465/10954/25
3/465/26/26
іменем України
09.02.2026 м. Львів
Суддя Франківського районного суду м. Львова Коліщук З. М., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
встановив:
ВІдповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 524634 від 26.11.2025, ОСОБА_1 26.11.2025 о 22:30 у м.Львів, вул. Стрийська-Наукова керувала тз ТОYOTA Rav-4 Hybrid н.з. НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп?яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, поведінка, що не відповідає обстановці, порушена координація рухів. Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку відмовилась на місці зупинки тз чим порушив п.2.5. ПДР, за що відповідальність передбачена ч.1 ст.130 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 , будучи належно повідомлена про дату та час судового засідання не з'явилась. Подала суду пояснення, у яких зазначила, що з долучених до матеріалів справи відеозаписів вбачається, що працівники поліції не повідомляли її про наявність у неї будь-яких ознак алкогольного сп'яніння. Її поведінка була адекватною обстановці: вона чітко відповідала на запитання, виконувала законні вимоги поліцейських, порушень координації рухів чи інших ознак сп'яніння не спостерігалось. Стверджує, що відеозапис не містить підтвердження ознак сп'яніння, зазначених у протоколі, а також не фіксує факту її відмови від проходження огляду ні на місці зупинки, ні в медичному закладі. Навпаки, вона висловлювала бажання пройти медичний огляд. Огляд на місці зупинки транспортного засобу із застосуванням спеціальних технічних засобів не проводився, письмове направлення до медичного закладу їй не вручалось, наслідки відмови не роз'яснювались, свідки не залучались. Після події вона самостійно пройшла токсикологічне дослідження, за результатами якого вміст етанолу в крові становить 0,00 проміле. Таким чином, процедура огляду на стан сп'яніння була порушена, а складений протокол не підтверджується належними та допустимими доказами і не може свідчити про її винуватість. Просить провадження закрити у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.
Завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення, згідно зі ст. 245 КУпАП, є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи з дотриманням процесуальної форми її розгляду.
Згідно ст. 280 цього Кодексу орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтями 251 та 252 КУпАП встановлено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до пункту 2.5 Правил дорожнього руху України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з п. п.2.9а. Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 р. №1306, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За керування транспортними засобами особами в стані алкогольного сп'яніння передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
У відповідності до ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
При цьому, ч. 4 цієї статті передбачає, що огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського.
Процедура проведення, проходження та направлення водіїв транспортних засобів на огляд, зокрема щодо стану наркотичного сп'яніння визначена:
- Інструкцією «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 № 1452/735 (далі по тексту Інструкція);
- Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 р. № 1103 (далі по тексту Порядок).
Згідно з п. 2 Розділу І Інструкції огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці (п. 3 Розділу І Інструкції).
Згідно з пунктами 6, 7 Розділу І Інструкції, огляд на стан сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом. У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до ст. 266 КУпАП.
З метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення. ( п. 9 розділу ІІ Інструкції).
Згідно з п. 2 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103
(далі по тексту Порядок) огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких в поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.
Огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів - у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення (п. 4 Порядку).
У абзаці 2 пункті 5 Порядку зазначено, що підтвердження стану сп'яніння в результаті огляду та згода водія транспортного засобу з результатами такого огляду є підставою для його притягнення згідно із законом до відповідальності.
Відповідно до пунктів 6, 7 Порядку, водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я. Поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав.
При цьому, п. 8 цього Порядку передбачає, що у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
З протоколу про адміністративне правопорушення від 26.11.2025 серії ЕПР1 № 524634 відомо, що 26.11.2025 о 22:30 у м. Львів, вул. Стрийська-Наукова водій ОСОБА_1 керувала тз ТОYOTA Rav-4 Hybrid нз ВС9200ОC з ознаками алкогольного сп?яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, поведінка, що не відповідає обстановці, порушена координація рухів. Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку відмовилась на місці зупинки тз чим порушив п.2.5. ПДР, за що відповідальність передбачена ч.1 ст.130 КУпАП.
Даний протокол відповідає положенням ст. 256 КУпАП.
Пункт 1 ч.1 ст.40 Закону України «Про національну поліцію» передбачає, що поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на форменому одязі, службових транспортних засобах, монтувати/розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель автоматичну фото- і відеотехніку, а також використовувати інформацію, отриману із автоматичної фото- і відеотехніки, що знаходиться в чужому володінні, з метою попередження, виявлення або фіксування правопорушення, охорони громадської безпеки та власності, забезпечення безпеки осіб.
Зі змісту файлу відеозапису відомо, що автомобіль Toyota RAV4 перебував у нерухомому стані з увімкненими сигналами аварійної світлової сигналізації. До водія ОСОБА_1 , підійшов працівник поліції, на що остання повідомила, що перебуває у шоковому стані через те, що у неї пробите колесо та за нею їде чоловік. На вимогу поліцейського ОСОБА_1 пред'явила посвідчення водія та реєстраційний документ на транспортний засіб. У відповідь на запитання поліцейського щодо вживання алкогольних напоїв вона пояснила, що алкоголю не вживала, наголосивши, що це для неї принципово важливо. Водночас поліцейський повідомив, що від неї відчувається запах алкоголю, на що ОСОБА_1 знову категорично заперечила. Через деякий час поліцейський знову порушив питання можливого перебування ОСОБА_1 у стані алкогольного сп'яніння, зазначивши про наявність запаху алкоголю та поведінки, яка не відповідає обстановці, та запропонував пройти огляд на стан сп'яніння на місці або в медичному закладі. ОСОБА_1 погодилась пройти огляд у медичному закладі, лише запропонувала дочекатися приїзду її чоловіка. На фоні відеозапису чути чоловічий голос, який стверджує, що ОСОБА_1 нібито відмовляється від огляду, однак безпосередньо відповіді ОСОБА_1 на відео зафіксовано не було. Після цього поліцейський розпочав складання адміністративного протоколу. Під час його оголошення ОСОБА_1 зазначила, що наразі не готова підписувати документ, оскільки не до кінця зрозуміла зміст зачитаного та бажає проконсультуватися по телефону. Згодом вона знову повідомила про свою згоду пройти медичний огляд. При цьому жодних ознак відмови від проходження огляду на стан сп'яніння зафіксовано не було. Потім, поліцейським було запропоновано ОСОБА_2 о 23 год. 24 хв. підписати адміністративний протокол, складений о 23 год. 07 хв., що вона і зробила.
