Справа №760/1048/26 3/760/1619/26
30 січня 2026 року м. Київ
Суддя Солом'янського районного суду міста Києва Нестеренко Т.В., за участю представника Київської митниці Державної митної служби України Келеберденка В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду матеріали протоколу про порушення митних правил №1129/UA100000/2025 від 04.12.2025, які надійшли від Київської митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 / ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ),
за порушення митних правил, яке передбачене ч. 2 ст. 473 МКУ, -
встановив:
10.10.2025 року в зоні митного контролю АТ «УКРПОШТА» (м. Київ, вул. Г. Кірпи, 2) м/п «УкрПошта» Київської митниці, під час проведення митного огляду міжнародного поштового відправлення (далі - МПВ) № RY503453896IL, яке пересилалось з Ізраїлю ОСОБА_1 / ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) до України на адресу громадянина - ОСОБА_3 / ОСОБА_4 ( АДРЕСА_2 ) виявлено:
- таблетки т.м. Dexcel pharma Dexamol cold Day and Night Care (Dexamol cold Day Care - 3уп. по 30 таблеток) та (Dexamol cold Night Care 3уп. по 20 таблеток). Загальна кількість - 150 таблеток.
Листом Київської митниці від 13.10.2025 № 7.8-28-12/28-12/7/673, вказані таблетки направлено для проведення експертного дослідження до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби (СЛЕД Держитслужби).
Відповідно до висновку Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби (СЛЕД Держмитслужби) від 20 жовтня 2025 року №1420003203-0463 у результаті проведених досліджень у складі всіх зразків виявлено 1-феніл-2-(метиламіно) пропанол, що існує у вигляді двох оптичних ізомерів під назвами сфедрин і псевдоефедрин, які, згідно з Переліком наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року №770 (із змінами і доповненнями), віднесені до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю (Список №1 Таблиці IV).
Таблетки в блістерах з маркуванням: «DEXAMOL cold ® DAY CARE ..», с. 2503038 - 59шт. (5 блістерів по 10 таблеток та 1 блістер з 9 таблетками), с. 2501071 - 29шт. (2 блістери пл 10 таблеток та 1 блістер з 9 таблетками); «DEXAMOL cold ® NIGHT CARE...», c. 2502024 - 39 шт. (3 блістери по 10 таблеток та 1 блістер з 9 таблетками), с. 2501066 - 19 шт. (1 блістер з 10 таблетками та 1 блістер з 9 таблетками) у картонних коробках; разом в опломбованому пакеті (пломба «СЛЕД ДФС 02»), підлягають переданню на митницю.
При проведенні досліджень витрачено по 1 таблетці кожного зі зразків № 1.1, 1.2, 2.1, 2.2.
Відповідно до ч. 2 ст. 18 Всесвітньої поштової конвенції (учиненої в м. Доха 11 жовтня 2012 року), вкладення зазначених нижче предметів забороняється в усіх категоріях відправлень (п. 2.1.):
- наркотичних та психотропних речовин, визначених Міжнародним комітетом з контролю за наркотиками, або інших незаконних речовин, заборонених у країні призначення (п. 2.1.1.);
- інших предметів, увезення чи обіг яких заборонено в країні призначення (п. 2.1.4.);
- предметів, які за своїм характером або пакуванням можуть становити небезпеку для поштових працівників або населення... (п. 2.1.5.).
Відповідно до ст. 1 Закону України від 15.02.1995 року № 60/95-ВР «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» (із змінами та доповненнями), речовини природні чи синтетичні, препарати, рослини, включені до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, с наркотичними засобами.
Згідно до ст. 2 Закону України від 15.02. 1995 року № 60/95-ВР «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» (із змінами та доповненнями), наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори з урахуванням доцільності їх використання у медичній практиці та залежно від ступеня їх небезпечності для здоров?я людини і застосовуваних заходів контролю за їх обігом включаються до відповідно пронумерованих списків таблиць Переліку.
Згідно до ст. 24 Закону України від 15.02.1995 року № 60/95-ВР «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори», партія наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів, що ввозиться на територію України чи вивозиться з території України без відповідного дозволу на ввезення, вивезення наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів, підлягає затриманню та конфіскації в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст. 26 Закону України від 15.02.1995 року № 60/95-ВР «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори», пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у поштових (у тому числі міжнародних) відправленнях забороняється.
Відповідно до ч.1 ст. 235 Митного кодексу України, забороняється переміщення
(пересилання) в міжнародних поштових та експрес-відправленнях:
- товарів, заборонених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України відповідно до ввезення на митну територію України або вивезення з цієї території (п.1.1).
