Рішення від 09.02.2026 по справі 320/12763/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2026 року м. Київ справа №320/12763/24

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Панченко Н.Д., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження у м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», Київська обласна організація політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», Київська обласна виборча комісія про визнання протиправними та скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», Київська обласна організація політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», Київська обласна виборча комісія, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення конференції Київської обласної організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» від 15 грудня 2023 року про внесення пропозиції про відкликання ОСОБА_1 , як депутатки Київської обласної ради VIII скликання за народною ініціативою;

- визнати протиправним та скасувати Рішення Політичної ради партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» №06-11-467/1 від 18.12.2023 року про відкликання депутатки Київської обласної ради, ОСОБА_1 , що обрана на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року шляхом висування від Київською обласної організації політичною партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»;

- визнати протиправним та скасувати п. 1, 2 Постанови Київської обласної територіальної виборчої комісії №120 від 29 грудня 2023 року «Про реєстрацію депутатів Київської обласної ради».

В обґрунтування вказаних позовних вимог позивачем зазначено про невідповідність оскаржуваних рішень вимогам щодо їх мотивування з посиланням на конкретні нормативно-правові акти, оскільки відповідачем жодним чином не проаналізовано рішення Київської обласної організації політичної партії, рішення Політичної ради відповідної партії та їх Статут. На думку позивача, оскаржувані рішення відповідачів є протиправними з підстав порушення алгоритму вчинення дій щодо дотримання вимог Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою. Вважає, що оскільки подані політичною партією документи було оформлено з порушенням норм Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» відповідачі повинні були прийняти рішення про припинення ініціативи щодо відкликання депутатів місцевої ради.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2024 року відкрите провадження в адміністративній справі. Справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач Київська обласна організація політично партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» проти позову заперечував та зазначив, що відкликання депутата за народною ініціативою відбулося в межах чинного законодавства України.

Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

15 грудня 2023 був проведений IX етап XXII конференції КООПП «ВО «Батьківщина», на якій делегатами конференції було розглянуто питання щодо діяльності депутата Київської обласної ради ОСОБА_1 , обраної від КООПП «ВО «Батьківщина», а саме те, що станом на 15.12.2023 вона пропустила протягом року більше половини пленарних засідань Київської обласної ради (з 7 засідань обласної ради була присутня на двох) та усі засідання постійної комісії, членом якої вона є, що згідно з законом є підставою для її відкликання. Протокол IX етапу XXII конференції КООПП «ВО «Батьківщина» від 15.12,2023 був направлений до Політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина».

Керуючись підставами, передбаченими ст. 37 Закону та ст.ст. 38-41 Закону, делегатами конференції було прийняте рішення про внесення пропозиції про відкликання депутата Київської обласної ради ОСОБА_1 , обраної від КООПП «ВО «Батьківщина», за народною ініціативою.

Відповідно до положень п. 5.2 та п.п. 5.2.3 Статуту Політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» Політична рада партії є вищим керівним органом партії, до компетенції якого належить, зокрема, розгляд відповідно до чинного законодавства питання щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою та прийняття відповідного рішення.

Політичною радою Політичної партії «ВО «Батьківщина» відповідно до вимог ч. 7 ст. 41 Закону було розглянуто вказаний протокол IX етапу XXII конференції КООПП «ВО «Батьківщина» від 15.12.2023 та з огляду на наявність передбачених Законом підстав було прийняте Рішення №06-11-467/1 від 18.12.2023 про відкликання за народною ініціативою депутата Київської обласної ради ОСОБА_1 , обраної від КООПП «ВО «Батьківщина».

В подальшому, відповідно до вимог ст. 41 Закону вказане рішення було передано до Київської обласної територіальної виборчої комісії.

