Справа № 307/1446/22
Провадження № 1-кп/307/115/22
09 лютого 2026 рокум. Тячів
Тячівський районний суд Закарпатської області в складі:
головуючого судді - ОСОБА_1 ,
секретар судового засідання - ОСОБА_2 ,
за участю:
прокурора - ОСОБА_3
обвинувачених: - ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ,
захисників - ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Тячів у режимі відеоконференції, клопотання захисника обвинувачених ОСОБА_4 та ОСОБА_5 - ОСОБА_7 про звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ч.1 ст. 49 КК України, у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42020070000000311 від 17.06.2020 р. за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 365 КК України, (в редакції Закону №1261-VII від 13.05.2014), ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 365 (в редакції Закону №2341-ІII від 5.04.2001), ОСОБА_9 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 365, ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України (в редакції Закону №1261-VII від 13.05.2014) ч. 3 ст. 28, ст. 246 КК України,
10.05.2022 року до суду з Закарпатської обласної прокуратури надійшов обвинувальний акт з додатками у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42020070000000311 від 17.06.2020 р. за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 365, ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України, (в редакції Закону №1261-VII від 13.05.2014) ч.3 ст.28, ст.246 КК України (в редакції Закону №2341-ІII від 5.04.2001), ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 365, ч. 3 ст. 28, ст. 246 КК України (в редакції Закону №2341-ІII від 5.04.2001), ОСОБА_9 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 365, ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України (в редакції Закону №1261-VII від 13.05.2014) ч. 3 ст.28, ст. 246 КК України, ОСОБА_10 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України ( в редакції Закону №1261-VII від 13.05.2014) .
Ухвалою Тячівського районного суду Закарпатської області від 15.09.2023 дане кримінальне провадження призначено до судового розгляду.
Згідно з пред'явленим обвинуваченням ОСОБА_4 обвинувачується в тому, що наказом директора державного підприємства «Мокрянське лісомисливське господарство» Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства (далі ДП «Мокрянське ЛМГ») ОСОБА_11 №171/к від 06.07.2010, ОСОБА_4 призначено на посаду виконувача обов?язків лісничого Мокрянського лісництва.
Незважаючи на обов'язок неухильно дотримуватися вимог законодавства та ч. 2 ст. 19 Конституції України, яка передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов?язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, знехтував такими, та спільно з ОСОБА_5 , ОСОБА_12 , ОСОБА_10 та невстановленими досудовим розслідуванням особами, здійснили незаконну порубку деревини на ввірених їм територіях, перевищили службові повноваження та вчинили службове підроблення, зорганізувавшись при цьому у стійке злочинне об?єднання - організовану групу.
Так, ОСОБА_4 , маючи значний досвід роботи у сфері охорони, відтворення, сталого і раціонального використання лісових ресурсів, отриманий за період трудової діяльності з 2005 по 2021 роки, достовірно знаючи про відсутність дозвільних документів на здійснення рубки дерев у кварталі 12 виділах 57, 58 та 59 Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ», розташованого на території Тячівського району, Закарпатської області, будучи працівником правоохоронного органу - державної лісової охорони, переслідуючи мету незаконного збагачення, керуючись корисливим мотивом, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, явно виходячи за межі наданих йому прав та повноважень, у невстановлений досудовим розслідуванням час, однак не пізніше травня 2015 року, розробив злочинний план такого збагачення, який полягав у незаконній порубці дерев у ввіреному ОСОБА_4 лісництві та подальшому збуті незаконно зрубаних дерев.
Розуміючи, що реалізувати розроблений злочинний план щодо здійснення незаконної порубки дерев з подальшою їх реалізацією, а також уникнути викриття злочинної діяльності, самостійно не вдасться, оскільки такі рубки будуть здійснюватися на ввірених ОСОБА_4 територіях, ОСОБА_4 , усвідомлюючи той факт, що ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах, діючи умисно з корисливих мотивів, організував та очолив з метою вчинення злочинів, направлених на незаконну порубку лісу, стійке злочинне об?єднання - організовану групу, до складу якої залучив працівників Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ», з якими перебував у довірливих відносинах, зокрема: помічника лісничого ОСОБА_5 , майстра лісу ОСОБА_13 , провідного інженера лісових культур ДП «Мокрянське ЛМГ» ОСОБА_10 та невстановлених досудовим розслідуванням осіб, які безпосередньо здійснювали незаконну порубку дерев.
В подальшому ОСОБА_4 , перебуваючи у довірчих відносинах із залученими учасниками організованої групи, довів до їх відома суть злочинного плану, який полягав у вчиненні незаконних порубок дерев на території Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ» та їх подальшому збуті. З метою маскування злочинної діяльності, здійснення таких порубок повинно було відбуватися поблизу місць офіційних лісосік під виглядом дозволених рубок.
У свою чергу, залучені ОСОБА_14 , ОСОБА_5 та ОСОБА_10 , усвідомлюючи протиправний і суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки і свідомо бажаючи їх настання, будучи працівниками правоохоронного органу - державної лісової охорони, погодились 3 таким злочинним планом та угодили його, зорганізувавшись у стійку організовану групу для вчинення умисних тяжких злочинів.
Організована група характеризувалася наявністю організатора (керівника) злочинної групи, розробленого єдиного плану вчинення злочинів, відомого всім учасникам групи, стійкими зв?язками і розподілом функцій учасників групи, спрямованих на досягнення цього плану, наявністю загальних правил поведінки, підготовкою до вчинення злочинів, а також отримання матеріальних благ від такої кримінально-протиправної діяльності на постійній основі.
Для забезпечення діяльності організованої групи, відповідно до розробленого злочинного плану, ОСОБА_4 відвів собі роль її керівника, зокрема для вчинення членами злочинної групи незаконних порубок лісу, здійснював розподіл між ними ролей та функції.
Відповідно до розробленого ОСОБА_4 злочинного плану, ролі та функції учасників організованої групи були розподілені наступним чином.
Згідно розподілу ролей в складі організованої групи, ОСОБА_4 , як організатор, керівник та співвиконавець вчинення злочинів, виконував наступні функції:
- ??розробив злочинний план діяльності організованої групи;
??- розподілив ролі між членами цієї групи;
??- забезпечував дотримання загальних правил поведінки учасників групи;
??- координував та керував злочинною діяльністю учасників організованої групи;
- з метою маскування злочинної діяльності організованої групи вказував ОСОБА_15 та невстановленим досудовим розслідуванням особам здійснювати порубки дерев під виглядом офіційних рубок, при цьому не подавав щомісячну звітність встановленої форми (акти поточних ревізій) та розробив план укриття незаконних рубок шляхом їх оформлення на лісові квитки серії 02 ЛКБ № 467259 від 12.05.2015 та серії 02 ЛКБ № 452190 від 10.09.2015, видані фізичній особі-підприємцю ОСОБА_16 , які були використані раніше у кварталі 12 виділі 54;
- проводив огляди офіційних місць рубок та укривав виявлені порушення, які полягали у порубці дерев поза межами відведених лісосік, на розробку яких надано дозвіл лісорубним квитком, при цьому не включив до складу ланки відводу майстра лісу ОСОБА_17 , який був відповідальним у кварталі 12 виділах 57, 58 та 59.
Залученому до організованої злочинної групи помічнику лісничого ОСОБА_5 відвів роль пособника вчинення кримінальних правопорушень і такий мав забезпечити:
- ??створення усіх необхідних умов для втілення злочинного плану протиправної діяльності;
??- координацію та узгодження дій учасників щодо безпосередньої порубки дерев, час та місце її здійснення та виділення в розробку лісосіки, на яку не було дозвільних документів, чим зумовив проведення незаконних рубок в кварталі 12 виділах 57, 58 та 59.
Майстру лісу ОСОБА_15 відвів роль пособника у вчиненні кримінальних правопорушень, який виконував наступні функції:
- ??створював усі необхідні умови для втілення злочинного плану протиправної діяльності;
??- забезпечував необхідні технічні засоби, робітників (лісорубів) для здійснення незаконних порубок та сприяв їх здійсненню на неввіреній йому майстерській дільниці під виглядом офіційних порубок.
Провідному інженеру лісових культур ДП «Мокрянське ЛМГ» ОСОБА_10 відвів роль пособника вчинення кримінальних правопорушень, який виконував наступні функції:
- документальне укриття незаконної порубки під виглядом офіційних рубок, будучі при цьому головою комісії з планової ревізії лісового обходу № 4 Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ».
