Рішення від 09.02.2026 по справі 520/20305/25

Харківський окружний адміністративний суд

61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2026 р. справа № 520/20305/25

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Марина Лук'яненко, розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправними та скасування постанови і наказів, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом, в якому просить суд (з урахуванням уточнених позовних вимог):

1. визнати протиправною та скасувати постанову військово-лікарської комісії, оформлену у вигляді довідки військово-лікарської комісії від 14.04.2025 року, за результатами проведеного 08.11.2024 медичного огляду ОСОБА_1 ;

2. визнати протиправним та скасувати наказ "Про призов військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації" в частині призову ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації та направлення для проходження військової служби до Військової частини НОМЕР_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що постанова військово-лікарської комісії, оформлена у вигляді довідки військово-лікарської комісії від 14.04.2025 року, за результатами проведеного 08.11.2024 медичного огляду ОСОБА_1 є протиправною та підлягає скасуванню, оскільки мобілізаційні дії відповідача, проведені відносно позивача, є незаконними та протиправними. Позивач вважає, що процедура медичного огляду для встановлення ступеню придатності до військової служби була проведена поверхнево, без реального додержання Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402. А тому, з метою відновлення власних прав, позивач вимушений звернутися до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 16.09.2025 відкрито спрощене провадження, залучено до участі у справі в якості співвідповідача - Військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ). Витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_4 належним чином завірені копії наступних доказів: постанови військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 від 14.04.2025 року відносно ОСОБА_1 ; повістки від 14.04.2025 року про направлення ОСОБА_1 на проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби; направлення ОСОБА_1 на проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби; повістки від 14.04.2025 року про призов ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації та відправлення до військової частини НОМЕР_1 ; витягу з наказу "Про призов військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації" в частині призову ОСОБА_1 .

Ухвалою суду від 04.12.2025 повторно витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_4 належним чином завірені копії наступних доказів: постанови військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 від 14.04.2025 року відносно ОСОБА_1 ; повістки від 14.04.2025 року про направлення ОСОБА_1 на проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби; направлення ОСОБА_1 на проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Ухвалою суду від 24.12.2025 застосовано до ІНФОРМАЦІЯ_6 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) заходи процесуального примусу за невиконання процесуальних обов'язків, зокрема ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу, у вигляді стягнення в дохід Державного бюджету України через Державну судову адміністрацію України (м. Київ, вул. Липська, 18/5, код ЄДРПОУ 26255795) штрафу в розмірі 0,3 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 908,40 (дев'ятсот вісім) грн. 40 коп. Повторно витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) належним чином завірені копії наступних доказів: постанови військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 від 14.04.2025 року відносно ОСОБА_1 ; повістки від 14.04.2025 року про направлення ОСОБА_1 на проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби; направлення ОСОБА_1 на проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Ухвалою суду від 14.01.2026 застосовано до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) заходи процесуального примусу за невиконання процесуальних обов'язків, зокрема ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу, а також повторного неподання витребуваних судом доказів без поважних причин або без їх повідомлення, у вигляді стягнення в дохід Державного бюджету України через Державну судову адміністрацію України (м. Київ, вул. Липська, 18/5, код ЄДРПОУ 26255795) штрафу у сумі трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 9984,00 (дев'ять тисяч дев'ятсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп. Повторно витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) належним чином завірені копії наступних доказів: постанови військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 від 14.04.2025 року відносно ОСОБА_1 ; повістки від 14.04.2025 року про направлення ОСОБА_1 на проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби; направлення ОСОБА_1 на проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Від відповідачів відзиву на позов до суду не надходило, про розгляд справи відповідачі повідомлялись належним чином. Витребуваних вказаними вище ухвалами суду доказів ІНФОРМАЦІЯ_2 до суду не надано. Причин поважності їх неподання відповідачами не повідомлено.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Ухвалою суду від 14.01.2026 витребувано у Комунального некомерційного підприємства "Міська поліклініка №18" Харківської міської ради (61055, вулиця Миру, 11, Харків, Харківська область) у термін - п'ять днів з моменту отримання даної ухвали належним чином засвідчену копію постанови військово-лікарської комісії від 14.04.2025 року відносно ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 ).

