10 лютого 2026 року м. Ужгород№ 260/10349/25
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Микуляк П.П., розглянувши в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції у Закарпатській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Закарпатській області щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 до стажу служби в поліції державну службу в УМВС України в Закарпатській області та у Головному управлінні Національної поліції в Закарпатській області з 30.06.2013 р. по 02.03.2023 р.;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Закарпатській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції державну службу в УМВС України в Закарпатській області та у Головному управлінні Національної поліції в Закарпатській області з 30.06.2013 р. по 02.03.2023 р., що дає право на встановлення доплати за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що з 03.03.2023 р. позивача призначено на посаду оперуповноваженого Управління ГУНП в Закарпатській області та відповідно до п. 1, 2, 3 ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію» оголошено стаж для виплати надбавки за вислугу років в поліції, який станом на 04.03.2023 р. складає 00 років, 00 місяців, 01 день.
Позивач звернулася до відповідача із рапортом про зарахування до стажу служби в органах Національної поліції України період служби в органах Ужгородського міського відділу УМВС України в Закарпатській області та Головного управління національної поліції в Закарпатській області з 28.05.2013 р. по 27.02.2023 р.
Листом Головного управління Національної поліції в Закарпатській області у задоволенні зазначено рапорту відмовлено.
Позивач вважає зазначену відмову протиправною та зазначає, що згідно з частинами 1-3 статті 78 Закону № 580-VIII, стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки. До стажу служби в поліції зараховуються, в тому числі, служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
Позивач стверджує, що період проходження державної служби в УМВС України в Закарпатській області та у Головному управлінні Національної поліції в Закарпатській області з 30.06.2013 р. по 02.03.2023 р. має бути зарахований до стажу служби в поліції.
Представником відповідача до суду подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого зазначає, що вимоги позивача є безпідставними та не підлягають задоволенню з огляду на те, що при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки слід застосовувати саме приписи ч. 2 ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію», якою встановлено вичерпний перелік складових (посад, періодів служби) такого стажу служби в поліції.
Представник відповідача просить відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі з підстав наведених у відзиві на позовну заяву.
Згідно ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , відповідно до наказу Управління МВС України в Закарпатській області від 28.05.2013 р. № 108о/с призначена спеціалістом режимно-секретного сектору Ужгородського міського відділу УМВС України в Закарпатській області із збереженням 14 рангу державного службовця.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 р. № 283 (із змінами та доповненнями) стаж державної служби для виплати процентної надбавки за вислугу років станом на 03.06.2013 р. становив 00 років 07 місяців 00 днів.
27 лютого 2023 року наказом ГУНП в Закарпатській області № 32 о/с ОСОБА_1 звільнено з посади спеціаліста сектору документального забезпечення Головного управління Національної поліції в Закарпатській області з 02.03.2023 р.
Наказом Головного управління Національної поліції в Закарпатській області від 03.03.2023 р. № 140/с ОСОБА_1 призначено на посаду оперуповноваженого Управління ГУНП в Закарпатській області з 03.03.2023 р. та відповідно до п. 1, 2, 3 ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію» оголошено стаж для виплати надбавки за вислугу років в поліції, який станом на 04.03.2023 р. складає 00 років, 00 місяців, 01 день.
Позивач звернулась з рапортом до начальника ГУНП в Закарпатській області, в якому просила: зарахувати до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислуги в пільговому обчисленні, сформованої за періоди служби в органах Ужгородського міського відділу УМВС України в Закарпатській області та Головного управління національної поліції Закарпатській області з 28 травня 2013 року по 27 лютого 2023 року для призначення пенсії за вислугу років; зарахувати до стажу служби в органах Національної поліції України період служби в органах Ужгородського міського відділу УМВС України в Закарпатській області та Головного управління національної поліції в Закарпатській області з 28 травня 2013 року по 27 лютого 2023 року; здійснити перерахунок відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського і рядового складу органів внутрішніх справ поліцейським та членам їхніх сімей» моєї календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за періоди з 28 травня 2013 року по 27 лютого 2023 року: - здійснити перерахунок відповідно до ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію» мого стажу служби в поліції, який дає право на встановлення мені надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки із зарахуванням періоду з 28 травня 2013 року по 27 лютого 2023 року; встановити відповідно до п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» надбавку за стаж служби в поліції із урахуванням періоду вислуги років, сформованої за періоди з 28 травня 2013 року по 27 лютого 2023 року.