Втілюючи свій злочинний умисел ОСОБА_4 , з метою відведення лісосік для незаконних рубок, надав вказівку помічнику лісничого Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ» ОСОБА_5 , який забезпечуючи виконання завдань по охороні і захисту лісу, будучи у ланці з відводу ділянки в натурі, протягом травня-жовтня 2015 року, точну дату досудовим розслідуванням не встановлено, достовірно знаючи, що відсутні будь-які дозвільні документи на здійснення рубки дерев за межами відводу, явно виходячи за межі наданих йому прав та повноважень, незаконно виділив в розробку лісосіку, на яку не було дозвільних документів, чим зумовив проведення незаконних рубок 373 дерев різної породи, які не були відведені в рубку та на які не було виписано лісорубного квитка в кварталі 12 виділі 57, незаконних рубок 172 дерев різних порід у кварталі 12 виділі 58 та незаконної рубки 132 дерев різних порід у кварталі 12, виділі 59, розташованих на території Тячівського району, Закарпатської області.
Водночас, ОСОБА_4 , розуміючи, що після розроблення будь-якої лісосіки необхідно проводити планові ревізії із залученням представника лісової охорони, з метою документального укриття своєї протиправної діяльності залучив до складу організованої групи провідного інженера лісових культур ДІ «Мокрянське ЛМГ» ОСОБА_10 .
Разом з тим, реалізуючи злочинний план, учасники організованої групи для досягнення мети діяли в порушення вимог, передбачених наступними нормативно-правовими, підзаконними та відомчими актами.
Так, статтею 47 Лісового кодексу України (надалі - Лісовий Кодекс) визначено, що лісовпорядкування є обов?язковим на всій території України та ведеться державними лісовпорядними організаціями за єдиною системою в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері лісового господарства.
У матеріалах лісовпорядкування дається якісна і кількісна характеристика кожної лісової ділянки, комплексна оцінка ведення лісового господарства, що є основою для розроблення на засадах сталого розвитку проекту організації та розвитку лісового господарства відповідного об?єкта лісовпорядкування. Затверджені матеріали лісовпорядкування є обов?язковими для ведення лісового господарства, планування і прогнозування використання лісових ресурсів (ст. 48 Лісового Кодексу).
Відповідно до ст. 19 Лісового Кодексу постійні лісокористувачі зобов?язані: дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування; здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення тощо.
Статтею 69 Лісового Кодексу визначено, що спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубним квитком. На виділених лісових ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси і лише для цілей, що передбачені виданим спеціальним дозволом.
Відповідно до п. 2 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 761 від 23.05.2007, лісорубний квиток с основним документом, на підставі якого здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів, ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини і інших продуктів лісу.
Кількість та технічна придатність дозволених в рубку дерев визначається під час відведення насадження в рубку у відповідності до Методичних вказівок з відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах Державного агентства лісових ресурсів України, затверджених наказом Державного агентства лісових ресурсів України № 9 від 21.01.2013. На підставі матеріалів відведення насадження в рубку проводиться матеріально-грошова оцінка лісосіки, в якій визначається об?єм дозволеної до вирубування деревини, як загальної, так і по категоріях технічної придатності. Результати розрахунків матеріально-грошової оцінки лісосіки заносяться в спеціальний дозвіл - лісорубний квиток.
Водночас, в порушення вказаних вимог, організована група, до складу якої увійшли працівники Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ», а саме: лісничий ОСОБА_4 , помічник лісничого ОСОБА_5 , майстер лісу ОСОБА_18 , провідний інженер лісових культур ДП «Мокрянське ЛМГ» ОСОБА_10 та невстановлені органом досудового розслідування безпосередні виконавці незаконних рубок, у подальшому, незаконно, без наявності відповідних дозвільних документів (лісорубних квитків), на території Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ», здійснили незаконні порубки дерев та їх збут за наступних обставин.
Так, відповідно до лісорубного квитка серії 02 ЛРБ № 467259 від 12.05.2015, фізичній особі-підприємцю ОСОБА_16 надано дозвіл на проведення в Мокрянського лісництва ДП «Мокрянську ЛМГ» суцільної санітарної рубки, зокрема у кварталі 12 виділі 54 площею 3,7 га різних порід дерев та відповідно до лісорубного квитка серії 02 ЛКБ № 452190 від 10.09.2015, надано дозвіл на проведення в Мокрянського лісництва суцільно санітарної рубки, зокрема у кварталі 12 виділі 54 площею 2,5 га різних порід дерев.
Лісорубний або лісовий квиток є основним документом на підставі якого здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів, ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи очищення лісосік від порубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягаю збереженню, ведеться облік плати, нарахованої за використання лісових ресурсів (п.2 Порядку).
При цьому, лісничий ОСОБА_4 , достовірно знаючи, що відсутні будь-які дозвільні документи на здійснення рубки дерев за межами відводу, будучи працівником правоохоронного органу - державної лісової охорони, переслідуючи мету незаконного збагачення, керуючись корисливим мотивом, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, володіючи інформацією про те, що окремі особи виявили бажання придбати деревину за нижчими цінами, будучі керівником організованої групи, надав вказівку помічнику лісничого ОСОБА_5 , який згідно розробленого злочинного плану виконував роль пособника, відвести інші ділянки у кварталі 12, виділах 57, 58 та 59 для проведення незаконних порубок лісу в осінньо-зимовий період 2015 року поза межами затвердженого плану проведення санітарних суцільних рубок.
Майстру лісу ОСОБА_15 , який виконував роль пособника в організованій групі, з врахуванням того, що у користуванні останнього перебувала спеціальна техніка для перевезення та трелювання зрубаної деревини, наявні бригади лісорубів ДІ «Мокрянського ЛМГ», доручив проведення організації незаконної порубки деревини на території кварталу 12 виділах 57, 58 та 59 Мокрянського лісництва.
На виконання вищевказаних вказівок ОСОБА_4 , діючи відповідно до розробленого злочинного плану, виконуючи відведені функції у складі організованої групи, будучи пособниками злочину, з корисливих мотивів, втілюючи спільний злочинний умисел, упродовж осінньо - зимового період 2015 року, ОСОБА_5 здійснив відведення ділянок в іншому місці, а ОСОБА_14 , порушуючи вимоги статей 86, 89 Лісового кодексу України, пунктів 4, 7 Положення про державну лісову охорону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2009 №976, без наявності відповідних дозволів та без належного документального оформлення, під виглядом офіційних рубок, використовуючи заздалегідь підготовлені необхідні техніку, бригади, засоби, (пили, сокири та ін.) забезпечив здійснення незаконної та безпідставної порубки дерев на території не ввірених йому ділянок Мокрянського лісництва.
В подальшому, незаконно зрубані дерева були реалізовані невстановленим особам за невстановлених обставин.
Відтак, з метою створення документального укриття здійснення порубки лісу та уникнення відповідальності за свої злочинні дії по завершенню проведення лісосіки, ОСОБА_4 , власноручно завірив своїм підписом акт планових ревізій обходу № 4 від 21.04.2016 та надав незаконні вказівки іншим учасникам організованої групи ОСОБА_10 та ОСОБА_15 , яких було включено у склад комісії лісового обходу (майстерської дільниці) № 4 Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ», завірити своїми підписами акти планових ревізій обходу № 4 від 07.11.2016, 11.04.2017, 30.11.2017 та 19.04.2018, відповідно до яких констатовано відсутність факту виявлення незаконних рубок дерев при проведенні ревізії обходу (майстерської дільниці) № 4 Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ».
В свою чергу, ОСОБА_10 та ОСОБА_14 , будучи службовими особами правоохоронного органу, достовірно знаючи, що вказані відомості в актах планової ревізії обходу № 4 від 07.11.2016, 11.04.2017, 30.11.2017 та 19.04.2018 є завідомо неправдиві, а саме те, що огляди на місцевості не проводилися та не перевірялися порушення під час проведення суцільно-санітарної рубки в період з 12.05.2015 по 31.12.2015, умисно, всупереч інтересам служби, з метою укриття наслідків злочинної діяльності, перебуваючи на території ДП «Мокрянське ЛМГ», засвідчили своїми підписами складені завідомо неправдиві вказані офіційні документи.
