Ухвала від 10.02.2026 по справі 389/203/26

10.02.2026

ЄУН 389/203/26

Провадження №1-кс/389/99/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2026 року місто Знам'янка

Слідчий суддя Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні погоджене з прокурором клопотання старшого слідчого СВ відділу поліції №1 (м.Знам'янка) Кропивницького районного управління поліції ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_5 про застосування запобіжного заходу у виді особистого зобов'язання стосовно

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Знам'янка, Знам'янського району, Кіровоградської області, громадянина України, який займає посаду керівника Комунального підприємства «Знам'янський комбінат комунальних послуг», одружений, утриманці відсутні, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого,

підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.239, ч.2 ст.367 КК України, в межах кримінального провадження відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42025120040000007 від 14 січня 2025 року,

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий СВ відділу поліції №1 (м.Знам'янка) Кропивницького районного управління поліції ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_5 29.01.2026 подав до суду клопотання про застосування до підозрюваного ОСОБА_4 запобіжного заходу у виді особистого зобов?язання шляхом заборони відлучатися з території Знам'янської територіальної громади Кропивницького району Кіровоградської області та з покладенням обов'язків, передбачених ч.5 ст.194 КПК України.

На обґрунтування клопотання зазначив, що слідчим відділенням відділу поліції №1 (м.Знам'янка) Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області здійснюється досудове розслідування за матеріалами кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42025120040000007 від 14 січня 2025 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.239, ч.2 ст.367КК України.

Під час здійснення досудового розслідування встановлено, що Рішенням Знам?янської міської ради №1689 від 17.04.2015 утворено Комунальне підприємство «Знам'янський комбінат комунальних послуг» та затверджено статут останнього. Рішенням Знам?янської міської ради №439 від 23.09.2016 статут КП "Знам?янський комбінат комунальних послуг" затверджено у новій редакції.

Відповідно до статуту КП "Знам?янський комбінат комунальних послуг" є юридичною особою, яка має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банку, печатку зі своїм найменуванням, штамп і фірмовий бланк. Підприємство набуває прав юридичної особи з дня його державної реєстрації у встановленому законом порядку. Підприємство є самостійним господарським суб?єктом, може від свого імені набувати майнових та особистих немайнових прав, нести обов'язки, бути позивачем та відповідачем в господарському суді, судах загальної юрисдикції, третейському суді, укладати угоди. Також КП "Знам?янський комбінат комунальних послуг" уповноважене на здійснення іншої господарської діяльності, що пов'язана з наданням послуг та виконанням робіт для досягнення додаткової економічної вигоди з метою отримання прибутку.

Відповідно до пункту 2.3.1 статуту КП "Знам?янський комбінат комунальних послуг", серед основних завдань підприємства - перевезення та захоронення твердих побутових відходів, оброблення та видалення безпечних відходів, здійснення іншої діяльності щодо поводження з відходами.

Відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку за КП "Знам?янський комбінат комунальних послуг" зареєстровано право постійного користування земельною ділянкою площею 9,8300 га, кадастровий номер 3522281500:02:000:8024, вид використання - для розміщення та використання технічної інфраструктури, видалення відходів та обслуговування діючого сміттєзвалища.

Згідно паспорта місця видалення відходів №13 від 04.12.2001 зі змінами, внесеними 10.10.2016 та Реєстру місць видалення відходів Кіровоградської області, КП "Знам?янський комбінат комунальних послуг" є власником місця видалення відходів та здійснює експлуатацію сміттєзвалища твердих побутових відходів площею 9,8300 га, яке розташоване на території Дмитрівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області, вздовж автодороги «Знам?янка-Дмитрівка».

Розпорядженням Знам'янського міського голови №376-к від 07.07.2017 ОСОБА_4 призначений на посаду керівника КП «Знам'янський комбінат комунальних послуг».

Того ж дня з ОСОБА_4 виконавчим комітетом Знам'янської міської ради в особі міського голови ОСОБА_6 укладений контракт щодо трудової діяльності на посаді керівника КП «Знам'янський комбінат комунальних послуг».

Відповідно до вказаних контрактів укладених з ОСОБА_4 керівник здійснює поточне керівництво підприємством, організовує його виробничо-господарську, соціально-побутову та іншу діяльність, забезпечує виконання завдань підприємства передбачених законодавством, статутом підприємства, рішеннями міської ради та виконавчого комітету, розпорядженнями та протокольними дорученнями міського голови та його заступників та несе персональну відповідальність за виконання завдань підприємства.

Також керівник зобов'язаний здійснювати господарську діяльність згідно чинного законодавства України, ефективно використовувати закріплене за підприємством комунальне майно. Керівник є повноважним представником підприємства під час реалізації повноважень, функцій, обов'язків підприємства, передбачених актами законодавства, статутом підприємства, іншими нормативними документами. Керівник зобов'язується забезпечити виконання показників ефективності використання комунального майна і прибутку, покладених на підприємство обов'язків по наданню відповідних послуг або виконанню відповідних робіт, згідно з функціональними завданнями підприємства. Керівник зобов'язується забезпечувати виконання вимог про захист навколишнього середовища, дотримання раціонального використання і відновлення природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки.

У випадку невиконання чи неналежного виконання своїх обов'язків, керівник підприємства несе передбачену контрактом та законодавством відповідальність, зобов'язується забезпечити виконання показників ефективності використання майна і прибутку, а також майнового стану підприємства.

Таким чином, ОСОБА_4 , як керівник КП «Знам'янський комбінат комунальних послуг», виконуючи організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, відповідно до ч.3 ст.18 КК України, був службовою особою та відповідно ч.2 ст.18 КК України спеціальним суб'єктом кримінального правопорушення.

Згідно зі ст.14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Відповідно до вимог ст.ст.50, 66 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди і зобов'язаний не заподіювати шкоди природі та відшкодовувати завдані ним збитки.

За приписами п.п.б, г ч.1 ст.96 Земельного кодексу України, землекористувачі зобов'язані, крім іншого, додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля, не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів.

Згідно зі статтями 12, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» громадяни України зобов'язані зокрема берегти природу, охороняти, раціонально використовувати її багатства відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в тому числі здійснювати діяльність з додержанням вимог екологічної безпеки, інших екологічних нормативів та лімітів використання природних ресурсів, а також не порушувати екологічні права і законні інтереси інших суб'єктів та компенсувати шкоду, заподіяну забрудненням та іншим негативним впливом на навколишнє природне середовище.

Використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема здійснення господарської та іншої діяльності без порушення екологічних прав інших осіб, а також здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

У відповідності до статті 1 Закону України «Про охорону земель», земельні ресурси - сукупний природний ресурс поверхні суші як просторового базису розселення і господарської діяльності, основний засіб виробництва в сільському та лісовому господарствах.

Одночасно, ст.35 Закону України «Про охорону земель» встановлено, що власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані, крім іншого, дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України, забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку; забезпечувати захист земель від пожеж, ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям, уживати заходів щодо запобігання негативному і екологічно-небезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу.

Відповідно до ст.45 Закону України «Про охорону земель» та ст.167 Земельного кодексу України господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель і ґрунтів понад установлені гранично допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється.

Статтею 46 Закону України «Про охорону земель» визначено, що при здійсненні господарської діяльності, пов'язаної із зберіганням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням і захороненням відходів, забезпечуютьс я виконання заходів щодо запобігання або зменшення обсягів утворення відходів та екологічно безпечне поводження з ними; максимальне збереження ґрунтового покриву на основі обраного оптимального варіанта територіального розміщення об'єктів поводження з відходами; запобігання негативному впливу об'єктів поводження з відходами, що використовуються для збирання, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення відходів на ґрунтовий покрив прилеглих територій.

Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на землях природно-заповідного та іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, у межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини.

Згідно ДБН В.2.4-2-2005 «Полігони твердих побутових відходів» вздовж периметру території полігона ТПВ розміщується огорожа, біля виробничо-побутового будинку розміщується ворота та шлагбаум.

