Справа № 462/919/26
09 лютого 2026 року Суддя Залізничного районного суду м. Львова Боровков Д.О., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, непрацюючого, проживаючого за
адресою: АДРЕСА_1
за ч.2 ст. 173-2 КУпАП,
05.02.2026 року до Залізничного районного суду м.Львова надійшов протокол про адміністративне правопорушення серія ВАБ №236705 від 25.01.2026 року, складений відносно ОСОБА_2 за ч.2 ст.173-2 КУпАП, згідно з яким 25.01.2026 року близько 12:20 год. за місцем спільного проживання, а саме адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_2 , у присутності дитини ОСОБА_3 , вчинив домашнє насильство відносно своєї дружини ОСОБА_4 , тобто умисні дії фізичного та психологічного характеру, які полягали в стусанах та штовханнях, ображав нецензурною лайкою, чив завдав їй фізичного болю та психологічних страждань, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.2 ст.173-2 КУпАП.
Згідно із ст. 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст.278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я по батькові особи, яка склала протокол; відомості особи, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Зміст складеного щодо ОСОБА_2 протоколу про адміністративне правопорушення не відповідає вищенаведеним вимогам, оскільки в ньому не наведено суті адміністративного правопорушення, яка повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол, в даному випадку - диспозиції ч.2 ст.173-2 КУпАП, яка повинна бути викладена таким чином, щоб було зрозуміло, де та за яких обставин проступок був вчинений, в яких саме діях або бездіяльності відобразився. Опис суті правопорушення має відповідати диспозиції правової норми, яка передбачає відповідальність за вказане правопорушення, дані про подію правопорушення слід конкретизувати.
Відповідно до ч.1 ст.173-2 КУПАП, передбачена відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Положеннями ч.2 ст.173-2 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи.
Проте протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ №236705 від 25.01.2026 року не містить в описі суті вчиненого адміністративного правопорушення ОСОБА_2 саме стосовно неповнолітньої доньки ОСОБА_3 , оскільки у протоколі зазначаються дії, вчинені щодо матері дитини.
Враховуючи вищевикладене, суд позбавлений можливості повно й об'єктивно розглянути справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 та прийняти законне й обгрунтоване рішення, тому суд вважає за необхідне повернути справу на дооформлення органу, який склав протокол про адміністративне правопорушення.
Керуючись ст. 221, 256, 283, 284 КУпАП,
Справу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 за ч.2 ст.173-2 КУпАП повернути Управління патрульної поліції у Львівській області (79053, м. Львів, вул. Перфецького, 19) для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя:
Оригінал постанови.