06 лютого 2026 року м. Ужгород№ 260/9867/25
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Плеханова З.Б.
при секретарі Ковач Н.М.
за участю:
позивача: Закарпатське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю -представник Шибаєв А.М.
відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю "Інноваційний комплекс Естет" - представник адвокат Петрик В.
третьої особи: Закарпатський обласний центр зайнятості представник не зявився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Закарпатське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Товариство з обмеженою відповідальністю "Інноваційний комплекс Естет" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені
04 грудня 2025 року Закарпатське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ІННОВАЦІЙНИЙ КОМПЛЕКС ЕСТЕТ» про стягнення адміністративно-господарської санкції а розмірів 756 422,71 грн. та 88 122,93 грн. пені.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що згідно рядка 03 розрахунку, кількість осіб з інвалідністю, які повинні працювати на підприємстві відповідно до ст.19 ЗУ "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" становить 1 особу, в той час згідно рядка 2 розрахунку у роботодавця протягом 2024 року середньооблікова кількість осіб з інвалідністю становила 0 осіб. Відповідач повинен був самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулось порушення, розрахувати та сплатити адміністративно-господарські санкції.
08 грудня 2025 року ухвалою ЗОАС відкрито спрощене позовне провадження в справі, запропоновано відповідачу надати відзив на позов та докази, які в нього є в термін протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання даної ухвали.
16 грудня 2025 від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву з додатками, у якому останній заперечує щодо заявлених позовних вимог та просить суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі та обгрунтовує наступним.
Середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу ТОВ «Інноваційний комплекс Естет» за 2024 рік становила 24 осіб, а тому, працевлаштуванню підлягав 1 особа з інвалідністю. У зв'язку з вищезазначеним, ТОВ «Інноваційний комплекс Естет» було створено 1 робоче місце для працевлаштування осіб з інвалідністю на 2024 рік на посаду сестра медична (брат медичний). Посада сестра медична (брат медичний) на момент виникнення спірних правовідносин була вакантною. Інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування осіб з інвалідністю роботодавці подають до базового центру зайнятості незалежно від місцезнаходження роботодавця за формою, затвердженою Мінсоцполітики за погодженням із Держстатом.
З огляду на виникнення вакансії для працевлаштування особи з інвалідністю у 2024 році ТОВ «Інноваційний комплекс Естет» надав до центру зайнятості (за місцезнаходженням вакансії) інформацію про попит на робочу силу (вакансії) за формою 3-ПН з відміткою вакансії для осіб з інвалідністю. З поданої ТОВ «Інноваційний комплекс Естет» до центру
зайнятості звітності вбачається, що на ТОВ «Інноваційний комплекс Естет» наявна вакансія для особи з інвалідністю, а саме сестра медична (брат медичний) з розміром заробітної плати 16 000,00 грн.
Обов'язок щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується обов'язком роботодавця підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця. Слід звернути увагу на те, що такий обов'язок покладається на органи працевлаштування, що
перелічені в ч. 1 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
Враховуючи вищезазначене, причини непрацевлаштування інвалідів не залежали від самого роботодавця (ТОВ «Інноваційний комплекс Естет»), а тому в його діях відсутній склад правопорушення і на нього не може бути покладена відповідальність за недотримання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
16 грудня 2025 року суд ухвалив:
Перейти до загального позовного провадження.
2. Залучити до участі в справі в якості третьої особи без самостійних вимог :- Закарпатський обласний центр зайнятості , який зобовязати надати інформацію : чи надавалися Товариством з обмеженою відповідальністю «ІННОВАЦІЙНИЙ КОМПЛЕКС ЕСТЕТ» (код ЄДРПОУ 13592841) звіти , інформація про наявність вакантних посад, в тому числі для інвалідів, та за які періоди?. Зобов'язати позивача надати суду в термін 7 днів з дня отримання даної ухвали :- дані Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності, на підставі яких визначено відповідача як фізичну особу, яка використовує найману працю, та таку, яка не забезпечила виконання у попередньому році нормативу робочих місць, в тому числі інформацію по кожному пункту розрахунку суми адміністративно-господарських санкцій та інформації щодо всіх числових показників у ньому.