Суд звертає увагу, що протягом всього відеозапису ОСОБА_1 неодноразово наголошувала, що не проти проїхати до медичного закладу для проходження огляду і готова здати кров.
Відповідно до акту огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, який був складений у зв'язку із запахом алкоголю з порожнини рота, порушенням координації рухів, поведінка, що не відповідає обстановці, зафіксовано відмову ОСОБА_1 від проходження огляду.
Статтею 266 КУпАП передбачено, що у разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Огляд особина стан алкогольного сп'яніння, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним. Направлення особи для огляду на стан алкогольного сп'яніння, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 2, 6, 8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 р. №1103, огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС. Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я. У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Згідно з Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затв. наказом МВС України та МОЗ України 09.11.2015 №1452/735, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Відповідно до пункту 8 Інструкції, форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції.
Аналіз вищевказаних нормативних актів свідчить про те, що оформлення працівниками поліції направлення на медичний огляд до відповідного закладу охорони здоров'я у випадку відмови водія від проведення огляду з метою виявлення стану сп'яніння є обов'язковим. Якщо після оформлення направлення, водій транспортного засобу відмовляється від проведення медичного огляду і в закладі охорони здоров'я, поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Наведене дає підстави стверджувати те, що у ході провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 130 КУпАП, яке проявилось у відмові від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння підлягає доведенню факт керування особою транспортним засобом, наявність ознак алкогольного сп'яніння, пропозиція/вимога пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння оформлена відповідним направленням, та факт відмови водія від проходження зазначеного огляду.
Відповідно до положень ч. 5 ст. 266 КУпАП огляд особи на стан сп'яніння проведений із порушенням чинного порядку визнається недійсним.
Проходження огляду в медичному закладі пропонується не лише усно, а шляхом вручення водієві письмового направлення на медичний огляд до закладу охорони здоров'я. У цьому письмовому направленні має бути вказано конкретний заклад охорони здоров'я, який входить до затвердженого переліку, дані про особу водія, якого направляють, точний час видачі направлення тощо.
У разі, якщо водій отримав письмове направлення та відмовляється від проведення медичного огляду в закладі охорони здоров'я, поліцейський має право скласти протокол про адміністративне правопорушення за статтею 130 КУпАП.
Під час судового розгляду справи встановлено, що поліцейські відразу запропонували ОСОБА_1 пройти огляд на вибір - або на місці, або в медичному закладі, чим фактично порушили встановлений законом алгоритм дій та позбавили її можливості реалізувати право на проходження первинного огляду безпосередньо на місці зупинки.
Більше того, у матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні будь - які докази інформування ОСОБА_1 про порядок застосування спеціального технічного засобу на місці, а також направлення на огляд до медичного закладу.
На переконання суду, недотримання поліцейськими визначеної законом поетапної процедури огляду на стан алкогольного сп'яніння, зокрема безпідставний перехід до другого етапу - огляду в закладі охорони здоров'я - без належної реалізації першого етапу огляду на місці зупинки та без належного інформування ОСОБА_1 про порядок і умови його проведення, позбавило її можливості реалізувати передбачені законом права. За таких обставин висновок поліцейських про нібито відмову від проходження огляду не ґрунтується на належних та допустимих доказах, що підтверджується поясненнями ОСОБА_1 , результатом токсикологічного дослідження №6732, а також відеоматеріалами, долученими до матеріалів справи.
Крім того, суд звертає увагу на суперечності у фіксації ознак сп'яніння. Так, на відеозаписі поліцейські оголошують наявність у ОСОБА_2 двох ознак алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота; поведінка, що не відповідає обстановці.
Водночас у складеному адміністративному протоколі додатково зазначено третю ознаку - порушення координації рухів, яка жодним чином не зафіксована на відеозаписі та не підтверджується іншими належними і допустимими доказами.
Таким чином, судом встановлено з боку поліцейських порушень вимог КУпАП, Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 року №1452/735 та Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 р. № 1103, яке полягало у тому, що поліцейським порушено процедуру проведення огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння, що є підставою для прийняття рішення про відсутність у діях водія складу адміністративного праворушення та закриття провадження у справі.
За відсутності беззаперечних доказів того, що ОСОБА_1 відмовилась від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції відповідно до встановленого порядку, вважаю, що в даному випадку не дотримано приписів Інструкції, Порядку та ст.266 КУпАП, у зв'язку з чим вона не може вважатися таким, що відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння відповідно до встановленого порядку, відповідно відсутні докази вчинення нею адміністративного правопорушення.
Відтак, повно, всебічно та об'єктивно розглянувши справу, оцінивши всі докази, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП - відмова від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Суддя дійшла висновку, що в даній справі про адміністративне правопорушення не доведено "поза розумним сумнівом" відмову ОСОБА_1 від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а тому доходжу висновку про відсутність в її діях події і складу даного адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, а саме порушення п.2.5 Правил дорожнього руху, як зазначено в протоколі.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 283, 284 КУпАП,
постановив:
Закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за відсутністю у її діях події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не буде подано, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Коліщук З. М.