Відповідно до ч.2 ст. 235 Митного кодексу України, забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання відповідно до актів Всесвітнього поштового союзу, а також товарів, відправлених з порушенням вимог нормативно-правових актів з питань надання послуг поштового зв'язку.
Згідно частини 2 постанови Кабінету Міністрів України від 08.09.2023 № 958 «Про затвердження переліку вкладень, заборонених до пересилання у поштових відправленнях, і Порядку вилучення вкладень, заборонених до пересилання, із поштових відправлень та розпорядження ними» у міжнародних поштових відправленнях забороняється пересилати наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, включені до переліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 р. № 770 "Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів".
Отже, своїми діями відправник міжнародного поштового відправлення № RY503453896IL гр. ОСОБА_2 ( ОСОБА_1 ) вчинив порушення митних правил, відповідальність за яке встановлена частиною другою ст. 473 Митного кодексу України.
На підставі статті 511 МКУ предмети правопорушення тимчасово вилучено за протоколом про порушення митних правил № 1129/UA100000/2025 від 04.12.2025.
Безпосередні предмети правопорушення: - таблетки Dexamol cold Day Care - 3 уп. по 30 таблеток, таблетки Dexamol cold Night Care 3уп. по 20 таблеток, розміщено на склад Київської митниці за адресою: м. Київ, бульвар Вацлава Гавела, 8А.
Вартість предметів правопорушення становить: 2 грн. (умовно).
Листом Київської митниці управління СБУ у м. Києві та Київській області проінформовано, що матеріали справи передані до Солом'янського районного суду м. Києва для прийняття рішення.
Вина гр. ОСОБА_2 ( ОСОБА_1 ) в порушенні митних правил підтверджуються наступними доказами: протоколом про порушення митних правил № 1129/UA100000/2025 від 04.12.2025, актом про проведення огляду (переогляду) товарів від 10.10.2025, Висновком СЛЕД Держмитслужби №1420003203-0463 від 20.10.2025, безпосередніми предметами порушення митних правил та іншими матеріалами справи.
Митниця вважає, що докази, які містяться в матеріалах справи про порушення митних правил є належними та допустимими, містять інформацію щодо предмету доказування, в своїй сукупності є достатньо переконливими і узгодженими між собою та обґрунтовано доводять наявність у діях гр. ОСОБА_2 ( ОСОБА_1 ) складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 статті 473 МКУ.
Враховуючи викладене, митниця приходить до висновку про необхідність притягнення гр. ОСОБА_2 ( ОСОБА_1 ) до відповідальності за порушення митних правил за ч. 2 статті 473 МКУ, у зв'язку з чим просить суд визнати винним громадянина ОСОБА_2 ( ОСОБА_1 ) у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 статті 473 МКУ та накласти на неї стягнення, передбачене санкцією цієї статті.
В судовому засіданні представник митного органу підтримав позицію митного органу та обставини, викладені в протоколі, просив притягнути гр. ОСОБА_2 ( ОСОБА_1 ) до адміністративної відповідальності за порушення митних правил та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу без конфіскації майна.
В судове засідання ОСОБА_2 ( ОСОБА_1 ), не з'явився про місце, дату та час розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Заслухавши представника митного органу, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про доведеність вини ОСОБА_2 ( ОСОБА_1 ) у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 473 МКУ.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 ( ОСОБА_1 ) при відправленні міжнародного експрес-відправлення № RY503453896IL вчинені дії на пересилання через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання за обставин, наведених у протоколі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до таблиці IV списку 1 «Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів» затвердженого ПКМУ від 06.05.2000 № 770 «Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів» «pseudoephedrine», являється прекурсором, обіг якого обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю.
Відповідно до ч. 2 ст. 18 Всесвітньої поштової конвенції (учиненої в м. Доха 11 жовтня 2012 року), унесення зазначених нижче предметів забороняється в усіх категоріях відправлень (п.2.1.): - наркотиків і психотропних речовин, визначених Міжнародним комітетом з контролю за наркотиками, або інших незаконних речовин, заборонених у країні призначення (п.2.1.1.); - інших предметів, увезення чи обіг яких заборонено в країні призначення (п.2.1.4.); - предметів, що за своїм характером чи упакуванням можуть становити небезпеку для поштових працівників або населення (п.2.1.5.).
Згідно до ст. 2 Закону України від 15.02.1995 року № 60/95-ВР «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» (із змінами та доповненнями), наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори з урахуванням доцільності їх використання у медичній практиці та залежно від ступеня їх небезпечності для здоров'я людини і застосовуваних заходів контролю за їх обігом включаються до відповідно пронумерованих списків таблиць Переліку.