Статтею 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» визначено, що забруднення земель - це накопичення в ґрунтах і ґрунтових водах внаслідок антропогенного впливу пестицидів і агрохімікатів, важких металів, радіонуклідів та інших речовин, вміст яких перевищує природний фон, що призводить до їх кількісних або якісних змін.

Окрім цього, відповідно до ст.ст.57, 58 Закону України «Про управління відходами» особи, винні за порушення у сфері управління відходами, несуть відповідно до закону дисциплінарну, адміністративну, адміністративно-господарську, цивільну чи кримінальну відповідальність, в тому числі за: порушення правил ведення обліку утворення відходів та операцій з управління відходами; порушення встановленого порядку управління відходами, що призвело до негативного впливу на здоров'я людей, забруднення навколишнього природного середовища та завдало економічних збитків; порушення встановлених правил і режиму експлуатації установок та виробництв з оброблення відходів, полігонів для захоронення відходів.

Підприємства, установи, організації, громадяни України, іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушень у сфері управління відходами, у порядку та розмірах, встановлених законом України.

Під час досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_4 , будучи начальником комунального підприємства «Знам'янський комбінат комунальних послуг» при Знам'янській міській раді, діючи всупереч вимогам ст.ст.14, 50, 66 Конституції України, ст.ст.96, 167 Земельного кодексу України, ст.ст.12, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст.57, 58 Закону України «Про управління відходами», ст.1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», ст.ст.35, 45, 46 Закону України «Про охорону земель», а також вимог ДБН В.2.4-2-2005, допустив порушення спеціальних правил поводження з відходами та експлуатації сміттєзвалища. Зокрема, ОСОБА_4 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своєї бездіяльності, не забезпечив належного облаштування сміттєзвалища, розташованого на земельній ділянці з кадастровим номером 3522281500:02:000:8024, а саме не встановив огорожу, ворота та шлагбаум уздовж периметру вказаної території, чим надав безперешкодний та безконтрольний доступ до сміттєзвалища невстановленим у ході досудового розслідування особам. Унаслідок відсутності будь-яких межових та обмежувальних знаків такі особи здійснювали складування та захоронення твердих побутових відходів за межами сміттєзвалища, на прилеглих до земельної ділянки з кадастровим номером 3522281500:02:000:8024 земельних ресурсах. При цьому ОСОБА_4 передбачав можливість настання суспільно небезпечних наслідків у вигляді створення небезпеки для довкілля внаслідок складування відходів на поверхню ґрунту за межами сміттєзвалища та їх тривалого перебування там, однак легковажно розраховував на їх відвернення, не вживши жодних заходів щодо усунення порушень та прибирання відходів. У результаті зазначеної бездіяльності відбулося забруднення, засмічення та псування земельних ресурсів загальною площею 11 585 кв. твердими побутовими відходами за межами полігону видалення відходів (звалища побутових відходів, кадастровий номер 3522281500:02:000:8024).

Відповідно до висновку судової інженерно-екологічної експертизи №584/25-23 від 19 грудня 2025 року зазначене забруднення, засмічення та псування земель створило небезпеку для довкілля та заподіяло шкоду довкіллю на суму 1 363 480,32 грн.

Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у забрудненні, псуванні земель шкідливими для довкілля речовинами, відходами, внаслідок порушення спеціальних правил, що створило небезпеку для довкілля, тобто кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст.239 КК України

Крім цього, відповідно до вимог ст.ст.50, 66 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди і зобов'язаний не заподіювати шкоди природі та відшкодовувати завдані ним збитки.

Згідно ст.167 Земельного Кодексу України господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель і ґрунтів понад встановлені гранично допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється.

Статтею 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням наступних обов'язкових екологічних вимог: здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища; здійснення заходів щодо відтворення відновлюваних природних ресурсів; здійснення господарської та іншої діяльності без порушення екологічних прав інших осіб.

