Рішення від 09.02.2026 по справі 925/1263/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2026 року м. Черкаси Справа № 925/1263/24

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Н.М.Спаських, із секретарем судового засідання Лисенко Р.М., за участі представників сторін:

від позивача: Заді Нільда - самопредставництво;

від відповідача: Кирман В.О. - за довіреністю;

від третіх осіб: ТОВ Управлінська компанія "Укрвторресурс-Буковина" Клименко О.С. - адвокат за ордером; ТОВ Управлінська компанія "Нова Якість "Благоустрій" - Підгорний М.О. - за довіреністю;

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (м. Київ) до Виконавчого комітету Черкаської міської ради (м. Черкаси), треті особи ТОВ "Укрвторресурс-Буковина", ТОВ Управлінська компанія "Нова Якість "Благоустрій" про зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

Північне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України (вул. Митрополита Василя Липківського, 45, м. Київ, 03035, код ЄДРПОУ 21602826) звернулося до Господарського суду Черкаської області із позовною заявою до Виконавчого комітету Черкаської міської ради (вул. Байди Вишневецького, 36, м. Черкаси, 18001, код ЄДРПОУ 04061547) з вимогами :

- зобов'язати Виконавчий комітет Черкаської міської ради (вул. Байди Вишневецького, 36, м. Черкаси, 18001, код ЄДРПОУ 04061547) виконати пункт 2 резолютивної частини рішення адміністративної колегії Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 21.03.2023 № 60/11-р/к шляхом проведення нового конкурсу на визначення виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів на території м. Черкаси;

- зобов'язати Виконавчий комітет Черкаської міської ради (вул. Байди Вишневецького, 36, м. Черкаси, 18001, код ЄДРПОУ 04061547) виконати пункт 5 резолютивної частини рішення адміністративної колегії Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 21.03.2023 № 60/11-р/к, викладений в додатковому рішенні від № 60/42-р/к у справі № 98/60/100-рп/к.21;

Рішенням Господарського суду Черкаської області від 10.02.2025 (а.с. 67 - 79, том 2) позовні вимоги задоволено повністю.

Постановою Північного апеляційного господарського суду від 06.05.2025 (а.с. 197-204 том 2) рішення Господарського суду Черкаської області від 10.02.2025 залишено без змін.

На виконання рішення Господарського суду Черкаської області від 10.02.2025 видані три накази від 14.07.2025 ( а.с. 216-218, том 2).

Постановою Верховного суду від 25.09.2025 ( а.с. 168-176, том 3) рішення Господарського суду Черкаської області від 10.02.2025 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 06.05.2025 скасовано.

Справу направлено на новий розгляд до Господарського суду Черкаської області.

На підставі повторного автоматизованого розподілу справ між суддями від 13.10.2025 справу № 925/1263/24 передано у провадження судді Н.М.Спаських.

На виконання ухвали від 14.10.2025 суду 24.11.2025 у справу з боку позивача повернуто три оригінали наказів від 14.07.2025.

Справа повторно розглядається за правилами загального позовного провадження.

Змін до позовних вимог не подано, додаткові документи та докази крім письмових пояснень для актуалізації позицій учасників у спорі з урахуванням зауважень ВС , суду не подано.

Позивач просить позов задовольнити повністю.

Відповідач проти позову заперечує повністю і просить його задоволенні відмовити.

Третя особа вважає, що має місце порушення антиконкурентного законодавства по п. 2 прохальної частини позову та воно відсутнє по п. 3 прохальної частини позову. Так, ТОВ УК "Нова якість "Благоустрій" наполягає на тому, що виділення ТОВ «Управлінська компанія "Нова якість "Благоустрій» з ТОВ «САНТЕХБУДКОНСТРУКЦІЯ» не може бути порушенням чинного законодавства України та передбачає передачу прав та обов'язків правонаступнику, зокрема і в частині виконання договору про надання послуг з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території м. Черкаси від 26.04.2019 року N 1-26/04/19, а ТОВ «Управлінська компанія "Нова якість "Благоустрій» є належним виконавцем послуг з вивезення твердих побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території м. Черкаси, як на момент звернення Позивача із позовною заявою так і станом на момент вирішення спору у справі на стадії нового розгляду.

В ході повторного розгляду справи та на виконання вимог Верховного Суду за результатами скасування рішень судів попередніх інстанцій судом встановлено наступне:

Частиною 1 ст. 7 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» визначено, що у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції Антимонопольний комітет України має повноваження, в тому числі, розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та проводити розслідування за цими заявами і справами; приймати передбачені законодавством про захист економічної конкуренції розпорядження та рішення за заявами і справами, перевіряти та переглядати рішення у справах.....

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» Антимонопольний комітет України здійснює свою діяльність відповідно до Конституції України, Законів України «Про захист економічної конкуренції», «Про захист від недобросовісної конкуренції», цього Закону, інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до цих законів.

За змістом ст. 30 Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції» органи Антимонопольного комітету України у справах про недобросовісну конкуренцію приймають обов'язкові для виконання рішення зокрема про: визнання факту недобросовісної конкуренції; накладання штрафів.

Учасникам справи не заперечується, що з урахуванням виправлення описки в даті Розпорядження № 60/36-рп/к від 06.04.2023, адміністративною колегією Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України було прийнято рішення від 21.03.2023 № 60/11-р/к у справі № 98/60/100рп/к.21 про порушення законодавства по захист економічної конкуренції (а.с. 35 том 1).

Даним рішенням постановлено:

1. Визнати бездіяльність виконавчого комітету Черкаської міської ради, яка полягала у не проведенні конкурсу на визначення виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів на території м. Черкаси 2020 році порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 3 статті 50 та частиною першою статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді бездіяльності органу місцевого самоврядування, що призвела до недопущення конкуренції на ринку послуг з вивезення твердих побутових відходів у м. Черкаси.

2. Зобов'язати виконавчий комітет Черкаської міської ради у двомісячний строк з дати отримання рішення у справі припинити порушення, вказане у пункті 1 резолютивної частини цього рішення;

3. Визнати дії виконавчого комітету виконавчого комітету Черкаської міської ради, які полягають у використанні критеріїв оцінювання конкурсних пропозицій, які не передбачені Порядком проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2011 №1173 та є дискримінаційними, на визначення виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території м. Черкаси порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 3 статті 50 та частиною першою статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, що могли призвести до спотворення конкуренції на ринку послуг з вивезення твердих побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) у м. Черкаси;

4. Визнати дії виконавчого комітету Черкаської міської ради, які полягали у визначенні товариства з обмеженою відповідальністю «УПРАВЛІНСЬКА КОМПАНІЯ «НОВА ЯКІСТЬ БЛАГОУСТРІЙ» виконавцем послуг з вивезення твердих побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території м. Черкаси без проведення конкурсу порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 3 статті 50 та частиною першою статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, що призвели до недопущення конкуренції на ринку послуг з вивезення твердих побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) у м. Черкаси.