Згідно до ст. 24 Закону України від 15.02.1995 року № 60/95-ВР «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори», партія наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів, що ввозиться на територію України чи вивозиться з території України без відповідного дозволу на ввезення, вивезення наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів, підлягає затриманню та конфіскації в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст. 26 Закону України від 15.02.1995 року № 60/95-ВР «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори», пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у поштових (у тому числі міжнародних) відправленнях забороняється.
Відповідно до ч. 1 ст. 235 МКУ, забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних поштових та експрес-відправленнях: - товарів, заборонених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України відповідно до ввезення на митну територію України або вивезення з цієї території (п.1.1).
Отже, судом встановлено, що при пересиланні поштового експрес-відправлення № RY503453896IL вчинені дії на пересилання через митний кордон України у міжнародних експрес-відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання, передбачені ч. 2 ст. 473 МКУ.
Відповідно до ч. 2 ст. 473 МКУ відповідальність настає за пересилання через митний кордон України в міжнародних експрес-відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України, а також пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання законодавством України та актами Всесвітнього поштового союзу та тягне за собою конфіскацію цих товарів.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Провадження у справах про порушення митних правил, згідно ст. 487 МКУ, здійснюється відповідно до митного Кодексу України, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи.
Викладені вище обставини встановлені при проваджені по даній справі та підтверджуються наступними доказами: протоколом про порушення митних правил, іншими доказами у їх сукупності.
Враховуючи вищевикладене, суд визнає особу винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 473 МКУ та накладає стягнення, відповідно до санкції статті, у виді конфіскації.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Вимогами п.5 ч. 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», передбачено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника підлягає стягненню судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Щодо клопотання представника митниці про вирішення питання про стягнення витрат, понесених митним органом за зберігання товарів за результатами розгляду матеріалів справи про порушення митних правил відносно ОСОБА_2 ( ОСОБА_1 ) за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 473 МКУ, суд приходить до наступних висновків.
Згідно зі ст. 242 МКУ та п.9.1 Порядку роботи митного складу, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 № 627, товари, які зберігаються на складах митних органів під митним контролем, можуть бути видані їх власникам або уповноваженим ними особам, а також особам, до яких протягом строку зберігання перейшло право власності на ці товари або право володіння ними, лише після митного оформлення зазначених товарів, відшкодування витрат митних органів на їх зберігання та сплати відповідних митних платежів.
Відповідно до ст. 519 МКУ витрати у справі про порушення митних правил складаються з видатків на інвентаризацію, зберігання, перевезення (пересилання) товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу, а також з інших понесених митними органами витрат на провадження або розгляд справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 520 МКУ витрати у справі про порушення митних правил відшкодовуються особою, щодо якої винесено постанову про накладення адміністративного стягнення. У даній справі судом уже встановлено вину особи у вчиненні правопорушення, передбаченого МКУ, а відтак на порушника покладається обов'язок відшкодувати витрати, понесені державою у зв'язку зі зберіганням вилученого товару.
Відповідно до ч. 2 ст. 520 МКУ посадові особи митного органу зобов'язані зібрати та додати до справи документи, що підтверджують такі витрати, що й було виконано у даному випадку.
Частиною 3 ст. 520 МКУ встановлено, що порядок відшкодування витрат у справі про порушення митних правил, обчислення сум, що підлягають відшкодуванню, а також порядок розпорядження отриманими коштами встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Наведеними вимогами МКУ визначено загальний порядок відшкодування витрат у справі про порушення митних правил та сам порядок розрахунку таких витрат встановлюється центральним органом виконавчої влади.
Пунктом 12 розділу ІІ Порядку обчислення сум витрат у справах про порушення митних правил та їх відшкодування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 15.06.2012 №731 (із змінами), встановлено, що при розгляді справ про порушення митних правил орган, який розглядає справу, вирішує питання щодо відшкодування витрат та їх сум. Витрати в справі про порушення митних правил відшкодовуються особою, щодо якої винесено постанову про накладення адміністративного стягнення (далі - винна особа). Суми витрат, що підлягають відшкодуванню, зазначаються у постанові про накладення стягнення, що зазначено в розділі III Порядку обчислення сум витрат у справах про порушення митних правил та їх відшкодування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 15.06.2012 №731 (із змінами).