У подальшому, відповідно до ч.9 ст. 41 Закону Київською обласною ТВК на підставі зазначеного Рішення Політичної ради Політичної партії «ВО «Батьківщина» від 18.12.2023 №06-11-467/1 було прийнято Постанову № 119 від 29.12.2023 «Про визнання обраними депутатами Київської обласної ради наступних за черговістю кандидатів у депутати». Відповідно до вказаної Постанови ТВК, з огляду на відкликання за народною ініціативою ОСОБА_1 , Київська обласна ТВК постановила визнати обраним наступного за черговістю кандидата у депутати від КООПП «ВО «Батьківщина» - ОСОБА_2 . Вказана постанова розміщена на офіційному сайті Київської обласної ради за посиланням: https://kor.gov.ua/protokoly-terytorialnoi-vyborchoi-koniisii/.

Таким чином, згідно з вимогами чинного законодавства повноваження депутата Київської обласної ради ОСОБА_3 , вже повністю припинені.

Позивачка стверджує, що була позбавлена можливості виступити під час розгляду питання щодо наявності підстав для відкликання, що свідчить про порушення процедури прийняття відповідного рішення та відповідно є підставою для скасування оскаржуваних рішень.

У зв'язку із зазначеним позивачка звернулася до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Виборчим кодексом України, Законом України «Про статус депутатів місцевих рад» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), який визначає правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - місцева рада) як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради, встановлює гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради.

В силу ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1, 2 ст.2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.

Депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу зобов'язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини - виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування.

Згідно з ч.1-3 ст.4 вказаного Закону депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".

Повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.

Повноваження депутата місцевої ради, обраного замість того депутата, який вибув, або на повторних виборах, починаються з дня заслуховування на черговому після виборів депутата місцевої ради пленарному засіданні відповідної місцевої ради повідомлення територіальної виборчої комісії про підсумки виборів.

Пунктом 1 ч.1 ст.5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачено, що повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі його відкликання за народною ініціативою у встановленому цим Законом порядку.

Відповідно до ч.1 ст.10 наведеного закону у виборчому окрузі депутат місцевої ради зобов'язаний:

1) підтримувати зв'язок з виборцями, місцевою організацією політичної партії, яка висунула його кандидатом у депутати місцевої ради, відповідною територіальною громадою, а також громадськими організаціями, трудовими колективами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, органами місцевого самоврядування, місцевими органами виконавчої влади, розташованими на відповідній території;

2) не рідше одного разу на півріччя інформувати виборців про роботу місцевої ради та її органів, про виконання планів і програм економічного і соціального розвитку, інших місцевих програм, місцевого бюджету, рішень ради і доручень виборців;

3) брати участь у громадських слуханнях з питань, що стосуються його виборчого округу, в організації виконання рішень ради та її органів, доручень виборців, у масових заходах, що проводяться органами місцевого самоврядування на території громади або виборчого округу;

4) вивчати громадську думку; вивчати потреби територіальної громади, інформувати про них раду та її органи, брати безпосередню участь у їх вирішенні;

5) визначити і оприлюднити дні, години та місце прийому виборців, інших громадян; вести регулярний, не рідше одного разу на місяць, прийом виборців, розглядати пропозиції, звернення, заяви і скарги членів територіальної громади, вживати заходів щодо забезпечення їх оперативного вирішення.

Депутат місцевої ради може бути в будь-який час відкликаний за народною ініціативою у встановленому цим Законом порядку (ч.2 ст.10 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»).

В силу ч.1 ст.37 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» підставами для відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою можуть бути:

1) порушення депутатом місцевої ради положень Конституції України і законів України, що встановлено судовим рішенням, яке набрало законної сили;

2) пропуск депутатом місцевої ради протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, невиконання ним без поважних причин обов'язків депутата місцевої ради у виборчому окрузі, передбачених статтею 10 цього Закону;

3) невідповідність практичної діяльності депутата місцевої ради основним принципам і положенням передвиборної програми місцевої організації політичної партії, від якої його обрано депутатом, чи програмі політичної партії, від місцевої організації якої його обрано;

4) невиконання депутатом місцевої ради передбачених статтею 16 цього Закону зобов'язань звітувати перед виборцями та проводити зустрічі з ними;

5) невходження депутата, обраного в багатомандатному виборчому окрузі, до фракції місцевої організації партії, за виборчим списком якої він обраний, або припинення членства депутата місцевої ради у фракції.

