61022, м. Харків, пр. Науки, 5
10.02.2026р. Справа №15/230б
Розглянувши матеріали справи про банкрутство Державного підприємства Управління житлово-комунального господарства виробничого об'єднання з видобутку вугілля “Красноармійськвугілля» (код ЄДРПОУ 00183880)
Суддя Левшина Г.В.
В провадженні господарського суду Донецької області на стадії ліквідаційної процедури перебувають матеріали справи №15/230б про банкрутство Державного підприємства Управління житлово-комунального господарства виробничого об'єднання з видобутку вугілля “Красноармійськвугілля» (код ЄДРПОУ 00183880).
У зв'язку з виниклою необхідністю ухвалами суду строк ліквідаційної процедури неодноразово продовжувався.
Згідно ухвали суду від 30.05.2018р. ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Гапоненко Р.І., свідоцтво №871 від 23.04.2013р. (свідоцтво №871 від 23.04.2013р.; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; 01033, м.Київ, вул.Шота Руставелі, 27, оф.17).
Ухвалою суду від 01.05.2023р. прийнято до провадження справу №15/230б про банкрутство Державного підприємства Управління житлово-комунального господарства виробничого об'єднання з видобутку вугілля “Красноармійськвугілля»; замінено учасника справи №15/230б Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Харків) (код ЄДРПОУ 43315445, вул. Ярослава Мудрого, буд.16, м.Харків, 61002) на його правонаступника - Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (код ЄДРПОУ 43316700, вул. Герасима Кондратьєва, буд. 28, м.Суми, 40003); залучено до участі у справі №15/230б Фонд державного майна України в якості органу, уповноваженого управляти майном боржника.
21.01.2026р. через підсистему «Електронний суд» від представника Харківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України надійшла заява, за змістом якої останній просить здійснити заміну учасника справи №15/230б зі Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції на Харківське міжрегіональне управління Міністерства юстиції України (код ЄДРПОУ 45752470).
Розглянувши заяву представника Харківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України б/н від 21.01.2026 про заміну учасника справи, суд зазначає про таке.
За визначенням ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства учасники у справі про банкрутство - сторони, арбітражний керуючий, державний орган з питань банкрутства, інші учасники справи про банкрутство, щодо прав або обов'язків яких існує спір, а також у випадках, передбачених цим Кодексом, Фонд державного майна України, Національний банк України, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) боржника.
Відповідно до абзацу двадцять четвертого ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства, державний орган з питань банкрутства є учасником справи про банкрутство.
Згідно з абзацом другим частини першої ст. 3 Кодексу України з процедур банкрутства, держаний орган з питань банкрутства сприяє створенню організаційних, економічних, інших умов, необхідних для реалізації процедур відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, у тому числі процедур банкрутства державних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі.
У відповідності до пункту 8 статті 96 Кодексу України з процедур банкрутства у разі відкриття провадження у справі про банкрутство державного підприємства або підприємства, у статутному капіталі якого частка державної власності перевищує 50 відсотків, участь у зборах кредиторів та роботі комітету кредиторів можуть брати з правом дорадчого голосу представники органу, уповноваженого управляти державним майном.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України №517 від 06.05.2025 «Про деякі питання міжрегіональних територіальних органів Міністерства юстиції» Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (код ЄДРПОУ 43316700) перейменовано на Сумське міжрегіональне управління Міністерства юстиції України.
Одночасно, прийняттям постанови Кабінету Міністрів України №517 від 06.05.2025 «Про деякі питання міжрегіональних територіальних органів Міністерства юстиції», утворено як юридичну особу публічного права міжрегіональний територіальний орган Міністерства юстиції - Харківське міжрегіональне управління Міністерства юстиції України.
Відповідно до додатку №1 до постанови Кабінету Міністрів України №517 від 06.05.2025 «Про деякі питання міжрегіональних територіальних органів Міністерства юстиції», затверджено перелік адміністративно-територіальних одиниць, на які поширюється повноваження, зокрема, Харківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України: Донецька, Луганська, Харківська області.
На теперішній час за відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за кодом ЄДРПОУ 43316700 зареєстровано Сумське міжрегіональне управління Міністерства юстиції України.
З Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань також вбачається, що 26.05.2025 проведено державну реєстрацію юридичної особи - Харківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (код ЄДРПОУ 45752470).
За змістом ст.43 Кодексу України з процедур банкрутства у разі вибуття чи заміни кредитора у справі про банкрутство господарський суд за заявою правонаступника або іншого учасника (учасників) справи здійснює заміну такої сторони її правонаступником на будь-якій стадії провадження у справі. Усі дії, вчинені у справі про банкрутство до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив.
Статтею 52 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу; про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
Приписами до ч.1 ст.104 Цивільного кодексу України передбачено, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Одночасно, дослідивши надані документи, суд встановив, що постанова Кабінету Міністрів України №517 від 06.05.2025 «Про деякі питання міжрегіональних територіальних органів Міністерства юстиції» не містить положень щодо правонаступництва Харківським міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції України прав та обов'язків Східного міжрегіональне управління Міністерства юстиції України.
