Рішення від 10.02.2026 по справі 500/6844/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/6844/25

10 лютого 2026 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Мірінович У.А., розглянувши у письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до Кременецького відділу Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), діючи в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2 ), звернулась до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Кременецького відділу Управління Державної міграційної служби у Тернопільській області (далі - відповідач, Кременецький відділ УДМС у Тернопільській області), в якому просить:

- відмову Кременецького відділу УДМС України у Тернопільській області від 18.11.2025 у оформленні та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року ОСОБА_2 визнати протиправною та скасувати;

- зобов'язати Кременецький відділ УДМС у Тернопільській області оформити та видати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач та її неповнолітній син звернулись до відповідача з заявою щодо оформлення та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ. У даній заяві було повідомлено про відмову за релігійними переконаннями від оформлення і отримання паспорта у формі ID-картки та ненадання згоди на обробку персональних даних. Проте, відповідачем відмовлено у видачі такого паспорта, посилаючись на те, що заявниками не подано обов'язкового пакету документів, передбаченого Тимчасовим порядком оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом СМВ України від 29.12.2020, а саме, не надано рішення суду. Позивач вважає вказану відмову відповідача протиправною та такою, що порушує право її неповнолітнього сина на документування паспортом громадянина України у формі книжечки, що суперечить вимогам наведеного вище Положення та висновкам, викладеним Верховним Судом у постанові від 19.09.2018 у зразковій справі №806/3265/17.

Ухвалою суду від 11.12.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження, вирішено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

19.12.2025 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача доводи позивача не визнає, вважає позов необґрунтованим та просить відмовити в його задоволенні. В обґрунтування своєї позиції зазначає, що розділом ІІІ Тимчасового порядку №456 передбачено перелік документів, які особа подає для оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року, зокрема, рішення суду про зобов'язання органу ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зазначеного зразка. Оскільки на момент звернення позивачем не було надано такого рішення суду, тому відповідач вважає, що правомірно відмовив у його оформленні паспорта у формі книжечки.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 є матір'ю та законним представником неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 28.09.2010 Відділом реєстрації актів цивільного стану Люботинського міського управління юстиції Харківської області. (а.с.11)

21.10.2025 неповнолітній ОСОБА_2 звернувся до Кременецького відділу УДМС в Тернопільській області з заявою у формі, затвердженій додатком 1 до Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, щодо оформлення йому паспорта громадянина України у зв'язку з досягненням ним п'ятнадцяти років.

Одночасно ОСОБА_2 та його законним представником ОСОБА_1 подано до Кременецького відділу УДМС України в Тернопільській області заяву довільної форми, у якій висловлено прохання оформити неповнолітньому ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-Х1І.

У даній заяві позивачем повідомлено про відмову її сина за релігійними переконаннями від оформлення і отримання паспорта у формі ID-картки та ненадання згоди на обробку персональних даних.

До вказаної заяви додано оригінал та копію свідоцтва про народження, дві фотокартки розміром 3,5х4,5, копію паспорта законного представника.

15.11.2025 Кременецьким відділом УДМС у Тернопільській області прийнято рішення про відмову у оформленні та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Вказане рішення мотивоване тим, що ОСОБА_2 подав не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення й видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року, а саме не надано рішення суду про зобов'язання оформити та видати такий паспорт.

Листом від 18.11.2025 №КО-71/6/6119-25/6119/72-25 Кременецьким відділом УДМС у Тернопільській області повідомлено ОСОБА_2 про відмову в оформленні та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року.

Вважаючи відмову Кременецького відділу УДМС в Тернопільській області протиправною та діючи в інтересах свого неповнолітнього сина, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Згідно частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Рішення відповідача (дії, вчиненні при його прийнятті), як суб'єкта владних повноважень, що є предметом даного позову, підлягають оцінці судом на відповідність критеріям правомірності, визначеним частиною другою статті 2 КАС України.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 5 Закону України "Про громадянство України" від 18.01.2001 №2235-III документом, що підтверджує громадянство України, є паспорт громадянина України.

Пунктами 2, 3 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII (далі - Положення), яке є чинним, передбачено, що паспорт громадянина України (далі - паспорт) видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, після досягнення 16-річного віку. Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Громадянин повинен надійно зберігати паспорт.

Згідно з пунктами 13, 14 цього Положення для одержання паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; свідоцтво про народження; дві фотокартки розміром 35 х 45 мм; у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України. За видачу паспорта справляється державне мито.

06.12.2012 набрав чинності Закон України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20.11.2012 №5492-VI (далі - Закон №5492-VI), яким визначено правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи.

Одним із документів Реєстру, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, є паспорт громадянина України (підпункт "а" пункту 1 частини першої статті 13 Закону №5492-VI).