Згідно з ч.1 ст.38 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» право вносити пропозицію про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (не раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень) мають місцева організація політичної партії, від якої його обрано депутатом, а також громадяни України, які є виборцями відповідного виборчого округу.

Частиною 9 наведеної статті передбачено, що рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою місцевою організацією політичної партії, від якої його обрано депутатом, приймається на зборах (конференції) цієї організації, які проводяться у порядку, передбаченому статутом політичної партії. Таке рішення приймається не менше ніж двома третинами голосів присутніх учасників (делегатів) зборів (конференції).

Про дату, час і місце проведення зборів (конференції), на яких буде розглядатися питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, місцева організація політичної партії повідомляє засоби масової інформації. Порядок акредитації представників засобів масової інформації на таких зборах (конференції) визначає організатор заходу.

Відповідно до ч.2 ст.39 вказаного Закону у триденний строк після дня проведення зборів (конференції) місцевої організації партії, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, така організація партії повідомляє територіальну виборчу комісію, яка встановила результати відповідних місцевих виборів, про факт проведення зборів (конференції). До повідомлення додається витяг з протоколу зборів (конференції), в якому зазначаються дата, місце проведення зборів (конференції), кількість їх учасників (делегатів), хід обговорення питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, результати голосування, зміст прийнятого рішення.

Голова, а в разі його відсутності - заступник голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретар територіальної виборчої комісії на наступний день з дня одержання повідомлення про проведення зборів виборців чи зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, інформує депутата та місцеву раду.

Протокол зборів (конференції), на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, місцевою організацією політичної партії надсилається політичній партії для розгляду питання про відкликання депутата місцевої ради її вищим керівним органом.

Відповідно до ч.7, 9 ст.41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» вищий керівний орган політичної партії розглядає звернення територіальної виборчої комісії щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою чи протокол зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, на якому прийнято рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, та приймає рішення про відкликання такого депутата за народною ініціативою або про відмову в задоволенні цієї пропозиції.

На підставі рішення вищого керівного органу політичної партії про відкликання депутата, обраного шляхом висування місцевою організацією політичної партії, за народною ініціативою, а у разі якщо депутат був обраний шляхом самовисування, - на підставі свого рішення, передбаченого частиною п'ятою цієї статті, відповідна територіальна виборча комісія зобов'язана у порядку, передбаченому Виборчим кодексом України, визнати обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від місцевої організації політичної партії або призначити проміжні вибори депутата у відповідному багатомандатному виборчому окрузі.

Згідно з абз.3, 4 ч.1 ст.48 зазначеного Закону про дату, час і місце проведення зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, на яких буде розглядатися питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, місцева організація політичної партії письмово повідомляє депутата, щодо якого розглядатиметься відповідне питання. Такий депутат має право на гарантований виступ на зборах (конференції) до моменту прийняття відповідного рішення для пояснення своєї позиції. Неприбуття на збори (конференцію) депутата місцевої ради, який був належним чином повідомлений про них, не перешкоджає розгляду питання про внесення пропозиції щодо його відкликання за народною ініціативою.

Депутат місцевої ради має право бути присутнім під час розгляду вищим керівним органом політичної партії звернення територіальної виборчої комісії щодо його відкликання за народною ініціативою чи протоколу зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, на якому прийнято рішення про внесення пропозиції щодо його відкликання, та при прийнятті відповідного рішення, а також на засіданнях територіальної виборчої комісії при розгляді нею питань, що стосуються його відкликання.