25.04.2023 адміністративною колегією Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України прийнято додаткове рішення № 60/42-р/к до рішення від 21.03.2023 №60/11-р/к у справі №98/60/100рп/к.21 (надалі - Додаткове рішення № 60/42-р/к, том 1, а.с. 20-21).

Додатковим рішенням № 60/42-р/к доповнено Рішення № 60/11- р/к, а саме включено пункт 5, яким зобов'язано ВК Черкаської МР у двомісячний строк з дати отримання додаткового рішення у справі припинити порушення, вказане у пункті 4 резолютивної частини цього рішення. Додаткове рішення № 60/42-р/к є невід'ємною частиною рішення адміністративної колегії Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 21.03.2023 №60/11-р/к.

22.03.2023 позивач листом від 22.03.2023 № 60-02/1423 направив на поштову адресу Виконкому Черкаської міської ради копію Рішення № 60/11-р/к.

Відповідач не заперечив отримання даного рішення 29.03.2023, про що є підтвердження у справі у вигляді рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення № 03035 1508915 5 АТ «Укрпошта».

Позивач при зверненні до суду вказав, що строки виконання Рішення № 60/11-р/к та Додаткового рішення № 60/42-р/к вже спливли, однак відповідач обидва рішення не виконав. При цьому встановлені в рішенні органу Антимонопольного комітету України зобов'язання, передбачені статтею 48 ЗУ «Про захист економічної конкуренції», підлягають виконанню у двомісячний строк з дня одержання рішення органу Антимонопольного комітету України, якщо інше не передбачено законом або цим рішенням. Рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання.

Доказами у справі підтверджено, що Виконком ЧМР не погодився з рішенням адміністративної колегії Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, і звернувся у двомісячний термін до Господарського суду міста Києва із позовною заявою про скасування Рішення № 60/11-р/к.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 07.08.2023, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 21.02.2024 зі справи № 910/8225/23, в позові виконавчому комітету Черкаської міської ради відмовлено повністю.

Відповідач не заперечив, що 26.04.2023 додаткове рішення № 60/42-р/к направлено супровідним листом від № 60-02/1943 на поштову адресу виконавчого комітету Черкаської міської ради. Згідно з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 0303515090170 АТ «Укрпошта» копію Додаткового рішення № 60/42-р/к виконавчий комітет Черкаської міської ради отримав 02.05.2023.

Відповідач не надав доказів оскарження додаткового рішення № 60/42-р/к до господарського суду протягом двох місяців, отже воно є обов'язковим до виконання і є невід'ємною частиною Рішення 60/11-р/к.

Відповідач доводить, що він належним чином виконав пункти 3 та 5 Рішення № 60/11-р/к АМК України у той спосіб, що 20.06.2023 Виконавчим комітетом Черкаської міської ради було прийнято рішення № 683 «Про розірвання договору на надання послуг з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території міста Черкаси» № 1-26/04/19 від 26.04.2019.

Так, вказаним рішенням № 60/11-р/к АМК встановив, що 26.02.2019 рішенням виконкому ЧМР № 216 було оголошено конкурс на визначення виконавця послуг із вивезення твердих побутових відходів. За результатами конкурсу рішенням ВК Черкаської МР від 17.04.2019 № 414 визначено переможця ТОВ "Сантехбудконструкція" (п.52).

26.04.2019 між ВК Черкаської МР та ТОВ "Сантехбудконструкція" укладено договір на надання послуг із вивезення побутових відходів (п. 53).

В подальшому правонаступником ТОВ "Сантехбудконструкція" шляхом виділу стало ТОВ "Управлінська компанія "Нова якість "Благоустрій" (зареєстроване 07.08.2019) - п. 99.

На підставі цього між ВК Черкаської міської ради та ТОВ "Управлінська компанія "Нова якість" Благоустрій" було укладено додаткову угоду від 25.09.2019 № 1 до договору від 26.04.2019 № 1-26/04/19 про надання послуг із вивезення побутових відходів і в такий спосіб змінено сторону-виконавця послуг за договором (п. 101, п. 148-166).

АМК розцінив таку дію набуття ТОВ "Управлінська компанія "Нова якість" Благоустрій" статусу виконавця послуг без проведення нового конкурсу лише за результатом правонаступництва за переможцем конкурсу ТОВ "Сантехбудконструкція", як порушення антимонопольного законодавства. Нові конкурси на визначення нового виконавця цієї послуги ВК Черкаської міської ради з січня 2021 по серпень 2020 не проводилися (п. 107).

Щодо даного порушення АМК вирішив визнати такі дії Виконкому ЧМР порушенням законодавства про захист економічної конкуренції і зобов'язав виконком Черкаської міської ради у двомісячний строк з дати отримання рішення припинити це порушення (п.4,5 рішення АМК № 60/11-р/к).

За доводами відповідача, з метою виправлення порушення за пунктами 4,5 резолютивної частини рішення АМК № 60/11 р/к, Виконавчим комітетом Черкаської міської ради на виконання власного рішення № 683 від 20.06.2023 було розроблено та направлено на адресу ТОВ «Управлінська компанія «Нова Якість Благоустрій» додаткову угоду № 6 до договору на надання послуг з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території міста Черкаси №1- 26/04/19 від 26.04.2019.

Цією додатковою угодою виконком пропонував розірвати весь договір №1- 26/04/19 від 26.04.2019, а не лише додаткову угоду від 25.09.2019 № 1 якою було змінено сторону-виконавця із переможця конкурсу ТОВ "Сантехбудконструкція" на його правонаступника ТОВ «Управлінська компанія «Нова Якість Благоустрій» .

Дану угоду № 6 її сторонами в добровільному порядку не було укладено.

01.08.2023 Виконавчим комітетом Черкаської міської ради подано позовну заяву № 2438-01-21 до ТОВ «Управлінська компанія «Нова Якість Благоустрій» про визнання укладеною додаткової угоди № 6 з підстав відмови ТОВ «Управлінська компанія «Нова Якість» Благоустрій" укласти додаткову угоду № 6 до договору на надання послуг з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території міста Черкаси №1-26/04/19 від 26.04.2019.

