10 лютого 2026 рокуСправа №160/31440/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Букіної Л.Є., розглянувши у порядку письмового провадження заяву позивача про ухвалення додаткового рішення в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у виплаті пенсії у повному розмірі;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.10.2020 року, з 01.01.2021 року, з 19.07.2021 року, з 01.03.2022, з 01.03.2024 року, з 01.03.2025 року перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимального розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність та з урахуванням раніше виплаченим сум.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.01.2026 року вищевказаний позов задоволено.
Визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області протиправними щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 з 01.10.2020 року перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратити працездатність.
Від представника позивача надійшла заява про ухвалення додаткового рішення, в якій останній просить прийняти додаткове рішення щодо позовних вимог з приводу яких не ухвалено рішення.
Розгляд заяви здійснено в такому ж порядку, якому й ухвалено рішення суду, а саме: в письмовому провадженні.
Відповідно до частини першої статті 252 Кодексу адміністративного судочинства України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо:
1) щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення;
2) суд, вирішивши питання про право, не визначив способу виконання судового рішення;
3) судом не вирішено питання про судові витрати.
Згідно із частини другої вказаної статті, заяву про ухвалення додаткового судового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання судового рішення.
Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може розглянути питання ухвалення додаткового судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви (частина третя статті 252 Кодексу адміністративного судочинства України).
Розглядаючи заяву позивача суд виходить із такого, що вимога про зобов'язання відповідача здійснити ОСОБА_1 з 01.10.2020 року перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратити працездатність розглянута під час ухвалення рішення суду.
Між тим, позивачем вважає, що такий спосіб захисту не є ефективним та не передбачає повної гарантії виконання відповідачем рішення суду. Звертає увагу, що у позові порушував право на перерахунок пенсії з різних підстав та обставин, а саме: з урахуванням індексацій та доплат, тоді як суд вирішив питання із приводу лише основного розміру пенсії за вислугу років.
Суд зазначає, що дійсно, рішенням суду не вирішено позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача провести з 01.01.2021 року, з 19.07.2021 року, з 01.03.2022, з 01.03.2024 року, з 01.03.2025 року перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимального розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність та з урахуванням раніше виплаченим сум
З цього приводу слід зазначити, що Відповідно до пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» установлено, що з 01.03.2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14. Установлено, що з 01.03.2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2021 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим п.1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Відповідно до пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197. Установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» установлено, що з 1 березня 2024 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1475) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» установлено, що з 1 березня 2025 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968), пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1475) та підпункту 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (Офіційний вісник України, 2024 р., № 24, ст. 1525) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2024 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови.
З системного аналізу означених постанови Уряду слідує, що Кабінет Міністрів України встановив провести індексування пенсії у 2022, 2023, 2024 та 2025 році у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом.
Однак, як уже неодноразового відмічали суди по всій Україні, встановлений у означених постановах термін «у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом» призводить до неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві. У свою чергу органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Велика Палата Верховного Суду у постановах від 06.11.2018 року у справі № 812/292/18 та від 13.02.2019 року у справі №822/524/18 зазначила, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи; у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, наявність у національному законодавстві правових прогалин щодо захисту прав людини та основних свобод, зокрема, у сфері пенсійного забезпечення, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Судом із наданих позивачем розрахунків, як-от наприклад станом на 01.03.2025 року встановлено, що підсумок пенсії позивача складає 42 382,53 грн, тоді як пенсія виплачується у межах максимального розміру 23 610 грн.
Наведене свідчить про те, що під час вирішення спірних правовідносин відповідачем при нарахуванні індексацій пенсії, а також надбавок та підвищень до пенсії застосовано найбільш несприятливий для позивача підхід відповідно до перелічених постанов Уряду, чим протиправно порушення соціальні права позивача
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення заяви та ухвалення додаткового рішення. При цьому, з метою ефективного способу відновлення порушеного права суд вважає за необхідне доповнити викладені позивачем вимоги шляхом зобов'язання відповідача здійснити ОСОБА_1 з 01.10.2020 року, з 01.01.2021 року, з 19.07.2021 року, з 01.03.2022, з 01.03.2024 року, з 01.03.2025 року перерахунок та виплату пенсії з урахуванням індексацій, надбавок та підвищень без обмеження її максимального розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність та з урахуванням раніше виплаченим. Суд вважає, що задоволення позову у означений спосіб буде гарантією того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
Керуючись ст. 132, 134, 135, 139, 252 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Заяву про ухвалення додаткового рішення - задовольнити.
Доповнити резолютивну частину рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.01.2026 року у справі № 160/31440/25 та викласти її наступним чином:
«Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 пенсії у повному розмірі.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 з 01.10.2020 року, з 01.01.2021 року, з 19.07.2021 року, з 01.03.2022, з 01.03.2024 року, з 01.03.2025 року перерахунок та виплату пенсії з урахуванням індексацій, надбавок та підвищень без обмеження її максимального розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність та з урахуванням раніше виплаченим сум.»
Додаткове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, у разі якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги додаткове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного перегляду справи.
Додаткове рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його складання.
Суддя Л.Є. Букіна