Відтак, забезпечуючи виконання завдань по охороні і захисту лісу та організацію у відповідності з затвердженим планом проведення рубок, перевищуючи свої службові повноваження ОСОБА_4 , допустив проведення рубок 373 дерев різної породи, які не були відведені в рубку, тобто на які не було виписано лісорубного квитка, в кварталі 12 виділі 57, проведення рубок 172 дерев різних порід у кварталі 12 виділу 58, проведення рубки 132 дерев різних порід у кварталі 12 виділу 59, після чого, вказана незаконно зрубана деревина невстановленими в ході досудового розслідування особами була вивезена у невідомому напрямку.
У подальшому, вказаний факт здійснення незаконних рубок 677 різних порід виявлено правоохоронними органами під час проведення оглядів місць рубок та підтверджено Державною екологічною інспекцією у Закарпатській області.
Досудовим розслідуванням встановлено, що розмір шкоди, заподіяної внаслідок проведення незаконної рубки 677 дерев різних порід у кварталі 12 виділах 57,58,59 Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ», складає 5 339 899, 04 грн., а саме: у кварталі 12 виділі 57 Мокрянського лісництва - 3 108 220, 70 грн., у кварталі 12 виділі 58 Мокрянського лісництва - 1 356 312, 24 грн., у кварталі 12 виділі 59 Мокрянського лісництва - 875 366, 10 грн. та є істотною шкодою.
За таких обставин, ОСОБА_4 обвинувачується в організації незаконної порубки дерев, що заподіяло істотну шкоду, вчиненої організованою групою, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ст. 246 КК України ( в редакції Закону №2341-III від 05.04.2001).
Крім цього, досудовим розслідуванням встановлено, що наказом директора державного підприємства «Мокрянське лісомисливське господарство» Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства (далі ДП «Мокрянське ЛМГ») ОСОБА_11 № 171/к від 06.07.2010, ОСОБА_4 призначено на посаду виконувача обов?язків лісничого Мокрянського лісництва.
Згідно з ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», органи державної лісової охорони є правоохоронними органами.
Відповідно до «Положення про державну лісову охорону», затвердженого постановою КМУ № 976 від 16.09.2009 та Додатку до нього, лісничий, помічник лісничого, майстер лісу та інженери всіх категорій входять у склад лісової охорони, яка має статус правоохоронного органу.
Статтею 241 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства розглядає справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 49, 63-70, 73, 75, 77, 188-5 цього Кодексу.
Від імені центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівник центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, його заступники, головні лісничі, старші інженери та інженери, командири авіаланок, старші льотчики-опостерігачі та льотчики-спостерігачі, лісничі, помічники лісничих, майстри лісу.
Відповідно до посадової інструкції лісничого Мокрянського лісництва ДІІ «Мокрянське лісомисливське господарство», затвердженої директором ДП «Мокрянське ЛМГ» ОСОБА_11 , з якою ОСОБА_4 ознайомлений 24.01.2011, останній, як лісничий, належить до категорії «Керівники» та наділений наступними повноваженнями:
забезпечує виконання завдань по охороні і захисту лісу, збереженні, своєчасному відновлені, та збільшенні лісових багатств на довіреній йому території державного лісового фонду, ефективного використання передової технології в лісогосподарському та лісопромисловому виробництві, дотримання правил відпуску лісу на корені, рубок лісу, побічного користування лісом, пожежної безпеки і санітарних правил в лісах;
організовує у відповідності з затвердженим планом проведення рубок проміжного користування, лісовідновлювальних робіт, профілактичних, протипожежних заходів, робіт по охороні лісу від самовільних рубок, захисту лісу від шкідників і хвороб, а також робіт по лісонасіневій справі, переробці деревини, побічному користуванню лісу, відведення лісосічного фонду та відпуск лісу на корені;
проводить освідчення місць рубок і заготовленої деревини, здійснює нагляд за станом лісів і забезпеченням раціонального використання лісових ресурсів;
??складає акти про лісопорушення і накладає штрафи в адміністративному порядку за порушення правил пожежної безпеки в лісах, а також перевіряє правильність складення актів про лісопорушення підлеглими йому працівниками;
??забезпечує додержання правил відпуску правил відпуску лісу на пні, рубання лісу, користуванням лісом, пожежної безпеки, санітарних і природоохоронних правил у лісах;
??припиняє незаконні рубки лісу, а також інші лісопорушення в лісі.
накладає арешт на незаконно добутий лісопорушником матеріал;
за відсутності лісничого його обов?язки виконує помічник лісничого.
Лісничий має право, зокрема, складати протоколи про всі лісопорушення і передавати в установленому порядку відповідні матеріали в держлісгосп, а також зупиняти незаконну рубку і підсочку лісу, інші порушення в лісі, накладати арешт на вивезений лісопорушником незаконно добутий лісоматеріал в тих випадках, коли вивозка його до місця використання безпосередньо підмічена лісовою охороною.
Таким чином, ОСОБА_4 , працюючи на посаді лісничого Мокрянського лісництва є особою уповноваженою на виконання функцій держави, при виконанні службових обов?язків постійно здійснює функції представника влади та службової особи, користується делегованими, центральним органом виконавчої влади, повноваженнями.
Усвідомлюючи своє службове становище та надані йому законом права і повноваження щодо охорони і захисту лісу на закріплених лісогосподарських дільницях, керуючись корисливим мотивом та переслідуючи мету власного незаконного збагачення, всупереч інтересам служби та покладених на нього службових обов?язків, у невстановлений досудовим розслідуванням час, однак не пізніше травня 2015 року, діючи у складі організованої групи та будучі її організатором та керівником, вчинив дії, виконання яких дозволяється тільки з особливого дозволу та з додержанням особливого порядку - за відсутності таких, достовірно знаючи, що відповідно до :
- ст. 69 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубним квитком. На виділених лісових ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси і лише для цілей, що передбачені виданим спеціальним дозволом;
- п. 2 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2007 року № 761 - лісорубний квиток є основним документом, на підставі якого здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів, ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, незаконно, тобто без наявності відповідних спеціальних дозвільних документів (лісорубних квитків), на території Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ» перевищуючи надані йому повноваження, організував здійснення незаконної порубки дерев різних порід та їх збут за наступних обставин.
Так, ОСОБА_4 , маючи значний досвід роботи у сфері охорони, відтворення, сталого і раціонального використання лісових ресурсів, отриманий за період трудової діяльності з 2005 по 2021 роки, достовірно знаючи про відсутність дозвільних документів на здійснення рубки дерев у кварталі 12 виділах 57, 58 та 59 Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське » ЛМГ», розташованого на території Тячівського району, Закарпатської області, будучи працівником правоохоронного органу - державної лісової охорони, переслідуючи мету незаконного збагачення, керуючись корисливим мотивом, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, явно виходячи за межі наданих йому прав та повноважень, у невстановлений досудовим розслідуванням час, однак не пізніше травня 2015 року, розробив злочинний план такого збагачення, який полягав у незаконній порубці дерев у ввіреному ОСОБА_4 лісництві та подальшому збуті незаконно зрубаних дерев.
Розуміючи, що реалізувати розроблений злочинний план щодо здійснення незаконної порубки дерев з подальшою їх реалізацією, а також уникнути викриття злочинної діяльності, самостійно не вдасться, оскільки такі рубки будуть здійснюватися на ввірених ОСОБА_4 територіях, ОСОБА_4 , усвідомлюючи той факт, що ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах, діючи умисно з корисливих мотивів, організував та очолив з метою вчинення злочинів, направлених на незаконну порубку лісу, стійке злочинне об?єднання - організовану групу, до складу якої залучив працівників Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ», з якими перебував у довірливих відносинах, зокрема: помічника лісничого ОСОБА_5 , майстра лісу ОСОБА_13 , провідного інженера лісових культур ДІ «Мокрянське ЛМГ» ОСОБА_10 та невстановлених досудовим розслідуванням осіб, які безпосередньо здійснювали незаконну порубку дерев.
В подальшому ОСОБА_4 , перебуваючи у довірчих відносинах із залученими учасниками організованої групи, довів до їх відома суть злочинного плану, який полягав у вчиненні незаконних порубок дерев на території Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМІ» та їх подальшому збуті. З метою маскування злочинної діяльності, здійснення таких порубок повинно було відбуватися поблизу місць офіційних лісосік під виглядом дозволених рубок.
