Ухвала від 09.02.2026 по справі 336/172/25

ЄУН: 336/172/25

Провадження №: 2/336/134/2026

Ухвала

Іменем України

9 лютого 2026 року Шевченківський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Галущенко Ю.А., з участю помічника судді Олексієнко С.О.,яка виконує обов'язки секретаря судового засідання , представника позивача Петровської І.Ю.(в режимі відео конференції), розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом Державної іпотечної установи до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором,-

встановив:

в провадженні Шевченківського районного суду м. Запоріжжя перебуває зазначена цивільна справа, яка розглядається в порядку загального позовного провадження.

Як передбачено ст. 196 ЦПК України,для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі,яка розглядається за правилами загального позовного провадження,проводиться підготовче судове засідання.

В підготовчому судовому засіданні представник позивача подав заяву про зміну предмету позову та зменшення розміру позовних вимог.

Також вважав можливим закрити провадження у справі в частині вимог,заявлених до відповідача ОСОБА_2 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 до відкриття провадження у справі.

Відповідачка ОСОБА_1 відзиву на позов не подала.

В підготовчому судовому засіданні суд встановив відсутність у позивача уточнень,доповнень до позовної заяви,повідомлення ним всіх обставин,які відомі,надання усіх доказів,якими обґрунтовані заявлені вимоги.

Відповідачка ОСОБА_1 клопотань процесуального змісту не заявляла.

Судом встановлений обсяг доказів,наданих учасниками справи,вирішено питання про їх дослідження в судовому засіданні.

Також суд встановив підстави,передбачені п.1 ч.1 ст.255 ЦПК України для закриття провадження у справі за позовом Державної іпотечної установи до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором з урахуванням такого.

Відповідно до ст. 28 ЦПК України здатність мати цивільні процесуальні права та обов'язки сторони, третьої особи, заявника, заінтересованої особи (цивільна процесуальна правоздатність) мають усі фізичні і юридичні особи. Згідно зі ст. 29 ЦПК України здатність особисто здійснювати цивільні процесуальні права та виконувати свої обов'язки в суді (цивільна процесуальна дієздатність) мають фізичні особи, які досягли повноліття, а також юридичні особи. При цьому цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у день її смерті (ч. 4 ст. 25 Цивільного кодексу (ЦК України).

Результати аналізу зазначених правових норм дають підстави для висновку про те, що чинним законодавством України не передбачено можливості пред'явлення позову до особи, яка на час звернення до суду померла та правоздатність якої відповідно до вимог ч. 4 ст. 25 ЦК України припинилася.

При цьому вирішення питання щодо належних процесуальних дій суду у наведеному випадку залежить від стадії судового провадження, на якій судом було встановлено факт пред'явлення позову до померлої особи.

Факт смерті відповідача, що настала до подання позову, встановлено на стадії судового розгляду, суд керуєтся положеннями п. 1 ч. 1 ст. 205 ЦПК України та закриває провадження у справі за позовом до цього відповідача у зв'язку з тим, що така позовна заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

З огляду на положення статей 28, 29 ЦПК України, у разі встановлення під час судового розгляду факту пред'явлення позову до померлої особи, формальні підстави для застосування судом положень ст. 37 ЦПК України та встановлення правонаступників відсутні у зв'язку з тим, що підставами процесуального правонаступництва можуть бути лише обставини, які виникли під час судового провадження у справі, а не до його початку, тобто до відкриття провадження у справі.

Враховуючи,що судом в підготовчому провадженні вчинені усі дії,необхідні для підготовки справи до судового розгляду по суті,керуючись ст.197-200,255,353 ЦПК України, суд-

постановив:

Закрити провадження у справі позовом Державної іпотечної установи до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором у зв'язку зі смертю .

Закрити підготовче провадження у цивільній справі за позовом Державної іпотечної установи до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором та призначити справу до судового розгляду об 12.00 год.11.03.2026 р.у відкритому судовому засіданні,у яке викликати учасників справи .

Ухвала не оскаржується.

Суддя Ю.А.Галущенко

Попередній документ
133936315
Наступний документ
133936317
Інформація про рішення:
№ рішення: 133936316
№ справи: 336/172/25
Дата рішення: 09.02.2026
Дата публікації: 11.02.2026
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Шевченківський районний суд м. Запоріжжя
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них; страхування, з них; позики, кредиту, банківського вкладу, з них
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто: рішення набрало законної сили (11.03.2026)
Дата надходження: 09.01.2025
Предмет позову: солідарне стягнення заборгованості за кредитним договором
Розклад засідань:
13.03.2025 12:30 Шевченківський районний суд м. Запоріжжя
15.04.2025 13:45 Шевченківський районний суд м. Запоріжжя
16.06.2025 13:45 Шевченківський районний суд м. Запоріжжя
05.08.2025 13:45 Шевченківський районний суд м. Запоріжжя
04.09.2025 11:30 Шевченківський районний суд м. Запоріжжя
18.11.2025 13:45 Шевченківський районний суд м. Запоріжжя
09.01.2026 11:30 Шевченківський районний суд м. Запоріжжя
09.02.2026 13:45 Шевченківський районний суд м. Запоріжжя
11.03.2026 12:00 Шевченківський районний суд м. Запоріжжя