Рішенням Господарського суду Черкаської області від 26.12.2023 у справі № 925/1059/23, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 11.06.2024, у позові Виконавчому комітету Черкаської міської ради відмовлено повністю (а.с. 49 том 1).

Суд у справі № 925/1059/23 прийшов до висновку, що АМК встановило порушення (п. 4 рішення АМК № 60/11-р/к.) у вигляді визначення нового виконавця послуги з вивезення твердих побутових відходів не через конкурс як мало бути згідно вимог законодавства, а через укладення додаткової угоди із правонаступником переможця конкурсу, який утворився шляхом виділення з ТОВ-переможця конкурсу. При цьому рішенням АМК ніяким чином не вимагалося під виглядом виправлення порушення розірвати весь договір із переможцем конкурсу ТОВ "Сантехбудконструкція".

Тому суд обґрунтував, що додаткова угода № 6 до договору про розірвання всього договору замість самої лише додаткової угоди № 1 до нього, не може бути примусово укладеною через рішення суду і в позові було відмовлено повністю.

Виходячи з цього позивач і надалі вважає, що відповідач не виконав пп. 4,5 рішення АМК № 60/11-р/к., тому позивач звернувся до суду за їх примусовим виконанням у даній справі № 925/1263/24.

Однак в частині п. 4,5 рішення АМК № 60/11-р/к суд приходить до висновку, що порушення, на яке вказує позивач, не мало місця, і його оцінка лежить у правовій площині застосування законодавства про реорганізацію суб'єктів господарювання.

При цьому суд спирається на такі обставини:

За доводами відповідача та третіх осіб, які надані ними суду в ході розгляду справи, на даний час, після вирішення спору у справі № 925/1059/23, договір від 26.04.2019 залишається чинним і продовжує виконуватися його сторонами (виконавцем є ТОВ «Управлінська компанія «Нова Якість Благоустрій» як правонаступник первісного виконавця).

У справі № 925/1059/23 суд погодився із доводами ТОВ «Управлінська компанія «Нова Якість Благоустрій» та висновками ВП ВС із постанови від 15.11.2023 по справі № 918/119/21 стосовно віднесення виділу до видів реорганізації, враховуючи наступне:

1. Згідно із ч.1 статті 104 ЦК юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

Перше речення наведеної норми визначає шляхи припинення юридичної особи - ліквідація та реорганізація, а також конкретизує види реорганізації, внаслідок яких юридична особа припиняється - злиття, приєднання, поділ, перетворення.

Друге ж речення вказує на характерну ознаку реорганізації, яка притаманна всім її видам, а саме: перехід майна, прав та обов'язків реорганізованої юридичної особи до її правонаступників.

Норма статті 104 ЦК не встановлює вичерпного переліку видів реорганізації юридичної особи, а визначає ті її (реорганізації) види, внаслідок яких юридична особа припиняється. На це вказує й сам заголовок статті 104 ЦК «Припинення юридичної особи».

Відповідно до частини першої статті 109 ЦК виділом є перехід за розподільчим балансом частини майна, прав та обов'язків юридичної особи до однієї або кількох створюваних нових юридичних осіб.

Аналіз наведених норм свідчить, що для виділу притаманна характерна ознака реорганізації - перехід майна, прав та обов'язків юридичної особи, що реорганізується, до її правонаступника. При цьому обсяг правонаступництва визначається тим майном, правами та обов'язками, які передаються за розподільчим балансом, тобто має місце парцелярне (часткове) правонаступництво.

Отже, виділ є видом реорганізації, який не має наслідком припинення юридичної особи, яка реорганізується, оскільки остання залишається суб'єктом права, однак зі зменшеним обсягом майна, прав та/або обов'язків.

2. Отже Додаткова угода № 1 від 25.09.2019 до Договору від 26.04.2019 була правомірно укладена із відповідачем, як із правонаступником ТОВ "Сантехбудконструкція" за наслідками утворення (шляхом виділення) відповідача із цього товариства.

3. Тому заміна ТОВ "Сантехбудконструкція" у Договорі на відповідача, як на його правонаступника, не потребувала проведення конкурсу із залученням до його участі інших господарюючих суб'єктів.

4. Тому оскільки порушення норм законодавства щодо реорганізації та правонаступництва відповідача через призму внесення змін до Договору від 26.04.2019 в діях позивача та відповідача не мали місця, то позивач не може виправити вказані у резолютивній частині рішенні адміністративної колегії АМК від 21.03.2023 року порушення, які відсутні.

З цього суд при ходить до висновку, що з правової точки зору (проаналізовані вище питання реорганізації та правонаступництва і укладення змін до договору від 26.04.2019 через заміну сторони-Виконавця на його правонаступника) виконком Черкаської міської ради не вчиняв правопорушення, про яке вказано у пп. 4,5 рішення АМК № 60/11-р/к від 21.03.2022 і тому не має обов'язку їх виправляти.

З підстав викладеного в частині другої позовної вимоги зобов'язати відповідача виконати пункт 5 резолютивної частини рішення адміністративної колегії Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 21.03.2023 № 60/11-р/к, викладений в додатковому рішенні від № 60/42-р/к у справі № 98/60/100-рп/к.21 --- позивачу слід відмовити.

Щодо першої позовної вимоги про зобов'язання відповідача виконати пункт 2 резолютивної частини рішення адміністративної колегії Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 21.03.2023 № 60/11-р/к шляхом проведення нового конкурсу на визначення виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів на території м. Черкаси судом встановлено наступне:

Рішення АМК № 60/11-р/к від 21.03.2023 в частині вказаного зобов'язання відповідачу належало виконати у двомісячний строк з дати отримання ним даного рішення.

Позов про примусове виконання рішення АМК № 60/11-р/к від 21.03.2023 позивачем подано 10.10.2024 року і спір на повторному розгляді справи вирішується у 2026 році. Дану обставину відповідач просить врахувати як об'єктивну неможливість усунути порушення, яке відбулося в 2020 році.

У п. 20 рішення АМК № 60/11-р/к від 21.03.2023 містяться посилання на нормативні акти, якими врегульовано питання організації поводження з відходами, вивезення побутових відходів: це Закони України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про відходи", "Про житлово-комунальні послуги", Правила надання послуг з поводження з побутовими відходами, які затверджені Постановою КМУ від10.12.2018 № 1070 (далі Правила 1070 -- в редакції Постанови КМУ від 27.03.2019 № 318), Порядок проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затверджених Постановою КМУ від 16.11.2011 № 1173 (далі Порядок 1173).

Згідно ст. 42 Конституції України кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.

