Рішення від 02.02.2026 по справі 905/1229/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5

РІШЕННЯ

іменем України

02.02.2026 Справа №905/1229/25

за позовом: Костянтинівського міського центру зайнятості (85110, Донецька область, Краматорський район, м.Костянтинівка, площа Перемоги, 8, код ЄДРПОУ 23119554)

до відповідача: Приватного акціонерного товариства «Завод обважнювачів» (85114, Донецька область, Краматорський район, м.Костянтинівка, вул.Олекси Тихого, 99, код ЄДРПОУ 00136751)

про стягнення 4013,28 грн

Суддя: Паляниця Ю.О.

СУТЬ СПРАВИ:

Позивач, Костянтинівський міський центр зайнятості, м.Костянтинівка звернувся до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до відповідача, Приватного акціонерного товариства «Завод обважнювачів», м.Костянтинівка про стягнення суми завданої майнової шкоди у розмірі 4013,28 грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на неправомірні дії відповідача, які полягали у поданні звітності до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування з неправдивими відомостями, внаслідок чого відбулось нарахування і виплата допомоги по безробіттю ОСОБА_1 у завищеному розмірі.

Ухвалою суду від 02.12.2025 за вказаним позовом відкрито провадження у справі №905/1229/25, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач відзиву у встановлений судом строк не надав, будь-яких пояснень по суті спору не представив. Одночасно, за висновками суду, відповідач був належним чином повідомлений про відкриття провадження у справі №905/1229/25 та розгляд вказаної справи за правилами спрощеного позовного провадження, враховуючи наявну у матеріалах справи довідку про доставку електронного листа до електронного кабінету відповідача через підсистему «Електронний суд».

Приймаючи до уваги те, що господарським судом вжито всіх необхідних заходів щодо повідомлення відповідача про розгляд справи та забезпечення реалізації ним своїх прав на судовий захист, в т.ч. шляхом надання відповідних заяв по суті справи, спір вирішено за наявними матеріалами в порядку норм ч.9 ст.165, ч.2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд встановив наступне.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття визначає Закон України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття».

Відповідно до п.1 ст.1 вказаного закону загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Одним із видів забезпечення за цим законом є допомога по безробіттю (ч.1 ст.7 Закону України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття»).

Згідно з п.п.1, 2 Положення про державну службу зайнятості, затвердженого наказом №2663 від 16.12.2020 Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, державна служба зайнятості є централізованою системою державних установ, діяльність якої спрямовується та координується Міністерством економіки України. Служба складається з Державного центру зайнятості, регіональних центрів зайнятості - Центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських центрів зайнятості та їх філій, закладу післядипломної освіти «Центр підвищення кваліфікації служби зайнятості», закладів професійної (професійно-технічної) освіти Державної служби зайнятості, інших закладів освіти Державної служби зайнятості, а також підприємств, установ, організацій, утворених Службою.

Відповідно до п.1 постанови №334 від 19.03.2022 Кабінету Міністрів України «Деякі питання реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, нарахування та виплати допомоги по безробіттю на період дії воєнного стану», в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, установлено, що реєстрація, перереєстрація безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, нарахування та виплата допомоги по безробіттю на період дії воєнного стану здійснюється з урахуванням, зокрема, таких особливостей: статус безробітного надається особі, зазначеній в ч.1 ст.43 Закону України «Про зайнятість населення», з першого дня реєстрації її у центрі зайнятості за її особистою заявою. Реєстрація безробітного здійснюється в день подання особою, яка шукає роботу, заяви про надання статусу безробітного до обраного нею міського, районного, міськрайонного центру зайнятості або філії регіонального центру зайнятості особисто, під час безпосереднього відвідування, в електронній формі за допомогою засобів Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, у тому числі мобільного додатку Порталу Дія, або за допомогою засобів телекомунікаційного зв'язку. Форми заяв про надання статусу безробітного, про призначення допомоги по безробіттю та про припинення реєстрації безробітного визначаються Державним центром зайнятості, крім форми заяв, які подаються в електронній формі особою, яка після введення воєнного стану працювала на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, на території адміністративно-територіальних одиниць, визначених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6.03.2022 №204 «Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми «єПідтримка».