Відповідно до частини третьої статті 13 Закону №5492-VI паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України містять безконтактний електронний носій.

Частинами першою, другою статті 14 Закону №5492-VI передбачено, що форма кожного документа встановлюється цим Законом. Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета.

Згідно з частиною другою статті 15 Закону № 5492-VI бланки документів, якщо інше не визначено цим Законом, виготовляються за єдиними зразками та технічними описами, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з частиною першою статті 16 Закону № 5492-VI оформлення, видача, обмін документів, їх пересилання, вилучення, повернення державі та знищення відбуваються в порядку, встановленому законодавством, якщо інше не передбачено цим Законом.

Підстави, за яких уповноважений суб'єкт, якщо інше не передбачено цим Законом, має право відмовити заявникові у видачі документа, установлено в частині сьомій статті 16 Закону № 5492-VI.

Так, уповноважений суб'єкт, якщо інше не передбачено цим Законом, має право відмовити заявникові у видачі документа виключно у разі, якщо: 1) за оформленням (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміном, видачею документа звернувся заявник, який не досяг шістнадцятирічного віку (чотирнадцятирічного віку - для паспорта громадянина України), або представник особи, який не має документально підтверджених повноважень на отримання документа; 2) заявник вже отримав документ такого типу, який є дійсним на день звернення (крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті); 3) заявник не подав усіх визначених законодавством документів, необхідних для оформлення і видачі документа, та не усунув у встановлений строк виявлені недоліки; 4) дані, отримані з бази даних розпорядника Реєстру, наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, не підтверджують інформацію, надану заявником; 5) оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін, видача документа не належать до компетенції уповноваженого суб'єкта; 6) у разі смерті заявника або оголошення його померлим.

У рішенні про відмову у видачі документа, яке доводиться до відома заявника у порядку і строки, встановлені законодавством, мають зазначатися підстави для відмови. Особа має право звернутися до уповноваженого суб'єкта з повторною заявою у разі зміни або усунення обставин, через які їй було відмовлено у видачі документа. Рішення про відмову у видачі документа може бути оскаржено особою в адміністративному порядку або до суду.

Відповідно до статті 20 Закону № 5492-VI за оформлення (у тому числі замість втрачених або викрадених), обмін документів справляється адміністративний збір, а за проведення таких дій за кордоном - консульський збір. Адміністративний збір справляється у порядку, визначеному цим Законом.

За оформлення паспорта громадянина України вперше адміністративний збір не справляється.

Частинами першою, другою статті 21 Закону №5492-VI визначено, що паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, установленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини четвертої статті 21 Закону № 5492-VI паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.

На виконання положень частини другої статті 15 та абзацу другого частини другої статті 21 Закону №5492-VI Кабінет Міністрів України 25.03.2015 прийняв постанову №302 (далі - Постанова №302), якою затвердив зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм згідно з додатками 1 і 2; зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, згідно з додатками 3 і 4; Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України (далі - Порядок №302).

У зв'язку тим, що норми Порядку № 302 регламентують оформлення і видачу паспорта громадянина України у формі картки, що містить безконтактний електронний носій, а питання видачі паспорта громадянина України, які виявили намір отримати паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII, не було врегульовано, то постановою Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 №398 "Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року №302", було внесено зміни до Постанови №302 (чинні з 07.06.2019). Зокрема пункт 3 Постанови №302 доповнено абзацом такого змісту: "Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року".

З 21.06.2019 набрав чинності Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 №456.

Відповідно до пункту 1 цей Тимчасовий порядок, розроблений відповідно до абзацу п'ятого пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, постанови Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 №398 "Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. №302", Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII (в редакції постанови Верховної Ради України від 23.02.2007 №719-V), і визначає порядок подання документів, їх розгляду і прийняття рішення про оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року (далі - паспорт) особі, щодо якої прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року (далі - рішення суду), засвідчене в установленому законодавством порядку.

З урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 №398 "Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року №302", норми Тимчасового порядку застосовуються до правовідносин у разі, якщо особа виявила бажання отримати паспорт у формі книжечки у відповідності до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII, незалежно від наявності рішення суду.

Такі висновки суду ґрунтуються на аналізі постанови Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 №398 та виходячи з того, що іншого механізму, правил та порядку оформлення та видачі підрозділами державної міграційної служби паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки з використанням бланка паспорта громадянина України зразка, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.04.1994 №353 "Про затвердження зразка бланка паспорта громадянина України", чинне законодавство не визначає. Навіть, якщо особа не зверталась до суду, це не свідчить про відсутність у неї права на оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року.

Згідно з пунктом 2 розділу І Тимчасового порядку паспорт оформлюється з використанням бланка паспорта громадянина України зразка, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.1994 №353 "Про затвердження зразка бланка паспорта громадянина України".

