308/19222/25
05.02.2026 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Іванов А.П., за участі представника Закарпатської митниці Зубенка І.І., розглянувши матеріали, що надійшли з Закарпатської митниці Державної митної служби України щодо громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Львів, місце проживання - АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 24.03.2020, орган, що видав 2101, ідентифікаційний код НОМЕР_2 , про порушення ПМП, передбачених ст. 485 МК України,
встановив:
З протоколу про порушення митних правил №0894/UA305000/2025 від 16.12.2025 з'ясовано, що 07.2025 Закарпатською митницею отримано лист Департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Державної митної служби України №20/20-02-01/7/795 (вх. митниці від 17.07.2025 №14817/4/7.7-1), яким надіслано лист Департаменту внутрішнього аудиту Міністерства оборони України від 04.07.2025 №220/9/874. Зазначеним листом, Департамент внутрішнього аудиту Міністерства оборони України повідомив Державну митну службу України про не отримання військовою частиною НОМЕР_3 гуманітарного вантажу - транспортного засобу марки «MERCEDES-BENZ» моделі «ML 270 CDI», номер кузова НОМЕР_4 . Проведеними аналітично-перевірочними заходами, в тому числі з використанням баз даних АСМО «Інспектор» та ЄАІС Держмитслужби України встановлено, що 28.12.2022 на митний пост «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці в напрямку «в'їзд в Україну» прибув вантажний транспортний засіб р.н.з. НОМЕР_5 / НОМЕР_6 під керуванням водія - громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт НОМЕР_1 Вказаним транспортним засобом на митну територію України в якості гуманітарної допомоги було ввезено автомобіль марки «MERCEDES-BENZ» моделі «ML 270 CDI», номер кузова НОМЕР_4 . Як підставу для переміщення на митну територію України вищевказаного автомобіля громадянином ОСОБА_1 до митного контролю митним органам України було подано декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, в якій вищевказаний автомобіль заявлений ним як гуманітарна допомога, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, закордонний паспорт НОМЕР_1 , лист-клопотання військової частини НОМЕР_3 до Закарпатської митниці від 28.12.2022 №720ППД та рахунок фактуру №202209105 від 08.12.2022. Відповідно до декларації по перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, відправником гуманітарного вантажу виступає іноземний громадянин ZDENEK OSTIAN(NL), а отримувачем вказано - військову частину НОМЕР_7 (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ). Фактичне місце розвантаження гуманітарного вантажу зазначено - м.Мукачево. 19.08.2025 на адресу Закарпатської митниці від військової частини НОМЕР_9 надійшов лист №161/П (вх. митниці від 19.08.2025 №17149/8.2/7.7-1), у якому також зазначено, що її підпорядкований підрозділ - військова частина НОМЕР_3 транспортний засіб марки «MERCEDES-BENZ» моделі «ML 270 CDI», номер кузова НОМЕР_4 - не отримувала. З метою перевірки автентичності, наданого громадянином ОСОБА_1 до митного контролю, листа клопотання від 28.12.2022 №720ППД та підтвердження чи спростування факту складання та видачі даного листа, Закарпатською митницею на адресу військової частини НОМЕР_3 направлено запити від 22.08.2025 № 7.7-20/20-08/8/8.2/2990, від 04.11.2025 №7.7-20/20-02/8.2/4051 та від 18.11.2025 №7.7-20/20-02/8.2/4252. Станом на 16.12.2025 відповідь від військової частини НОМЕР_3 в митницю не надходила.
В протоколі серед іншого вказано, що використання гуманітарної допомоги не за цільовим призначенням або з метою отримання прибутку є порушенням законодавства про гуманітарну допомогу, що тягне за собою кримінальну або адміністративну відповідальність (ст. 12 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу»). Відповідно до листа управління контролю та адміністрування митних платежів від 05.12.2025 №15/15-02/26000, орієнтовна вартість транспортного засобу становить 3395,00 євро. Загальна сума митних платежів, які б підлягали сплаті у разі випуску у вільний обіг вказаного вище транспортного засобу станом на 29.12.2022 складало 183469,61 грн., а саме: ввізне мито - 13221,39 грн., акциз - 117634,31 грн, ПДВ - 52613,91 грн. Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 , здійснив протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів у розмірі 183469,61 грн., його дії кваліфіковані за ст. 485 МК України.