Розрахунок витрат обчислюється відповідно до Порядку відшкодування витрат на зберігання товарів та транспортних засобів на складах митних органів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 15.06.2012 №731 (із змінами). Відповідно до розділу III Порядку відшкодування затрат за зберігання товарів та транспортних засобів на складах митних органів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 15.06.2012 №731 (із змінами) витрати митного органу за зберігання товарів, транспортних засобів, тимчасово вилучених у справі про порушення митних правил, відшкодуються у разі, якщо особу визнано винною, а вилучені у справі про порушення митних правил товари та/або транспортні засоби підлягають поверненню власнику.
Відповідно до аналізу наведених Порядків вбачається, що розрахунок витрат у справах про порушення митних правил та їх відшкодування здійснюється за зберігання тимчасово вилучених товарів, транспортних засобів, які підлягають поверненню власнику.
Судом встановлено, що за результатами розгляду протоколу про порушення митних правил від 04.12.2025 року №1129/UA100000/2025 ОСОБА_2 ( ОСОБА_1 ) визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 473 МКУ та накладено на нього адміністративне стягнення у виді конфіскації товарів порушення митних правил.
Вилучені предмети відповідно до протоколу від 04.12.2025 року №1129/UA100000/2025 визначено конфіскувати в дохід держави та постановлено стягнути з ОСОБА_2 ( ОСОБА_1 ) на користь держави судовий збір у розмірі 665 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
Відповідно до постанови суду вилучений товар не підлягає поверненню винуватій особі, тобто його власнику, а судом застосовано конфіскацію вказаного товару. Таким чином відповідно до наведених Порядків витрати відшкодовуються, якщо особу визнано винною, а вилучені у справі про порушення митних правил товари та/або транспортні засоби підлягають поверненню власнику. В даному випадку гр. ОСОБА_2 ( ОСОБА_1 ) судом визнано винним та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу з конфіскацією безпосередніх предметів порушення митних правил, що не передбачає повернення цих товарів його власнику.
Крім того, відповідно до вимог п.3 розділу III Порядку відшкодування затрат за зберігання товарів та транспортних засобів на складах митних органів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 15.06.2012 № 731 (із змінами), на який посилається митний орган, передбачено, що розрахунковий строк зберігання для обчислення витрат в такому випадку обраховується, починаючи з одинадцятого дня з дня набрання законної сили постановою у справі про порушення митних правил, і закінчується датою видачі товарів та/або транспортних засобів власнику або вповноваженій ним особі. День видачі зі складу митного органу товарів, транспортних засобів власникам або вповноваженим особам до загального строку при обрахунку витрат не включається.
Відповідно до п.6 розділу ІІ Порядку обчислення сум витрат у справах про порушення митних правил та їх відшкодування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 15.06.2012 №731 (із змінами), який передбачає інший порядок розрахунку, а саме, що витрати на зберігання товарів, транспортних засобів, тимчасово вилучених у справі про порушення митних правил та розміщених на складах, що належать митним органам, розраховуються з дня їх фактичного розміщення на цих складах відповідно до Розмірів відшкодувань за зберігання на складах митних органів товарів і транспортних засобів, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 15 червня 2012 року № 731. При цьому цей Порядок також стосується тимчасово вилучених товарів у справі про порушення митних правил, якими не є конфісковані товари у даному провадженні у справі про порушення митних правил.
Наведені порядки у своєму розрахунку враховують певні періоди зберігання тимчасово вилучених товарів, транспортних засобів, які різняться між собою, але закінчуються саме моментом їх повернення власнику.
Аналізуючи наведені вимоги законодавства, враховуючи постанову суду про накладення адміністративного стягнення саме у вигляді конфіскації товарів, що не передбачає повернення цих товарів його власнику, а конфіскований товар не є за своєю суттю тимчасово вилученим товаром, якій підлягає поверненню його власнику, тому до вказаного товару не може бути застосовано стягнення витрат за його зберігання, оскільки його повернення власнику не здійснювалося.
За наведених обставини суд приходить до висновку, що в задоволенні клопотання представника митниці про стягнення витрат, понесених митним органом за зберігання товарів слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 197, 485, ст. 519, 520, 522, 524-529 МКУ, ст. ст. 283-285, 294 КУпАП, суддя-
Визнати ОСОБА_1 / ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ), винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 473 МКУ та накласти на нього адміністративне стягнення у виді конфіскації товарів.
Вилучений відповідно до протоколу від 04.12.2025 року №1129/UA100000/2025 у складі таблеток т.м. Dexcel pharma Dexamol cold Day and Night Care (Dexamol cold Day Care - 3уп. по 30 таблеток) та (Dexamol cold Night Care 3уп. по 20 таблеток). Загальна кількість - 150 таблеток - конфіскувати в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 / ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ), на користь держави судовий збір у розмірі 665 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Т.В. Нестеренко