Постанова від 10.02.2026 по справі 604/137/26

604/137/26

3/604/71/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2026 року селище Підволочиськ

Підволочиський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді Сіянко В.М.,

за участю секретаря судового засідання Феньо О.В.,

прокурора Гук Р.Б.

особа, яка притягується до адміністративної

відповідальності ОСОБА_1

розглянувши матеріали, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце народження : сел. Підволочиськ, Тернопільської області, місце проживання та реєстрації за адресою : АДРЕСА_1 , депутат, не працює

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Підволочиським районним судом Тернопільської області 03 лютого 2026 року отримано з Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України для розгляду матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, відповідальність за які передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 , будучи депутатом Підволочиської селищної ради Тернопільського району Тернопільської області та відповідно до підпункту «б» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією в порушення вимог ч.1 ст.45, п.2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» без поважних причин, несвоєчасно подав до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, оскільки граничний термін подачі був до 00:00 год. 01.04.2025, а декларація фактично подана 01.04.2025 о 16 год. 25хв., чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

До суду 05 лютого 2026 року від прокурора Підволочиського відділу окружної прокуратури Гука Р.Б. надійшов висновок, відповідно до якого прокурор просить визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн., з підстав викладених у наданому висновку.

У судовому засіданні ОСОБА_1 надав пояснення, відповідно до яких, вказав, що створив чернетку в електронному реєстрі 30.03.2025, однак не зміг подати декларацію через перебої з системою.

Прокурор в судовому засіданні просить притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накласти адміністративне стягнення, так як вважає, що в його діях наявний склад адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч. 1ст.172-6КУпАП.

Заслухавши пояснення прокурора та особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оглянувши та дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно статті 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до статті 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.

Статтею 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненням особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил норм і стандартів, що стосується забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Згідно зі ст.68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкти декларування особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Згідно з п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тобто депутати місцевих рад.

Частиною 3 статті 8 Закону України «Про депутатів місцевих рад» визначено, що на депутатів місцевих рад поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції». Депутати місцевих рад зобов'язані щороку до 1 квітня подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», а також дотримуватися інших вимог фінансового контролю, передбачених зазначеним Законом.

Як вбачається із матеріалів адміністративної справи, ОСОБА_1 , будучи депутатом Підволочиської селищної ради Тернопільського району Тернопільської області та відповідно до підпункту «б» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією в порушення вимог ч.1 ст.45, п.2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» без поважних причин, несвоєчасно подав до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, оскільки граничний термін подачі був до 00:00 год 01.04.2025, а декларація фактично подана 01.04.2025 о 16:25, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Згідно з рішенням Підволочиської селищної ради Тернопільського району Тернопільської області від 26.11.2020 №1 «Про визнання повноважень депутатів Підволочиської селищної ради восьмого скликання» визнано, серед інших, повноваження ОСОБА_1 як депутата Підволочиської селищної ради Тернопільського району Тернопільської області.

Відтак ОСОБА_1 є особою, на яку поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», та відповідно є суб'єктом декларування.

Згідно з п.9 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч.1 ст.3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до примітки ст.172-6 КУпАП «Порушення вимог фінансового контролю», суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 3акону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

За приписами ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у п. 1, п.п. «а», «в»-«ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначаються Національним агентством з питань запобігання корупції.

Відповідно до підпункту 1 пункту 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції №252/23 від 08.11.2023, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня, та охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Таким чином, суб'єкти декларування зобов'язані були подати щорічну декларацію за 2024 рік до 31.03.2025.

Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.

З Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (на офіційному сайті:https://public.nazk.gov.ua) вбачається, що ОСОБА_1 подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 роки лише 01.04.2024 о 16:25год.

Окрім визнання вини ОСОБА_1 , факт вчинення особою адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП підтверджується:

- даними, які містяться у протоколі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 66 від 28.01.2026, в якому зафіксовані конкретні обставини вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення;

- скріншотами з офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, з якого вбачається, що 01.04.2025 о 16:25 ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік лише 01.04.2025 о 16:25;

- рапортом т.в.о. начальника 1-го сектору (протидії корупції) УСР в Тернопільській області ДСР Національної поліції України А.Сагайдака від 15.01.2026, згідно з яким, в ході телефонної розмови ОСОБА_1 повідомив, що з вимогами Закону України «Про запобігання корупції» ознайомлена. Щодо несвоєчасного подання щорічних декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік повідомив, що намагався подати декларацію 30.03.2025 однак через перебої з системою не зміг це зробити, а 31.03.2025 забув зайти в реєстр та подати, тому подав її 01.04.2024 о 16:25;

- поясненнями ОСОБА_1 від 28.01.2026;

- копією запиту Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України №1432264-2025 від 23.12.2025;

- наданим Національним агентством з питань запобігання корупції послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 у період з 31.12.2024-02.04.2025;

- копією рішення Підволочиської селищної ради №1 від 20.11.2020 «Про початок повноважень депутатів Підволочиської селищної ради восьмого скликання»;

ОСОБА_1 , будучи депутатом Підволочиської селищної ради була ознайомлена із Законом України «Про запобігання корупції», про шо сказано у листі Підволочиської селищної ради від 16.12.2025 №02-2475/06-03.

Відповідно до роз'яснень, викладених у абз. 9 пп. 1 п. 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017 «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією», під поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребування відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебування (тримання) під вартою тощо.

Доказів існування обставин, які б об'єктивно перешкоджали своєчасному поданню декларацій протягом тривалості усього періоду з моменту настання нового календарного року (у випадку щорічних декларацій), суду не надано.

Твердження ОСОБА_1 , щодо перебоїв в системі спростовуються доданим до матеріалів рапортом т.в.о. начальника 1-го сектору (протидії корупції) УСР в Тернопільській області ДСР Національної поліції України від 15.01.2026, за змістом якого, ОСОБА_1 у телефонній розмові вказав, що 31.03.2025 забув зайти в реєстр та подати декларацію, а тому подав її 01.04.2024 о 16:25.

Крім того, згідно наданої управлінням проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасне подання декларацій роздруківки послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 у період з 31.12.2024-02.04.2025, останній здійснював вхід в кабінет 29.03.2025, 30.03.2025 та потім лише 01.04.2025.

Інших доказів та доводів, які б спростовували вищевказані дані та обставини про вчинене адміністративне правопорушення, при розгляді справи не встановлено.

Таким чином, у діях ОСОБА_1 , вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне без поважних причин подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування.

Згідно з ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно ст. 23 КУПАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Разом з тим, вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення за вчинення адміністративного правопорушення суд враховує, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, поваги до правил співжиття, в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим порушником, так і іншими особами.

При накладенні стягнення, враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставину, яка пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення це щире розкаяння винного, відсутність обставин, які обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, а тому, суд дійшов до переконання, що до ОСОБА_1 , слід застосувати стягнення у виді штрафу, передбаченого санкцією статті, за якою він притягується до відповідальності і це буде необхідним та достатнім для досягнення мети адміністративного стягнення.

Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення підлягає стягненню з особи, на яку накладено стягнення.

Тому, у відповідності до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», з ОСОБА_1 , слід стягнути судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

На підставі наведеного, керуючись ст. 33, 40-1, ч. 1 ст. 172-6, ст. 283, 284, 287, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Притягнути до адміністративної відповідальності за ст. 172-6 ч.1 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наклавши на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесят ) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що в грошовому виразі становить 850 ( вісімсот п'ятдесят ) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), судовий збір на користь держави в розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок (Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету 22030106).

Роз'яснити, що відповідно до ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.

На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Тернопільського апеляційного суду через Підволочиський районний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя В. М. Сіянко