У свою чергу, залучені ОСОБА_14 , ОСОБА_5 та ОСОБА_10 , усвідомлюючи протиправний і суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки і свідомо бажаючи їх настання, будучи працівниками правоохоронного органу - державної лісової охорони, погодились з таким злочинним планом та узгодили його, зорганізувавшись у стійку організовану групу для вчинення умисних тяжких злочинів.
Для забезпечення діяльності організованої групи, відповідно до розробленого злочинного плану, ОСОБА_4 відвів собі роль її керівника, зокрема для вчинення членами злочинної групи незаконних порубок лісу, здійснював розподіл між ними ролей та функції.
Так, відповідно до лісорубного квитка серії 02 ЛРБ № 467259 від 12.05.2015, надано дозвіл на проведення в Мокрянського лісництва ДП «Мокрянську ЛМГ» суцільної санітарної рубки, зокрема у кварталі 12 виділі 54 площею 3,7 га різних порід дерев та відповідно до лісорубного квитка серії 02 ЛКБ № 452190 від 10.09.2015, надано дозвіл на проведення в Мокрянського лісництва суцільно санітарної рубки, зокрема у кварталі 12 виділі 54 площею 2,5 га різних порід дерев. Лісорубний або лісовий квиток є основним документом на підставі якого здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів, ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи очищення лісосік від порубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягаю збереженню, ведеться облік плати, нарахованої за використання лісових ресурсів (п.2 Порядку).
При цьому, лісничий ОСОБА_4 , достовірно знаючи, що відсутні будь-які дозвільні документи на здійснення рубки дерев за межами відводу, будучи працівником правоохоронного органу - державної лісової охорони, переслідуючи мету незаконного збагачення, керуючись корисливим мотивом, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, володіючи інформацією про те, що окремі особи виявили бажання придбати деревину за нижчими цінами, явно виходячи за межі наданих йому прав та повноважень, будучі керівником організованої групи, надав вказівку помічнику лісничого ОСОБА_5 , який згідно розробленого злочинного плану виконував роль пособника, відвести інші ділянки у кварталі 12, виділах 57, 58 та 59 для проведення незаконних порубок лісу в осінньо-зимовий період 2015 року поза межами затвердженого плану проведення санітарних суцільних рубок.
Майстру лісу ОСОБА_15 , який виконував роль пособника в організованій групі, з врахуванням того, що у користуванні останнього перебувала спеціальна техніка для перевезення та трелювання зрубаної деревини, наявні бригади лісорубів ДІ «Мокрянського ЛМГ», доручив проведення організації незаконної порубки деревини на території кварталу 12 виділах 57, 58 та 59 Мокрянського лісництва.
На виконання вищевказаних вказівок ОСОБА_4 , діючи відповідно до розробленого злочинного плану, виконуючи відведені функції у складі організованої групи, будучи пособниками злочину, з корисливих мотивів, втілюючи спільний злочинний умисел, упродовж осінньо - зимового період 2015 року, ОСОБА_5 , явно виходячи за межи наданих йому прав та повноважень, здійснив відведення ділянок в іншому місці, а ОСОБА_14 , порушуючи вимоги статей 86, 89 Лісового кодексу України, пунктів 4, 7 Положення про державну лісову охорону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2009 №976, перевищуючи свої повноваження, без наявності відповідних дозволів та без належного документального оформлення, під виглядом офіційних рубок, використовуючи заздалегідь підготовлені необхідні техніку, бригади, засоби, (пили, сокири та ін.) забезпечив здійснення незаконної та безпідставної порубки дерев на території не ввірених йому ділянок Мокрянського лісництва.
З метою створення документального укриття здійснення порубки лісу та уникнення відповідальності за свої злочинні дії по завершенню проведення лісосіки, ОСОБА_4 , власноручно завірив своїм підписом акт планових ревізій обходу № 4 від 21.04.2016 та надав незаконні вказівки іншим учасникам організованої групи ОСОБА_10 та ОСОБА_15 , яких було включено у склад комісії лісового обходу (майстерської дільниці) № 4 Мокрянського лісництва ДІ «Мокрянське ЛМГ», завірити своїми підписами акти планових ревізій обходу № 4 від 07.11.2016, 11.04.2017, 30.11.2017 та 19.04.2018, відповідно до яких констатовано відсутність факту виявлення незаконних рубок дерев при проведенні ревізії обходу (майстерської дільниці) № 4 Мокрянського лісництва ДІІ «Мокрянське ЛМГ».
За таких обставин, внаслідок перевищення ОСОБА_4 своїх службових повноважень, охоронюваним законом державним інтересам у сфері охорони, відтворення, сталого і раціонального використання лісових ресурсів та громадським інтересам, які полягають у порушенні гарантованих Конституцією України прав громадян на безпечне для життя і здоров?я довкілля та користування природними ресурсами, заподіяно шкоду в розмірі 5 339 899, 04 гривень, яка в 250 і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян на час вчинення злочину, що є тяжкими наслідками.
За таких обставин, ОСОБА_4 обвинувачується у перевищенні службових повноважень, тобто умисному вчиненні працівником правоохоронного органу дій, які явно виходять за межі наданих йому повноважень, що спричинило тяжкі наслідки, вчинене організованою групою тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 365 КК України.
Крім цього, лісничий ОСОБА_4 , будучи організатором та керівником організованої групи, до складу якої входили помічник лісничого ОСОБА_5 , майстер лісу ОСОБА_14 , провідний інженер лісових культур ДП «Мокрянське ЛМГ» ОСОБА_10 та невстановлені досудовим розслідуванням особи, які безпосередньо здійснювали незаконну порубку дерев, достовірно знаючи, що відсутні будь-які дозвільні документи на здійснення рубки дерев за межами відводу, будучи працівником правоохоронного органу - державної лісової охорони, переслідуючи мету незаконного збагачення, керуючись корисливим мотивом, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, володіючи інформацією про те, що окремі особи виявили бажання придбати деревину за нижчими цінами, допустив незаконну порубку дерев, під виглядом суцільних санітарних рубок, на території ввірених йому ділянок лісництва, зокрема 373 дерев різних порід у кварталі 12 виділі 58 та проведення рубки 132 дерев різних порід у кварталі 12 виділі 59, після чого, незаконно зрубані дерева були реалізовані невстановленим особам за невстановлених обставин.
При цьому, з метою створення документального укриття факту здійснення незаконної порубки дерев за межами дозвільних документів та уникнення відповідальності за свої злочинні дії, по завершенню проведення лісосіки ОСОБА_4 , будучи службовою особою правоохоронного органу, достовірно знаючи, що вказані в акті планової ревізії № 4 від 21.04.2016 не відповідають дійсності, а саме те, що огляди на місцевості не проводилися, не перевірялись порушення під час проведення суцільної санітарної рубки, у невстановлений досудовим розслідуванням точні час та місце, умисно, всупереч інтересам служби, перебуваючи на території ДП «Мокрянське ЛМГ» підписав офіційний документ, а саме : акт планової ревізії № 4 від 21.04.2016, чим засвідчив недостовірні відомості відображені в ньому, як службова особа, та будучи організатором та керівником організованої групи надав незаконні вказівки учасникам організованої групи ОСОБА_10 та ОСОБА_15 , яких було включено у склад комісії лісового обходу (майстерської дільниці) № 4 Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ», завірити своїми підписами акти планових ревізій обходу № 4 від 07.11.2016, 11.04.2017, 30.11.2017 та 19.04.2018, згідно яких констатовано відсутність факту виявлення незаконних рубок дерев при проведенні ревізії обходу (майстерської дільниці) № 4 Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ».
За таких обставин, ОСОБА_4 обвинувачується у складанні службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, вчинене організованою групою, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України (в редакції Закону №1261-VII від 13.05.2014).
Згідно з пред'явленим обвинуваченням ОСОБА_5 обвинувачується у тому, що незважаючи на обов'язок неухильно дотримуватися вимог законодавства та ч. 2 ст. 19 Конституції України, яка передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов?язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, знехтував такими, та спільно з ОСОБА_4 , ОСОБА_12 , ОСОБА_10 та невстановленими досудовим розслідуванням особами, здійснили незаконну порубку деревини на ввірених їм територіях, перевищили службові повноваження та вчинили службове підроблення, зорганізувавшись при цьому у стійке злочинне об?єднання - організовану групу.