Держава забезпечує захист конкуренції у підприємницькій діяльності. Не допускаються зловживання монопольним становищем на ринку, неправомірне обмеження конкуренції та недобросовісна конкуренція. Види і межі монополії визначаються законом.

Держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт, сприяє діяльності громадських організацій споживачів.

Згідно з частиною третьою ст. 25 Господарського кодексу України, який був чинним на час вчинення порушення, уповноважені органи державної влади і органи місцевого самоврядування повинні здійснювати аналіз стану ринку і рівня конкуренції на ньому і вживати передбачених законом заходів щодо упорядкування конкуренції суб'єктів господарювання.

Сторонами не заперечується, що дійсно, з урахуванням вказаних норм чинного законодавства Черкаська міська рада в особі її виконавчого комітету зобов'язана визначити організаторів проведення вказаних конкурсів, ініціювати процеси підготовки до проведення конкурсів, їх оприлюднення для участі суб'єктів господарювання, розробку конкурсних документацій та проведення конкурсів на визначення виконавців послуг із вивезення побутових відходів на конкурсних засадах в межах певної території населеного пункту чи громади, тобто створити конкурентне середовище на відповідному ринку.

На час прийняття АМК рішення № 60/11-р/к від 21.03.2023 (щодо порушення, яке сталося у 2020 році) був чинним Закон України «Про відходи» від 5 березня 1998 року № 187/98-ВР, який втратив чинність 09.07.2023 на підставі Закону № 2320-IX

Даним ЗУ "Про відходи" визначено, зокрема, що:

- побутові відходи - відходи, що утворюються в процесі життя і діяльності людини в житлових та нежитлових будинках (тверді, великогабаритні, ремонтні, рідкі, крім відходів, пов'язаних з виробничою діяльністю підприємств) і не використовуються за місцем їх накопичення;

- послуги з вивезення побутових відходів - збирання, зберігання та перевезення побутових відходів, що здійснюються у населеному пункті згідно з правилами благоустрою, затвердженими органом місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 9 ЗУ «Про відходи» суб'єктами права власності на відходи є громадяни України, Іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи та організації усіх форм власності, територіальні громади, Автономна Республіка Крим і держава. Територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об'єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи).

Згідно з пунктом «е» частини першої статті 16 ЗУ «Про відходи» підприємства, установи та організації усіх форм власності у сфері поводження з відходами мають право, зокрема, на участь у конкурсах на набуття права виконання послуг у сфері поводження з побутовими відходами на певній території.

Частина друга статті 35-1 ЗУ «Про відходи» зазначає, шо власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів укладають договори з виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, здійснюють оплату послуг з поводження з побутовими відходами та забезпечують роздільне збирання побутових відходів.

Механізм надання суб'єктами господарювання незалежно від форми їх власності послуг з поводження з побутовими відходами у містах, селищах і селах визначено Правилами № 1070.

Відповідно до пункту 3 Правил № 1070, послуги з поводження з побутовими відходами надаються суб'єктом господарювання, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах в установленому законодавством порядку виконавцем послуг з вивезення побутових відходів.

Відповідно до частин третьої та десятої статті 35-1 Закону України «Про відходи» виконавця послуг з вивезення побутових відходів визначає орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 1173 підготовка та проведення конкурсу забезпечується виконавчим органом сільської, селищної, міської ради або місцевою держадміністрацією у разі делегування їй повноважень відповідними радами у порядку, встановленому законом, виконавчим органом місцевого самоврядування суб'єкта співробітництва у формах, передбачених Законом України «Про співробітництво територіальних громад».

Критерії відповідності конкурсних пропозицій кваліфікаційним вимогам визначено додатком 1 до Порядку № 1173.

Таким чином, виконавчі комітети або виконавчі органи сільської, селищної, міської ради є організаторами конкурсу та на конкурсних засадах повинні визначати виконавця послуги з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту. Із переможцем конкурсу протягом десяти календарних днів після прийняття конкурсною комісією рішення укладається договір на надання послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту.

Відповідно до частин третьої та десятої статті 35-1 Закону України «Про відходи» виконавця послуг з вивезення побутових відходів визначає орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У рішенні АМК № 60/11-р/к від 21.03.2023 констатовано такі виявлені позивачем факти:

Рішенням Виконкому ЧМР від 29.05.2015 № 564 було введено в дію рішення конкурсної комісії (протокол від 26.05.2015) щодо визначення переможцем конкурсу на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів в м. Черкаси комунального підприємства «ЧЕРКАСЬКА СЛУЖБА ЧИСТОТИ» (надалі - Рішення № 564).

За відомостями з ДР юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань основними видами діяльності комунального підприємства «ЧЕРКАСЬКА СЛУЖБА ЧИСТОТИ» (код 03328652, вул. Чайковського, буд. 117, м. Черкаси) є 49.41 Вантажний автомобільний транспорт (основний), 52.21 Допоміжне обслуговування наземного транспорту, 75.00 Ветеринарна діяльність, 37.00 Каналізація, відведення й очищення стічних вод, 38.11 Збирання безпечних відходів, 38.21 Оброблення та видалення безпечних відходів.

Згідно із Рішенням № 564 КП «ЧЕРКАСЬКА СЛУЖБА ЧИСТОТИ» визначено виконавцем послуг з вивезення твердих побутових відходів у м. Черкаси терміном на 5 років, тобто до 31.05.2020.

Відповідач уклав з КП «ЧЕРКАСЬКА СЛУЖБА ЧИСТОТИ» договір про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів на території м. Черкаси від 04.06.2015 б/н .

Рішенням Виконкому Черкаської міської ради від 28.02.2020 № 202 продовжено строк дії Договору, укладеного з КП «ЧЕРКАСЬКА СЛУЖБА ЧИСТОТИ», до 31.05.2025 (але у будь-якому випадку до дати укладення нового договору на поводження з побутовими відходами за результатами конкурсу), шляхом укладання додаткової угоди до Договору.

АМК встановив, що при цьому, новий конкурс на визначення виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів на території м. Черкаси не проводився.

Позивач доводить, що така бездіяльність виконкому Черкаської міської ради є порушенням чинного законодавства та перешкоджає конкуренції на ринку комунальних послуг м. Черкаси. Позивач посилається, що відповідно до пункту 32 Порядку № 1173 не пізніше ніж за два місяця до припинення договору на надання послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту проводиться новий конкурс на надання послуг з вивезення побутових відходів на території, визначеній таким договором.