Згідно ст.ст.57, 58 Закону України «Про управління відходами» особи, винні за порушення у сфері управління відходами, несуть відповідно до закону дисциплінарну, адміністративну, адміністративно-господарську, цивільну чи кримінальну відповідальність, в тому числі за: порушення правил ведення обліку утворення відходів та операцій з управління відходами; порушення встановленого порядку управління відходами, що призвело до негативного впливу на здоров'я людей, забруднення навколишнього природного середовища та завдало економічних збитків; порушення встановлених правил і режиму експлуатації установок та виробництв з оброблення відходів, полігонів для захоронення відходів.

Підприємства, установи, організації, громадяни України, іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушень у сфері управління відходами, у порядку та розмірах, встановлених законом України.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» псування земель - порушення природного стану земель, яке здійснюється без обґрунтованих проектних рішень, погоджених та затверджених в установленому законодавством порядку, забруднення їх хімічними, біологічними та радіоактивними речовинами, в тому числі тими, що викидаються в атмосферне повітря, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами, неочищеними стічними водами, порушення родючого шару ґрунту, невиконання вимог встановленого режиму використання земель, а також використання земель у спосіб, що погіршує їх природну родючість.

Згідно ст.35 Закону України «Про охорону земель» власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані: дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів; уживати заходів щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу; забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку; забезпечувати захист земель від пожеж, ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям.

Відповідно ст.46 Закону України «Про охорону земель» при здійсненні господарської діяльності, пов'язаної із зберіганням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням і захороненням відходів, забезпечуються: виконання заходів щодо запобігання або зменшення обсягів утворення відходів та екологічно безпечне поводження з ними; максимальне збереження ґрунтового покриву на основі обраного оптимального варіанта територіального розміщення об'єктів поводження з відходами; запобігання негативному впливу об'єктів поводження з відходами, що використовуються для збирання, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення відходів на ґрунтовий покрив прилеглих територій.

Рішенням Знам?янської міської ради №1689 від 17.04.2015 утворено Комунальне підприємство «Знам'янський комбінат комунальних послуг» та затверджено статут останнього. Рішенням Знам?янської міської ради №439 від 23.09.2016 статут КП "Знам?янський комбінат комунальних послуг" затверджено у новій редакції.

Відповідно до статуту КП "Знам?янський комбінат комунальних послуг" є юридичною особою, яка має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банку, печатку зі своїм найменуванням, штамп і фірмовий бланк. Підприємство набуває прав юридичної особи з дня його державної реєстрації у встановленому законом порядку. Підприємство є самостійним господарським суб?єктом, може від свого імені набувати майнових та особистих немайнових прав, нести обов'язки, бути позивачем та відповідачем в господарському суді, судах загальної юрисдикції, третейському суді, укладати угоди. Також КП "Знам?янський комбінат комунальних послуг" уповноважене на здійснення іншої господарської діяльності, що пов'язана з наданням послуг та виконанням робіт для досягнення додаткової економічної вигоди з метою отримання прибутку.

Відповідно до пункту 2.3.1 статуту КП "Знам?янський комбінат комунальних послуг", серед основних завдань підприємства - перевезення та захоронення твердих побутових відходів, оброблення та видалення безпечних відходів, здійснення іншої діяльності щодо поводження з відходами.

Відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку за КП "Знам?янський комбінат комунальних послуг" зареєстровано право постійного користування земельною ділянкою площею 9,8300 га, кадастровий номер 3522281500:02:000:8024, вид використання - для розміщення та використання технічної інфраструктури, видалення відходів та обслуговування діючого сміттєзвалища.

Згідно паспорта місця видалення відходів №13 від 04.12.2001 зі змінами, внесеними 10.10.2016 та Реєстру місць видалення відходів Кіровоградської області, КП "Знам?янський комбінат комунальних послуг" є власником місця видалення відходів та здійснює експлуатацію сміттєзвалища твердих побутових відходів площею 9,8300 га, яке розташоване на території Дмитрівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області, вздовж автодороги «Знам?янка-Дмитрівка».

Розпорядженням Знам'янського міського голови №376-к від 07.07.2017 ОСОБА_4 призначений на посаду керівника КП «Знам'янський комбінат комунальних послуг».

Того ж дня з ОСОБА_4 виконавчим комітетом Знам'янської міської ради в особі міського голови ОСОБА_6 укладений контракт щодо трудової діяльності на посаді керівника КП «Знам'янський комбінат комунальних послуг».

Відповідно до вказаних контрактів укладених з ОСОБА_4 керівник здійснює поточне керівництво підприємством, організовує його виробничо-господарську, соціально-побутову та іншу діяльність, забезпечує виконання завдань підприємства передбачених законодавством, статутом підприємства, рішеннями міської ради та виконавчого комітету, розпорядженнями та протокольними дорученнями міського голови та його заступників та несе персональну відповідальність за виконання завдань підприємства.

Також керівник зобов'язаний здійснювати господарську діяльність згідно чинного законодавства України, ефективно використовувати закріплене за підприємством комунальне майно. Керівник є повноважним представником підприємства під час реалізації повноважень, функцій, обов'язків підприємства, передбачених актами законодавства, статутом підприємства, іншими нормативними документами. Керівник зобов'язується забезпечити виконання показників ефективності використання комунального майна і прибутку, покладених на підприємство обов'язків по наданню відповідних послуг або виконанню відповідних робіт, згідно з функціональними завданнями підприємства, забезпечувати виконання вимог про захист навколишнього середовища, дотримання раціонального використання і відновлення природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки.

У випадку невиконання чи неналежного виконання своїх обов'язків, керівник підприємства несе передбачену контрактом та законодавством відповідальність, зобов'язується забезпечити виконання показників ефективності використання майна і прибутку, а також майнового стану підприємства.

В порушення вищезазначених вимог законодавства, ОСОБА_4 , будучи службовою особою, наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, діючи умисно, всупереч інтересам служби, з метою одержання неправомірної вигоди для КП «Знам'янський комбінат комунальних послуг» при Знам'янській міській раді, зловживаючи своїм службовим становищем, організував та здійснив забруднення земель речовинами, відходами, шкідливими для довкілля, внаслідок порушення спеціальних правил, що створило небезпеку для довкілля, та завдало тяжкі наслідки державним інтересам.

Встановлено, що у комунальній власності Дмитрівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області перебуває земельна ділянка, яка належить до категорії земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, яка використовується для розташування місця знешкодження та утилізації відходів (під сміттєзвалище) кадастровий номер 3522281500:02:000:8024 площею 9,8300 га, розташована вздовж автодороги «Знам?янка-Дмитрівка», яке згідно розпорядження Дмитрівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області передане безоплатно на баланс КП «Знам'янський комбінат комунальних послуг» при Знам'янській міській раді.

ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді директора КП «Знам'янський комбінат комунальних послуг» Знам'янської міської ради, будучи службовою особою, на яку покладено обов'язки щодо організації та контролю діяльності підприємства у сфері поводження з відходами та охорони земель, неналежно виконував свої службові обов'язки через недбале ставлення до них, у порушення вимог чинного законодавства України у сфері охорони навколишнього природного середовища, земельних ресурсів та поводження з відходами.

Зокрема, ОСОБА_4 , не забезпечив належного контролю та організації діяльності підпорядкованих працівників підприємства, не вжив необхідних і достатніх заходів щодо дотримання встановленого порядку розміщення твердих побутових відходів, а також не забезпечив запобігання розміщенню відходів за межами санкціонованого сміттєзвалища, незважаючи на покладені на нього службові обов'язки та наявність реальної можливості виконати їх належним чином.

Унаслідок зазначеної службової недбалості невстановленими особами було допущено розміщення твердих побутових відходів на відкритий ґрунт за межами земельної ділянки з кадастровим номером 3522281500:02:000:8024, розташованої вздовж автодороги «Знам'янка-Дмитрівка», що призвело до забруднення, засмічення та псування земельних ресурсів загальною площею 11 585 кв. м.

Відповідно до висновку судової інженерно-екологічної експертизи №584/25-23 від 19 грудня 2025 року зазначене забруднення, засмічення та псування земель створило небезпеку для довкілля та заподіяло шкоду довкіллю на суму 1 363 480,32 грн.

