Справа № 500/7005/25
10 лютого 2026 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (надалі, позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (надалі, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 12.11.2025 №192650003746 про відмову ОСОБА_1 в переході з пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу», зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити, здійснити нарахування та виплату з 03.12.2024 ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» №3723- XII в розмірі заробітної плати, зазначеної у довідках Колиндянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області від 03.11.2025 № 286 і №287, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Тернопільській області, якій призначено пенсію за віком, а тому 05.11.2025 звернулася до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про переведення з пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993, подавши для обчислення пенсії довідки Колиндянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області від 03.11.2025 за №№286,287 про складові заробітної плати. Прийнятим рішенням Головного управління ПФУ у Львівській області від 12.11.2025 №192650003746, в порядку екстериторіального розподілу заяви, позивачу відмовлено за відсутністю правових підстав, про що було повідомлено листом Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 18.11.2025 та роз'яснено порядок оскарження такого рішення. Не погоджуючись з рішенням відповідача, позивачка звернулася до суду з даним позовом.
Ухвалою суду 15.12.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Заперечуючи проти позовних вимог, представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову повністю. Просить врахувати, що оскільки за даними трудової книжки станом на 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом № 889-VIII), у позивачки відсутній необхідний стаж на посадах державної служби, то не має підстав для перерахунку та переходу на пенсію за віком відповідно до норм цього Закону. Вважає, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, щодо відмови позивачці у перерахунку пенсії - перехід на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIII с правомірними та такими, що ґрунтуються на Конституції та законах України.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області подав до суду письмові пояснення, в яких заперечив проти позовних вимог, просить відмовити у задоволенні позову повністю. Зокрема, вказує, що відповідно до записів в трудовій книжці, позивач працювала в органах місцевого самоврядування, та оскільки станом на 01.05.2016 позивачка не обіймала посади державної служби, у органів Пенсійного фонду України відсутні правові підстави для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
Судом встановлено, що 05.11.2025 позивач звернулась до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою щодо переходу з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком згідно Закону України “Про державну службу».
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №192650003746 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, зсилаючись на відсутність підстав. Зокрема, вказано, що періоди роботи в органах місцевого самоврядування з 04.07.2001 року не зараховуються до спеціального стажу для визначення права на пенсію за нормами Закону України “Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII». У спірному рішенні вказано, що оскільки станом на 01.05.2016 в ОСОБА_1 відсутній 20-річний стаж роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, прийнято рішення відмовити у переведенні на пенсію за віком згідно Закону України “Про державну службу» з врахуванням довідок про заробітну плату № 05-30/27 та 05-30/27 від 27.05.2024, виданих Колиндянською сільською радою.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Як визначено Європейською соціальною хартією (переглянутою), 1996 року, згода на обов'язковість якої надано Верховною Радою України та яка набрала чинності з 01 лютого 2007 року, кожна особа похилого віку має право на соціальний захист. За цим Україна має міжнародне зобов'язання запроваджувати усіма відповідними засобами “досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися» права та принципи, що закріплені у Хартії.
Згідно приписів статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З 01.05.2016 року набрав чинності Закон України від 10.12.2015 року № 889-VIII "Про державну службу", підпунктом 1 пункту 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" якого визнано таким, що втратив чинність, Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII, крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Відповідно до статті 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з підпунктами 10-12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України “Про державну службу» (від 16.12.1993 року № 3723-XII) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» № 3723-XIIу порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України “Про державну службу» (від 16.12.1993 року № 3723-XII) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Таким чином, підставами для призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ є досягнення встановленого віку та наявність не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Як встановлено судом, рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 03.03.2025 у справі №500/443/25, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 01.07.2025, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 03.12.2024 №192650003746 “Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 »; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до стажу державної служби періоди роботи ОСОБА_1 з 14.12.1988 по 10.12.2020 в органах місцевого самоврядування та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» з 03.12.2024.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 01.10.2025 у справі № 500/4994/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено. В мотивувальній частині цього судового рішення суд зазначив, що станом на дату первинного звернення позивачки (03.12.2024) за призначенням пенсії відповідно до пунктів 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. №889-VIII “Про державну службу», статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. №3723-ХІІ “Про державну службу», Порядок №622 вже діяв у новій редакції, яка передбачала нові форми довідок про заробітну плату. У вказаному судовому рішенні суд зазначив, що додані позивачкою до заяви довідки Колиндянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області від 02.12.2024 № 1185, від 02.12.2024 № 1188 про складові заробітної плати сформовані вже в період дії змін внесених постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823 до Порядку №622, та не відповідають вимогам вищезазначеної Постанови Кабінету Міністрів України. За встановлених обставин, суд дійшов висновку, що позивачці було правомірно відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу», з врахуванням довідок виданих Колиндянською сільською радою Чортківського району Тернопільської області від 02.12.2024 № 1185, від 02.12.2024 № 1188 про складові заробітної плати за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3. Водночас, суд зауважив, що позивачка не позбавлена права звернутися до Колиндянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області для отримання нових довідок про складові заробітної плати визначені за формами згідно з додатками 1-6 затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2024 №823 та надати їх пенсійному органу.
