Ухвала від 09.02.2026 по справі 200/2567/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про прийняття звіту щодо виконання рішення

09 лютого 2026 року Справа №200/2567/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо виконання рішення суду

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області

про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії

УСТАНОВИВ:

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 21 травня 2025 року задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії за віком у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2016-2017 роки у розмірі 5377,90 гривень при розрахунку заробітку для обчислення пенсії.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2016-2017 роки у розмірі 5377,90 гривень з 01 жовтня 2024 року.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо недоплати ОСОБА_1 з 01.03.2023 року, з 01.03.2024 року та з 01.03.2025 року розміру пенсії, розрахованої відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», застосовуючи показник середньої заробітної плати в Україні за 2016-2017 роки у розмірі 5377,90 гривень.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.03.2023 року, з 01.03.2024 року та з 01.03.2025 року відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», застосовуючи показник середньої заробітної плати в Україні за 2016-2017 роки у розмірі 5377,90 гривень, з якої обчислюється пенсія, з урахуванням виплачених сум.

Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати з судового збору у розмірі 968,96 гривень.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 02 жовтня 2025 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області залишено без задоволення. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 травня 2025 року у справі № 200/2567/25 залишено без змін.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05 січня 2026 року задоволено заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю та надання звіту про виконання судового рішення в адміністративній справі № 200/2567/25.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області протягом місяця з дня отримання даної ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 травня 2025 року по справі № 200/2567/25, з урахуванням вимог ч. 2 ст. 382-2 КАС України.

30 січня 2026 року на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надійшов звіт щодо виконання рішення суду в якому зазначено, що рішення суду виконано в межах функціональних повноважень та нормативно-правового поля.

Зазначено, що проведено перерахунок пенсії за віком із застосування показника середньої заробітної плати в Україні за 2016-2017 роки у розмірі 5377,90 гривень. Перерахунок зроблено з урахуванням коефіцієнтів збільшення 2023 та 2024 років, оскільки у другому зобов'язанні визначено чіткі дати здійснення перерахунків з 01.03.2023 та 01.03.2024. З 01.10.2024 року за результатами проведеного перерахунку середній показник заробітної плати (доходу) склав 11421,06 гривень (5377,90 х 1,96712 х 1,0796), а середній заробіток для обчислення - 40352,20 гривень. Також, проведено перерахунок пенсії за віком шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати в Україні за 2016-2017 роки в розмірі - 5377,90 гривень на коефіцієнт збільшення відповідного року у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З 01.03.2023 за результатами проведеного перерахунку середній показник заробітної плати (доходу) склав 10578,97 гривень (5377,90 х 1,96712), а середній заробіток для обчислення - 37376,98 гривень, у зв'язку із чим розмір пенсії з урахуванням 80% його заробітної плати з 01.03.2023 року становить 29901,58 гривень (37376,98 х 80%). З 01.03.2024 року за результатами проведеного перерахунку середній показник заробітної плати (доходу) склав 11421,06 гривень (5377,90 х 1,96712 х 1,0796), а середній заробіток для обчислення - 40352,20 гривень, у зв'язку із чим розмір пенсії з урахуванням 80% його заробітної плати з 01.03.2024 року становить 32281,76 гривень (40352,20 х 80%). З 01.03.2025 року за результатами проведеного перерахунку середній показник заробітної плати (доходу) склав 12734,48 гривень (5377,90 х 1,96712 х 1,0796 х 1,115), а середній заробіток для обчислення - 44992,70 гривень, у зв'язку із чим розмір пенсії з урахуванням 80% його заробітної плати з 01.03.2024 року становить 35994,16 гривень (44992,70 х 80%).

Водночас Головне управління зазначає, що відповідно до ч.3 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. З урахуванням означеного максимальний розмір нарахованої пенсії до виплати становить: - з 01.03.2023 року - 20930,00 гривень; - з 01.03.2024 року - 23610,00 гривень; - з 01.03.2025 року - 23610,00 гривень; - з 01.01.2026 року - 25950,00 гривень.