Призначити підготовче судове засідання на 15.01.2026 року.
Вказану ухвалу всі учасники судового розгляду отримали в свої електронні кабінети.
22 грудня 2025 року Закарпатський обласний центр зайнятості надав суду інформацію, в якій зазначив, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ІННОВАЦІЙНИЙ КОМПЛЕКС ЕСТЕТ» надавало 22.03.24 та 21.03.2025 року Звіти форми 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії) , в тому числі із відміткою про потребу у підборі працівників з інвалідністю.
04 лютого 2026 року представником позивача подано Відповідь на відзив , в якому викладено наступне.
Що стосується самих звітів за формою 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу», то зазначаємо, що вони містять виключно інформацію про вакансії, а питання наявності вакансій не є предметом даного позову. Також порядок подання форми № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» затверджено наказом Міністерства економіки України від 12.04.2022 № 827-22. У відповідності до п. 1.5. Форма № 3-ПН заповнюється та подається роботодавцем до філії міжрегіонального/регіонального центру зайнятості (або до міського, районного, міськрайонного центру зайнятості - до дати припинення їхньої діяльності) (далі - центр зайнятості) незалежно від місцезнаходження роботодавця з дня виникнення в нього потреби в підборі працівників та/або з дати відкриття вакансії, але не пізніше ніж через три робочі дні з дати відкриття вакансії. Датою відкриття вакансії є наступний день після створення нового робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним.
Зазначають, що як слідує із змісту рекомендацій президії ВАС України № 07.2-10/2 від 14.04.2008р. «Про деякі питання практики застосування адміністративними судами законодавства про забезпечення права інвалідів на працевлаштування», при розгляді наведеної справи підлягають встановленню такі обставини як: 1) створення відповідачем робочих місць відповідно до встановленого нормативу; 2) інформування центру зайнятості про наявність вільних робочих місць (вакантних посад); Доказом, який свідчить про створення робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальних робочих місць, та інформування органів зайнятості про наявність вільних робочих місць для осіб з інвалідністю, є: 1) наказ по підприємству стосовно створення відповідного робочого місця, 2) звіт форми №3-ПН, що подається у визначеному порядку. У відповідності до поданих відповідачем доказів, а саме наказу від 31.01.2024 року №2-од та штатного розкладу відсутні будь-які згадки про те що саме місце «сестри медичної» створено для особи з інвалідністю.Також просять суд звернути увагу на той факт, що у відповідності до штатного розпису відповідача, станом на 01.02.2025 року кількість штатних одиниць становить 35 осіб, при цьому, у відповідності до даних ЦБІ кількість працевлаштованих осіб становила всього 26 осіб, таким чином вантними залишались 9! посад. Однак,інформації про це до центру зайнятості не надавалось.
В судовому засіданні представники сторін підтримали заяви по суті спору. Вивчивши матеріали справи , заслухавши сторони , суд дійшов до наступних висновків.
Обставини встановлені судом
Товариство з обмеженою відповідальністю «ІННОВАЦІЙНИЙ КОМПЛЕКС ЕСТЕТ» (код ЄДРПОУ 44914595) зареєстровано в ЄДР юр . та фіз. осіб 28.11.2023 року з місцезнаходженням в місті Ужгороді.
Відповідно до Розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій за 2024 рік , що підлягають сплаті у звязку з невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, складеного керівником ТВ ФСЗ осіб з інвалідністю :
Товариство з обмеженою відповідальністю «ІННОВАЦІЙНИЙ КОМПЛЕКС ЕСТЕТ» (код ЄДРПОУ 44914595)
Середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу за рік- 24
Середньооблікова чисельність штатних працівників. Яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність - 0
Норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю -1
Фонд оплати праці штатних працівників- 12 154 145,06 грн.
Середня заробітна плата штатного працівника - 756 422,71 грн.
Сума коштів адміністративно-господарських санкцій -756422,71 грн.
Відповідно до Розрахунку пені кількість днів існування боргу у період з 16.04.2025 року по 04.12.2025 року включно становить 233 дні., і сума, яку необхідно сплатити дорівнює 378,21 х233 дні=88 122.93 грн.