На ухвалу суду від 14.01.2026 Комунальним некомерційним підприємством "Міська поліклініка №18" Харківської міської ради надано до суду належним чином завірену копію довідки військово-лікарської комісії від 14.04.2025 стосовно ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 ).

Суд зазначає, що відповідно до положень статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Відповідно до частини 5 статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в матеріалах справи доказами.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , громадянин України є військовозобов'язаним та перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_8 ).

За твердженням позивача 14.04.2025, поблизу заправки «Авіас плюс» - що знаходиться за адресою Мерефянське шосе 36, він був зупинений на дорозі працівниками ІНФОРМАЦІЯ_5 , які почали діяти у спосіб. який не передбачений законом, зокрема: зупинили авто у якому рухався ОСОБА_1 , погрожували йому застосуванням фізичної сили та самостійно без письмового звернення до органів національної поліції України доставили його до приміщення Комунального некомерційного підприємства "Міська поліклініка №18" Харківської міської ради, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , для проходження медичного огляду, де відібрали у позивача його особисті документи (військовий квиток, паспорт громадянина України та картку платника податків), та проходили разом з ним медичний огляд, ігноруючи всі скарги на самопочуття, після чого фактично не ознайомивши з постановою (у формі довідки) військово лікарської комісії - змусили його підписати документи невідомого змісту (медичні документи).

За відомостями довідки військово-лікарської комісії №2025-0414-1354-4665-0 від 14.04.2025, ОСОБА_1 проведено медичний огляд "Постійно діюча позаштатна ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_9 " 14.04.2025 та постановлено діагноз (включаючи код, згідно чинного НК 025) та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): Н52.1 Короткозорий астигматизм слабкого ступеню обох очей. На підставі статті графи ІІ розкладу хвороб: Придатний до військової служби.

Не погоджуючись з результатами вказаного медичного огляду та, як наслідок, призванням за мобілізацією на військову службу до Збройних Сил України та направленням для проходження військової служби до Військової частини НОМЕР_1 , позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин 2, 3 статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII (далі Закон України № 3543-XII).

Згідно з ст. 1 Закону України № 3543-XII мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України (ст. 22 ч. 5 Закону України № 3543-XII).

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 затверджений Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок № 560).

Згідно з п. 72 Порядку № 560 рішення щодо придатності резервіста та військовозобов'язаного для проходження військової служби за станом здоров'я визначається військово-лікарською комісією при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

У разі незгоди громадянина з рішенням військово-лікарської комісії при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки на підставі його заяви громадянин направляється для проходження військово-лікарської комісії при обласному (Київському та ІНФОРМАЦІЯ_10 .

Порядок проведення медичного огляду резервістів та військовозобов'язаних, персональний склад військово-лікарських комісій, порядок їх роботи визначаються у порядку, встановленому Міноборони (п. 70 Порядку № 560).

З метою проведення медичного огляду військовослужбовців для визначення ступеня придатності до військової служби Міністерством оборони України видано наказ від 14.08.2008 №402 "Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України" (далі - Положення № 402).

Згідно п. 1.1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I - II груп патогенності; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів (п. 1.2 розділу І Положення № 402).

Пунктом 2.1 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Згідно п. 2.2 розділу І Положення № 402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази. Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров'я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та лікувальних закладах.

Залучати особовий склад штатних ВЛК для вирішення питань та завдань, не пов'язаних із військово-лікарською експертизою, забороняється.

Відповідно до п. 2.5.1 п. 2.5 розділу І Положення № 402 до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ІНФОРМАЦІЯ_11 ; ВЛК Сухопутних військ Збройних Сил України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЖ інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності.