З наданої роздруківки з чат-боту на сайті Державної служби зайнятості вбачається, що 11.10.2022 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , звернулась із заявою про надання статусу безробітної та призначення допомоги по безробіттю до Костянтинівського міського центру зайнятості за допомогою засобів телекомунікаційного зв'язку, а саме шляхом заповнення форми заяви через чат-бот на сайті Державної служби зайнятості.

На підставі вищезазначеної заяви їй було надано статус безробітної та призначено виплату допомоги по безробіттю з 12.10.2022, що підтверджується додатком до персональної картки №052322101100004 про прийняті рішення щодо нарахувань та платежів (наказ №НТ221012 від 12.10.2022, підстава: ч.1 ст.43 Закону України «Про зайнятість населення»).

З додатку до персональної картки №052322101100004 також вбачається, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в Центрі зайнятості у період з 12.10.2022 по 07.11.2023 та відносно неї було прийнято наступні рішення:

- наказ №НТ221012 від 12.10.2022: розпочати виплату допомоги по безробіттю з 12.10.2022;

- наказ №НТ230213 від 13.02.2023: припинити виплату допомоги по безробіттю у зв'язку із закінченням строку її виплати в період воєнного стану з 27.01.2023;

- наказ №НТ231108 від 08.11.2023: припинити реєстрацію у зв'язку з відмовою від виконання суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану з 08.11.2023.

12.02.2024 Костянтинівським міським центром зайнятості видано наказ №18 про повернення коштів, в якому, зокрема, зазначено:

- начальнику відділу бухгалтерського обліку - головному бухгалтеру Бовт Елеонорі зарахувати на дебіторську заборгованість суму надлишково виплаченої допомоги по безробіттю ОСОБА_2 у розмірі 4013,28 грн з вини роботодавця Приватного акціонерного товариства «Завод обважнювачів»;

- провідному юрисконсульту ОСОБА_3 провести претензійно-позовну роботу та стягнути з Приватного акціонерного товариства «Завод обважнювачів» суму надлишково виплаченої допомоги по безробіттю ОСОБА_2 за період з 12.10.2022 по 26.01.2023 у розмірі 4013,28 грн з вини роботодавця.

Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою №1266 від 26.09.2001 Кабінету Міністрів України, в редакції на час виникнення спірних правовідносин, визначає механізм обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням на випадок безробіття, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності (далі - страхові виплати), у разі настання страхового випадку, а також оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів підприємства, установи, організації або фізичної особи, яка використовує працю найманих працівників (далі - роботодавці). Згідно з п.7 вказаного нормативно-правового акту розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата (дохід, грошове забезпечення), є 12 календарних місяців, що передують місяцю настання страхового випадку (для розрахунку допомоги по безробіттю - реєстрації особи в державній службі зайнятості як безробітної).

Позивач в позові зазначає, що розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата відповідно до вищевказаної постанови №1266, центром зайнятості визначено період з жовтня 2021 року по вересень 2022 року.

З додатку до персональної картки №052322101100004 про прийняті рішення щодо нарахувань та платежів вбачається, що ОСОБА_1 за період з 12.10.2022 по 26.01.2023 було нараховано та виплачено 12006,42 грн допомоги по безробіттю.