Унаслідок неналежного виконання ОСОБА_4 своїх службових обов'язків державі заподіяно шкоду на загальну суму 1 363 480,32 грн., що відповідно до примітки до ст.367 КК України є тяжкими наслідками.

Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у скоєнні службової недбалості, тобто неналежного виконання службовою особою своїх службових обов'язків через недбале ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам, тобто вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч.2 ст.367 КК України.

15.01.2026 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.239, ч.2 ст.367 КК України.

В обґрунтування необхідності застосування запобіжного заходу у виді особистого зобов'язання до ОСОБА_4 слідчим покладається обґрунтованість підозри у вчинені кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.239, ч.2 ст.367КК України, забезпечення виконання покладених на нього процесуальних обов'язків, встановлення наявності ризиків, передбачених п.п.2, 3 ч.1 ст.177 КПК України, а саме: знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні через діяльність ОСОБА_4 , яка пов'язана з предметом кримінального провадження.

У судовому засіданні прокурор підтримав подане клопотання, просив його задовольнити.

Підозрюваний у судовому засіданні не заперечував щодо задоволення цього клопотання, повідомив, що цілком розуміє суть обов'язків.

Заслухавши прокурора, підозрюваного, дослідивши додані до клопотання матеріали, слідчий суддя вважає, що є підстави для задоволення клопотання, виходячи з наступних підстав.

Відповідно до положень ст.177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.

Запобіжними заходами є: 1) особисте зобов'язання; 2) особиста порука; 3) застава; 4) домашній арешт; 5) тримання під вартою (ч.1 ст.176 КПК України). Особисте зобов'язання є найбільш м'яким запобіжним заходом.

Згідно з ч.1 ст.179 КПК України, особисте зобов'язання полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов'язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов'язки, передбачені ст.194 КПК України.

Встановлено, що у провадженні СВ відділу поліції №1 (м.Знам'янка) Кропивницького районного управління поліції ГУНП в Кіровоградській області перебувають матеріали кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42025120040000007 від 14 січня 2025 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.239, ч.2 ст.367 КК України.

15.01.2026 ОСОБА_4 у межах вказаного кримінального провадження повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.239, ч.2 ст.367 КК України.

Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні вказаних злочинів підтверджується наступними доказами: витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42025120040000007 від 14 січня 2025 року; рапортом оперуповноваженого 8-го відділу управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області ДСР НП України; протоколом огляду місця події від 21.01.2025; технічнимими звітами; розрахунками розміру шкоди, яка заподіяна в результаті засмічення частини земельної ділянки; протоколами випробування від 20.11.2025; висновком експерта за результатами проведення судової інженерно-екологічної експертизи №584/25-23 від 19.12.2025; контрактом з керівником підприємства, що є в комунальній власності від 07.07.2023 про призначення на посаду керівника КП «Знам'янський комбінат комунальних послуг» ОСОБА_4 ; протоколом допиту свідків ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 ; повідомленням про підозру ОСОБА_4 від 15.01.2026 за ч.1 ст.239, ч.2 ст.367 КК України.

На думку слідчого судді сукупність наданих слідчим на даному етапі доказів свідчить про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.239, ч.2 ст.367 КК України. Їх аналіз вказує на те, що вони об'єктивно зв'язують підозрюваного зі злочинами, а тому слідчий суддя погоджується з доводами прокурора, що пред'явлена ОСОБА_4 підозра є обґрунтованою, а отже існують факти і інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача, що особа, про яку йдеться, могла вчинити зазначені правопорушення.

Слід відзначити, що на даному етапі досудового розслідування, слідчий суддя не входить в обговорення питань про наявність або відсутність у діях ОСОБА_4 складу інкримінованих йому кримінальних правопорушень, достатності або відсутності зібраних у справі доказів, їх належності та допустимості для доведеності або недоведеності обвинувачення.

Отже, у кримінальному провадженні наявні обставини, з якими закон пов'язує можливість застосування до особи одного із запобіжних заходів, передбачених ст.176 КПК України.