Оскільки виконавчим комітетом Черкаської міської ради не було визначено виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів на конкурсній основі, суб'єкти господарювання, які могли мати намір надавати дані послуги на території м. Черкаси, позбавлені такої можливості. У зв'язку з чим, підприємства, установи, організації усіх форм власності у сфері поводження з побутовими відходами не змогли взяти участь у конкурсах та діяти в правовому полі, що створює бар'єри вступу на ринок послуг з вивезення побутових відходів на території м. Черкаси, тобто не реалізуються можливості статті 16 Закону України «Про відходи».

При цьому бездіяльність відповідача сприяла тому що КП «ЧЕРКАСЬКА СЛУЖБА ЧИСТОТИ» на наступний період після завершення чинності договору від 2015 року здобуло статус виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів не завдяки конкурентній боротьбі та власним досягненням, а внаслідок самого лише продовження дії Договору.

При цьому позивач обґрунтовує, що на території Черкаської області на ринку надання послуг з вивезення твердих побутових відходів діють, зокрема, наступні суб'єкти господарювання: ТОВ «УКРЕКОЛОГІЯ ЧЕРКАСИ» (м. Черкаси, код 41890011, займається збиранням безпечних відходів; ТОВ «ЕКОЦЕНТР» (м. Кропивницький, код 13744541, займається діяльністю щодо поводження з відходами; ФОП Грозна Людмила Дмитрівна (Інші види діяльності із прибирання)

Позивач вважає, що бездіяльність виконавчого комітету Черкаської міської ради, яка полягає у не проведенні конкурсу на визначення виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів на території м. Черкаси у 2020 році, є порушенням, передбаченим пунктом 3 статті 30 та частиною першою статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентної бездіяльності органу місцевого самоврядування, що призвели до недопущення конкуренції на ринку послуг з вивезення твердих побутових відходів у м. Черкаси.

На запитання суду позивач пояснив, що обраний ним спосіб захисту на час звернення до суду по п. 2 прохальної частини позову саме у вигляді зобов'язати відповідача виконати п. 2 Рішення АМК від 21.03.2023 № 60/11-р/к шляхом проведення нового конкурсу на визначення виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів на території м. Черкаси - є актуальним, належним та дієвим способом виправлення порушення, навіть при тому, що станом на час звернення до суду і прийняття рішення у справі на її повторному розгляді змінилося законодавство, що регулює поводження з відходами.

Такої ж точки зору, що порушення може бути виправлено саме шляхом проведення нового конкурсу після набрання рішенням у даній справі законної сили, притримуються і треті особи. Позивач та треті особи наполягають, що така бездіяльність відповідача є порушенням, передбаченим пунктом 3 статті 50 та частиною першою статті 5 ЗУ «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентної бездіяльності органу місцевого самоврядування, що призвели до недопущення конкуренції на ринку послуг з вивезення твердих побутових відходів у м. Черкаси і фактичне витіснення з ринку цих послуг інших СПД.

Відповідач натомість вказує на такі істотні обставини:

На підставі положень нового ЗУ "Про управління відходами" та для належної організації надання послуги з управління побутовими відходами, рішенням Черкаської міської ради «Про визначення адміністратора послуги з управління побутовими відходами на території міста Черкаси» від 15.08.2023 №45-14 адміністратором послуги з управління побутовими відходами на території міста Черкаси визначено комунальне підприємство «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради. Це не потребувало проведення нового конкурсу.

Частиною 6 Перехідних положень даного Закону визначено, що виконавчі органи місцевих рад визначають комунальне підприємство - адміністратора послуги з управління побутовими відходами у строк не більше шести місяців з дня набрання чинності цим Законом.

До визначення адміністратора послуги з управління побутовими відходами та встановлення тарифу на послугу з управління побутовими відходами функції виконавця послуги з управління побутовими відходами здійснює суб'єкт господарювання, визначений виконавцем послуг з вивезення побутових відходів у встановленому порядку.

Суб'єкти господарювання, визначені виконавцями послуг з вивезення побутових відходів, що на момент набрання чинності цим Законом мають чинний договір на надання відповідних послуг з органами місцевого самоврядування, повинні переукласти такий договір з адміністратором (у разі його визначення). Договір про надання послуги з управління побутовими відходами переукладається на той самий строк, на який він був укладений з органом місцевого самоврядування.

Відповідач вказує, що в порядку абз. 2 ч. 6 Розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про управління відходами», договір на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів на території м. Черкаси що був укладений 04.06.2015 (на 5 років до 31.05.2020) між виконавчим комітетом Черкаської міської ради та комунальним підприємством «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради (який рішенням ЧМР від 28.02.2020 № 202 був продовженим до 31.05.2025 або до укладення нового договору за результатами конкурсу), припинив свою дію 15.08.2023 (це дата рішення ЧМР про визначення адміністратора послуги).

Відповідач вважає, що у зв'язку з втратою чинності Закону України «Про відходи» та Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2011 №1173, а також припиненням дії Договору на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів на території м. Черкаси від 04.06.2015 з КП «Черкаська служба чистоти» після визначення адміністратора послуги, порушення зазначене позивачем у п. 1 резолютивної частини Рішення - усунуто 15.08.2023.

Відповідач вказував при розгляді справи, що виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, позивач вимагає від виконавчого комітету Черкаської міської ради саме провести конкурс на визначення виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів на території м. Черкаси, порядок проведення якого регламентується нормативно-правовими актами, які втратили чинність, що є неправомірним.

Фактично відповідач притримується думки, що згідно нових положень Закону України «Про управління відходами» Черкаською міською радою було правомірно визначено єдиного адміністратора послуги, який виконує весь обсяг послуг по управлінню з побутовими відходами по м. Черкаси і тому немає потреби проводити конкурси для визначення ще й виконавця окремої послуги з вивезення твердих побутових відходів.

Суд не погоджується з такою позицією відповідача, виходячи з наступного:

Постанова КМУ від 16 листопада 2011 р. N 1173 "Питання надання послуг з вивезення побутових відходів" втратила чинність на підставі Постанови КМУ N 918 ( 918-2023-п ) від 25.08.2023 № 918.

Нині чинною постановою КМУ від 25 серпня 2023 р. № 918 затверджено ПОРЯДОК проведення конкурсу на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів.

Цей Порядок визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу з визначення суб'єктів господарювання на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів відповідно до правил благоустрою населеного пункту, регіональних та місцевих планів управління відходами на відповідній території територіальної громади за територіальним принципом та/або за видами побутових відходів (далі - конкурс).

