05 лютого 2026 року м. Київ № 826/5923/18
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Жукової Є.О., розглянувши у порядку письмового провадження заяву представника позивача про поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання в адміністративній справі
за позовомОСОБА_1
доГоловного управління ДПС у Київській області
провизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправними і скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Київській області № 10883254 та № 10883220 від 30.08.2017.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 серпня 2020 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
За результатами апеляційного розгляду справи постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 07 грудня 2020 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 серпня 2020 року скасовано та ухвалено нове судове рішення. Адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Київській області № 10883254 від 30.08.2017. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Київській області № 10883220 від 30.08.2017. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Київській області на користь ОСОБА_1 судові витрати із сплати судового збору у розмірі 1762 грн. та 1 000 грн. витрат на професійну правничу допомогу, а всього 2 762 (дві тисячі сімсот шістдесят дві) грн.
Додатковою постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 28.01.2021 стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Київській області (03151, м. Київ, вул. Народного ополчення, 5а; код ЄДРПОУ 43141377) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 1 000, 00 (одна тисяча) грн.
Відповідно до Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13.12.2022 №2825-ІХ ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва; утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві; визначено територіальну юрисдикцію Київського міського окружного адміністративного суду, яка поширюється на місто Київ.
Пунктом 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13 грудня 2022 року №2825-ІХ установлено, що з дня набрання чинності цим Законом: до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом
На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13 грудня 2022 року №2825-ІХ, справа надіслана до Київського окружного адміністративного суду за належністю.
23 вересня 2025 року Київським окружним адміністративним судом видані виконавчі листи у справі №826/5923/18.
У подальшому, від представник позивача надійшла заява про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчих листів до виконання та про заміну боржника у виконавчих листах.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.02.2026 заяву передано на розгляд судді Жуковій Є.О.
Ознайомившись із заявою позивача, суд враховує наступне.
Відповідно до статті 12 Закону України від 02.06.2016 №1404-VIII "Про виконавче провадження" виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Частиною четвертою статті 12 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що строки пред'явлення виконавчого документа до виконання перериваються у разі, зокрема, пред'явлення виконавчого документа до виконання.
У відповідності до частини п'ятої статті 12 наведеного Закону у разі повернення виконавчого документа стягувачу у зв'язку з неможливістю в повному обсязі або частково виконати рішення строк пред'явлення такого документа до виконання після переривання встановлюється з дня його повернення, а в разі повернення виконавчого документа у зв'язку із встановленою законом забороною щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, а також проведення інших виконавчих дій стосовно боржника - з дня закінчення строку дії відповідної заборони.
Частиною п'ятою статті 37 даного Закону визначено, що повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених цією статтею, не позбавляє його права повторно пред'явити виконавчий документ до виконання протягом строків, встановлених статтею 12 цього Закону.
З аналізу зазначених норм слідує, що строки пред'явлення виконавчого документа до виконання перериваються. Водночас, після переривання такого строку, у разі повернення виконавчого документа стягувачу у зв'язку з неможливістю в повному обсязі або частково виконати рішення, строк пред'явлення виконавчого документа до виконання в подальшому встановлюється з дня його повернення.
Згідно із частиною 1 статті 376 Кодексу адміністративного судочинства України, стягувачам, які пропустили строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.
В свою чергу, повернення виконавчого документа стягувачу не позбавляє його права повторно пред'явити виконавчий документ до виконання, однак за умови дотримання стягувачем строків, встановлених статтею 12 Закону України «Про виконавче провадження». Зокрема, виконавчі документи, за якими стягувачами є держава або державний орган можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Судом встановлено, що виконавчі листи в адміністративній справі №826/5923/18 видані 23 вересня 2025 року, строк пред'явлення до виконання - 08 грудня 2023 року.
Отже, виконавчі листи у справі отримані стягувачем вже після спливу строку пред'явлення виконавчого документу до виконання.
Враховуючи викладене, беручи до уваги запровадження воєнного стану, поважність причин пропуску строку для пред'явлення до виконання виконавчих листів, виданих Київським окружним адміністративним судом 23 вересня 2025 року у справі №826/5923/19, суд дійшов висновку про задоволення заяви і про поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання.
Щодо заяви в частині зміни боржника у виконавчих листах, суд зазначає таке.
Відповідно частин першої, другої статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Згідно частини четвертої статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року № 893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» (далі - Постанова № 893) Кабінет Міністрів України постановив ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком, у тому числі Головне управління ДПС у Київській області.
Згідно абзацу 3 пункту 2 Постанови № 893 територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї Постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються.
Права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи (п. 3 Постанови № 893).
Наказом Державної податкової служби України від 30 вересня 2020 року№ 529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» (далі - Наказ №529) утворено як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи за переліком згідно з додатком, у тому числі Головне управління ДПС у Київській області.
Згідно наказу Державної податкової служби України від 24 грудня 2020 року №755 «Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій» здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно з наказом ДПС від 30 вересня 2020 року №529, повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до пункту 1 постанови №893, розпочато з 01 січня 2021 року.
Крім того, з метою реалізації Постанови № 893 та враховуючи наказ Державної податкової служби України від 30 вересня 2020 року № 529, Державною податковою службою України видано наказ від 12 листопада 2020 року № 643 «Про затвердження положень про територіальні органи ДПС» та регламентовано, що кожен територіальний орган ДПС, утворений як її відокремлений підрозділ, є правонаступником майна, прав та обов'язків відповідного територіального органу ДПС, що ліквідується.
У частині самопредставництва визначено, що територіальний орган ДПС з метою організації своєї діяльності забезпечує самопредставництво ДПС та ГУ ДПС у судах через начальника ГУ ДПС, а також без окремого доручення Голови ДПС та начальника ГУ ДПС через їхніх заступників, державних службовців підрозділів до функціональних повноважень яких належить представництво в судах інтересів ГУ ДПС відповідно до положень про такі підрозділи, які забезпечують самопредставництво інтересів ДПС та ГУ ДПС в судах без окремого доручення Голови ДПС та начальника ГУ ДПС.
Згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 19 жовтня 2020 року внесено рішення № 1000731780011040770 засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи (Головного управління ДПС у Київській області) в результаті її ліквідації.
Таким чином, з 19 жовтня 2020 року Головне управління ДПС у Київській області перебуває у стані припинення, а повноваження та функції даного органу передано до Державної податкової служби.
Водночас, 30 вересня 2020 року внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за №1000741030008085321 про створення Головного управління ДПС у Київській області в якості філії (іншого відокремленого підрозділу), код ЄДРПОУ ВП 44096797 у складі Державної податкової служби.
З огляду на вказані обставини, суд приходить до висновку про необхідність заміни боржника у виконавчих листах, виданих 23 вересня 2025 року Київським окружним адміністративним судом по справі №826/5923/18.
Керуючись положеннями статей 376, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Поновити ОСОБА_1 строк для пред'явлення виконавчих листів, виданих 23 вересня 2025 року Київським окружним адміністративним судом по справі №826/5923/18, до виконання строком на шість місяців з дня набрання цією ухвалою законної сили.
2. Замінити боржника у виконавчих листах, виданих 23 вересня 2025 року Київським окружним адміністративним судом по справі №826/5923/18 з Головного управління ДПС у Київській області (03680, м. Київ, вул. Народного ополчення, 5а, код ЄДРПОУ 43141377) на Головне управління ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ ВП 44096797, адреса: 03151, м. Київ, вул. Народного Ополчення, 5-А).
3. Копію ухвали направити сторонам.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена відповідно до ст. 293-297 КАС України.
Суддя Жукова Є.О.