Також, в позові позивач вказує, що за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування від 06.03.2023 ним була виявлена невідповідність: у серпні та вересні 2022 року по Приватному акціонерному товариству «Завод обважнювачів», а саме по безробітній ОСОБА_1 відсутня інформація про її перебування у трудових відносинах з підприємством, що безпосередньо вплинуло на розмір допомоги по безробіттю. Крім того, за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування від 01.05.2023, по безробітній ОСОБА_1 було здійснено автоматичний розрахунок середньої заробітної плати. За звітами підприємства: з квітня по липень 2022 року безробітна знаходилась у відпустці без збереження заробітної плати; у серпні та вересні 2022 року вона відпрацювала повні місяці, заробітна плата становила 0 грн. Середньоденна заробітна плата за останні 12 місяців, що передують місяцю надання особі статусу безробітного склала: 165,56 грн. Розрахунок допомоги по безробіттю був здійснений 10.05.2023.

Відповіддю №34/23 від 27.04.2023 Приватного акціонерного товариства «Завод обважнювачів» повідомлено, що ОСОБА_1 працювала на підприємстві з 03.06.2014 по 07.10.2022 та з усіма працівниками підприємства призупинено дію трудового договору згідно з наказом по підприємству №169 від 24.03.20022, у зв'язку з чим до Державної податкової інспекції надано коригуючий звіт за 3 квартал 2022 року.

На підтвердження вказаних обставин до матеріалів справи також додано вищезазначений наказ №169/к від 24.03.2022, відповідно до якого призупинено дію трудових договорів з працівниками тимчасово, на період з 08-00 години 24.03.2022 до закінчення дії воєнного стану та форс-мажорних обставин.

На підставі наданих документів ОСОБА_1 було зроблено перерахунок допомоги по безробіттю та середньоденна заробітна плата за останні 12 місяців, що передують місяцю надання особі статусу безробітного склала: 110,22 грн. Оскільки сума середньої заробітної плати зменшилась, виникла переплата допомоги по безробіттю. Станом на 05.02.2024 розрахунок середньої заробітної плати з урахуванням даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідає даним довідки наданої підприємством. Проте, за даними обміну, в звіті підприємства залишається помилкова інформація про знаходження особи з квітня по липень 2022 року у відпустці без збереження заробітної плати.

Відповідно п.5 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, затвердженого спільним наказом №60/62 від 13.02.2009 Міністерства праці та соціальної політики України та Державною податковою адміністрацією України, що був чинний на час виникнення спірних правовідносин, перевірка достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, проводиться центрами зайнятості шляхом: звіряння наданої особою інформації з відомостями, наявними в Державній податковій адміністрації України, Пенсійному фонді України, у державних реєстраторів; проведення центром зайнятості перевірки достовірності зазначених у довідках про середню заробітну плату даних та записів у трудових книжках безпосередньо на підприємствах, в установах, організаціях та у фізичних осіб, які використовують найману працю, у порядку, встановленому законодавством. За результатами звірки або перевірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили.

За результатами проведеного розслідування Костянтинівським міським центром зайнятості було складено акт №11 від 05.02.2024 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про зайнятість населення», яким встановлено факт переплати ОСОБА_1 допомоги по безробіттю за період з 12.10.2022 по 26.01.2023 у розмірі 4013,28 грн з вини роботодавця Приватного акціонерного товариства «Завод обважнювачів».

За приписами ч.2 ст.35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» роботодавець зобов'язаний:

1) під час перевірки правильності використання коштів Фонду та достовірності поданих роботодавцем даних, зазначених у пункті 2 цієї частини, надавати посадовим особам територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, необхідні документи та пояснення з питань, що виникають під час перевірки;

2) подавати центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, в установленому порядку відповідно до законодавства відомості про: прийняття на роботу працівників, розмір заробітної плати та використання робочого часу працівників, виплату застрахованим особам допомоги по частковому безробіттю, використання коштів Фонду за іншими визначеними цим Законом напрямами.

Достовірність зазначених у документах даних перевіряється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції. У разі подання недостовірних відомостей, передбачених пунктом 2 частини другої цієї статті, використання роботодавцем коштів Фонду з порушенням встановленого порядку роботодавець добровільно чи на підставі рішення суду повинен відшкодувати страховику заподіяну шкоду.