Згідно Порядку організатор конкурсу - це виконавчий орган сільської, селищної, міської ради або місцева держадміністрація у разі делегування їй повноважень відповідними радами у порядку, встановленому законом.

Згідно п. 9 цього Порядку підставами для проведення конкурсу є:

- необхідність визначення вперше суб'єкта господарювання, що здійснює операції із збирання та перевезення побутових відходів за територіальним принципом та/або за видами побутових відходів;

- необхідність повторного проведення конкурсу як такого, що не відбувся;

- закінчення через три місяці строку дії договору на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів;

- розірвання договору або припинення дії договору на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів відповідно до законодавства;

- ліквідація суб'єкта господарювання, що здійснює операції із збирання та перевезення побутових відходів, або застосування до такого суб'єкта господарювання судової процедури банкрута.

Згідно п. 29, 30 Порядку, Переможцем (переможцями) конкурсу визначається його учасник або декілька учасників, що відповідає (відповідають) кваліфікаційним вимогам, за результатами розгляду конкурсних пропозицій.

У разі визначення органом місцевого самоврядування адміністратора послуги з управління побутовими відходами визначаються переможці за відповідними об'єктами, що відповідають кваліфікаційним вимогам та мають найменші запропоновані розрахункові тарифи на збирання та перевезення побутових відходів.

Згідно п. 2 Порядку -- об'єкт конкурсу це визначена організатором конкурсу територія певного розміру та меж, на якій планується здійснення операцій із збирання відповідного виду побутових відходів (змішані, великогабаритні, ремонтні, небезпечні, відходи зелених насаджень) за джерелами їх утворення (домогосподарства та інші джерела, якщо їх відходи подібні за своїм складом до відходів домогосподарств) та перевезення з відповідної території на об'єкти оброблення побутових відходів відповідно до правил благоустрою населеного пункту, регіональних та місцевих планів управління відходами.

Рішенням Черкаської міської ради «Про визначення адміністратора послуги з управління побутовими відходами на території міста Черкаси» від 15.08.2023 року №45-14 (а.с. 104 том 1), адміністратором послуги з управління побутовими відходами на території міста Черкаси було визначено комунальне підприємство «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради.

Даним рішенням визначено наступні повноваження адміністратора послуги з управління побутовими відходами:

- забезпечувати функціонування муніципальної системи управління побутовими відходами;

- укладати за дорученням виконавчого комітету Черкаської міської ради договори із суб'єктами господарювання на виконання окремих операцій з управління побутовими відходами;

- укладати договори із споживачами про надання послуги з управління побутовими відходами;

- створювати єдину інформаційну базу споживачів для здійснення нарахувань за надану послугу з управління побутовими відходами, обліку стану оплати та заборгованості;

- проводити претензійно-позовну роботу з боржниками та інформаційні заходи щодо дотримання споживачами вимог нормативних документів у сфері управління побутовими відходами;

- проводити розрахунок середньозваженого тарифу і подавати його у встановленому порядку до виконавчого комітету Черкаської міської ради;

- виконувати функції виконавця послуги з управління побутовими відходами;

- здійснювати операції з управління відходами;

- здійснювати комплекс заходів із збирання, перевезення, оброблення (відновлення, у тому числі сортування, та видалення) відходів, включаючи нагляд за такими операціями та подальший догляд за об'єктами видалення відходів;

- забезпечити належну експлуатацію полігону твердих побутових відходів;

- в разі необхідності, ініціювати проведення конкурсу на визначення суб'єктів господарювання, які здійснюють господарську діяльність із збирання та перевезення побутових відходів, на території територіальної громади за територіальним принципом та/або за видами побутових відходів (змішані, великогабаритні, ремонтні, небезпечні), перед виконавчим комітетом Черкаської міської ради.

Отже даним рішенням адміністратора послуги було визначено без конкурсу та з правами на виконання всього комплексу робіт з управління побутовими відходами.

Згідно ст. 33 ЗУ "Про управління відходами" послуга з управління побутовими відходами є комунальною послугою і надається відповідно до законодавства про житлово-комунальні послуги та правил, встановлених Кабінетом Міністрів України, з урахуванням регіональних та місцевих планів управління відходами та правил благоустрою населеного пункту.

До складу послуги з управління побутовими відходами входять операції із збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів.

Суб'єкти господарювання, які здійснюють збирання та перевезення побутових відходів, визначаються органами місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Виконавчий орган місцевої ради на конкурсних засадах може визначити декількох суб'єктів господарювання, які здійснюють господарську діяльність із збирання та перевезення побутових відходів, на території територіальної громади за територіальним принципом та/або за видами побутових відходів (змішані, великогабаритні, ремонтні, небезпечні).

Суб'єкти господарювання, які здійснюють відновлення та видалення побутових відходів, визначаються органами місцевого самоврядування відповідно до регіонального та місцевих планів управління відходами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (крім залучення приватного партнера, концесіонера у випадках, передбачених частиною шостою статті 30 цього Закону, відповідно до законів України "Про публічно-приватне партнерство", "Про концесію").

Виконавцем послуги з управління побутовими відходами є суб'єкт господарювання, який здійснює збирання та перевезення побутових відходів у встановленому законодавством порядку, або адміністратор послуги з управління побутовими відходами.

Виконавець послуги з управління побутовими відходами укладає договори з суб'єктами господарювання, які здійснюють відновлення та видалення побутових відходів. Якщо виконавцем послуги з управління побутовими відходами є адміністратор, він також укладає договори з суб'єктами господарювання, які здійснюють збирання та перевезення побутових відходів.

Виконавець послуги з управління побутовими відходами укладає договори із споживачами послуги.

Норми надання послуги з управління побутовими відходами визначаються органом місцевого самоврядування відповідно до правил, що затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Договір від 04.06.2015 між Виконкомом Черкаської міської ради та КП "Черкаська служба чистоти" було укладено про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів на території м. Черкаси.

Процитовані судом положення нині чинних ЗУ "Про управління відходами" та затвердженого Постановою КМУ від 25 серпня 2023 р. № 918 "Порядку проведення конкурсу на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів" та і сам зміст Рішення Черкаської міської ради «Про визначення адміністратора послуги з управління побутовими відходами на території міста Черкаси» від 15.08.2023 року №45-14 не виключають та не забороняють проведення конкурсів на визначення виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів при одночасному визначенні адміністратора послуги з управління побутовими відходами.

Визначення новим законодавством такого суб'єкта як адміністратора послуги з управління побутовими відходами не має на меті створення в його особі єдиного монополіста на всі види послуг з поводження з відходами на певній території.