Відповідно до пункту 3 розділу І Тимчасового порядку оформлення і видачу паспорта здійснюють територіальні підрозділи Державної міграційної служби України (далі - територіальні підрозділи ДМС):

1) особі, яка досягла 16-річного віку, - на підставі заяви про видачу паспорта громадянина України (далі - заява) за зразком, наведеним у додатку 1 до цього Тимчасового порядку, поданої нею особисто;

2) особі, яка досягла 16-річного віку та яка визнана судом обмежено дієздатною або недієздатною, - на підставі заяви одного з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників (далі - законні представники).

Згідно з пунктами 4,5 розділу І Тимчасового порядку оформлення і видача паспорта здійснюються протягом 30 календарних днів з дня подання особою до територіального підрозділу ДМС заяви та документів для оформлення і видачі паспорта.

За змістом пункту 1 розділу ІІІ Тимчасового порядку для оформлення паспорта особа, яка досягла 16-річного віку, або її законний представник подає: 1) заяву; 2) рішення суду; 3) свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави; 4) оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків (або одного з них), що на момент народження особи перебували(в) у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України). У разі відсутності таких документів або в разі, якщо батьки (чи один із батьків) такої особи на момент її народження були (був) іноземцями(ем) або особами(ою) без громадянства, або в разі набуття особою громадянства України на території України подається довідка про реєстрацію особи громадянином України; 5) дві фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см; 6) довідку про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання особи; 7) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб); 8) посвідчення про взяття на облік бездомної особи, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб).

Відповідно до пунктів 1, 2 розділу X Тимчасового порядку територіальний підрозділ ДМС відмовляє особі в оформленні або видачі паспорта (у тому числі вклеюванні фотокартки), якщо:

1) особа не є громадянином України;

2) особа вже отримала паспорт, який є дійсним на день звернення (крім випадків обміну паспорта у зв'язку з виявленням помилки в інформації, внесеній до нього, непридатності для подальшого використання);

3) дані, отримані з баз даних Єдиного державного демографічного реєстру, картотек, не підтверджують надану заявником інформацію;

4) за видачею паспорта звернувся законний представник, який не має документально підтверджених повноважень на отримання паспорта;

5) особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення й видачі паспорта;

6) особу не встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи.

У рішенні про відмову в оформленні чи видачі паспорта (у тому числі вклеюванні фотокартки), яке доводиться до відома заявника протягом п'яти робочих днів з дня його прийняття, зазначаються підстави відмови. Заявник має право повторно звернутися до територіального підрозділу ДМС в разі зміни або усунення обставин, через які йому було відмовлено в оформленні чи видачі паспорта (у тому числі вклеюванні фотокартки).

Предметом судового контролю у цій справі є правомірність рішення Кременецького відділу УДМС у Тернопільській області щодо відмови в оформленні та видачі ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року та наявність підстав для зобов'язання відповідача вчинити такі дії.

Як встановлено судом, 21.10.2025 ОСОБА_2 звернувся до Кременецького відділу УДМС у Тернопільській області із особисто заповненою та підписаною заявою про видачу паспорта громадянина України за формою згідно з додатком 1 до Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України.

До заяви додано свідоцтво про народження ОСОБА_2 , паспорт його законного представника ОСОБА_1 , дві фотокартки розміром 3,5x4,5 см.

Отже, заява про видачу паспорта громадянина України від 11.06.2025 подана особисто ОСОБА_2 , як особою, яка досягла 14-річного віку (згідно вимог частини другої статті 21 Закону №5492-VI) за зразком, наведеним у додатку 1 до Тимчасового порядку, та з переліком документів згідно вказаного порядку.

Проте відповідач своїм рішенням від 15.11.2025 відмовив ОСОБА_2 у оформленні та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року, оскільки заявником не надано рішення суду.

Надаючи правову оцінку вказаній підставі для відмови у оформленні та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року суд зазначає, що підпунктом 2 пункту 1 розділу ІІІ Тимчасового порядку дійсно визначено, що для оформлення паспорта особа подає, зокрема, рішення суду. Аналіз наведеної правової норми свідчить про те, що законодавцем передбачена можливість видачі паспорта громадянина України у формі книжечки на підставі рішення суду, яке набрало законної сили. Разом з тим, відсутність рішення суду, за умови дотримання інших визначених законом умов, не є законною підставою для відмови громадянину України у видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року.

Суд наголошує, що заява ОСОБА_2 мала розглядатися відповідачем за процедурами, передбаченими Тимчасовим порядком, незважаючи на відсутність рішення суду, оскільки інших механізму, правил та порядку оформлення та видачі підрозділами ДМС паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки з використанням бланка паспорта громадянина України зразка, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.04.1994 №353 "Про затвердження зразка бланка паспорта громадянина України", чинне законодавство не визначає.

За таких обставин суд дійшов висновку, що відмова відповідача у оформленні та видачі ОСОБА_2 паспорта громадянина України зразка 1994 року з підстав відсутності рішення суду є протиправною.

Згідно частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи, що відмова відповідача у оформленні та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року, яка визнана судом протиправною, оформлена рішенням від 15.11.2025, тому з метою ефективного захисту порушених прав позивача суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, визнати протиправним та скасувати рішення Кременецького відділу УДМС у Тернопільській області про відмову ОСОБА_2 у оформленні та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року.

Визначаючись зі способом поновлення порушених прав позивача, суд зазначає наступне.

Як слідує зі змісту позовної заяви, позивач, діючи в інтересах свого неповнолітнього сина та посилаючись на висновки Великої Палати Верховного Суду у постанові від 19.09.2018 у справі №806/3265/17, просить суд зобов'язати Кременецький відділ УДМС України в Тернопільській області оформити та видати ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення №2503-ХІІ.

Щодо посилання позивача на правові висновки, викладені в постанові Верховного Суду від 19.09.2018 у зразковій справі №806/3265/17, то суд зазначає, що Великою Палатою Верховного Суду визначені наступні ознаки типової справи, за наявності яких адміністративна справа відноситься до вказаної зразкової справи, а саме:

а) позивач - фізична особа, якій територіальним органом ДМС України відмовлено у видачі паспорту у формі книжечки, у відповідності до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ;

б) відповідач - територіальні органи ДМС України;

в) предмет спору - вимоги щодо неправомірної відмови відповідача у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки у зв'язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних, та зобов'язання відповідача видати позивачеві паспорт у формі книжечки, у відповідності до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.09.1992 №2503-ХІІ.

При цьому Великою Палатою Верховного Суду зазначено, що її висновки у вказаній зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення осіб до суду з позовом до територіальних органів ДМС України з вимогами видати паспорт громадянина України у формі книжечки, у зв'язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.09.1992 №2503-ХІІ.

Разом з тим, у мотивувальній частині постанови від 19.09.2018 Великою Палатою Верховного Суду вказано, що «…що законодавством не врегульовано питання щодо наслідків відмови особи від обробки її персональних даних, тобто фактично відсутня будь-яка альтернатива такого вибору, що в свою чергу обумовлює неякість закону та порушення конституційних прав такої особи.»

Враховуючи, що з 21.06.2019 набрав чинності Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 №456, яким врегульовано порядок подання документів, їх розгляду і прийняття рішення про оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року, а спірні правовідносини, які є предметом розгляду у даній справі, виникли вже після набрання чинності Тимчасовим порядком, тому відсутні підстави вважати справу №806/3265/17 зразковою по відношенню до тієї, що розглядається.

Суд вважає, що застосування правових висновків Великої Палати Верховного Суду, висловлених у постанові від 19.09.2018 у справі №806/3265/17, можливе лише в частині правовідносин щодо права особи на оформлення паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року, проте реалізація такого права на даний час здійснюється в інший спосіб, ніж той, що мав місце у зразковій справі.

З урахуванням викладеного слід дійти висновку, що належним способом захисту, необхідним для поновлення порушених прав позивача, є зобов'язання відповідача оформити та видати ОСОБА_2 паспорт громадянина України зразка 1994 року відповідно до Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 №456.

При цьому, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача оформити паспорт громадянина України з посиланням на Порядок №2503-ХІІ слід залишити без задоволення.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому, згідно частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами статті 90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково.

Враховуючи, що позивач звільнена від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до Кременецького відділу Управління Державної міграційної служби України у Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Кременецького відділу Управління Державної міграційної служби України у Тернопільській області від 15 листопада 2025 року про відмову ОСОБА_2 у оформленні та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року.

Зобов'язати Кременецький відділ Управління Державної міграційної служби України у Тернопільській області оформити та видати ОСОБА_2 паспорт громадянина України зразка 1994 року відповідно до Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 №456.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 10 лютого 2026 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий 06.09.2016 Люботинським МСГУ ДМС України в Харківській області);

- ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1 свідоцтво про народження НОМЕР_3 , видане 28.09.2010 Відділом реєстрації актів цивільного стану Люботинського міського управління юстиції Харківської області);

відповідач:

- Кременецький відділ Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Хмельницького Богдана, 17, А, м.Кременець, Кременецький р-н, Тернопільська обл.,47004 код ЄДРПОУ 37839038).

Головуючий суддя Мірінович У.А.