В силу ч.2 наведеної статті депутат місцевої ради має право давати пояснення щодо суті питань стосовно його діяльності, робити відповідні заяви на засіданнях ради та її органів, зборах виборців, зборах (конференціях) об'єднань громадян. У встановленому законодавством порядку депутат місцевої ради може використовувати для роз'яснення своєї позиції засоби масової інформації.

З аналізу норм законодавства, що регулюють процедуру відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, вбачається, що місцева організація політичної партії наділена правом ініціювати внесення пропозиції про відкликання депутата у випадках, визначених частиною першою статті 37 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».

Рішення про внесення такої пропозиції приймається на конференції місцевої організації політичної партії не менш як двома третинами голосів присутніх учасників, за умови попереднього письмового повідомлення депутата про дату, час та місце проведення конференції. Закон також гарантує депутату право на виступ на конференції для надання пояснень щодо порушених питань.

Водночас законодавством не встановлено обов'язку керівних органів політичної партії чи територіальної виборчої комісії здійснювати персональне повідомлення депутата про розгляд питання щодо його відкликання на подальших етапах процедури. Натомість передбачено право депутата бути присутнім під час розгляду відповідного питання вищим керівним органом політичної партії та на засіданнях територіальної виборчої комісії, що стосуються його відкликання.

Відтак, законодавство розмежовує обов'язок повідомлення депутата про проведення конференції місцевої організації політичної партії та його право бути присутнім на подальших етапах процедури відкликання, не покладаючи на партійні органи чи територіальну виборчу комісію обов'язку здійснювати його персональне повідомлення про кожен такий розгляд.

Як вбачається з матеріалів справи, КООПП «ВО «Батьківщина» було повідомлено ОСОБА_1 про дату, час і місце проведення конференції, на якій відбувся розгляд питання щодо її відкликання, що підтверджено відповідними доказами.

Проте, фактично письмове повідомлення було отримане вже після проведення відповідного заходу.

Окрім того, на виконання вимог Закону інформацію про дату, час та місце проведення конференції місцевої організації політичної партії було доведено до відома громадськості та засобів масової інформації шляхом розміщення відповідного повідомлення на офіційному вебсайті КООПП «ВО «Батьківщина» за посиланням http://www.batkivschyna-kievobl.com.ua/2023/12/13/ та у засобах масової інформації, що підтверджується матеріалами справи.

Таким чином, місцевою організацією політичної партії було забезпечено публічність та відкритість процедури скликання і проведення конференції, а також виконано передбачений законодавством обов'язок щодо інформування про її проведення, що виключає доводи про порушення порядку повідомлення учасників відповідної процедури.

У той же час, як зазначає сама позивачка у позовній заяві, внаслідок отриманої травми (перелому крижової кістки) вона не мала фізичної можливості ані отримати повідомлення про проведення конференції, ані взяти участь у конференції Київської обласної організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», призначеній на 15 грудня 2023 року, навіть у разі завчасного направлення такого повідомлення на її адресу.

За таких обставин суд дійшов висновку про відсутність причинно-наслідкового зв'язку між можливими недоліками повідомлення позивачки та її неучастю у конференції, що виключає можливість визнання таких обставин істотним порушенням процедури прийняття відповідного рішення.

Неучасть позивачки у конференції була зумовлена обставинами, пов'язаними зі станом її здоров'я, а не способом чи строками повідомлення. Згідно з даними трекінгу поштового відправлення повідомлення про проведення конференції перебувало у точці видачі кореспонденції 14 грудня 2023 року, тобто до дати та часу проведення конференції, однак позивачка не отримала зазначене повідомлення завчасно у зв'язку з травмуванням та подальшим лікуванням, що нею не заперечується.

При цьому, як зазначає сама позивачка, вона не брала б участі у відповідній конференції навіть у разі завчасного отримання повідомлення про дату, час та місце її проведення з огляду на перебування на лікуванні після отриманої травми.