Листом від 17.06.2025 р. № 77370-2025 відповідач повідомив, що з 30 червня 2013 року по 06 листопада 2015 року позивач проходила державну службу на посаді спеціаліста режимно-секретного сектору Ужгородського міського відділу УМВС України в Закарпатській області, а з 07 листопада 2015 року по 01 грудня 2016 року призначена спеціалістом І категорії сектору документального забезпечення Головного управління Національної поліції в Закарпатській області, з 01 грудня 2016 року по 02 березня 2023 року працювала на посаді спеціаліста сектору документального забезпечення цього ж ГУНП області. Станом на 13.06.2025 р. стаж служби в поліції складає 02 роки 03 місяці 10 днів.
Зазначено, що період проходження державної служби в УМВС України в Закарпатській області та у Головному управлінні Національної поліції в Закарпатській області з 30 червня 2013 року по 02 березня 2023 року до стажу служби в поліції не зараховується.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 р. № 580-VIII визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 59 Закону № 580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Статтею 78 Закону № 580-VIII передбачено, що стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
У частині другій статті 78 Закону № 580-VIII визначено, що до стажу служби в поліції зараховуються:
1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;
2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;
3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;
4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;
5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;
6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
З матеріалів справи суд встановив, що, станом на день призначення позивача на службу в поліцію (03.03.2025 р.) позивач з 30 червня 2013 року по 06 листопада 2015 року проходила державну службу на посаді спеціаліста режимно-секретного сектору Ужгородського міського відділу УМВС України в Закарпатській області, з 07 листопада 2015 року по 01 грудня 2016 року на посаді спеціаліста І категорії сектору документального забезпечення Головного управління Національної поліції в Закарпатській області, з 01 грудня 2016 року по 02 березня 2023 року на посаді спеціаліста сектору документального забезпечення цього ж ГУНП області.
Беручи до уваги наведене, суд робить висновок, що період роботи позивача з 30 червня 2013 року по 02 березня 2023 року підлягає зарахуванню до стажу служби в поліції позивача відповідно до ч. 2 ст. 78 Закону № 580-VIII.
Під час обрання способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у зарахуванні позивачу до стажу служби в поліції державну службу в УМВС України в Закарпатській області та у Головному управлінні Національної поліції в Закарпатській області з 30 червня 2013 року по 02 березня 2023 року та зобов'язати відповідача зарахувати позивачу до стажу служби в поліції державну службу в УМВС України в Закарпатській області та у Головному управлінні Національної поліції в Закарпатській області з 30 червня 2013 року по 02 березня 2023 року.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У відповідності до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому позов слід задовольнити.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, сума судового збору сплачена позивачем при поданні позовної заяви підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі наведеного та керуючись статтями 9, 14, 77, 90, 139, 242-246, 256, 371, 382 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Закарпатській області щодо відмови у зарахуванні до стажу служби в поліції ОСОБА_1 періодів її роботи з 30 червня 2013 року по 06 листопада 2015 року на посаді спеціаліста режимно-секретного сектору Ужгородського міського відділу УМВС України в Закарпатській області, з 07 листопада 2015 року по 01 грудня 2016 року на посаді спеціаліста І категорії сектору документального забезпечення Головного управління Національної поліції в Закарпатській області, з 01 грудня 2016 року по 02 березня 2023 року на посаді спеціаліста сектору документального забезпечення Головного управління Національної поліції в Закарпатській області.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Закарпатській області зарахувати до стажу служби в поліції ОСОБА_1 періодів її роботи з 30 червня 2013 року по 06 листопада 2015 року на посаді спеціаліста режимно-секретного сектору Ужгородського міського відділу УМВС України в Закарпатській області, з 07 листопада 2015 року по 01 грудня 2016 року на посаді спеціаліста І категорії сектору документального забезпечення Головного управління Національної поліції в Закарпатській області, з 01 грудня 2016 року по 02 березня 2023 року на посаді спеціаліста сектору документального забезпечення Головного управління Національної поліції в Закарпатській області, що дає право на встановлення доплати за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Закарпатській області (код ЄДРПОУ - 40108913) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).
Рішення суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 КАС України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяП.П.Микуляк