Зазначає, що після перерахунку за рішенням суду з січня 2026 року пенсія виплачується в новому розмірі 25950,00 гривень наступним чином: 1) щомісячна сума виплати - 21985,70 гривень (розмір пенсії визначений з урахуванням положень нормативно-правових актів до перерахунку за рішенням суду) здійснюється шляхом включення до сформованої відомості на виплату пенсій з подальшим зарахуванням на поточний рахунок, відкритий в банківській установі АТ КБ «Приватбанк» (дата виплати - 17); 2) щомісячна сума різниці між розміром пенсії перерахованої на виконання судового рішення та розміром, визначеним Головним управлінням до перерахунку (перерахована пенсія за рішенням суду) -3964,30 гривень (25950,00 грн - 21985,70 грн) проводиться шляхом включення до додаткової відомості на виплату пенсій з подальшим зарахуванням на поточний рахунок, відкритий в банківській установі АТ КБ «Приватбанк» в межах бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат згідно з Порядком № 821 у відповідному виплатному періоді.

Наголошує, що на виконання рішення суду, Головним управлінням нараховано доплату за період з 01.03.2023 року по 31.12.2025 року в розмірі 77066,20 гривень.

Щодо виплати заборгованості зазначає, що статтями 72, 73 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду України не включаються до складу Державного бюджету України, їх використання на цілі, не передбачені Законом № 1058 забороняється. Всі видатки на погашення заборгованості здійснюються в межах бюджетних асигнувань, затверджених Законом України «Про Державний бюджет на 2025 рік» та розпису доходів і видатків Пенсійного фонду України, і відповідають вимогам статей 23, 24 та 116 Бюджетного кодексу України. Бюджетом Пенсійного фонду України на 2025 рік, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.09.2025 року № 1152, передбачено видатки на виплату пенсій, перерахованих на виконання судових рішень, у сумі 250,0 млн гривень, та на погашення заборгованості з виплати пенсій за ретроспективними рішеннями суду - у сумі 250,0 млн гривень. Кошти на фінансування видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, передбачаються у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду» і визначаються в межах граничних обсягів видатків державного бюджету за цією програмою з урахуванням джерел фінансування, включених до Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік».

Наголошує, що борг по перерахунку за рішенням суду в сумі 77066,20 гривень за період з 01.03.2023 року по 31.12.2025 року обліковано в переліку одержувачів виплат, сформованому відповідно до Порядку № 821, та буде виплачений за окремими напрямами бюджету Пенсійного фонду України за джерелами виплати відповідних сум, такі виплати здійснюються пропорційно виділеним бюджетним асигнуванням, але не більше суми, що обліковується в переліку одержувачів.

Видатки здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету та помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України. але не перевищують належну до виплати суму, що обліковується в переліку.

Відповідно до ст. 116 Бюджетного кодексу України використання коштів без відповідних бюджетних асигнувань є порушенням бюджетного законодавства та нецільовим використанням бюджетних коштів. Нецільове використання бюджетних коштів, видання нормативно-правових або розпорядчих актів, які змінюють доходи і видатки бюджету всупереч встановленому законом порядку, а також примус посадових осіб суб'єкта владних повноважень до дій всупереч ст. 19 Конституції України передбачають кримінальну відповідальність, а також підпадають під дію Закону України «Про запобігання корупції».

Вищеозначене пояснює правову неможливість державного органу/керівника державного органу самостійно впливати на розподіл обсягів та цільового спрямування бюджетних асигнувань. Всі видатки на погашення заборгованості здійснюються в межах бюджетних асигнувань, затверджених Законом України «Про Державний бюджет на 2026 рік» та розпису доходів і видатків Пенсійного фонду України, і відповідають вимогам статей 23, 24 та 116 Бюджетного кодексу України. На даний час бюджет Пенсійного фонду України на 2026 рік не затверджено. Отже, виплата нарахованих коштів ОСОБА_1 буде проводитись відповідно до Порядку № 821, пропорційно до виділених на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків Пенсійного фонду України, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.

З метою дотримання вимог діючого законодавства при реалізації рішень суду, Головним управлінням в межах закріплених повноважень листом від 19.01.2026 № 0500-0404-5/5244 направлено запит до Пенсійного фонду України, як до розпорядника коштів вищого рівня, щодо надання додаткового фінансування для забезпечення виплати суми заборгованості за рішенням суду.

Зазначає, що Головним управлінням вжито всі передбачені законодавством та функціональними повноваженнями державного органу територіального рівня дії з метою виконання зобов'язань, зазначених в рішенні Донецького окружного адміністративного суду від 21 травня 2025 року у справі № 200/2567/25.