Згідно п.2.4.5 розділу І Положення № 402 ВЛК регіону має право, зокрема, оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК; направляти у військові лікувальні заклади на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової служби), військовозобов'язаних, резервістів, працівників.

Медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); військовослужбовців до військової служби; військовослужбовців до військової служби за військовою спеціальністю; військовослужбовців, призовників, військовозобов'язаних та резервістів до служби в Десантно-штурмових військах, на підводних човнах, надводних кораблях, у морській піхоті, підрозділах спеціального призначення; кандидатів на навчання у ВВНЗ, ліцеїстів; кандидатів до військової служби за контрактом; кандидатів до участі у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки (далі - МО) та у складі національного персоналу; військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ) та мікроорганізмами І-ІІ груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; військовослужбовців до служби у спеціальних спорудах.

Відповідно до пункту 3.1 глави 3 розділу II Положення № 402, медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП ВЛК ТЦК та СП на збірних пунктах районних (міських) ТЦК та СП або за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності лікарями, які включаються до складу ВЛК ТЦК та СП.

Згідно з п. 3.2. глави 3 розділу II Положення №402, під час дії правового режиму воєнного стану кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей.

Відповідно до пункту 3.4. глави 3 розділу II Положення № 402, перед оглядом військовозобов'язаних їм проводиться загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, серологічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), поверхневий антиген до вірусу гепатиту «В» (HbsAg), загальні антитіла до вірусу гепатиту «С» (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном або загальні антитіла до блідої трепонеми (RW); визначається група крові та резус-належність, проводяться рентгенологічне обстеження органів грудної клітки, ЕКГ. Особам старшим 40 років обов'язково проводиться вимір внутрішньоочного тиску, дослідження крові на цукор. Інші дослідження проводяться за показаннями.

Під час дії правового режиму воєнного стану: ЕКГ виконується після 40-річного віку та за наявності медичних показань. Інші дослідження виконуються за показаннями.

Відповідно до пункту 3.5. глави 3 розділу II Положення № 402, військовозобов'язаний під час проведення медичного огляду зобов'язаний надати членам ВЛК ТЦК та СП медичну карту амбулаторного хворого за формою № 025/о, затвердженою наказом МОЗ України від 14 лютого 2012 року № 110 «Про затвердження форм первинної облікової документації та Інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров'я незалежно від форми власності та підпорядкування», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за № 661/20974 (далі - форма № 025/о), виписки з медичної документації щодо перенесених захворювань, отриманих травм, поранень тощо, якщо така інформація відсутня в ЕСОЗ.

У спірних правовідносинах, позивачу 14.04.2025 проведено медичний огляд "Постійно діюча позаштатна ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_9 " та постановлено діагноз (включаючи код, згідно чинного НК 025) та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): Н52.1 Короткозорий астигматизм слабкого ступеню обох очей. На підставі статті графи ІІ розкладу хвороб: Придатний до військової служби.

Жодних документів щодо перенесених захворювань, отриманих травм, поранень тощо, під час проходження військово - лікарської комісії позивачем надано не було, про що позивачем зазначено у позовній заяві.

Отже, 14.04.2025 позивач визнаний придатним до військової служби під час мобілізації, про що видано довідку військово-лікарської комісії №2025-0414-1354-4665-0 від 14.04.2025 щодо визнання придатним до військової служби ОСОБА_1 .

Стосовно доводів позивача про те, що ухвалюючи висновок щодо придатності до військової служби військово - лікарською комісією не здійсненні необхідні дослідження, передбачені Порядком №402 та проігноровані усі скарги та зазначення про хронічні захворювання, що можуть перешкоджати призову на військову службу, суд зазначає, що жодних підтверджуючих документів щодо наявності у позивача захворювань, у тому числі, хронічних, під час проведення медичного огляду та обстеження позивачем до військово-лікарської комісії не надавалось.

Також, не надавалось жодних документів в підтвердження необхідності проведення додаткових медичних обстежень позивача.