Відповідно до Витягу з Централізованого банку даних осіб з інвалідністю за 2024 рік , то кількість осіб з інвалідністю у Товариства з обмеженою відповідальністю «ІННОВАЦІЙНИЙ КОМПЛЕКС ЕСТЕТ» зазначено : 1 особа - у січні 2024 року та 1 особа- у лютому 2024 року , у решта місяців- 0 осіб.
19.03.2024 року директор Товариства з обмеженою відповідальністю «ІННОВАЦІЙНИЙ КОМПЛЕКС ЕСТЕТ» подав до центру зайнятості Звітність пор попит на робочу силу (вакансії) Форма № 3-ПН :
-первинна
- основні дані про вакансію: сестра медична(брат медичний)
- кількість вакансій -1
Розмір заробітної плати - 16000
Характер виконуваної роботи - постійний
Додаток до Інформації про попит на робочу силу (вакансії),зокрема:
-кількість вакансій для можливого працевлаштування осіб, які мають додаткові гарантії щодо сприяння працевлаштуванню- особи з інвалідністю , які не досягли пенсійного віку…
- розміщення інформації про вакансію на вебсайтах пошуку роботи
Публікація інформації пор вакансію на вебсайті Державної служби зайнятості з контактними даними роботодавця.
Мотиви та норми права застосовані судом.
Відповідно до статті 5 ЗУ "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" 875-XII комплекс медичних, реабілітаційних, психологічних, педагогічних, фізичних, професійних, трудових, фізкультурно-спортивних, соціально-побутових заходів, спрямованих на надання особам з інвалідністю допомоги у відновленні та компенсації порушених або втрачених функцій організму для досягнення і підтримання соціальної та матеріальної незалежності, соціально-трудової адаптації та інтеграції в суспільство, визначається
за результатами оцінювання повсякденного функціонування особи, що проводиться відповідно до Основ законодавства України про охорону здоров'я,
та визначення потреб особи з інвалідністю,
зокрема: у працевлаштуванні та трудовій реабілітації - відповідно до законів України "Про зайнятість населення" та "Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні.
За положеннями статті 17 Закону 875-XII підприємства, установи і організації за рахунок коштів Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів у разі потреби створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей осіб з інвалідністю.
Відмова в укладенні трудового договору або в просуванні по службі, звільнення за ініціативою адміністрації, переведення особи з інвалідністю на іншу роботу без її згоди з мотивів інвалідності не допускається, за винятком випадків, коли за висновком медико-соціальної експертизи або в інших установлених законом випадках стан його здоров'я перешкоджає виконанню професійних обов'язків, загрожує здоров'ю і безпеці праці інших осіб, або продовження трудової діяльності чи зміна її характеру та обсягу загрожує погіршенню здоров'я осіб з інвалідністю.
Стаття 18 Закону 875-XII містить наступні положення:
Забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань особи з інвалідністю, наявних у неї професійних навичок і знань, а також рекомендацій у сфері зайнятості.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для таких осіб умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Особам з інвалідністю, які не мають змоги працювати на підприємствах, в установах, організаціях, державна служба зайнятості сприяє у працевлаштуванні з умовою про виконання роботи вдома.
Особи з інвалідністю можуть залучатися до оплачуваних громадських робіт за їх згодою.
Стаття 18-1 Закону 875-XII встановлює, що особа з інвалідністю, яка не досягла пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", не працює, але бажає працювати, має право зареєструватися у територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, як безробітна відповідно до Закону України "Про зайнятість населення".
Територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції,:
- проводять пошук підходящої роботи з урахуванням
індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю,
наявних у неї знань і кваліфікації
та з урахуванням її побажань до умов праці,
а також надають особам з інвалідністю інші послуги із сприяння зайнятості та працевлаштуванню відповідно до Закону України "Про зайнятість населення".
Відповідно до п.4 ч. 3 статті 50 ЗУ "Про зайнятість населення" роботодавці беруть участь у здійсненні заходів щодо забезпечення зайнятості населення шляхом своєчасно та в повному обсязі у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики, подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про:
попит на робочу силу (вакансії).