Суд вважає, що саме ч. 5 та 6 ст. 33 ЗУ "Про управління відходами" прямо вказують на те, що адміністратор не є єдиним виконавцем послуги з поводження (управління) з відходами навіть якщо його визначила міська рада.

Так, даними пунктами прямо визначено таке:

5. Виконавцем послуги з управління побутовими відходами є суб'єкт господарювання, який здійснює збирання та перевезення побутових відходів у встановленому законодавством порядку, або адміністратор послуги з управління побутовими відходами.

6. Виконавець послуги з управління побутовими відходами укладає договори з суб'єктами господарювання, які здійснюють відновлення та видалення побутових відходів. Якщо виконавцем послуги з управління побутовими відходами є адміністратор, він також укладає договори з суб'єктами господарювання, які здійснюють збирання та перевезення побутових відходів.

"Також укладає" - це імперативна норма поведінки.

Отже тут прямо вказано, що функції збирання та перевезення побутових відходів виконують інші суб'єкти господарювання, ніж сам адміністратор послуги, який з такими іншими суб'єктами укладає відповідні договори.

Отже вказаний Закон визнає адміністратора рівноправним учасником ринку послуг поводження з відходами і ніяким чином не вказує, що він є єдиним можливим варіантом бути виконавцем всіх цих послуг.

Визначення цих "суб'єктів господарювання, які здійснюють збирання та перевезення побутових відходів" (з п. 3 ст. 33 вказаного ЗУ) проводиться у відповідності до положень затвердженого постановою КМУ від 25 серпня 2023 р. № 918 ПОРЯДКУ проведення конкурсу на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів.

Даним порядком прямо вказано, що він визначає конкурсну процедуру підготовки та проведення конкурсу з визначення суб'єктів господарювання на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів....

В протилежному випадку, якщо погодитися із точкою зору відповідача, що він правомірно визначив адміністратора послуги з управління побутовими відходами, який на даний час вчиняє на території м. Черкаси весь комплекс послуг поводження з побутовими відходами самостійно і тому немає законної потреби проводити конкурси для таких учасників ринку як треті особи у справі, то тим самим буде знівельована гарантована Конституцією України та чинним законодавством економічна конкуренція у сфері поводження з побутовими відходами та фактично усунуто інших виконавців послуг (крім одного комунального підприємства за вибором ЧМР) з цього ринку.

Фактично у даному випадку виконанням рішення від 15.08.2023 № 45-14 про визначення адміністратора послуги (а.с. 104 том 1) з наданням виключного права ініціювання проведення конкурсів на визначення суб'єктів господарювання, які здійснюють господарську діяльність із збирання та перевезення побутових відходів лише адміністратору послуги (а він є комунальним підприємством Черкаської міської ради) місцевий орган влади Черкаська міська рада створює непереборні бар'єри для приватного бізнесу у сфері поводження з відходами, що є прямим порушенням спеціального закону у цій сфері та перешкоджання розвитку створеному державою конкурентному середовищу.

За змістом процитованого п. 6 ст. 33 ЗУ "Про управління відходами" цей Закон зобов'язує адміністратора укладати договори з перевізниками, а не підміняти їх собою і одноособово виконувати всі складові функції з управління відходами (це повний комплекс заходів із збирання, перевезення, оброблення (відновлення, у тому числі сортування, та видалення) відходів, включаючи нагляд за такими операціями та подальший догляд за об'єктами видалення відходів).

Також на користь позиції АМК та третіх осіб у спорі про розподіл функцій адміністратора послуги та виконавців певних послуг поводження з відходами, свідчать положення ст. 32 ЗУ "Про управління відходами" про таке:

- адміністратором послуги з управління побутовими відходами визначається виключно комунальне підприємство.

- адміністратор послуги з управління побутовими відходами не може здійснювати іншу діяльність, крім діяльності, пов'язаної з адмініструванням послуги з управління побутовими відходами.

Адміністратор послуги з управління побутовими відходами:

1) забезпечує функціонування муніципальної системи управління побутовими відходами;

2) укладає за дорученням органу місцевого самоврядування договори із суб'єктами господарювання на виконання окремих операцій з управління побутовими відходами;

3) укладає договори із споживачами про надання послуги з управління побутовими відходами;

4) створює єдину інформаційну базу споживачів для здійснення нарахувань за надану послугу з управління побутовими відходами, обліку стану оплати та заборгованості;

5) проводить претензійно-позовну роботу з боржниками та інформаційні заходи щодо дотримання споживачами вимог нормативних документів у сфері управління побутовими відходами;

6) проводить розрахунок середньозваженого тарифу і подає його у встановленому порядку до органу місцевого самоврядування.

Отже, нині чинне законодавство, зокрема, ЗУ "Про управління відходами" та затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2023 р. № 918 ПОРЯДОК проведення конкурсу на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів, передбачає механізм навіть у 2026 році виправити допущене відповідачем порушення згідно п. 1-2 рішення АМК № 60/11-р/к від 21.03.2023 року. За наслідками такого виправлення будуть дотримані вимоги чинного законодавства щодо існування на ринку відходів як адміністратора послуги так і окремих виконавців послуг в межах конкурентного середовища .

Суд погоджується, що в даному випадку бездіяльність відповідача по невиконанню рішення АМК від 21.03.2023 № 60/11-р/к є триваючим порушенням, яке може бути виправлено та усунуто в рамках дотримання положень нині чинного законодавства.

В ході розгляду справи представники третіх осіб вказали, що вони і надалі зацікавлені в оголошенні виконкомом Черкаської міської ради конкурсу на визначення виконавця послуги з вивезення твердих побутових відходів на території м. Черкаси щоб взяти в ньому участь.

Таким чином, навіть зі змінами чинного законодавства України у сфері поводження з відходами, послуги зі збирання та перевезення відходів мають проводитися за окремими договорами із господарюючими суб'єктами і щодо них має бути проведений конкурс на здійснення відповідних операцій із збирання та перевезення побутових відходів.

За визначеннями ч. 2 затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2023 р. № 918 Порядку проведення конкурсу на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів, організатором такого конкурсу є саме виконавчий орган сільської, селищної, міської ради.

Отже відповідач у справі є належним і саме тією особою, за рахунок якої може бути виконано судове рішення.

У відповідності до ч. 5 ст. 11 ЦК України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки можуть виникати з рішення суду.

Строки виконання Рішення № 60/11-р/к для відповідача є такими, що настали, однак не всі виявлені АМК порушення були усунуті.