Інших доказів, які підтверджують перехід прав та обов'язків Східного міжрегіональне управління Міністерства юстиції України до Харківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України також не надано.
Разом з тим, суд звертає увагу, що публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому.
Відповідно до висновків викладених Верховним Судом у постановах від 10 вересня 2020 року у справі № 420/5772/18, від 06 жовтня 2020 року у справі № 804/958/17, від 10 жовтня 2020 року у справі № 804/958/17, від 03 грудня 2020 року у справі № 805/2173/16-а, від 30 грудня 2020 року у справі 805/4361/17-а, Верховних Судом зазначено, що «у випадку, коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб'єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибувшого з публічних правовідносин суб'єкта владних повноважень як юридичної особи».
Як встановлено судом, відповідно до додатку №1 до постанови Кабінету Міністрів України №517 від 06.05.2025 «Про деякі питання міжрегіональних територіальних органів Міністерства юстиції», повноваження Харківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України поширюється на адміністративно-територіальні одиниці, зокрема, Донецька, Луганська, Харківська області.
Відтак, уповноваженим на теперішній час брати участь у справі про банкрутство Державного підприємства Управління житлово-комунального господарства виробничого об'єднання з видобутку вугілля “Красноармійськвугілля», користуватися процесуальними правами та нести процесуальні обов'язки учасника у цій справі є Харківське міжрегіональне управління Міністерства юстиції України (код ЄДРПОУ 45752470).
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви представника Харківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України б/н від 21.01.2026р. про заміну учасника.
Вирішуючи питання подальшого розгляду справи №15/230б, судом встановлено наступне.
Ліквідаційна процедура у справах про банкрутство юридичних осіб має строковий характер, цей строк не може перевищувати 12 місяців, як встановлено в ч.1 ст.58 Кодексу України з процедур банкрутства.
Як вбачається з матеріалів справи, 30.05.2018р. ліквідатором у справі №15/230б про банкрутство Державного підприємства Управління житлово-комунального господарства виробничого об'єднання з видобутку вугілля “Красноармійськвугілля» призначено арбітражного керуючого Гапоненко Р.І.
Відповідно до ст.10 Кодексу України з процедур банкрутства арбітражний керуючий є суб'єктом незалежної професійної діяльності. Арбітражний керуючий з моменту постановлення ухвали (постанови) про призначення його керуючим санацією або ліквідатором до моменту припинення здійснення ним повноважень прирівнюється до службової особи підприємства-боржника.
Законодавством передбачено певну сукупність дій, яку необхідно вчинити ліквідатору в ході ліквідаційної процедури. Так, частинами 1, 2 статті 61 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження:
приймає у своє відання майно боржника, забезпечує його збереження;
виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута;
проводить інвентаризацію та визначає початкову вартість майна банкрута;
аналізує фінансовий стан банкрута;
виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута;
формує ліквідаційну масу;
заявляє до третіх осіб вимоги щодо повернення банкруту сум дебіторської заборгованості;
має право отримувати кредит для виплати вихідної допомоги працівникам, які звільняються внаслідок ліквідації банкрута, який відшкодовується згідно з цим Кодексом позачергово за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута;
з дня визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури повідомляє працівників банкрута про звільнення та здійснює його відповідно до законодавства України про працю. Виплата вихідної допомоги звільненим працівникам банкрута провадиться ліквідатором у першу чергу за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута, або отриманого для цієї мети кредиту;
заявляє в установленому порядку заперечення щодо заявлених до боржника вимог поточних кредиторів за зобов'язаннями, які виникли під час провадження у справі про банкрутство і є неоплаченими;
подає до суду заяви про визнання недійсними правочинів (договорів) боржника;
вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб;
передає в установленому порядку на зберігання документи банкрута, які відповідно до нормативно-правових актів підлягають обов'язковому зберіганню;
продає майно банкрута для задоволення вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Кодексом;
подає відомості (інформацію), необхідні для ведення Єдиного реєстру боржників, відносно яких відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), у порядку, встановленому державним органом з питань банкрутства;
у разі провадження банкрутом діяльності, пов'язаної з державною таємницею, вживає заходів з ліквідації режимно-секретного органу;
веде реєстр вимог кредиторів;
подає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", інформацію до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення;
здійснює дії щодо скасування реєстрації випуску акцій, передбачені законодавством, якщо організаційно-правовою формою юридичної особи - банкрута є акціонерне товариство;
здійснює інші повноваження, передбачені цим Кодексом.
Під час здійснення своїх повноважень ліквідатор має право заявити вимоги до третіх осіб, які відповідно до законодавства несуть субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями боржника у зв'язку з доведенням його до банкрутства.
Станом на дату винесення ухвали суду, ліквідатором не подано до суду звіту та ліквідаційного балансу або будь-яких інших документів щодо подальшого розгляду справи про банкрутство Державного підприємства Управління житлово-комунального господарства виробничого об'єднання з видобутку вугілля “Красноармійськвугілля».
