Ухвала від 10.02.2026 по справі 480/3850/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відмову у встановленні судового контролю за виконанням судового рішення

10 лютого 2026 року Справа № 480/3850/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Воловика С.В., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №480/3850/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій та бездіяльності протиправними та дискримінаційними, визнання протиправним та дискримінаційним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії та стягнення моральної шкоди,

УСТАНОВИВ:

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 04.10.2021 по справі №480/3850/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій та бездіяльності протиправними та дискримінаційними, визнання протиправним та дискримінаційним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії та стягнення моральної шкоди задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у поновленні виплати пенсії за віком ОСОБА_1 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області поновити ОСОБА_1 виплату пенсії за віком з 01.08.2015, з нарахуванням індексації та компенсації частини доходів, відповідно до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". В іншій частині позовних вимог відмовлено.

В подальшому, представником позивача до канцелярії суду подано до суду заяву про встановлення судового контролю за виконання рішення суду, в якій просить:

- зобов'язати відповідача подати до Сумського окружного адміністративного суду письмовий звіт про виконання рішення суду у справі №480/3850/21.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 124 Конституції України визначено, що судові рішення ухвалюються судами України та є обов'язковими до виконання на всій території України.

Відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Підстави та порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, визначені ст. 382 КАС України.

Так, відповідно до частин 1 та 2 вказаної статті, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання постанови суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штраф у розмірі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Отже, вказаною статтею встановлено право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, проти якого ухвалено рішення, подати у встановлений судом строк звіт про його виконання.

Норми статей 244 - 246 КАС України не передбачають права суду встановлювати судовий контроль при ухваленні рішення, тому питання встановлення судового контролю необхідно вирішувати саме на стадії виконання судового рішення.

Згідно з ч. 1 ст. 373 КАС України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Виконавчий лист, а у випадках, встановлених цим Кодексом, - ухвала суду є виконавчими документами.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

За приписами пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України "Про виконавче провадження" відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих документів, зокрема виконавчих листів що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень.

Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України "Про виконавче провадження" примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України "Про виконавче провадження" виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.

З системи "Діловодство спеціалізованого суду" вбачається, що Сумським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист у справі № 480/3850/21 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області поновити ОСОБА_1 виплату пенсії за віком з 01.08.2015, з нарахуванням індексації та компенсації частини доходів, відповідно до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Крім того, ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 29.12.2023 видано ОСОБА_1 дублікати виконавчих листів, виданих за рішенням суду у справі №480/3850/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій та бездіяльності протиправними та дискримінаційними, визнання протиправним та дискримінаційним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії та стягнення моральної шкоди.

Проте, представник позивача не надав доказів пред'явлення вказаного виконавчого листа до органу, який здійснює примусове виконання рішень.

Тобто, стадія примусового виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 04.10.2021 у справі № 480/3850/21 ще не завершена.

Таким чином, встановлення контролю за виконанням вказаного рішення суду є передчасним.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи, на виконання рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області прийнято рішення №959190139145 від 20.07.2023, а відтак, вказані обставини не можуть вказувати на не виконання рішення суду або його протиправність та скасування, а не згода з вказаним рішенням є окремою підставою для звернення до суду.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у даній справі.

Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя С.В. Воловик