Так, ОСОБА_5 , маючи значний досвід роботи у сфері охорони, відтворення, сталого і раціонального використання лісових ресурсів, отриманий за період трудової діяльності у сфері лісового господарства, достовірно знаючи про відсутність дозвільних документів на здійснення рубки дерев у кварталі 12 виділах 57, 58 та 59 Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ», розташованого на території Тячівського району, Закарпатської області, будучи працівником правоохоронного органу державної лісової охорони, переслідуючи мету незаконного збагачення, керуючись корисливим мотивом, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, явно виходячи за межі наданих йому прав та повноважень, у невстановлений досудовим розслідуванням час, однак не пізніше травня 2015 року, погодився на розроблений лісничим ОСОБА_4 злочинний план такого збагачення, який полягав у незаконній порубиі дерев у ввіреному ОСОБА_4 лісництві та подальшому збуті незаконно зрубаних дерев.
Розуміючи, що реалізувати розроблений злочинний план щодо здійснення незаконної порубки дерев з подальшою їх реалізацією, а також уникнути викриття злочинної діяльності, самостійно не вдасться, оскільки такі рубки будуть здійснюватися на ввірених ОСОБА_4 територіях, ОСОБА_4 , усвідомлюючи той факт, що ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах, діючи умисно з корисливих мотивів, організував та очолив з метою вчинення злочинів, направлених на незаконну порубку лісу, стійке злочинне об?єднання - організовану групу, до складу якої залучив працівників Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ», з якими перебував у довірливих відносинах, зокрема: помічника лісничого ОСОБА_5 , майстра лісу ОСОБА_13 , провідного інженера лісових культур ДП «Мокрянське ЛМГ» ОСОБА_10 та невстановлених досудовим розслідуванням осіб, безпосередньо здійснювали незаконну порубку дерев.
В подальшому ОСОБА_4 , перебуваючи у довірчих відносинах із залученими учасниками організованої групи, довів до їх відома суть злочинного плану, який полягав у вчиненні незаконних порубок дерев на території Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ» та їх подальшому збуті. З метою маскування злочинної діяльності, здійснення таких порубок повинно було відбуватися поблизу місць офіційних лісосік під виглядом дозволених рубок.
У свою чергу, залучені ОСОБА_19 , ОСОБА_5 та ОСОБА_10 , усвідомлюючи протиправний і суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки і свідомо бажаючи їх настання, будучи працівниками правоохоронного органу - державної лісової охорони, погодились з таким злочинним планом та узгодили його, організувавшись у стійку організовану групу для вчинення умисних тяжких злочинів.
Організована група характеризувалася наявністю організатора (керівника) злочинної групи, розробленого єдиного плану вчинення злочинів, відомого всім учасникам групи, стійкими зв?язками і розподілом функцій учасників групи, спрямованих на досягнення цього плану, наявністю загальних правил поведінки, підготовкою до вчинення злочинів, а також отримання матеріальних благ від такої кримінально-протиправної діяльності на постійній основі.
Для забезпечення діяльності організованої групи, відповідно до розробленого злочинного плану, ОСОБА_4 відвів собі роль її керівника, здійснював розподіл між ними ролей та функції, зокрема для вчинення членами злочинної групи незаконних порубок лісу, відповідно до розробленого ОСОБА_4 злочинного плану, ролі та функції учасників організованої групи були розподілені наступним чином.
Згідно розподілу ролей в складі організованої групи, ОСОБА_4 , як організатор, керівник та співвиконавець вчинення злочинів, виконував наступні функції:
??розробив злочинний план діяльності організованої групи;
розподілив ролі між членами цієї групи;
забезпечував дотримання загальних правил поведінки учасників групи;
координував та керував злочинною діяльністю учасників організованої групи;
з метою маскування злочинної діяльності організованої групи вказував ОСОБА_20 та невстановленим досудовим розслідуванням особам здійснювати порубки дерев під виглядом офіційних рубок, при цьому не подавав щомісячну звітність встановленої форми (акти поточних ревізій) та розробив план укриття незаконних рубок шляхом їх оформлення на лісові квитки серії 02 ЛКБ № 467259 від 12.05.2015 та серії 02 ЛКБ № 452190 від 10.09.2015, видані фізичній особі-підприємцю ОСОБА_16 , які були використані раніше у кварталі 12 виділі 54;
проводив огляди офіційних місць рубок та укривав виявлені порушення, які полягали у порубці дерев поза межами відведених лісосік, на розробку яких надано дозвіл лісорубним квитком, при цьому не включив до складу ланки відводу майстра лісу ОСОБА_21 , який був відповідальним у кварталі 12 виділах 57, 58 та 59.
Залученому до організованої злочинної групи помічнику лісничого ОСОБА_5 відвів роль пособника вчинення кримінальних правопорушень і такий мав забезпечити:
створення усіх необхідних умов для втілення злочинного плану протиправної діяльності;
координацію та узгодження дій учасників щодо безпосередньої порубки дерев, час та місце її здійснення та виділення в розробку лісосіки, на яку не було дозвільних документів, чим зумовив проведення незаконних рубок в кварталі 12 виділах 57, 58 та 59.
Майстру лісу ОСОБА_15 відвів роль пособника у вчиненні кримінальних правопорушень, який виконував наступні функції:
створював усі необхідні умови для втілення злочинного плану протиправної діяльності;
забезпечував необхідні технічні засоби, робітників (лісорубів) для здійснення незаконних порубок та сприяв їх здійсненню на неввіреній йому майстерській дільниці під виглядом офіційних порубок.
Провідному інженеру лісових культур ДП «Мокрянське ЛМГ» ОСОБА_10 відвів роль пособника вчинення кримінальних правопорушень, який виконував наступні функції:
документальне укриття незаконної порубки під виглядом офіційних рубок, будучі при цьому головою комісії з планової ревізії лісового обходу № 4 Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ».
Втілюючи свій злочинний умисел ОСОБА_4 , з метою відведення лісосік для незаконних рубок, надав вказівку помічнику лісничого Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ» ОСОБА_5 , який забезпечуючи виконання завдань по охороні і захисту лісу, будучи у ланці з відводу ділянки в натурі, протягом травня-жовтня 2015 року, точну дату досудовим розслідуванням не встановлено, достовірно знаючи, що відсутні будь-які дозвільні документи на здійснення рубки дерев за межами відводу, явно виходячи за межі наданих йому прав та повноважень, незаконно виділив в розробку лісосіку, на яку не було дозвільних документів, чим зумовив проведення незаконних рубок 373 дерев різної породи, які не були відведені в рубку та на які не було виписано лісорубного квитка в кварталі 12 виділі 57, незаконних рубок 172 дерев різних порід у кварталі 12 виділі 58 та незаконної рубки 132 дерев різних порід у кварталі 12 виділі 59, розташованих на території Тячівського району, Закарпатської області.
Водночас, ОСОБА_4 , розуміючи, що після розроблення будь-якої лісосіки необхідно проводити планові ревізії із залученням представника лісової охорони, з метою документального укриття своєї протиправної діяльності залучив до складу організованої групи провідного інженера лісових культур ДП «Мокрянське ЛМГ» ОСОБА_10 .
Разом з тим, реалізуючи злочинний план, учасники організованої групи для досягнення мети діяли в порушення вимог, передбачених наступними нормативно-правовими, підзаконними та відомчими актами.
Так, статтею 47 Лісового кодексу України (надалі - Лісовий Кодекс) визначено, що лісовпорядкування є обов?язковим на всій території України та ведеться державними лісовпорядними організаціями за єдиною системою в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері лісового господарства.
У матеріалах лісовпорядкування дається якісна і кількісна характеристика кожної лісової ділянки, комплексна оцінка ведення лісового господарства, що є основою для розроблення на засадах сталого розвитку проекту організації та розвитку лісового господарства відповідного об?єкта лісовпорядкування. Затверджені матеріали лісовпорядкування є обов?язковими для ведення лісового господарства, планування і прогнозування використання лісових ресурсів (ст. 48 Лісового Кодексу).
Відповідно до ст. 19 Лісового Кодексу постійні лісокористувачі зобов?язані: дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування; здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення тощо.
Статтею 69 Лісового Кодексу визначено, що спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубним квитком. На виділених лісових ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси і лише для цілей, що передбачені виданим спеціальним дозволом.
