09 лютого 2026 року Справа № 280/881/26 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Максименко Л.Я., перевіривши матеріали
позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до Управління розвитку автоматизації Збройних Сил України (04119, м. Київ, вул. Дегтярська, буд. 13/24, код ЄДРПОУ 26622199), Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України (03168, м. Київ, просп. Повітрофлотський, 6, код ЄДРПОУ 22990368)
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
02 лютого 2026 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління розвитку автоматизації Збройних Сил України (далі - відповідач 1), Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України (далі - відповідач 2), в якій позивач просить суд:
визнати протиправною бездіяльність Управління розвитку автоматизації Збройних Сил України, яка полягає у не нарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, а саме за період з 18.07.2025 року по 25.07.2025 року;
стягнути з Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України на користь ОСОБА_1 середньомісячний заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за період з 18.07.2025 по 25.07.2025, у розмірі 13090,56 грн. (тринадцять тисяч дев'яносто гривень 00 копійок) , із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44.
За правилами ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Перевіривши матеріали позовної заяви, суд зазначає наступне.
У частині першій статті 125 Конституції України, частині першій статті 17 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" зазначається, що судоустрій в Україні будується, зокрема, за принципом територіальності. Територіальна юрисдикція (підсудність) задля забезпечення доступності правосуддя для суб'єктів приватного права може бути загальною, альтернативною, виключною, із зв'язку справ.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 4 КАС України, адміністративний суд - це суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Отже, належним та компетентним судом у розумінні процесуального закону є суд, який розглядає та вирішує справу за позовною заявою, поданою із дотриманням правил інстанційної, предметної та територіальної підсудності.
Згідно вимог ч.1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до частини 2 статті 26 КАС України, позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
З аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що КАС України встановлює декілька видів територіальної підсудності, в тому числі: загальну (залежно від місця проживання чи місцезнаходження відповідача) та альтернативну (за вибором позивача).
Отже, якщо предметом адміністративного позову є оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної особи, то позивач може застосувати альтернативну підсудність.
Таким чином, такий спір може бути розглянуто адміністративним судом за вибором позивача: за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача або за місцезнаходженням відповідача.
Як вбачається з матеріалів справи, предметом заявленого позову є оскарження бездіяльності Управління розвитку автоматизації Збройних Сил України та стягнення сум з Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України.
Місцезнаходження відповідача 1 та відповідача 2 згідно матеріалів справи - 04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, буд. 13/24 та 03168, м. Київ, просп. Повітрофлотський, 6 відповідно.
Також, як свідчить копія паспорту громадянина України та відповідь № 2319470 від 09.02.2026 з Єдиного державного демографічного реєстру позивач зареєстрований за адресою 03168, м. Київ, просп. Повітрофлотський, 6.
В свою чергу, представник Лисенка Михайла Вікторовича у позовній заяві в якості місця проживання позивача зазначає таку адресу: АДРЕСА_2 . На підтвердження адреси місця проживання позивача до суду надано копію договору оренди житлового приміщення за зазначеною адресою від 08.01.2026 року. При цьому, представник позивача покликається на те, що дана справа підсудна Запорізькому окружному адміністративному суду.
Аналізуючи вказані обставини, суд зазначає, що правовідносини щодо місця проживання фізичної особи в публічно-правовому розумінні регулюються Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11 грудня 2003 року №1382-ІV (далі - Закон України №1382-ІV) та Законом України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» від 05.11.2021 №1871-IX (далі - Закон України №1871-IX).
У відповідності до статті 3 Закону України № 1382-IV, місце перебування - житло або спеціалізована соціальна установа для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, у якому особа, яка отримала довідку про звернення за захистом в Україні, проживає строком менше шести місяців на рік або отримує соціальні послуги; - місце проживання - житло місце проживання - житло з присвоєною у встановленому законом порядку адресою, в якому особа проживає, а також апартаменти (крім апартаментів у готелях), кімнати та інші придатні для проживання об'єкти нерухомого майна, заклад для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, стаціонарна соціально-медична установа та інші заклади соціальної підтримки (догляду), в яких особа отримує соціальні послуги;
Статтею 2 Закону України №1871-IX визначено, що реєстрація місця проживання (перебування) особи - внесення за заявою про реєстрацію місця проживання (перебування), поданою особою в паперовій формі, до реєстру територіальної громади інформації про місце проживання (перебування) особи; декларування місця проживання особи - повідомлення особою органу реєстрації адреси свого місця проживання шляхом надання декларації про місце проживання в електронній формі з використанням Єдиного державного веб-порталу електронних послуг з подальшим внесенням такої інформації до реєстру територіальної громади.
Положеннями статті 4 Закону України №1871-IX передбачено, що особа одночасно може мати лише одне задеклароване або одне зареєстроване місце проживання (перебування).
Статтею 5 Закону України №1871-IX визначено, що громадянин України, який проживає на території України, а також іноземець чи особа без громадянства, який на законних підставах постійно або тимчасово проживає на території України, зобов'язані протягом 30 календарних днів після прибуття до нового місця проживання (перебування) задекларувати або зареєструвати його.
Вказане свідчить, що в розумінні статті 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної особи, вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження), відомості про яке внесено до паспорта цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача.
Доказів реєстрації місця проживання чи перебування позивача за вказаною ним адресою АДРЕСА_2 до матеріалів позову не надано. При цьому, договір оренди позивачем квартири за вказаною адресою не є підтвердженням реєстрації у встановленому законом порядку місця проживання (перебування, знаходження) позивача за цією ж адресою.
З урахуванням викладеного, фактичне місце проживання позивача без реєстрації (декларування) та виконання встановленого статтею 5 Закону України №1871-IX обов'язку, не може вважатися місцем проживання (перебування, знаходження) останнього, «зареєстрованим у встановленому законом порядку» для цілей застосування статті 25 КАС України при визначені підсудності такої справи.
Окремо суд вважає за необхідне зазначити, що наявність у позивача уповноваженого представника, який до того ж зареєстрований у системі ЄСІКС «Електронний Суд» не свідчить про істотне ускладнення або неможливість реалізації позивачем процесуальних прав внаслідок направлення справи за встановленою законом підсудністю.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Частиною п'ятою, шостою та восьмою ст. 29 КАС України визначено, що питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених пунктами 4-6 частини першої цієї статті, розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.
Питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Приймаючи до уваги вищевикладене, суд вважає за необхідне на підставі п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України передати матеріали справи за підсудністю до Київського окружного адміністративного суду.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 26, 29, 241, 243, 248 та 256 КАС України, суддя, -
Адміністративну справу №280/881/26 за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління розвитку автоматизації Збройних Сил України (04119, м. Київ, вул. Дегтярська, буд. 13/24, код ЄДРПОУ 26622199), Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України (03168, м. Київ, просп. Повітрофлотський, 6, код ЄДРПОУ 22990368) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії передати за підсудністю до Київського окружного адміністративного суду (бульвар Лесі Українки, 26a, Київ, 01133).
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня її підписання.
Суддя Л.Я. Максименко