Судом з'ясовано, що ОСОБА_4 раніше не судимий, одружений, працює, що свідчить про наявність у нього міцних соціальних зв'язків. Поряд з цим він обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.239, ч.2 ст.367 КК України, які закон класифікує як нетяжкі злочини, за які передбачено покарання строком до 5 років позбавлення волі. Підозра ОСОБА_4 також ґрунтується на показаннях свідків, які працюють у тому ж підприємстві, що і він, перебувають у безпосередній службовій залежності від підозрюваного, а тому є підстави вважати, що останній може намагатися здійснювати незаконний вплив на них з метою зміни наданих ними показань для уникнення від кримінальної відповідальності за скоєні злочини, тим самим перешкоджати кримінальному провадженню. Також не виключається і вірогідність ризику знищення, приховування або спотворення будь-якої із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, оскільки на теперішній час органом досудового розслідування не вилучено всю фінансово-господарську та службову документацію КП «Знам'янський комбінат комунальних послуг».

Водночас слідчий суддя відзначає, що ступінь вказаних ризиків є низьким, оскільки діяння у вчиненні яких підозрюється ОСОБА_4 тривали ще з липня 2017 року, тож на час розгляду даного клопотання минуло достатньо часу для можливого знищення, приховування, підроблення важливих документів у справі. Але все ж, хоч ступінь ризиків є низьким, ризики, передбачені п.п.2, 3 ч.1 ст.177 КПК України, на час розгляду клопотання слідчого все ж існують.

Відповідно до ч.1 ст.194 КПК України, під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Ризиком у контексті кримінального провадження є певна ступінь можливості, що особа вдасться до вчинків, які будуть перешкоджати досудовому розслідуванню та судовому розгляду або ж створять загрозу суспільству.

Особисте зобов'язання є найбільш м'яким запобіжним заходом.

Отже, враховуючи вищевикладене, зважаючи на цілі та принципи кримінального провадження, з метою забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків слідчий суддя приходить до висновку про необхідність застосування до підозрюваного ОСОБА_4 запобіжного заходу у виді особистого зобов'язання, який є найбільш м'яким запобіжним заходом, заборонивши йому відлучатися з території Знам'янської територіальної громади Кіровоградської області, де він зареєстрований та проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду та з покладенням інших обов'язків передбачених ч.5 ст.194 КПК України. На думку слідчого судді особисте зобов'язання пропорційне та співмірне з особою підозрюваного, забезпечить виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, буде запобігати встановленим ризикам, які передбачені п.п.2, 3 ч.1 ст.177 КПК України.

Крім того, слідчим суддею враховується практика Європейського суду з прав людини, яка свідчить про те, що рішення суду повинно забезпечити не тільки права підозрюваного, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів, що вимагає від суду більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства.

Так як строк досудового розслідування спливає 15.03.2026, то строк застосування покладених обов'язків повинен бути визначений у межах строку досудового розслідування, тобто до 15.03.2026 включно у межах строку досудового розслідування.

Керуючись ст.176-178, 181, 183, 193, 194, 376, 395 КПК України, слідчий суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання задовольнити.

Застосувати до підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у виді особистого зобов?язання, заборонивши йому відлучатися з території Знам'янської територіальної громади Кропивницького району Кіровоградської області без дозволу слідчого, прокурора або суду.

Покласти на підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у межах строку досудового розслідування, тобто з 10.02.2026 до 15.03.2026 наступні обов'язки:

- прибувати до слідчого відділення відділу поліції №1 (м.Знам?янка) Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області, Знам?янської окружної прокуратури Кіровоградської області та Знам?янського міськрайонного суду Кіровоградської області за кожною вимогою;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

- не відлучатися з населеного пункту, в якому він зареєстрований, проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- утримуватися як особисто, так і через третіх осіб у спілкуванні зі свідками та іншими учасниками кримінального провадження щодо обставин кримінального провадження, за винятком їх участі у процесуальних діях;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в?їзд в Україну.

Роз'яснити підозрюваному ОСОБА_4 , що у разі невиконання покладених на нього обов'язків, до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення у розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1