Кабінет Міністрів України 2 червня 2023 р. прийняв Постанову № 553 Деякі питання організації працевлаштування осіб з інвалідністю.
Цим Порядком визначено механізм надання підприємством, установою, організацією, фізичною особою, яка використовує найману працю (далі - роботодавець), філії міжрегіонального/регіонального центру зайнятості (міському, районному, міськрайонному центру зайнятості - до дати припинення їх діяльності) (далі - центр зайнятості) інформації, необхідної для організації працевлаштування осіб з інвалідністю.
2. Роботодавець з дня виникнення в нього потреби в підборі працівників з інвалідністю та/або з дати відкриття вакансій, на які можливе працевлаштування осіб з інвалідністю, інформує центр зайнятості за його місцезнаходженням.
3. Інформація, необхідна для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, може надаватися роботодавцем центру зайнятості в електронній (з накладенням чи без накладення електронного підпису або печатки, які базуються на кваліфікованих сертифікатах відкритих ключів) або в паперовій формі (із засвідченням підписом керівника/фізичної особи - підприємця або уповноваженої ними особи).
4. Первинна інформація надається роботодавцем з метою інформування про наявність потреби у працевлаштуванні осіб з інвалідністю.
Роботодавець подає до центру зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування особи з інвалідністю, за формою звітності № 3-ПН, визначеною Мінекономіки.
Судом встановлено , що відповідачем було виконано вимоги Постанови № 553 Деякі питання організації працевлаштування осіб з інвалідністю і подано звітність за 2024 рік Форми 3-ПН., вчасно поінформовано Центр зайнятості про наявну вакансію, на яку є потреба у працевлаштуванні осіб з інвалідністю.
Тобто, цією нормою визначено, що забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування здійснюється двома шляхами: безпосереднє звернення особи з інвалідністю до підприємства або звернення особи з інвалідністю до державної служби зайнятості (з подальшим її направленням на підприємство, на якому є відповідні вакансії).
Суд вважає, що стаття 18 Закону не встановлює правил, за якими підприємство було б зобов'язане самостійно здійснювати пошук осіб з інвалідністю для їх працевлаштування на своєму підприємстві.
Разом з тим, частиною третьою статті 18 вказаного Закону чітко визначені обов'язки підприємства, що використовує найману працю: виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Аналогічна позиція викладена в постановах Верховного Суду від 07.02.2018 у справі № П/811/693/17, від 02.05.2018 у справі № 804/8007/16, від 13.06.2018 у справі № 819/639/17.
Доказом, який свідчить про створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальних робочих місць, та інформування органів зайнятості про наявність вільних робочих місць для інвалідів, є звіт форми № 3-ПН.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постанові від 02.05.2018 у справі № 804/8007/16.
Оскільки здійснення пошуку підходящої роботи, покладено на Державну службу зайнятості, при цьому працевлаштування осіб з інвалідністю залежить від їх бажання працювати, наявних у такої особи кваліфікації та знань, суд дійшов висновку про те, що за наявності бажаючих осіб з інвалідністю та направлення їх центром зайнятості, відповідач мав би можливість виконати норматив.
Таким чином, суд вважає, що відповідачем було виконано вимоги Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», зокрема, створено робоче місце для осіб з інвалідністю, подано інформацію до обласного центру зайнятості звітність про наявність вакансій для працевлаштування осіб з інвалідністю, тобто вжито всіх залежних від нього заходів для недопущення адміністративно-господарського правопорушення.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 26.06.2018 у справі № 806/1368/17 та від 31.01.2019 у справі № 820/2267/17.
У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову Закарпатського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю необхідно відмовити повністю.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 14 частиною 1, 242-246 КАС України, суд, -
1.У задоволенні позову Закарпатське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Товариство з обмеженою відповідальністю "Інноваційний комплекс Естет" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені - відмовити повністю.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Восьмого апеляціного адмінсуду.
СуддяЗ.Б.Плеханова
Повний текст виготовлено та підписано 10 лютого 2026 року.