Ухвала від 06.02.2026 по справі 280/10624/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ЗАЛУЧЕННЯ СПІВВІДПОВІДАЧА

06 лютого 2026 року Справа № 280/10624/25

м. Запоріжжя

Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Батрак Інна Володимирівна, розглянувши матеріали адміністративної справи

за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )

до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 )

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому просить:

визнати протиправними дії відповідача щодо взяття його на облік 03.08.2025 як військовозобов'язаного;

зобов'язати відповідача внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо позивача про виключення з військового обліку відповідно до відомостей, які містяться у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_3 .

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач як особа, яка раніше була засуджена до позбавлення волі за вчинення тяжкого злочину, був виключення з військового обліку на підставі п. 6 ч. 6 ст. 37 Закону України № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» в редакції, що діяла до 18.05.2024, та відповідно не є військовозобов'язаним. Зауважує, що виключення з військового обліку - це остаточна процедура, в результаті якої громадянин втрачає статус військовозобов'язаного, призовника чи резервіста. Це означає, що особа більше не підлягає призову на військову службу, не зобов'язана проходити військово-лікарські комісії (ВЛК), оновлювати облікові дані чи з'являтися до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП). Виключення є постійним, на відміну від зняття з військового обліку, яке є тимчасовим заходом (наприклад, при зміні місця чи виїзді за кордон на строк понад 3 місяці). Пояснює, що відповідності до вищенаведених норм позивача 09.01.2019 було виключено з військового обліку начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 на підставі п. 6 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», про що мається запис та печатка у паспорті позивача. Зауважує, що у серпні 2025 року позивач встановив, що перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Ухвалою суду від 08.12.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному ст. 262 КАС України.

10.12.2025 ІНФОРМАЦІЯ_4 через систему «Електронний суд» до Запорізького окружного адміністративного суду направлено відзив на позовну заяву (вх. № 62088), у якому, зокрема зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_5 є адміністратором Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр), а отже має доступ до інформації про військовозобов'язаних, що міститься у Реєстрі, хоч і досить обмежену. Посилається на приписи ст. 5, 6, 8, 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» та наголошує, що вимоги, що заявлені, можуть бути адресовані лише тише територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки - окремим суб'єктам владних повноважень рівня нижче за обласний. Те саме знаходить підтвердження у ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». Позивач, звернувшись до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_6 , виходив з того, що ІНФОРМАЦІЯ_7 знаходиться у підпорядкованості ІНФОРМАЦІЯ_6 . Дійсно, він знаходиться у прямій підпорядкованості ІНФОРМАЦІЯ_6 , але в сенсі ведення військового обліку та вимог позивача він є окремим суб'єктом владних повноважень.

Так, частиною 3 статті 48 КАС України визначено, що якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави (частини 4 статті 48 КАС України).

Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача (частини 5 статті 48 КАС України).

У силу частини 6 статті 48 КАС України після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.

З матеріалів адміністративної справи вбачається, що предметом позовних вимог у цій справі є визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо взяття його на облік 03.08.2025 як військовозобов'язаного.

Однак, як вбачається з листа-відповіді від 08.09.2025 №39/6986 ОСОБА_1 03.08.2025 було взято на облік до ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Відповідно до п. 9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154, установлено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема, ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам.

У п. 11 указаного Положення зазначено, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони.

Пунктом 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (далі - Порядок № 1487), передбачено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів; розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, посадовими особами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а також зіпсуттям або недбалим зберіганням військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними та резервістами, які перебувають у запасі СБУ, розвідувальних органів); повідомляють органам досудового розслідування про факти, які свідчать про вчинення кримінального правопорушення громадянами, які ухиляються від військового обліку або навчальних та спеціальних зборів, призову на базову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (додаток 19); звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку.

Відтак, зважаючи на предмет спору, відсутність інформації щодо згоди позивача на заміну відповідача, суд вважає за необхідне залучити до участі у справі в якості співвідповідача Військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_9 .

Враховуючи вказані обставини та положення ч. 6 ст. 48 КАС України, розгляд адміністративної справи починається спочатку, суд встановлює співвідповідачу військово-лікарській комісії при ІНФОРМАЦІЯ_9 строк для подання відзиву на позов п'ятнадцять днів з дня отримання копії цієї ухвали.

На підставі наведеного та керуючись ст. 47, 48, 243, 248 КАС України, суд-

УХВАЛИВ:

Залучити до участі у справі в якості другого відповідача ІНФОРМАЦІЯ_10 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ).

Розгляд адміністративної справи розпочати спочатку.

Встановити відповідачу ІНФОРМАЦІЯ_10 строк для подання відзиву на позов п'ятнадцять днів з дня отримання копії цієї ухвали. У разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя І.В. Батрак