Із аналізу положень законодавства вбачається, що у разі неможливості безпосередньої участі у конференції та виступу на ній депутат не позбавлений права надати пояснення чи зауваження щодо ініціативи його відкликання під час розгляду такого питання вищим керівним органом політичної партії або територіальною виборчою комісією.

Однак, як вбачається з матеріалів справи, зазначеним правом позивачка не скористалася.

Крім того, позивачкою не надано жодних пояснень щодо суті підстав її відкликання як депутата місцевої ради, а саме пропуску протягом року більше половини пленарних засідань Київської обласної ради (з семи засідань позивачка була присутня на двох) та всіх засідань постійної комісії, членом якої вона є, у тому числі й під час судового розгляду, що свідчить про відсутність обґрунтованих заперечень щодо зазначених підстав.

Суд звертає увагу, що положення законодавства передбачають обов'язок письмового повідомлення депутата про розгляд питання щодо внесення пропозиції про його відкликання, однак не встановлюють конкретного способу такого повідомлення.

За таких умов направлення відповідного письмового повідомлення засобами поштового зв'язку на адресу позивачки не суперечить вимогам Закону, оскільки метою такого повідомлення є забезпечення обізнаності депутата про дату, час та місце скликання конференції з метою надання йому можливості скористатися правами бути присутнім та на гарантований виступ.

Відтак, вказане право позивачки було дотримано в повному обсязі, що підтверджується матеріалами справи та протоколом конференції від 15.12.2023 року.

Повноваження керівника Київської обласної організації Політичної партії «ВО «Батьківщина» підтверджуються Свідоцтвом про реєстрацію структурного утворення політичної партії від 20.01.2000 року №163, витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, рішенням Президії політичної ради партії «ВО «Батьківщина» від 03.11.2023 року №06-11-462.

З рішення Політичної ради Політичної партії «ВО «Батьківщина» від 18.12.2023 №06-11-467/1 вбачається, що воно було прийнято за результатами розгляду протоколу конференції Київської обласної організації політичної партії «ВО «Батьківщина» від 15.12.2023, на якій було прийнято рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата Київської обласної ради ОСОБА_1 , обраної шляхом висування від цієї організації партії, за народною ініціативою і відповідно до п.2 ч.1 ст.37, ч.7 ст.41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», пп.5.2.3, п. 5.2 Статуту Партії, Політична рада політичної партії, як вищий керівний орган партії відкликала зазначеного депутата.

Таким чином, Політична рада Політичної партії «ВО «Батьківщина» є вищим керівним органом партії, який уповноважений розглядати пропозиції про відкликання депутата і приймати рішення про відкликання депутату з місцевої ради в силу положень Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» та Статуту партії.

Суд звертає увагу, що під час перевірки правомірності рішення вищого керівного органу політичної партії суд не вправі втручатися у дискреційні повноваження чи впливати на свободу вільного вибору керівництва партії щодо оцінки дій депутатів, обраних шляхом висування місцевою організацією політичної партії.

У межах адміністративного провадження суд здійснює перевірку дотримання визначеної законодавством процедури прийняття рішення про відкликання депутата за народною ініціативою, а не оцінює внутрішньопартійні рішення з точки зору їх політичної доцільності чи змісту.

Такий підхід відображено в практиці Верховного Суду, зокрема у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, де зазначено, що суд перевіряє саме процедуру та дотримання законодавчих гарантій, а не втручається у дискреційне рішення вищого керівного органу політичної партії.

Разом з тим судом встановлено, що під час здійснення процедури внесення пропозиції про відкликання депутата Київської обласної ради за народною ініціативою та прийняття відповідного рішення права позивачки були дотримані в повному обсязі, а вимоги Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» виконані.

Зокрема, позивачка була повідомлена про проведення конференції та про питання, яке на ній розглядалося, що свідчить про те, що їй було надано можливість гарантованого виступу та надання пояснень.