Особа, яка притягається до відповідальності ОСОБА_1 в судове засідання 17.10. не з'явився, 29.01.2026 подав клопотання, в якому просив приєднати до справи акт приймання автівки від 30.12.2022, рапорт командира в/ч, за яким т/з був отриманий, однак не поставлений на облік, використовувався у військових завданнях.
Частиною 1 статті 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП України при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Наведене указує на те, що до відповідальності за порушення митних правил може бути притягнута винна особа, яка вчинила відповідне правопорушення умисно або з необережності.
Статтею 485 МК України передбачено відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.
Згідно з баз даних АСМО «Інспектор» та ЄАІС ДМС України встановлено, що 28.12.2022 на митний пост «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці в напрямку «в'їзд в Україну» прибув вантажний транспортний засіб р.н.з. НОМЕР_5 / НОМЕР_6 під керуванням водія - громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт НОМЕР_1 .
ОСОБА_1 до митного контролю митним органам України подав декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, в якій вищевказаний автомобіль заявлений ним як гуманітарна допомога, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, закордонний паспорт НОМЕР_1 , лист-клопотання військової частини НОМЕР_3 до Закарпатської митниці від 28.12.2022 №720ППД та рахунок фактуру №202209105 від 08.12.2022.
Відповідно до декларації по перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, відправником гуманітарного вантажу виступає іноземний громадянин ZDENEK OSTIAN(NL), а отримувачем вказано - військову частину НОМЕР_7 (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ). Фактичне місце розвантаження гуманітарного вантажу зазначено - м. Мукачево.
19.08.2025 на адресу Закарпатської митниці від військової частини НОМЕР_9 надійшов лист №161/П (вх. митниці від 19.08.2025 №17149/8.2/7.7-1), у якому зазначено, що її підпорядкований підрозділ - військова частина НОМЕР_3 транспортний засіб марки «MERCEDES-BENZ» моделі «ML 270 CDI», номер кузова НОМЕР_4 - не отримувала.
Частинами 6 та 8 статті 264 Митного кодексу України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо). З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Відповідно до ст. 1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» гуманітарна допомога цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.
Згідно зі ч. 4 ст. 6 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» звільнення від оподаткування товарів (робіт, послуг) гуманітарної допомоги здійснюється у порядку, встановленому Податковим кодексом України та Митним кодексом України.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 287 Митного кодексу України та п. 197.11 ст. 197, п. 213.3.9 ст. 213 Податкового кодексу України, при ввезенні на митну територію України вантажі гуманітарної допомоги звільняються від оподаткування, а саме від сплати ввізного мита, акцизного податку та податку на додану вартість.
Згідно з ч. 1 ст. 292 Митного кодексу України митні платежі не сплачуються у разі, якщо відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України, інших законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України щодо товарів надано звільнення або повне умовне звільнення від сплати митних платежів - у період дії такого звільнення і при дотриманні умов, у зв'язку з якими його надано.
Використання гуманітарної допомоги не за цільовим призначенням або з метою отримання прибутку є порушенням законодавства про гуманітарну допомогу, що тягне за собою кримінальну або адміністративну відповідальність (ст. 12 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу»).
25.03.2025 Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до Митного кодексу України та інших законів України щодо деяких питань адміністративної відповідальності за порушення митних правил, уточнення порядку виконання окремих митних процедур та усунення термінологічних неузгодженостей» № 4323-IX, що введений в дію 04.07.2025.
