Рішення від 10.02.2026 по справі 160/15519/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2026 рокуСправа №160/15519/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луніної О.С. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області в якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 30.04.2025 року №600121-2412-0463-UA12020010000033698 про визначення ОСОБА_1 суми податкового зобов'язання зі сплати орендної плати за землю з фізичних осіб за 2025 рік за ставкою 3% нормативної грошової оцінки у сумі 846 068,52 грн (вісімсот сорок шість тисяч шістдесят вісім гривень 52 копійки).

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що ОСОБА_1 є платником орендної плати за землю комунальної власності на підставі договору оренди земельної ділянки від 04.11.2002.р., укладеного з Дніпровською міською радою. ГУ ДПС у Дніпропетровській області, як контролюючим органом за місцезнаходженням земельної ділянки, яка перебуває у користуванні ОСОБА_1 було направлено оскаржуване податкове повідомлення - рішення, в якому визначено річний розмір орендної плати на податковий період 2023 рік в розмірі 846 068,52грн., за ставкою орендної плати в розмірі 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка відповідно до даних земельного кадастру становить 28 202 284,13грн. Позивач зазначає, що додатком до рішення міської ради від 13.07.2022 №3/24 за землі з кодом КВЦПЗ 11.02 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, встановлено річний розмір орендної плати для фізичних осіб (відсотків нормативної грошової оцінки) в розмірі 1,300. Таким чином, при визначенні розміру податкового зобов'язання зі сплати орендної плати за землю відповідач мав застосувати ставку 1.3% нормативної грошової оцінки та визначити розмір зобов'язання на 2025 рік у сумі 366629,86грн. Зважаючи на викладене позивач вважає податкове повідомлення - рішення від 30.04.2025 року №600121-2412-0463-UA12020010000033698 Головного управління ДПС у Дніпропетровській області протиправним, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою суду від 03.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без виклику учасників справи в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

16.06.2025 року за допомогою підсистеми «Електронний суд» до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від Головного управління ДПС Дніпропетровській області надійшов письмовий відзив проти позову. Відповідач проти позову заперечує в повному обсязі. В обґрунтування своєї позиції відповідач зазначив наступне. ГУ ДПС у Дніпропетровській області 30.04.2025 року було сформоване податкове повідомлення - рішення форми «Ф» по орендній платі з фізичних осіб ( код бюджетної класифікації:18010900) №600121-2412-0463-UA 12020010000033698 по орендній платі за договором оренди земельної ділянки № 3252 на суму 846 068,52грн.

Розрахунок по орендній платі за 2025 рік здійснено за наступною формулою:

-НГО * 3% де НГО - нормативна грошова оцінка земельної ділянки та 3% ставка податку згідно договору оренди.

Станом на дату винесення податкового повідомлення - рішення форми «Ф» по орендній платі з фізичних осіб між Дніпровською міською радою та ОСОБА_1 діяв Додатковий договір від 13.12.2012 року. Відповідно до умов Додаткового договору, що визначено у п. 3.10, розмір орендної плати переглядається щорічно, на початку кожного бюджетного року не пізніше 31 січня поточного року. При перегляді орендної плати аналізу підлягають: нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням щорічного коефіцієнта індексації, цільове призначення та функціональне використання земельної ділянки. При цьому, згідно розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена станом на 13.12. 2012 року, встановлений розмір орендної плати 3% від нормативної грошової оцінки земельної плати.

Диспозиція статті 288 ПК України чітко розрізняє розмір орендної плати( яка визначається договором) та річну суму платежу ( яка в свою чергу, не може бути меншою від затвердженого законодавцем розміру). Тобто, незалежно від того, и вносилися зміни до договору оренди в частині встановлення розміру орендної плати, ПК України вимагає, щоб річна сума платежу з орендної плати за земельну ділянку була не меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.

Виходячи із принципу пріоритетності норм ПК України над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений у пункті 5.2. статті 5 цього Кодексу, до моменту внесення до договору оренди відповідних змін, розмір орендної плати в будь - якому разі не може бути меншим, ніж встановлено підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України.