Водночас у матеріалах справи відсутні будь-які докази того, що позивачку було недопущено до участі у засіданні Політичної ради політичної партії або на засідання Київської обласної ТВК під час розгляду питань, що стосувались відкликання позивача.

Крім цього суд повторно звертає увагу, що у разі неможливості особисто виступити на відповідних заходах, позивачка не була позбавлена права надати письмові пояснення щодо суті питання.

Так, в силу ст.284 Виборчого кодексу України у разі дострокового припинення повноважень депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) на підставах і в порядку, передбачених Конституцією та законами України, за рішенням виборчої комісії Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, міської, сільської, селищної виборчої комісії депутатом визнається наступний за черговістю кандидат у депутати у відповідному територіальному або єдиному виборчому списку від цієї організації партії у порядку, передбаченому частиною п'ятою статті 283 цього Кодексу.

Реєстрація особи, зазначеної у частині першій цієї статті, депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) здійснюється відповідною територіальною виборчою комісією у порядку, передбаченому статтею 283 цього Кодексу.

Згідно з ч.5, 6 ст.283 Виборчого кодексу України у разі невиконання особою, обраною депутатом за виборчим списком місцевої організації партії, у строки, зазначені у частинах першій і другій цієї статті, вимог частини першої цієї статті або подання цією особою до виборчої комісії заяви про відмову від депутатського мандата, або виникнення (виявлення) обставин, зазначених у пунктах 3-6 частини першої та частині четвертій статті 231 цього Кодексу, виборча комісія приймає рішення про визнання її такою, яка не набула депутатського мандата, та визнає обраним депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) наступного за черговістю кандидата у депутати у відповідному територіальному або єдиному багатомандатному виборчому списку кандидатів від відповідної організації партії, за яким було обрано особу, яка не набула мандата.

У разі вичерпання відповідного територіального виборчого списку черговість отримання мандата передається єдиному багатомандатному виборчому списку цієї ж організації партії. У разі вичерпання єдиного виборчого списку організації партії такий мандат залишається вакантним.

Рішення територіальної виборчої комісії про реєстрацію депутата, сільського, селищного, міського голови оголошуються на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, районної у місті, міської, обласної ради, Верховної Ради Автономної Республіки Крим та є підставою для набуття повноважень, складення присяги депутата, сільського, селищного, міського голови.

Таким чином, отримавши від політичної партії повідомлення із копією рішення, яким депутата Київської обласної ради ОСОБА_1 відкликано за народною ініціативою, Київська обласна ТВК відповідно до положень законодавства винесла постанову від 29.12.2023 №120 про реєстрацію депутатів (наступних у черговості).

За наявності рішення вищого керівного органу партії про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою у територіальної виборчої комісії відсутні дискреційні повноваження, оскільки положення чинного законодавства не передбачають свободи вибору територіальної виборчої комісії при визнанні наступного в черговості кандидата у депутати від Київської обласної організації Політичної партії «ВО «Батьківщина» обраним депутатом із здійсненням його реєстрації депутатом відповідної ради.

Таким чином, прийняття рішення про відкликання за народною ініціативою депутата Київської обласної ради ОСОБА_3 , було здійснено у порядку, передбаченому чинним законодавством України та відповідно до статуту Партії.

За аналогічних обставин до такого ж висновку прийшов і Верховний Суд, зокрема, у постанові від 12 вересня 2024 року у справі №640/21435/22, які місцевий суд повинен обов'язково враховувати.

Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи у наданні ними суду доказів і доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно зі статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок доказування правомірності відповідного рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оцінивши заявлені позовні вимоги, доводи сторін, надані ними докази, а також здійснивши системний аналіз положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для їх задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Оскільки у задоволенні позову відмовлено, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 241 - 246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», Київська обласна організація політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», Київська обласна виборча комісія про визнання протиправними та скасування рішень, відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 09.02.2026.

Суддя Панченко Н.Д.