Справа № 337/232/26
Номер провадження 2-о/337/52/2026
10 лютого 2026 рокум. Запоріжжя
Хортицький районний суд міста Запоріжжя у складі:
головуючого судді Салтан Л.Г.,
присяжних Ткачової Л.М., Авдєєвої О.С.,
за участю секретаря Кабалюка Д.А.,
заявника - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Запоріжжя цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Районна адміністрація Запорізької міської ради по Хортицькому району (як орган опіки та піклування) про призначення опікуна недієздатній особі,
14.01.2026 року ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою про призначення її опікуном недієздатній особі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою суду від 16.01.2026 відкрито провадження у справі за правилами окремого провадження.
В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 підтримала вимоги заяви з підстав викладених у ній, просить заяву задовольнити.
Представник Районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району (як орган опіки та піклування) в судове засідання не з'явився, надав заяву щодо розгляду справи у його відсутність та подання про кандидатуру опіку, в якому зазначив, , що кандидат в опікуни є рідним братом її чоловіка, за станом здоров'я може виконувати функції опікуна. Стосунки між ними хороші, проживають разом, та фактично ОСОБА_1 виконує функції опікуна.
Вислухавши доводизаявника, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що рішення Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 04.11.2025 року по справі №337/2245/25 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , був визнаний недієздатним та переданий під опіку органу опіки та піклування районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району.
Факт родинних відносин підтверджується: свідоцтвом про народження ОСОБА_2 НОМЕР_1 від 19 серпня 1960 року, свідоцтвом про укладення шлюбу між заявницею та ОСОБА_3 (брат недієхдатного ОСОБА_2 ) НОМЕР_2 від 21.01.1984.
Мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 за віком і станом здоров'я не може виконувати функції опікуна.
06.02.2026 Органом опіки та піклування в особі районної адміністрації ЗМР по Хортицькому району надано висновок (подання) щодо доцільності призначення ОСОБА_1 опікуном недієздатного ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до якого:
ОСОБА_1 має задовільний стан здоров'я, за місцем проживання характеризується позитивно, до кримінальної відповідальності не притягувалась, незнятої, непогашеної судимості не має, в розшуку не перебуває, мешкає за однією адресою разом з недієздатним , за станом здоров'я може виконувати обов'язки опікуна.
Відповідно до ст. 30 ЦК України, цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов'язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання.
Згідно ст. 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення свої дій та (або) керувати ними.
В рішенні у справі за конституційним поданням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення третього речення частини першої статті 13 Закону України "Про психіатричну допомогу" (справа про судовий контроль за госпіталізацією недієздатних осіб до психіатричного закладу) від 1 червня 2016 року № 2-рп/2016 Конституційний Суд України зазначив, що системний аналіз законодавства України дає підстави стверджувати, що недієздатні особи є особливою категорією людей (фізичних осіб), які внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу тимчасово або постійно не можуть самостійно на власний розсуд реалізовувати майнові та особисті немайнові права, виконувати обов'язки й нести юридичну відповідальність за свої діяння. Недієздатним особам мають надаватися правові можливості для задоволення індивідуальних потреб, реалізації та захисту їх прав і свобод.
Хоча за станом здоров'я недієздатні особи не спроможні особисто реалізовувати окремі конституційні права і свободи, у тому числі право на свободу та особисту недоторканність, вони не можуть бути повністю позбавлені цих прав і свобод, тому держава зобов'язана створити ефективні законодавчі механізми та гарантії для їх максимальної реалізації (абзаци перший, третій, четвертий підпункту 2.2 пункту 2 мотивувальної частини).
Відповідно до ст. 41 ЦК України, правовими наслідками визнання особи недієздатною, є зокрема відсутність у неї права вчиняти самостійно будь-які правочини. Такі дії від імені недієздатної особи та в її інтересах вчиняє її опікун.
Згідно норм ч. 1 ст. 300 ЦПК України суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Порядок встановлення опіки над особою, яка визнана судом недієздатною, виконання опікуном своїх обов'язків та звільнення від повноважень опікуна визначений Главою 6 ЦК України та Правилами опіки та піклування, затвердженими наказом Державного комітету України у справах сім'ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26 травня 1999 року №34/166/131/88.
Згідно ст. 55 ЦК України та п. 1.2 Правил, опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов'язки.
У відповідності до приписів ст. 67 ЦК України та Розділу 4 Правил, опікун зобов'язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням. Опікун зобов'язаний вживати заходів щодо захисту цивільних прав та інтересів підопічного.
Статтею 58 ЦК України визначено коло осіб над якими встановлюється опіка, зокрема у ній зазначено, що опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними.
Відповідно до ч. 2, 3, 4 ст. 63 ЦК України опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Опікун та піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості виконувати обов'язки опікуна чи піклувальника.
Як передбачено ч. 5 ст. 63 ЦК України, фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів або піклувальників.
Судом не встановлено обмежень, визначених ст. 64 ЦК України щодо призначення ОСОБА_1 опікуном.
Відповідно до норм ч. 1 ст. 300 ЦПК України суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Статтею 56 ЦК України встановлено, що органами опіки та піклування є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад.
Права та обов'язки органів, на які покладено здійснення опіки та піклування, щодо забезпечення прав та інтересів фізичних осіб, які потребують опіки та піклування, встановлюються законом та іншими нормативно-правовими актами.
Частиною 1 ст. 60 ЦК України передбачено встановлення судом опіки над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначення опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Отже призначення опікуна у разі визнання особи недієздатною є обов'язком суду за умови наявності відповідного подання органу опіки та піклування, оскільки в такому випадку у повному обсязі досягається мета цивільного судочинства по захисту порушених, невизнаних, або оспорюваних прав особи, а в даному конкретному випадку - забезпечення повноцінного здійснення своїх прав недієздатною особою.
На підставі вищевикладеного, суд вважає, що заява законна, обґрунтована та підлягає задоволенню.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що вимоги заявниці про встановлення опіки доведені та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 4, 12, 76-81, 89, 258, 259, 263-265, 273, 294-300, 354, 355 ЦПК України, ст.ст. 39, 41, 55, 56, 58, 60, 62, 63 ЦК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Районна адміністрація Запорізької міської ради по Хортицькому району (як орган опіки та піклування) про призначення опікуна недієздатній особі - задовольнити.
Призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 , над недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_4 .
Рішення може бути оскаржене в Запорізькому апеляційному суді шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту рішення.
Повний текст рішення виготовлений 10 лютого 2026 року.
Суддя: Салтан Л.Г.
Присяжні: Ткачова Л.М.
Авдєєва О.С.