З огляду на вищевикладене Головне управління ДПС у Дніпропетровській області вважає спірне податкове повідомлення - рішення правомірним та просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

25.06.2025 року позивачем подано відповідь на відзив проти позову, в якому позивач вказує на безпідставність заперечень відповідача з огляду на наступне. Оскільки договір оренди відсилає до податкового законодавства в частині встановлення розміру річної орендної плати та порядку її перегляду, відповідач під час визначення розміру річної орендної плати на 2025 рік мав керуватися саме приписами податкового законодавства, до складу якого входить і рішення Дніпровської міської ради від 13.07.2022 №3/24 «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 №13/27 «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста». При цьому Податковий кодекс України в редакції чинній на 01.01.2025р. не визначає мінімального розміру земельного податку, відповідно і мінімального розміру орендної плати за землю. Натомість у п. 288.1.5 ч. 288.1 ст. 288 ПКУ визначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки. Таким чином, відповідачем не доведено правомірності нарахування ОСОБА_1 орендної плати за землю на 2025 рік із застосуванням ставки 3%, відтак позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

01.08.2025 року Дніпровською міською радою подано до суду клопотання про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року відмовлено у задоволенні клопотання Дніпровської міської ради про залучення її до участі у справі в якості третьої особи.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Самойленко Г.Г. є платником орендної плати за землю комунальної власності на підставі Договору оренди земельної ділянки від 04.11.2002р., укладеного з Дніпровською міською радою, посвідченого Сусловою Н.Б., приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу, зареєстрованого в реєстрі за №3252, за умовами якого в її користуванні перебуває земельна ділянка з кадастровим номером 1210100000:04:078:0094 загальною площею 1,2775га; категорія: землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення, код КВЦПЗ: 11.02 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості; розташована за адресою: м. Дніпро, вул. Янтарна, буд. 51. Договір оренди зареєстровано в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за №2475 від 15 листопада 2002 року.

13 грудня 2012 року до вказаного Договору оренди земельної ділянки між сторонами було укладено Додатковий договір, посвідчений Сусловим М.С., приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу, зареєстрований в реєстрі за №2509.

ГУ ДПС у Дніпропетровській області 30.04.2025 року було сформоване податкове повідомлення - рішення форми «Ф» по орендній платі з фізичних осіб ( код бюджетної класифікації:18010900) №600121-2412-0463-UA 12020010000033698 по орендній платі за договором оренди земельної ділянки № 3252 на суму 846 068,52грн.

Розрахунок по орендній платі за 2025 рік здійснено за наступною формулою:

-НГО * 3% де НГО - нормативна грошова оцінка земельної ділянки та 3% ставка податку згідно договору оренди.

Вважаючи протиправним податкове повідомлення - рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області, оскільки згідно рішення Дніпровської міської ради від 13.07.2022 року №3/24 має застосовуватись ставка податку 1.3, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

За приписами ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (ПК України).

Згідно з пп. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 ПК України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Відповідно до п. 286.1 ст. 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є: а) дані державного земельного кадастру; б) дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; в) дані державних актів, якими посвідчено право власності або право постійного користування земельною ділянкою (державні акти на землю); г) дані сертифікатів на право на земельні частки (паї); ґ) рішення органу місцевого самоврядування про виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв); д) дані інших правовстановлюючих документів, якими посвідчується право власності або право користування земельною ділянкою, право на земельні частки (паї); е) дані Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначеного у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Пунктом п. 286.2 ст. 286 ПК України передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

За змістом п. 288.1 ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Договір оренди земель державної і комунальної власності укладається за типовою формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 288.4 ст. 288 ПК України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім випадків консервації таких земельних ділянок або визнання земельних ділянок забрудненими (потенційно забрудненими) вибухонебезпечними предметами).