ОСОБА_1 подано клопотання про відмову у прийнятті звіту, оскільки відповідач відзвітував про перерахунок, надавши відповідні докази (протоколи), однак при цьому жодних доказів виплати пенсії у перерахованому розмірі за 2025 рік - 23610,00 гривень, а з 1 січня 2026 року - 25950,00 гривень не надав. Наголошує, що як отримував 21985,70 гривень так і отримує до сих пір.

Вказує, що відповідач не надав до суду виплатної відомості про те, що було виплачено поточну пенсію у новому розмірі. Наполягає на тому, що в грудні 2025 року не отримав пенсію, яка нарахована відповідачем у розмірі 23610,00 гривень, як і не отримав пенсію у січні 2026 року у розмірі 25950,00 гривень, як зазначає відповідач.

Жодних доказів виконання рішення суду в частині виплати поточної пенсії у перерахованому розмірі відповідач не надав, отже, рішення суду не виконано, оскільки право на отримання щомісячної пенсії у вірному (перерахованому) розмірі не поновлено.

Розглянувши наданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області звіт щодо виконання рішення суду, суд зазначає таке.

З 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, який станом на 09 лютого 2026 року продовжує діяти.

Відповідно до ст. 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 року № 389-VIII, в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.

Рішенням Ради суддів України від 24 лютого 2022 року № 9, з урахуванням положень статті 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю рекомендовано зборам суддів, головам судів, суддям судів України у випадку загрози життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.

Донецький окружний адміністративний суд розташований в м. Слов'янськ Донецької області.

У зв'язку з активізацією проведення бойових дій на території Донецької області та прилеглих областей, системних ракетних обстрілів населених пунктів області, у тому числі м. Слов'янськ, які в свою чергу створюють суттєву загрозу життю та здоров'ю людей, керівництво Донецької обласної державної адміністрації через засоби масової інформації закликало мешканців області евакуюватись до більш безпечних регіонів України.

Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання організації роботи державних службовців та працівників державних органів у період воєнного стану» від 12 квітня 2022 року №440 відповідно до статті 60-2 Кодексу законів про працю України, статті 12-1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» та статті 17 Закону України «Про державну службу» Кабінетом Міністрів України установлено, що у період воєнного стану для державних службовців та працівників державного органу, які перебувають на території України, за рішенням керівника державної служби в державному органі може запроваджуватися дистанційна робота у разі наявності організаційних і технічних можливостей для виконання їх посадових обов'язків.

Згідно з п. 4 опублікованих 02.03.2022 року Радою суддів України Рекомендацій щодо роботи судів в умовах воєнного стану, судам України рекомендовано усіх доступних працівників, по можливості, перевести на дистанційну роботу.

В таких умовах керівництвом Донецького окружного адміністративного суду задля збереження життя та здоров'я працівників та відвідувачів суду прийнято рішення про подальшу організацію роботи установи в дистанційному режимі.

При цьому, ураховуючи рекомендації Ради суддів України від 02.03.2022, у зв'язку з введенням воєнного стану, постійними обстрілами міста Слов'янська та веденням активних бойових дій на території Донецької області, з метою недопущення випадків загрози життю, здоров'ю і безпеці учасників справи:

- на час існування небезпеки для учасників справи, пов'язаної з перебуванням останніх у приміщенні Донецького окружного адміністративного суду, судові засідання за особистої участі учасників судового процесу не проводяться.

Відповідно до ст. 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про можливість розгляду звіту у письмовому провадженні.

Згідно ч. 2 ст. 382-2 КАС України звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.

Частиною 3 ст. 382-2 встановлено, що до звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.

Судом встановлено, що звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відповідає вимогам ч. 2 та ч. 3 ст. 382-2 КАС України та поданий у встановлений судом строк.