З Єдиного реєстру арбітражних керуючих України судом встановлено, що свідоцтво Гапоненко Романа Івановича про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого №871 від 23.04.2013р. припинено з 07.12.2018р.
Відповідно до п.5 ч.4 ст.28 Кодексу України з процедур банкрутства арбітражний керуючий може бути відсторонений господарським судом від виконання повноважень ліквідатора за власною ініціативою у разі припинення діяльності арбітражного керуючого.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для відсторонення арбітражного керуючого Гапоненко Р.І. (свідоцтво №871 від 23.04.2013р.) від виконання повноважень ліквідатора Державного підприємства Управління житлово-комунального господарства виробничого об'єднання з видобутку вугілля “Красноармійськвугілля» за власною ініціативою на підставі п.5 ч.4 ст.28 Кодексу України з процедур банкрутства.
Відповідно до п.3-1 та п.4 ч.8 ст.48 Кодексу України з процедур банкрутства до компетенції комітету кредиторів належить, зокрема: визначення кандидатури арбітражного керуючого для призначення у справі про банкрутство; прийняття рішення про звернення до господарського суду з клопотанням про призначення арбітражного керуючого, припинення повноважень арбітражного керуючого та про призначення іншого арбітражного керуючого.
У зв'язку з відстороненням арбітражного керуючого Гапоненко Р.І. від виконання повноважень ліквідатора, є підстави для розгляду комітетом кредиторів питання про визначення кандидатури арбітражного керуючого для призначення його ліквідатором у справі №15/230б про банкрутство Державного підприємства Управління житлово-комунального господарства виробничого об'єднання з видобутку вугілля “Красноармійськвугілля».
Відповідно до ч.3 ст.28 Кодексу України з процедур банкрутства розпорядником майна, керуючим реструктуризацією, керуючим санацією, ліквідатором, керуючим реалізацією не можуть бути призначені арбітражні керуючі: які є заінтересованими особами у цій справі; які здійснювали раніше управління цим боржником - юридичною особою, крім випадків, коли з дня відсторонення від управління зазначеним боржником минуло не менше трьох років; яким відмовлено в допуску до державної таємниці, якщо такий допуск є необхідним для виконання обов'язків, визначених цим Кодексом; які мають реальний чи потенційний конфлікт інтересів; які є близькими особами боржника - фізичної особи.
До призначення арбітражним керуючим особа повинна подати до господарського суду заяву, в якій зазначається, що вона не належить до осіб, зазначених у цій частині.
Враховуючи вищевикладене, господарський суд вважає за необхідне здійснити електронний запит на визначення кандидатури арбітражного керуючого для призначення ліквідатора у даній справі та зобов'язати кредиторів банкрута невідкладно розглянути питання про визначення кандидатури арбітражного керуючого для призначення ліквідатором у справі №15/230б і запропонувати таку кандидатуру господарському суду (разом із його заявою).
Також, суд дійшов висновку про необхідність призначення судового засідання для вирішення подальшого розгляду цієї справи.
Керуючись ст.ст.43, 61, 65 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст.234-235 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Задовольнити заяву представника Харківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України б/н від 21.01.2026р. про заміну учасника справи №15/230б.
2. Замінити учасника у справі №15/230б про банкрутство Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (код ЄДРПОУ 43316700) на його правонаступника - Харківське міжрегіональне управління Міністерства юстиції України (61024, Харківська обл., місто Харків, вул. Ярослава Мудрого, будинок 26, код ЄДРПОУ 45752470).
3. Призначити судове засідання у справі №15/230б на 10.03.2026 року о 14:15 год., зал судового засідання №407.
4. Відсторонити арбітражного керуючого Гапоненко Романа Івановича (свідоцтво №871 від 23.04.2013р.) від виконання повноважень ліквідатора Державного підприємства Управління житлово-комунального господарства виробничого об'єднання з видобутку вугілля “Красноармійськвугілля».
5. Здійснити електронний запит на автоматичне визначення кандидатури арбітражного керуючого для призначення ліквідатором у даній справі.
6. Зобов'язати комітет кредиторів Державного підприємства Управління житлово-комунального господарства виробничого об'єднання з видобутку вугілля “Красноармійськвугілля» невідкладно розглянути питання про визначення кандидатури арбітражного керуючого для призначення ліквідатором у справі №15/230б і запропонувати таку кандидатуру господарському суду (разом із його заявою) в строк до дати судового засідання.
7. Зобов'язати кредиторів, Харківське міжрегіональне управління Міністерства юстиції України, Фонд державного майна України до дати судового засідання надати господарському суду свої пропозиції щодо можливості та доцільності здійснення подальшої судової процедури у справі №15/230б про банкрутство Державного підприємства Управління житлово-комунального господарства виробничого об'єднання з видобутку вугілля “Красноармійськвугілля».
8. Роз'яснити, що відповідно до положень ст.197 Господарського процесуального кодексу України учасники справи можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання 10.02.2026р. та може бути оскаржена до Східного апеляційного господарського суду в порядку та строк, встановлений статтями 256-257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Г.В. Левшина