Згідно з п. 289.1 ст. 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

В ході розгляду адміністративної справи судом встановлено, що ОСОБА_1 є платником орендної плати за землю комунальної власності на підставі Договору оренди земельної ділянки від 04.11.2002р., укладеного з Дніпровською міською радою, посвідченого Сусловою Н.Б., приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу, зареєстрованого в реєстрі за №3252, за умовами якого в її користуванні перебуває земельна ділянка з кадастровим номером 1210100000:04:078:0094 загальною площею 1,2775га; категорія: землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення, код КВЦПЗ: 11.02 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості; розташована за адресою: м. Дніпро, вул. Янтарна, буд. 51. Договір оренди зареєстровано в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за №2475 від 15 листопада 2002 року.

13 грудня 2012 року до вказаного Договору оренди земельної ділянки між сторонами було укладено Додатковий договір, посвідчений Сусловим М.С., приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу, зареєстрований в реєстрі за №2509.

Пунктом 3.1. додаткового договору встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у мінімальному розмірі, встановленому Податковим кодексом України для відповідної категорії земель, виду цільового призначення та функціонального використання.

Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області, як контролюючим органом за місцезнаходженням земельної ділянки, яка перебуває у користуванні ОСОБА_1 , було направлено оскаржуване податкове повідомлення - рішення, в якому визначено річний розмір орендної плати на податковий період 2025 рік в розмірі 846 068,52грн., за ставкою орендної плати в розмірі 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка відповідно до даних Державного земельного кадастру становить 28 202 284,13грн.

Відповідно до рішення Дніпровської міської ради №13/27 від 06.12.2017 зі змінами, внесеними рішенням Дніпровської міської ради № 8/30 від 21.08.2018, річний розмір орендної плати за користування земельними ділянками цільового призначення з кодом 11.02 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, було встановлено у розмірі 2,3 відсотки нормативної грошової оцінки.

Рішенням Дніпровської міської ради №3/24 від 13.07.2022 «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 №13/27 «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста» внесено зміни в частині додатка 1 (ставки земельного податку та розмір орендної плати за землю), відповідно до яких річний розмір орендної плати за користування земельними ділянками цільового призначення з кодом 11.02 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, було встановлено у розмірі 1,3 відсотки нормативної грошової оцінки.

У пункті 2 рішення Дніпровської міської ради № 3/24 від 13.07.2022 визначено, що це рішення набуває чинності з 01.01.2023 та діє тимчасово, протягом дії воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», зі змінами, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», та 12 місяців після місяця, в якому буде припинено або скасовано воєнний стан на території України.

Відповідач приймаючи спірне податкове повідомлення - рішення врахував, що згідно розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена станом на 13.12.2012 року, встановлений розмір орендної плати 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

При цьому Податковим кодексом України встановлено, що визначення розміру плати за землю ( земельного податку та орендної плати) відбувається шляхом прийняття відповідного рішення міською радою (п. 10.2-1 ПКУ).

Відтак, суд дійшов висновку, що оскільки рішенням Дніпровської міської ради № 3/24 від 13.07.2022 встановлено орендну плату у розмірі 1,3 відсотки нормативної грошової оцінки земельної ділянки, підстави для прийняття Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області податкового повідомлення-рішення від 30.04.2025 року №600121-2412-0463-UA12020010000033698 про визначення ОСОБА_1 суми податкового зобов'язання зі сплати орендної плати за землю з фізичних осіб за 2025 рік за ставкою 3% нормативної грошової оцінки у сумі 846 068,52 грн (вісімсот сорок шість тисяч шістдесят вісім гривень 52 копійки) були відсутні. Отже, вказане податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню як протиправне.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частин 1, 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Із заявлених позовних вимог, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

На підставі ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати розподіляються пропорційно до задоволених вимог позивача.

Позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 8460,69 грн., що документально підтверджується квитанцією від 27.05.2025 року.

Отже, оскільки позовну заяву задоволено, сплачений судовий збір підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у сумі 8460,69 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 90, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 30.04.2025 року №600121-2412-0463-UA12020010000033698 про визначення ОСОБА_1 суми податкового зобов'язання зі сплати орендної плати за землю з фізичних осіб за 2025 рік за ставкою 3% нормативної грошової оцінки у сумі 846 068,52 грн (вісімсот сорок шість тисяч шістдесят вісім гривень 52 копійки).

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області судові витрати у розмірі 8460,69 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.С. Луніна