Встановлені в рішенні органу Антимонопольного комітету України зобов'язання, передбачені статтею 48 Закону України «Про захист економічної конкуренції», підлягають виконанню у двомісячний строк з дня одержання рішення органу Антимонопольного комітету України, якщо інше не передбачено законом або цим рішенням. Рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання. Правовими підставами позивач визначив ст. 4, 16, 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 18, 25 Господарського кодексу України (ГК України), ст. 2, 48, 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції», ст. 22 Закону України «Про Антимонопольний комітет країни».

Чинним законодавством не визначено такого наслідку, як втрата чинності рішенням АМК за наслідком спливу певного часу після його прийняття.

Суд вважає, що рішення АМК України може втратити чинність тільки в таких випадках:

Воно було виконане в повному обсязі.

Воно було скасоване судом.

Воно було переглянуте або скасоване самим АМК (у виняткових випадках).

Таких обставин у даному конкретному спорі судом не встановлено.

Враховуючи визначену законодавством обов'язковість виконання рішення органу Антимонопольного Комітету, в разі невиконання його органом місцевого самоврядування, правомірним вважається звернення органу Комітету з позовом до господарського суду про визнання недійсним (незаконним) рішення органу місцевого самоврядування відповідно до статті 25 Закону України «Про Антимонопольний комітет України». Отже, на відповідача у справі покладається доведення вчинення ним всіх необхідних дій, з метою виконання рішення органів Комітету, з доведенням такого виконання та доведенням відсутності в подальшому такого порушення. Факт просто скасування акту, зміни регулювання, тощо, при наявності в подальшому відповідного негативного впливу, яке є безпосередньо суттю застосуванням органом Комітету зазначеного зобов'язання, - не може вважатись забезпеченням припинення негативного впливу на конкурентні відносини, що є метою виконання завдань та здійснення контролю органами Антимонопольного комітету України.

Бездіяльність виконавчого комітету відповідної ради у вигляді не проведення конкурсу з визначення виконавця послуг із вивезення побутових відходів є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних дій органів місцевого самоврядування, які призводять до недопущення конкуренції на ринку надання послуг у сфері поводження з побутовими відходами. (такі висновки викладено у Постанові ВС від 27.07.2021 у справі № 916/2127/20).

В рішенні Господарського суду міста Києва від 07.08.2023 у справі № 910/8225/23 про оскарження вказаного рішення АМК № 60/11-р/к від 21.03.2023 встановлено, що Комітет дійшов правомірного висновку щодо бездіяльності Виконкому, яка полягала у не проведенні нового конкурсу на визначення виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів на території у м. Черкаси у 2020 році, що є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції.

Частиною 1 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.

Статтею 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що одним із основних принципів місцевого самоврядування є законність.

Згідно чинного антиконкурентного законодавства органам державної влади та органам місцевого самоврядування, їх посадовим особам забороняється приймати акти та вчиняти дії, які усувають конкуренцію або необґрунтовано сприяють окремим конкурентам у підприємницькій діяльності, чи запроваджують обмеження на ринку, не передбачене законодавством. Законом можуть бути встановлені винятки з цього правила з метою забезпечення національної безпеки, оборони чи інших загальносуспільних інтересів.

Також органам державної влади і органам місцевого самоврядування, що регулюють відносини у сфері господарювання, забороняється приймати акти або вчиняти дії, що визначають привілейоване становище суб'єктів господарювання тієї чи іншої форми власності, або ставлять у нерівне становище окремі категорії суб'єктів господарювання чи іншим способом порушують правила конкуренції. У разі порушення цієї вимоги органи державної влади, до повноважень яких належить контроль та нагляд за додержанням антимонопольно-конкурентного законодавства, а також суб'єкти господарювання можуть оспорювати такі акти в установленому законом порядку.

Статтею 2 Закону України «Про захист економічної конкуренції» встановлено, що цим законом регулюються відносини органів державної влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю із суб'єктами господарювання; суб'єктів господарювання з іншими суб'єктами господарювання, із споживачами, іншими юридичними та фізичними особами у зв'язку з економічною конкуренцією. Цей закон застосовується до відносин, які впливають чи можуть вплинути на економічну конкуренцію на території України.

Статтею 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи викладене, оцінивши подані сторонами докази, їх доводи та заперечення за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити частково.

До повного задоволення підлягають вимоги що примусового виконання пункту 2 резолютивної частини рішення адміністративної колегії Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 21.03.2023 № 60/11-р/к шляхом проведення нового конкурсу на визначення виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів на території м. Черкаси.

Виконання рішення в цій частині призведе до захисту економічної конкуренції на ринку поводження із побутовими відходами на території м. Черкаси.

В решті вимоги про зобов'язання Виконавчого комітету Черкаської міської ради (вул. Байди Вишневецького, 36, м. Черкаси, 18001, код ЄДРПОУ 04061547) виконати пункт 5 резолютивної частини рішення адміністративної колегії Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 21.03.2023 № 60/11-р/к, викладений в додатковому рішенні від № 60/42-р/к у справі № 98/60/100-рп/к.21 - слід відмовити.

Суд вже обґрунтував відсутність порушення чинного законодавства по п.4 резолютивної частини рішення адміністративної колегії Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 21.03.2023 № 60/11-р/к (яке слід усунути за приписами п. 5 рішення).

При частковому задоволенні позову з відповідача на користь позивача слід стягнути 2422,40 грн. (3028,00 х 0,8) із застосуванням коефіцієнта для пониження ставки судового збору за подання позову через Електронний суд (ч. 3 ст. 4 ЗУ "Про судовий збір") за одну задоволену позовну вимогу. В решті судовий збір покладається на позивача з того ж розрахунку.

Керуючись ст. 238, 240 ГПК України, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати Виконавчий комітет Черкаської міської ради (вул. Байди Вишневецького, 36, м. Черкаси, 18001, код 04061547) виконати пункт 2 резолютивної частини рішення адміністративної колегії Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 21.03.2023 № 60/11-р/к шляхом проведення нового конкурсу на визначення виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів на території м. Черкаси.

Стягнути з Виконавчого комітету Черкаської міської ради (код 04061547, Україна, 18000, Черкаська область, місто Черкаси, вулиця Байди Вишневецького, будинок 36) на користь Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (вул. Митрополита Василя Липківського, 45, м. Київ, 03035 ідентифікаційний код одержувача: 21602826; р/р НОМЕР_1 ) -- 2422,40 грн. витрат по сплаті судового збору.

В решті вимог у позові відмовити.

Накази видати.

Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом 20 днів.

Повне судове рішення складено 09 лютого 2026 року

Суддя Н.М. Спаських