Відповідно до п. 2 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 761 від 23.05.2007, лісорубний квиток є основним документом, на підставі якого здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів, ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини і інших продуктів лісу.
Кількість та технічна придатність дозволених в рубку дерев визначається під час відведення насадження в рубку у відповідності до Методичних вказівок з відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах Державного агентства лісових ресурсів України, затверджених наказом Державного агентства лісових ресурсів України № 9 від 21.01.2013. На підставі матеріалів відведення насадження в рубку проводиться матеріально-грошова оцінка лісосіки, в якій визначається об?єм дозволеної до вирубування деревини, як загальної, так і по категоріях технічної придатності.
Результати розрахунків матеріально-грошової оцінки лісосіки заносяться в спеціальний дозвіл - лісорубний квиток.
Водночас, в порушення вказаних вимог, організована група, до складу якої увійшли працівники Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ», а саме: лісничий ОСОБА_4 , помічник лісничого ОСОБА_5 , майстер лісу ОСОБА_18 , провідний інженер лісових культур ДП «Мокрянське ЛМГ» ОСОБА_10 та невстановлені органом досудового розслідування безпосередні виконавці незаконних рубок, у подальшому, незаконно, без наявності відповідних дозвільних документів (лісорубних квитків), на території Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ», здійснили незаконні порубки дерев та їх збут за наступних обставин.
Так, відповідно до лісорубного квитка серії 02 ЛРБ № 467259 від 12.05.2015, фізичній особі-підприємцю ОСОБА_16 надано дозвіл на проведення в Мокрянського лісництва ДП «Мокрянську ЛМГ» суцільної санітарної рубки, зокрема у кварталі 12 виділі 54 площею 3,7 га різних порід дерев та відповідно до лісорубного квитка серії 02 ЛКБ № 452190 від 10.09.2015, надано дозвіл на проведення в Мокрянського лісництва суцільно санітарної рубки, зокрема у кварталі 12 виділі 54 площею 2,5 га різних порід дерев.
Лісорубний або лісовий квиток є основним документом на підставі якого здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів, ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи очищення лісосік від порубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягаю збереженню, ведеться облік плати, нарахованої за використання лісових ресурсів (п.2 Порядку).
При цьому, лісничий ОСОБА_4 , достовірно знаючи, що відсутні будь-які дозвільні документи на здійснення рубки дерев за межами відводу, будучи працівником правоохоронного органу - державної лісової охорони, переслідуючи мету незаконного збагачення, керуючись корисливим мотивом, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, володіючи інформацією про те, що окремі особи виявили бажання придбати деревину за нижчими цінами, будучі керівником організованої групи, надав вказівку помічнику лісничого ОСОБА_5 , який згідно розробленого злочинного плану виконував роль пособника, відвести інші ділянки у кварталі 12, виділах 57, 58 та 59 для проведення незаконних порубок лісу в осінньо-зимовий період 2015 року поза межами затвердженого плану проведення санітарних суцільних рубок.
Майстру лісу ОСОБА_15 , який виконував роль пособника в організованій групі, з врахуванням того, що у користуванні останнього перебувала спеціальна техніка для перевезення та трелювання зрубаної деревини, наявні бригади лісорубів ДП «Мокрянського ЛМГ», доручив проведення організації незаконної порубки деревини на території кварталу 12 виділах 57, 58 та 59 Мокрянського лісництва.
На виконання вищевказаних вказівок ОСОБА_4 , діючи відповідно до розробленого злочинного плану, виконуючи відведені функції у складі організованої групи, будучи пособниками злочину, з корисливих мотивів, втілюючи спільний злочинний умисел, упродовж осінньо - зимового період 2015 року, ОСОБА_5 здійснив відведення ділянок в іншому місці, а ОСОБА_14 , порушуючи вимоги статей 86, 89 Лісового кодексу України, пунктів 4, 7 Положення про державну лісову охорону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2009 №976, без наявності відповідних дозволів та без належного документального оформлення, під виглядом офіційних рубок, використовуючи заздалегідь підготовлені необхідні техніку, бригади, засоби, (пили, сокири та ін.) забезпечив здійснення незаконної та безпідставної порубки дерев на території не ввірених йому ділянок Мокрянського лісництва.
В подальшому, незаконно зрубані дерева були реалізовані невстановленим особам за невстановлених обставин.
Відтак, забезпечуючи виконання завдань по охороні і захисту лісу та організацію у відповідності з затвердженим планом проведення рубок, перевищуючи свої службові повноваження ОСОБА_5 , сприяв у проведенні рубок 373 дерев різної породи, які не були відведені в рубку, тобто на які не було виписано лісорубного квитка, в кварталі 12 виділі 57, проведення рубок 172 дерев різних порід у кварталі 12 виділу 58, проведення рубки 132 дерев різних порід у кварталі 12 виділу 59, після чого, вказана незаконно зрубана деревина невстановленими в ході досудового розслідування особами була вивезена у невідомому напрямку.
У подальшому, вказаний факт здійснення незаконних рубок 677 різних порід виявлено правоохоронними органами під час проведення оглядів місць рубок та підтверджено Державною екологічною інспекцією у Закарпатській області.
Досудовим розслідуванням встановлено, що розмір шкоди, заподіяної внаслідок проведення незаконної рубки 677 дерев різних порід у кварталі 12 виділах 57, 58, 59 Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ», складає 5 339 899, 04 грн., а саме: у кварталі 12 виділі 57 Мокрянського лісництва - 3 108 220, 70 грн., у кварталі 12 виділі 58 Мокрянського лісництва - 1 356 312, 24 грн., у кварталі 12 59 Мокрянського лісництва - 875 366, 10 грн. та є істотною шкодою.
За таких обставин, ОСОБА_5 обвинувачуеться сприянні незаконної порубки дерев, що заподіяло істотну шкоду, вчиненої організованою групою, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ст. 246 КК України ( в редакції Закону №2341-III від 05.04.2001).
Крім цього, досудовим розслідуванням встановлено, що наказом директора державного підприємства «Мокрянське лісомисливське господарство» Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства (далі ДП «Мокрянське ЛМГ») ОСОБА_11 № 174/к від 29.06.2010, ОСОБА_5 призначено на посаду помічника лісничого Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ».
Згідно з ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» органи державної лісової охорони є відповідно до «Положення про державну лісову охорону», затвердженого постановою КМУ № 976 від 16.09.2009 та Додатку до нього, лісничий, помічник лісничого, майстер лісу та інженери всіх категорій входять у склад лісової охорони, яка має статус правоохоронного органу.
Статтею 241 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства розглядає справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 49, 63-70, 73, 75, 77, 188-5 цього Кодексу.
Від імені центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівник центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, його заступники, головні лісничі, старші інженери та інженери, командири авіаланок, старші льотчики-спостерігачі та льотчики-спостерігачі, лісничі, помічники лісничих, майстри лісу.
Відповідно до посадової інструкції помічника лісничого Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське лісомисливське господарство», затвердженої директором ДП «Мокрянське ЛМГ» ОСОБА_22 , з якою ОСОБА_5 , ознайомлений під розпис, останній, як помічник лісничого, належить до категорії «Керівники» та наділений наступними повноваженнями:
здійснює технологічне керівництво виробничої діяльності лісництва;
виконує роботу з відведення і таксації лісоків;
контролює своєчасне і точне виконання майстрами лісу, лісниками, правил відпуску деревини на пні, рубок лісу, пожежної безпеки і санітарних правил в лісах, порядку заготівлі другорядних лісових матеріалів і здійснення побічного користування лісом;
складає акти про лісо порушення, перевіряє правильність складення актів майстрами лісу і лісниками, проводить матеріальну-грошову оцінку самовільно зрубаного або пошкодженого лісу;
проводить ревізії обходів і дільниць, перевірку стану охорони лісів інших підприємств закріплених за лісгоспом;
веде технічну документацію в лісництві, облік лісового фонду.
Таким чином, ОСОБА_5 , працюючи на посаді помічника лісничого Мокрянського лісництва ДІ «Мокрянське ЛМГ» є особою уповноваженою на виконання функцій держави, при виконанні службових обов?язків постійно здійснює функції представника влади та службової особи, користується делегованими, центральним органом виконавчої влади, повноваженнями.