До того ж, сам факт непроходження позивачем медичного огляду під час його призову не є свідченням непридатності позивача до військової служби та не є підставою для звільнення позивача з військової служби відповідно до статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», яка визначає виключний перелік таких підстав.

Окрім того, суд зазначає, що згідно з п. 72 Порядку № 560 рішення щодо придатності резервіста та військовозобов'язаного для проходження військової служби за станом здоров'я визначається військово-лікарською комісією при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

У разі незгоди громадянина з рішенням військово-лікарської комісії при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки на підставі його заяви громадянин направляється для проходження військово-лікарської комісії при обласному (Київському та та ІНФОРМАЦІЯ_10 .

Проте, в матеріалах справи відсутні докази звернення позивача щодо незгоди з проведенням військово-лікарської комісії при районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки та направленням на проходження військово-лікарської комісії при обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Окрім того, суд зазначає, що Верховний Суд у постанові від 13 червня 2018 року у справі №806/526/16 зауважив, що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.

Також, згідно висновків Верховного Суду, наведених у постанові Верховного Суду від 12 червня 2020 року у справі №810/5009/18, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.

Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 12 лютого 2021 року № 820/5570/16.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Отже, питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями ВЛК, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.

Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки як попередньо зазначалося, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Суд в межах розгляду справи не вправі надавати власну оцінку на предмет наявності підстав для визнання позивача таким, що придатний до військової служби у мирний час.

Надаючи оцінку прийнятої відносно позивача довідки військово-лікарської комісії №2025-0414-1354-4665-0 від 14.04.2025 року, допущення відповідачем порушень процедури її ухвалення судом не встановлено.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що в контексті спірних правовідносин, станом на момент ухвалення судового рішення у даній справі, постанова військово-лікарської комісії, оформлена довідкою військово-лікарської комісії №2025-0414-1354-4665-0 від 14.04.2025 року, прийнята з дотримання всіх вимог чинного законодавства, а тому не підлягає скасуванню.

З огляду на те, що довідка військово-лікарської комісії №2025-0414-1354-4665-0 від 14.04.2025 року прийнята у відповідності до вимог чинного законодавства, то і прийнятий, як наслідок, наказ "Про призов військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації" в частині призову ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації та направлення для проходження військової служби до Військової частини НОМЕР_1 , є правомірним, а тому в цій частині позовні вимоги також не підлягають задоволенню.

За приписами ч. 1 та ч. 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову.

При розв'язанні спору, суд, зважаючи на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом Конвенція; рішення від 21.01.1999р. у справі Гарсія Руїз проти Іспанії, від 22.02.2007р. у справі Красуля проти Росії, від 05.05.2011р. у справі Ільяді проти Росії, від 28.10.2010р. у справі Трофимчук проти України, від 09.12.1994р. у справі Хіро Балані проти Іспанії, від 01.07.2003р. у справі Суомінен проти Фінляндії, від 07.06.2008р. у справі Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії), вичерпно реалізував існуючі правові механізми з'ясування об'єктивної істини; надав належну оцінку усім юридично значимим факторам і обставинам справи; дослухався до усіх ясно і чітко сформульованих та здатних вплинути на результат вирішення спору аргументів сторін; виклав власні мотиви конкретного тлумачення змісту належних норм матеріального і процесуального права та оцінки обставин фактичної дійсності.

Розгорнуті і детальні мотиви та висновки суду з приводу юридично значимих аргументів, доводів учасників справи та обставин справи викладені у тексті судового акту.

Решта доводів сторін окремій оцінці у тексті судового акту не підлягає, позаяк не впливає на правильність розв'язання спору по суті.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 КАС України.

Керуючись ст.ст.2, 6-11, 14, 77, 78, 139, 241-247, 250, 255, 257-262, 287, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Роз'яснити, що судове рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України (а саме: після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду; підлягає оскарженню до Другого апеляційного адміністративного суду у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України (а саме: протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення).

Суддя Марина Лук'яненко