Згідно з ч. ч. 1-5 ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Відповідно до ч. 11 ст. 382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Як вбачається зі звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та доданих до нього матеріалів, ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2016-2017 роки у розмірі 5377,90 гривень з 01 жовтня 2024 року та перерахунок пенсії з 01.03.2023 року, з 01.03.2024 року і з 01.03.2025 року відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосовуючи показник середньої заробітної плати в Україні за 2016-2017 роки у розмірі 5377,90 гривень, розмір якої після перерахунку враховуючи максимальний розмір становить з 01.03.2023 року - 20930,00 гривень; - з 01.03.2024 року - 23610,00 гривень; - з 01.03.2025 року - 23610,00 гривень; - з 01.01.2026 року - 25950,00 гривень та нарахована сума доплати за період з 01.03.2023 року по 31.12.2025 року у розмірі 77066,20 гривень, яка обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області не надано належних, допустимих та достовірних доказів того, що ОСОБА_1 у грудні 2025 року отримав пенсію в розмірі 23610,00 гривень, а починаючи з січня 2026 року отримує пенсію в розмірі 25950,00 гривень, а отже до звіту не долучено докази, які свідчать про виплату пенсії у розмірі 23610,00/25950,00 гривень, яка повинна виплачуватися після здійсненого перерахунку на підставі рішення суду від 21.05.2025 року у справі № 200/2567/25.

Водночас, судом встановлено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з метою забезпечення своєчасних розрахунків по боргових зобов'язаннях і виділення коштів на виплату заборгованості за судовим рішенням у справі № 200/2567/25 спрямувало до Пенсійного фонду України запит від 19.01.2026 року № 0500-0404-5/5244 з проханням виділити кошти на проведення передбачених у поточному бюджетному році розрахунків.

До звіту не долучено відповідь Пенсійного фонду України на запит від 19.01.2026 року № 0500-0404-5/5244.

Таким чином, у матеріалах справи відсутні докази виплати ОСОБА_1 пенсії у розмірі 23610/25950 гривень і виплати заборгованості в сумі 77066,20 гривень.

Разом з тим, матеріали справи підтверджують вчинення керівником Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області достатніх дій, спрямованих на виконання судового рішення та встановлення бюджетних асигнувань, яке стосується здійснення пенсійних виплат, проте внаслідок відсутності бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень судове рішення залишається невиконаним у частині поточної виплати пенсії в розмірі 25950,00 гривень та виплати заборгованості.

Суд зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області у відведений судом строк надано до суду звіт про виконання судового рішення та окремо зазначено про причини невиплати заборгованості за період з 01.03.2023 року по 31.12.2025 року, які не залежать від відповідача, оскільки Головне управління немає коштів передбачених для виплати заборгованості з пенсії за рішеннями судів, у зв'язку із цим згідно абз. 2 ч. 5 ст. 382-3 КАС України керівник Головного управляння Пенсійного фонду України в Донецькій області підлягає звільненню від сплати штрафу.

Частиною 5 ст. 382-3 КАС України встановлено, що суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Системний аналіз норм статей 382-2, 382-3 КАС України дає підстави для висновку, що коли звіт подано з додержанням вимог ч. ч. 2, 3 ст. 382-2 цього Кодексу, надані докази підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які є достатніми та вичерпними, при цьому відповідне судове рішення виконано не у повному обсязі, - зазначене є підставою для прийняття звіту про виконання судового рішення з одночасним встановленням нового строку для подання звіту.

У зв'язку із викладеним, суд вважає за можливе прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання судового рішення та з огляду на неповне його виконання встановити новий строк для подання звіту відповідно до ч. 3 ст. 382-1 КАС України.

Відповідно до ч. 2 ст. 382-1 КАС України, за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Згідно ч. 3 ст. 382-1 КАС України, встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про встановлення нового тримісячного строку з моменту отримання копії ухвали для подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 травня 2025 року по справі № 200/2567/25, у частині виплати поточної пенсії в розмірі 25950,00 гривень та доплати за період з 01.03.2023 року по 31.12.2025 року в сумі 77066,20 гривень, з урахуванням вимог ч. 2 ст. 382-2 КАС України.

Попередити начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, що відповідно до ч. 10 статті 382-3 КАС України, у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до ч. 3 ст. 382-1 КАС України, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.

Керуючись статтями 243, 248, 256, 295, 297, 370, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання судового рішення в адміністративній справі № 200/2567/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області новий тримісячний строк з моменту отримання копії ухвали для подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 травня 2025 року по справі № 200/2567/25, у частині виплати поточної пенсії в розмірі 25950,00 гривень та доплати за період з 01.03.2023 року по 31.12.2025 року в сумі 77066,20 гривень, з урахуванням вимог ч. 2 ст. 382-2 КАС України.

Повний текст ухвали складено та підписано 09 лютого 2026 року.

Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтями 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.

Суддя Л.Б. Голубова