Усвідомлюючи своє службове становище та надані йому законом права і повноваження щодо охорони і захисту лісу на закріплених лісогосподарських дільницях, керуючись корисливим мотивом та переслідуючи мету власного незаконного збагачення, всупереч інтересам служби та покладених на нього службових обов?язків, у невстановлений досудовим розслідуванням час, однак не пізніше травня 2015 року, діючи у складі організованої групи та будучі її організатором та керівником, вчинив дії, виконання яких дозволяється тільки з особливого дозволу та з додержанням особливого порядку - за відсутності таких, достовірно знаючи, що відповідно до :
ст. 69 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубним квитком. На виділених лісових ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси і лише для цілей, що передбачені виданим спеціальним дозволом;
п. 2 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2007 року № 761 - лісорубний квиток є основним документом, на підставі якого здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів, ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, незаконно, тобто без наявності відповідних спеціальних дозвільних документів (лісорубних квитків), на території Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ» перевищуючи надані йому повноваження, організував здійснення незаконної порубки дерев різних порід та їх збут за наступних обставин.
Так, ОСОБА_5 , маючи значний досвід роботи у сфері охорони, відтворення, сталого і раціонального використання лісових ресурсів, достовірно знаючи про відсутність дозвільних документів на здійснення рубки дерев у кварталі 12 виділах 57, 58 та 59 Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ», розташованого на території Тячівського району, Закарпатської області, будучи працівником правоохоронного органу - державної лісової охорони, переслідуючи мету незаконного збагачення, керуючись корисливим мотивом, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, явно виходячи за межі наданих йому прав та повноважень, у невстановлений досудовим розслідуванням час, однак не пізніше травня 2015 року, погодився на розроблений злочинний план такого збагачення, який полягав у незаконній порубці дерев у ввіреному ОСОБА_4 лісництві та подальшому збуті незаконно зрубаних дерев.
Розуміючи, що реалізувати розроблений злочинний план щодо здійснення незаконної порубки дерев з подальшою їх реалізацією, а також уникнути викриття злочинної діяльності, самостійно не вдасться, оскільки такі рубки будуть здійснюватися на ввірених ОСОБА_4 територіях, ОСОБА_4 , усвідомлюючи той факт, що ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах, діючи умисно з корисливих мотивів, організував та очолив з метою вчинення злочинів, наравлених на незаконну порубку лісу, стійке злочинне об'єднання - організовану групу, до складу якої залучив працівників Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ», з якими перебував у довірливих відносинах, зокрема: помічника лісничого ОСОБА_5 , майстра лісу ОСОБА_23 , провідного інженера лісових культур ДП «Мокрянське ЛМГ» ОСОБА_10 безпосередньо здійснювали незаконну порубку дерев.
В подальшому ОСОБА_4 , перебуваючи у довірчих відносинах із залученими учасниками організованої групи, довів до їх відома суть злочинного плану, який полягав у вчиненні незаконних порубок дерев на території Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ» та їх подальшому збуті. З метою маскування злочинної діяльності, здійснення таких порубок повинно було відбуватися поблизу місць офіційних лісосік під виглядом дозволених рубок, у свою чергу, залучені ОСОБА_14 , ОСОБА_5 та ОСОБА_10 , усвідомлюючи протиправний і суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки і свідомо бажаючи їх настання, будучи працівниками правоохоронного органу - державної лісової охорони, погодились з таким злочинним планом та узгодили його, зорганізувавшись у стійку організовану групу для вчинення умисних тяжких злочинів.
Так, відповідно до лісорубного квитка серії 02 ЛРБ № 467259 від 12.05.2015, фізичній особі-підприємцю ОСОБА_16 надано дозвіл на проведення в Мокрянському лісництві ДП «Мокрянську ЛМГ» суцільної санітарної рубки у кварталі 12 виділі 54 площею 3,7 га різних порід дерев та відповідно до лісорубного квитка серії 02 ЛКБ № 452190 від 10.09.2015, надано дозвіл на проведення в Мокрянському лісництві ДП «Мокрянську ЛМГ» суцільної санітарної рубки у кварталі 12 виділі 54 площею 2,5 га різних порід дерев.
Лісорубний або лісовий квиток є основним документом на підставі якого здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів, ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи очищення лісосік від порубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягаю збереженню, ведеться облік плати, нарахованої за використання лісових ресурсів (п.2 Порядку).
При цьому, лісничий ОСОБА_4 , достовірно знаючи, що відсутні будь-які дозвільні документи на здійснення рубки дерев за межами відводу, будучи працівником правоохоронного органу - державної лісової охорони, переслідуючи мету незаконного збагачення, керуючись корисливим мотивом, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, володіючи інформацією про те, що окремі особи виявили бажання придбати деревину за нижчими цінами, явно виходячи за межі наданих йому прав та повноважень, будучі керівником організованої групи, надав вказівку помічнику лісничого ОСОБА_5 , який згідно розробленого злочинного плану виконував роль пособника, відвести інші ділянки у кварталі 12, виділах 57, 58 та 59 для проведення незаконних порубок лісу в осінньо-зимовий період 2015 року поза межами затвердженого плану проведення санітарних суцільних рубок.
Майстру лісу ОСОБА_15 , який виконував роль пособника в організованій групі, з врахуванням того, що у користуванні останнього перебувала спеціальна техніка для перевезення та трелювання зрубаної деревини, наявні бригади лісорубів ДП «Мокрянського ЛМГ», доручив проведення організації незаконної лісництва порубки деревини на території кварталу 12 виділах 57, 58 та 59 Мокрянського лісництва.
На виконання вищевказаних вказівок ОСОБА_4 , помічник лісничого ОСОБА_5 , діючи відповідно до розробленого злочинного плану, виконуючи відведені функції у складі організованої групи, будучи пособниками злочину, з корисливих мотивів, втілюючи спільний злочинний умисел, упродовж осінньо - зимового період 2015 року, явно виходячи за межи наданих йому прав та повноважень, здійснив відведення ділянок в іншому місці, а майстер лісу ОСОБА_14 , перевищуючи свої службові повноваження, порушуючи вимоги статей 86, 89 Лісового кодексу України, пунктів 4, 7 Положення про державну лісову охорону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2009 №976, перевищуючи свої повноваження, без наявності відповідних дозволів та без належного документального оформлення, під виглядом офіційних рубок, використовуючи заздалегідь підготовлені необхідні техніку, бригади, засоби, (пили, сокири та ін.) забезпечив здійснення незаконної та безпідставної порубки дерев на території не ввірених йому ділянок Мокрянського лісництва.
З метою створення документального укриття здійснення порубки лісу та уникнення відповідальності за свої злочинні дії по завершенню проведення лісосіки, ОСОБА_4 , власноручно завірив своїм підписом акт планових ревізій обходу № 4 від 21.04.2016 та надав незаконні вказівки іншим учасникам організованої групи ОСОБА_10 та ОСОБА_15 , яких було включено у склад комісії лісового обходу (майстерської дільниці) № 4 Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ», завірити своїми підписами акти планових ревізій обходу № 4 від 07.11.2016, 11.04.2017, 30.11.2017 та 19.04.2018, відповідно до яких констатовано відсутність факту виявлення незаконних рубок дерев при проведенні ревізії обходу (майстерської дільниці) № 4 Мокрянського лісництва ДП «Мокрянське ЛМГ».
За таких обставин, внаслідок перевищення ОСОБА_5 своїх службових повноважень, охоронюваним законом державним інтересам у сфері охорони, відтворення, сталого і раціонального використання лісових ресурсів та громадським інтересам, які полягають у порушенні гарантованих Конституцією України прав громадян на безпечне для життя і здоров?я довкілля та користування природними ресурсами, заподіяно шкоду в розмірі 5 339 899, 04 гривень, яка в 250 і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян на час вчинення злочину, що є тяжкими наслідками.
За таких обставин ОСОБА_5 обвинувачується у перевищенні службових повноважень, тобто умисному вчиненні працівником правоохоронного органу дій, які явно виходять за межі наданих йому повноважень, що спричинило тяжкі наслідки, вчинене організованою групою тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 365 КК України.
Ухвалою Тячівського районного суду Закарпастької області від 29 травня 2025, обвинуваченого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у частині обвинувачення у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України, (в редакції Закону №1261-VII від 13.05.2014) ч.3 ст.28, ст.246 КК України (в редакції Закону №2341-ІII від 5.04.2001), звільнено від кримінальної відповідальності на підставі п. 3 ч. 1 ст. 49 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності, а кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42020070000000311 від 17.06.2020 р., в цій частині обвинувачення закрито на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України.