Вказаним Законом Розділ XXI "Прикінцеві та перехідні положення" Митного кодексу України доповнено пунктами 9-49 і 9-50 такого змісту:
"9-49. Особа звільняється від адміністративної відповідальності за вчинення порушень митних правил, передбачених частиною четвертою статті 469, статтями 470, 481 і 485 цього Кодексу, у разі добровільної (без попереднього або наступного відшкодування вартості) передачі Збройним Силам України, добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, а також військовослужбовцям для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, транспортних засобів особистого користування, ввезених на митну територію України в період з 24 лютого 2022 року до 1 квітня 2024 року в митних режимах транзиту або тимчасового ввезення, а також транспортних засобів особистого користування, ввезених на митну територію України в митних режимах транзиту або тимчасового ввезення до 24 лютого 2022 року, у разі їх перебування станом на 24 лютого 2022 року на митній території України без порушення строків та умов митних режимів транзиту або тимчасового ввезення, за умови документального підтвердження факту такої передачі.
9-50. Особа звільняється від адміністративної відповідальності за вчинення порушень митних правил, передбачених статтями 483 і 485 цього Кодексу, у разі добровільної (без попереднього або наступного відшкодування вартості) передачі Збройним Силам України, добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, а також військовослужбовцям для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі в цьому пункті - набувачі гуманітарної допомоги), транспортних засобів, що класифікуються у товарних позиціях 8703, 8704 згідно з УКТ ЗЕД, ввезених на митну територію України та визнаних гуманітарною допомогою у період з 24 лютого 2022 року до 1 квітня 2024 року, за умови документального підтвердження факту передачі таких транспортних засобів будь-якому набувачу гуманітарної допомоги, зазначеному у цьому пункті".
Отже, положеннями пункту 9-50 Розділ XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України передбачено спеціальну підставу звільнення від адміністративної відповідальності передбаченої статтями 483 та 485 Митного кодексу України, у разі добровільної (без попереднього або наступного відшкодування вартості) передачі Збройним Силам України, добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, а також військовослужбовцям для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі в цьому пункті - набувачі гуманітарної допомоги), транспортних засобів, що класифікуються у товарних позиціях 8703, 8704 згідно з УКТ ЗЕД, ввезених на митну територію України та визнаних гуманітарною допомогою у період з 24 лютого 2022 року до 1 квітня 2024 року, за умови документального підтвердження факту передачі таких транспортних засобів будь-якому набувачу гуманітарної допомоги.
Тво командира в/ч НОМЕР_9 в рапорті підтвердив, що автомобіль марки «MERCEDES-BENZ» моделі «ML 270 CDI», номер кузова НОМЕР_4 , 2003 року випуску, тип двигуна дизель був отриманий від ОСОБА_1 як гуманітарна безоплатна допомога. Вказує, що автомобіль не був поставлений на облік через відсутність штатного місця у підрозділі. Автомобіль залучався до завдань, пов'язаних з відсіччю та збройної агресії рф.
До рапорту додано акт прийому-передачі автівки від 30.12.2022, яким зафіксовано, що ОСОБА_1 добровільно безоплатно передав тво командира в/ч НОМЕР_9 автомобіль марки «MERCEDES-BENZ» моделі «ML 270 CDI», номер кузова НОМЕР_4 , 2003 року випуску, тип двигуна дизель як гуманітарну допомогу, яка буде використана на потреби оборони України.
Відповідно до ст. 527 МК України у справі про порушення митних правил орган доходів і зборів або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з таких постанов: 1) про проведення додаткової перевірки; 2) про накладення адміністративного стягнення; 3) про закриття провадження у справі.
Враховуючи вищенаведене та наявність в матеріалах справи документів, що підтверджують дотримання умов, визначених пунктом 9-50 Розділ XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України, суд приходить до висновку про наявність підстав для звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 485 Митного кодексу України, на підставі п. 9-50 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» МК України.
Керуючись ст.ст. 380, 458, 465, 485, 486, 527 МК України, п.9-50 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» МК України, ст.ст. 22, 245, 253 КУпАП, суддя
постановив:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 звільнити від адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 485 Митного кодексу України, на підставі п. 9-50 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» Митного кодексу України.
Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ст. 485 МК України закрити.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду А.П. Іванов