Поряд з цим, відмовляючи в задоволенні позовних вимог, судом у рішенні від 01.10.2025 у справі №500/4994/25" зазначено про наступне: “...право позивачки на призначення пенсії відповідно до Закону №889-VIII сторонами не оспорюється, а тому ця обставина доведення не потребує, крім того вказані обставини встановленні рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 03.03.2025 у справі №500/443/25, яке набрало законної сили».
В силу вимог ст.78 КАС України, обставини у справі №500/443/25 та №500/4994/25 є преюдиційними та не підлягають доказуванню.
Таким чином, суд вважає, що судовими рішеннями у справах №500/443/25 та №500/4994/25 підтверджене право позивача на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", в тому числі щодо зарахування до стажу державної служби періоду роботи ОСОБА_1 з 14.12.1988 по 10.12.2020 в органах місцевого самоврядування (судове рішення у справі №500/443/25).
У даному ж випадку, як слідує зі спірного рішення, відповідачем відмовлено у переведенні на пенсію за віком згідно Закону України “Про державну службу» з врахуванням довідок про заробітну плату № 05-30/27 та 05-30/27 від 27.05.2024, виданих Колиндянською сільською радою.
При цьому, суд приймає до уваги доводи представника позивача з приводу того, що в спірному рішенні помилково вказано довідки №05-30/27 та № 05-30/27 від 27.05.2024, так як вбачається із заяви про перерахунок пенсії від 05.11.2025, позивачем подано відповідачу саме довідки за №286 та №287.
Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок № 622).
Відповідно до пункту 4 Порядку №622, пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII “Про державну службу», відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII “Про державну службу», були затверджені Постановою від 17.01.2017 № 1-3 Правління пенсійного фонду України (далі - Постанова № 3-1).
Такими довідками є:
про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);
про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);
про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Водночас, 20.07.2024 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823, якою затверджені зміни до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року №622 “Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» (далі - Постанова №823).
Згідно з пунктом 3 цієї Постанови, вона набирає чинності з дня її опублікування (з 20.07.2024 року) та застосовується з 01.01.2024.
Суд зауважує, що згідно з вищевказаною постановою, до Порядку №622 внесено ряд змін, зокрема доповнено його додатком №1, який містить нові форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державного службовця.
Натомість, Постанова № 3-1, яка визначала форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державного службовця втратила свою чинність на підставі Постанови Пенсійного фонду № 30-1 від 18.09.2024.
Згідно з положеннями частини третьої статті 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Таким чином, станом на дату первинного звернення позивачки (03.12.2024) за призначенням пенсії відповідно до пунктів 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. №889-VIII “Про державну службу», статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. №3723-XII “Про державну службу», Порядок №622 вже діяв у новій редакції, яка передбачала нові форми довідок про заробітну плату.
Додані позивачкою до заяви довідки Колиндянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області від 03.11.2025 за №286 та за №287 про складові заробітної плати сформовані вже в період дії змін внесених постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823 до Порядку №622, та, на думку суду відповідають вимогам вищезазначеної Постанови Кабінету Міністрів України. Однак, як вже зазначалось вище, у спірному рішенні відповідача повідомлено про відсутність підстав для здійснення переведення та перерахунку пенсії з врахуванням вказаних довідок про складові заробітної плати.
Таким чином, у спірному випадку з метою належного захисту порушеного права позивача слід визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 12.11.2025 №192650003746 про відмову ОСОБА_1 в переході з пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу», зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Львівській області перевести ОСОБА_1 з пенсії по віку відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію по віку відповідно до Закону України «Про державну службу» №3723- XII, з 03.12.2024, з визначенням розміру пенсії відповідно до наданих із заявою довідок Колиндянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області від 03.11.2025 №286 і №287, з урахуванням раніше виплачених сум.
Залишаючи без оцінки окремі аргументи учасників справи, суд виходить з того, що такі обставини лише опосередковано стосуються суті і природи спору, а їх оцінка не має вирішального значення для його правильного вирішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Аналізуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про підставність та обґрунтованість позовних вимог, відтак такі підлягають задоволенню повністю.
Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до вимог ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 12.11.2025 №192650003746 про відмову ОСОБА_1 в переході з пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Львівській області перевести ОСОБА_1 з пенсії по віку відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію по віку відповідно до Закону України «Про державну службу» №3723- XII, з 03.12.2024, з визначенням розміру пенсії відповідно до наданих із заявою довідок Колиндянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області від 03.11.2025 № 286 і №287, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено та підписано 10 лютого 2026 року.
Реквізити учасників справи:
позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ),
відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, Львівський р-н, Львівська обл.,79016 код ЄДРПОУ:13814885),
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження майдан Волі, 3,м. Тернопіль, Тернопільський р-н, Тернопільська обл.,46001 код ЄДРПОУ/РНОКПП 14035769).
Головуюча суддя Дерех Н.В.