09.02.2026 Справа № 469/79/26
2-а/469/17/26
09 лютого 2026 року с-ще Березанка
Березанський районний суд Миколаївської області у складі головуючого судді Гапоненко Н.О., розглянувши позовну заяву
ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2
до
ІНФОРМАЦІЯ_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 ,
про cкасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,
встановив:
ОСОБА_1 28 січня 2026 року звернувся до Березанського районного суду Миколаївської області з зазначеним адміністративним позовом, у якому просив визнати протиправною та скасувати постанову ІНФОРМАЦІЯ_2 №4 від 05 січня 2026 року про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП.
Ухвалою судді від 29 січня 2026 року адміністративний позов залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання заяви про поновлення строку на звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску.
06 лютого 2026 року до суду надійшла заява ОСОБА_1 про усунення недоліків позовної заяви та клопотання про поновлення строку для звернення до суду, мотивоване тим, що розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснювався без його участі, тоді як він здійснює постійний догляд за сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що має інвалідність ІІ групи і потребує такого догляду, та не має можливості покинути сина; необізнаність зі змістом оскаржуваної постанови до моменту її отримання 19 січня 2026 року перешкоджала позивачеві реалізувати своє право на її оскарження.
Згідно з ч.6 ст.161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до ч.2 ст.286 КАС України, позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Частина перша статті 121 КАС України передбачає, що суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Матеріали справи попередньо вказують на те, що позивач пропустив строк для звернення з позовом до адміністративного суду з поважних причин, оскільки він здійснює догляд за сином-інвалідом ІІ групи, який потребує постійного догляду, та з цієї причини не був присутній при розгляді справи про адміністративне правопорушення та отримав копію постанови у справі про адміністративне правопорушення після закінчення встановленого законом строку на її оскарження; без ознайомлення зі змістом постанови позивач не мав можливості довідатися про можливе порушення своїх прав та у чому воно полягає, та звернувся до суду у десятиденний строк з моменту отримання копії постанови.
За такого пропущений процесуальний строк підлягає поновленню.
Адміністративний позов відповідає вимогам ст.ст.160, 161 КАС України, підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства та підсудний Березанському районному суду Миколаївської області, підстав для його повернення, відмови у відкритті провадження чи залишення без руху не вбачається.
Частиною першою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Відповідно до ст.ст.12, 257 КАС України спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Відповідно до ч.3 ст.257 КАС України, при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно з ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Враховуючи викладене, а також те, що ця справа не входить до переліку справ, які розглядаються виключно за правилами загального позовного провадження (ч.4 ст. 12 КАС України), суд дійшов висновку про можливість проведення розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.12, 121, 160-161, 172, 260, 262 КАС України, суд
постановив:
Поновити ОСОБА_1 строк оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення від 05 січня 2026 року про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 210 КУпАП України.
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про cкасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності.
Справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні без повідомлення (виклику) сторін.
Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі.
Копію матеріалів позову направити відповідачу ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідач у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали про відкриття провадження має право подати відзив на позов, який повинен відповідати вимогам ст.162 КАС України, а в разі наявності заперечень проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - заяву разом із запереченнями - в той же строк.
Роз'яснити відповідачу, що у відповідності до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Роз'яснити, що згідно ч. 3 ст. 162 КАС України, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 КАС України).
Роз'яснити учасникам справи, що відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь - якої зі сторін про інше. За клопотання однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву (ч. 7 ст. 262, ч. 1 ст. 259 КАС України).
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади в Україні за адресою: https://br.mk.court.gov.ua.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя