (штат №14/02 "Центр забезпечення діяльності Головного управління ДСНС України у Львівській області" (додаток 13 до наказу ДСНС №1059) аналогічні: чисельність - 5 осіб, найменування посади, на яку призначено позивача "фахівець", спеціальне звання - "старший лейтенант служби цивільного захисту" та посадовий оклад (тарифний розряд) - "14".

З огляду це, на думку суду, посаду, на якій перебував позивач ДСНС не скорочено, а посада на яку позивача призначено наказом ГУ №419 є рівнозначною посаді, яку він займав раніше. Фактично змінено лише назву організаційно-штатної структури підрозділу з "сектору" на "відділ" та підпорядкування з "Оперативно-координаційного центру" на "Центр забезпечення діяльності".

Таким чином, позивач помилково вважає, що сам факт здійснення організаційно-штатних заходів в Головному управлінні є підставою для звільнення його зі служби відповідно до підпункту 4 пункту 176 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 №593 (у зв'язку із скороченням штату - у разі неможливості проходження служби цивільного захисту у зв'язку із скороченням штату або проведенням організаційних заходів, про що особи рядового і начальницького складу попереджаються за два місяці).

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Враховуючи те, що позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають, розподіл судових витрат в порядку статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судом не здійснюється.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області про визнання протиправним та скасування наказу - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (вул. Підвальна, 6, м. Львів, Львівський р-н, Львівська обл., 79008 , код ЄДРПОУ - 38627339)

Головуючий суддя Я.В. Драновський