Відповідно до п.6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого спільним наказом №60/62 від 13.02.2009 Міністерства праці та соціальної політики України та Державної податкової адміністрації України, що діяв на час виникнення спірних правовідносин, якщо відомості про доходи особи, на підставі яких призначено матеріальне забезпечення, є недостовірними з вини роботодавця, центри зайнятості проводять перерахунок страхових виплат з дня їх призначення. Суми незаконно виплачених коштів повертаються роботодавцем. Виплата коштів, недоотриманих особою внаслідок зниження суми страхових виплат, здійснюється за рахунок коштів Фонду.

Згідно зі ст.16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, зокрема, шляхом відшкодування збитків та інших способів відшкодування майнової шкоди.

Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду визначено у ч.ч.1, 2 ст.1166 Цивільного кодексу України, згідно з якою майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Відшкодування шкоди є одним із видів цивільно-правової відповідальності і для застосування такої міри відповідальності необхідна наявність всіх елементів складу правопорушення, а саме: протиправної поведінки, дії чи бездіяльність особи; шкідливого результату такої поведінки - збитків (шкоди), їх наявності та розміру; причинного зв'язку між протиправною поведінкою та збитками; вини особи, яка заподіяла шкоду. За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не наступає.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що у даному випадку мають місце (є доведеними) усі чотири елементи складу цивільного правопорушення, необхідні для притягнення відповідача до такої відповідальності як відшкодування майнової шкоди.

Протиправна поведінка Приватного акціонерного товариства «Завод обважнювачів» полягала у поданні підприємством звітності з неправдивими відомостями щодо відпрацьованого часу та розміру заробітної плати ОСОБА_1 .

Причинний зв'язок між завданою центру зайнятості майновою шкодою і протиправною поведінкою відповідача полягає у тому, що саме внаслідок подання звітності з неправдивими відомостями відбулося нарахування і виплата допомоги по безробіттю ОСОБА_1 у завищеному розмірі.

Майнова шкода, завдана центру зайнятості протиправною поведінкою відповідача, полягає у витратах на виплату ОСОБА_1 4013,28 грн надмірно виплаченої допомоги по безробіттю.

З метою повного та всебічного з'ясування всіх обставин справи ухвалою господарського суду від 02.12.2025 відповідачу запропоновано представити суду, в тому числі, відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду).

Проте, відповідачем правової позиції по суті спору не висловлено, належних та допустимих доказів в розумінні норм ст.ст.76, 77 Господарського процесуального кодексу України, які б спростовували обставини викладені у позові, відповідачем не представлено.

З огляду на наведене, позов Костянтинівського міського центру зайнятості до Приватного акціонерного товариства «Завод обважнювачів» підлягає задоволенню у повному обсязі.

Згідно зі ст.129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір в сумі 2422,40 грн підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

Одночасно, виходячи з того, що за подання розглядуваного позову позивач сплатив судовий збір у більшому розмірі ніж передбачено діючим законодавством (без урахування коефіцієнту пониження 0,8 за подання позову в електронній формі), вказана особа не позбавлена права та можливості звернутись до суду з клопотанням про повернення судового збору у переплаченому розмірі 605,60 грн з огляду на приписи ст.7 Закону України «Про судовий збір».

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.86, 129, 210, 236-238, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Завод обважнювачів» (85114, Донецька область, Краматорський район, м.Костянтинівка, вул.Олекси Тихого, 99, код ЄДРПОУ 00136751) на користь Костянтинівського міського центру зайнятості (85110, Донецька область, Краматорський район, м.Костянтинівка, площа Перемоги, 8, код ЄДРПОУ 23119554) суму завданої майнової шкоди у розмірі 4013,28 грн, а також судовий збір в сумі 2422,40 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Вступну та резолютивну частини рішення складено 02.02.2026.

Повний текст рішення складено 09.02.2026.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Ю.О.Паляниця