Обвинуваченого ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у частині обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.28, ст.246 КК України (в редакції Закону №2341-ІII від 5.04.2001), звільнено від кримінальної відповідальності на підставі п. 3 ч. 1 ст. 49 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності, а кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42020070000000311 від 17.06.2020 р., в цій частині обвинувачення закрито на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України.
В решті вимог клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження в частині обвинувачення ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 365 КК України відмовлено, продовжено розгляд кримінального провадження в цій частині обвинувачення.
02.02.2026 року, захисник обвинувачених ОСОБА_5 та ОСОБА_4 - адвокат ОСОБА_7 подав клопотання про звільнення обвинувачених ОСОБА_5 та ОСОБА_4 за ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 365 КК України від кримінальної відповідальності на підставі ч.1 ст. 49 КК України та закриття кримінального провадження, у зв'язку з закінченням строків давності, яке підтримав у судовому засіданні.
Прокурор в судовому засіданні не заперечив щодо задоволення клопотання про закриття кримінального провадження.
Суд, в порядку визначеному КПК України, роз'яснив обвинуваченим ОСОБА_4 та ОСОБА_5 суть обвинувачення за ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 365 КК України, підстави звільнення від кримінальної відповідальності, які є нереабілітуючими, та право заперечувати проти закриття кримінального провадження.
Обвинувачений ОСОБА_5 повідомив, що наслідки закриття кримінального провадження з нереабілітуючих підстав, йому зрозумілі, клопотання свого захисника підтримав та просив звільнити його від кримінальної відповідальності на підставі ч.1 ст. 49 КК України.
Обвинувачений ОСОБА_4 повідомив, що наслідки закриття кримінального провадження з нереабілітуючих підстав, йому зрозумілі, вину не визнає та клопотання свого захисника підтримав та просив звільнити його від кримінальної відповідальності на підставі ч.1 ст. 49 КК України.
Обвинувачений ОСОБА_9 в судове засідання не з'явився.
Захисники ОСОБА_6 та ОСОБА_8 в судовому засіданні не заперечили щодо закриття кримінального провадження відносно обвинувачених ОСОБА_5 та ОСОБА_4 .
Заслухавши думку учасників судового провадження, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч.4 ст. 286 КПК України якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 КК України особа, яка вчинила злочин, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 49 КК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею тяжкого злочину і до дня набрання вироком законної сили минуло десять років.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Частиною 1 ст. 285 КПК України передбачено, що особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
У відповідності до ч. 3 ст. 288 КПК України суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Згідно з роз'ясненнями, наведеними у пункті 1 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності» від 23.12.2005 року № 12, звільнення особи від кримінальної відповідальності із закриттям справи можливе на будь-яких стадіях судового розгляду справи, за умови вчинення особою суспільно-небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбачений Особливою частиною Кримінального кодексу України, та за наявності визначених законом матеріально-правових підстав звільнення особи від кримінальної відповідальності.
Матеріально-правовими підставами звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності є закінчення встановлених ч. 1 ст. 49 КК України строків і відсутність обставин, що порушують їх перебіг (ч. ч. 2 - 4 ст. 49 КК України).
Процесуально-правовими підставами звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності є виключно згода обвинуваченого на таке звільнення від кримінальної відповідальності.
При цьому, закон не пов'язує можливість застосування правил ч. 1 ст. 49 КК України із визнанням особою вини, обов'язковою передумовою для закриття провадження у справі є наявність згоди особи на звільнення від кримінальної відповідальності з нереабілітуючих підстав.
Як встановлено судом, останній за часом злочин, у вчиненні якого обвинувачується ОСОБА_5 , вчинено осінньо-зимовий період 2015 року.
Як встановлено судом, останній за часом злочин, у вчиненні якого обвинувачується ОСОБА_4 , вчинено осінньо-зимовий період 2015 року.
ОСОБА_5 та ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні злочину, передбаченого за ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 365 КК України, санкція якого передбачає покарання у виді позбавленням волі на строк від семи до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та відноситься до категорії тяжкого злочину.
Відтак, строки притягнення до кримінальної відповідальності за вчинення зазначених злочинів становлять десять років та на час розгляду клопотання захисника, з огляду на вчинення цих злочинів в осінньо-зимовий період 2015, закінчилися.
Щодо невизнання обвинуваченим ОСОБА_4 вини у вчиненні інкримінованого йому кримінальному правопорушенні, суд зазначає наступне.
Згідно правового висновку, наведеного у постанові Верховного Суду від 29 липня 2021 року у справі № 552/5595/18, визнання винуватості є правом, а не обов'язком підозрюваного, обвинуваченого, а отже невизнання вказаними особами своєї вини у вчиненні кримінального правопорушення за наявності їхньої згоди на звільнення від кримінальної відповідальності не може бути перешкодою в реалізації ними свого права на таке звільнення та правовою підставою для відмови судом у задоволенні заявленого клопотання. Передбачений законом інститут звільнення підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності не пов'язує такого звільнення з визнанням ними своєї вини у вчиненні злочину.
Таким чином, невизнання підозрюваним, обвинуваченим вини у вчиненні кримінального правопорушення за наявності їхньої згоди на звільнення від кримінальної відповідальності у передбачених законом випадках, за умови роз'яснення їм судом суті підозри чи обвинувачення, підстав звільнення від кримінальної відповідальності та права заперечувати проти закриття кримінального провадження не є правовою підставою для відмови в задоволенні клопотання сторони кримінального провадження про таке звільнення.
Враховуючи викладене та беручи до уваги ту обставину, що з моменту вчинення злочинів, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 365 КК України, минуло більше десяти років, підстав для зупинення чи переривання перебігу давності не встановлено і обвинувачені ОСОБА_5 та ОСОБА_4 проти звільнення їх від кримінальної відповідальності та закриття щодо них кримінального провадження у зв'язку із закінченням строків давності не заперечують, суд вважає за можливе звільнити їх від кримінальної відповідальності на підставі ч. 1 ст. 49 КК України, а кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42020070000000311, в цій частині обвинувачення закрити відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України, продовживши розгляд кримінального провадження в решті обвинувачення ОСОБА_9 у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 365, ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України (в редакції Закону №1261-VII від 13.05.2014) ч. 3 ст. 28, ст. 246 КК України.
Керуючись ст. ст. 284-288, 369-372, 376, 392, 395 КПК України, ст. 49 КК України, суд,
Клопотання захисника ОСОБА_7 про звільнення від кримінальної відповідальності обвинувачених ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 365 КК України (в редакції Закону №1261-VII від 13.05.2014) та ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 365 КК України (в редакції Закону №2341-ІII від 5.04.2001) задовольнити.
Обвинуваченого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 365 КК України (в редакції Закону №2341-ІII від 5.04.2001), звільнити від кримінальної відповідальності на підставі п. 4 ч. 1 ст. 49 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності, а кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42020070000000311 від 17.06.2020 р., в цій частині обвинувачення закрити на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України.
Обвинуваченого ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 365 КК України (в редакції Закону №2341-ІII від 5.04.2001), звільнити від кримінальної відповідальності на підставі п. 4 ч. 1 ст. 49 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності, а кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42020070000000311 від 17.06.2020 р., в цій частині обвинувачення закрити на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України.
Цивільний позов ДП «Мокрянське лісомисливське господарство», інтереси якого представляє, адвокат ОСОБА_24 , в частині пред'явлених до ОСОБА_4 та ОСОБА_5 позовних вимог про відшкодування шкоди завданої кримінальним правопорушенням - залишити без розгляду.
Роз'яснити ДП «Мокрянське лісомисливське господарство» та його представнику, адвокату ОСОБА_24 , що залишення цивільного позову без розгляду не перешкоджає його праву на звернення до суду із аналогічним позовом до ОСОБА_10 та ОСОБА_5 в порядку цивільного судочинства.
На ухвалу суду може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Тячівський районний суд Закарпатської області протягом семи днів з дня її проголошення.
Визначити час оголошення повного тексту ухвали о 8 год. 50 хв. 10 лютого 2026 року.
Головуючий ОСОБА_1