Справа № 296/4485/24
4-с/296/6/26
Іменем України
09 лютого 2026 рокум. Житомир
Корольовський районний суд міста Житомира в складі головуючого судді Шкипрі В.М. ознайомившись із скаргою представника Фермерського господарства "БЕРРИ ГАРДЕН" в особі керівника Любченко Н.В. на дії держаного виконавця Житомирського відділу державної виконавчої служби у Житомирському районі Житомирської області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України під час виконання ухвали суду про забезпечення позову в цивільній справі за позовом представника позивача - ОСОБА_1 - адвоката Гуртовенка Романа Михайловича до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дівочки-Сад», Фермерського господарства «Берри Гарден», ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа: ОСОБА_4 про визнання недійсним правочину та договорів застави рухомого майна,-
В провадженні Корольовського районного суду міста Житомира перебуває цивільна справа за позовом представника позивача - ОСОБА_1 - адвоката Гуртовенка Р.М. до ТОВ «Дівочки-Сад», ФГ «Берри Гарден», ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа: ОСОБА_4 про визнання недійсним правочину та договорів застави рухомого майна.
05.02.2025 до суду надійшла скарга представника ФГ "БЕРРИ ГАРДЕН" в особі керівника Любченко Н.В. на дії держаного виконавця Житомирського відділу ДВС у Житомирському районі Житомирської області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України під час виконання ухвали суду від 08.10.2025 про забезпечення позову.
Процесуальний порядок провадження у цивільних справах визначається Цивільно-процесуальним України та іншими законами України, якими встановлюється зміст, форма, умови виконання процесуальних дій, сукупність цивільних процесуальних прав і обов'язків суб'єктів цивільно-процесуальних правовідносин та гарантій їх реалізації.
Так Розділом VIІ ЦПК України врегільовано питання судового контролю за виконанням судових рішень
Зокрема ч.1,2 ст.447 ЦПК України передбачено, що судовий контроль за виконанням судових рішень у цивільних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому цим розділом.
Сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права ( ст.447-1 ЦПК України).
Судом встановлено, що на виконанні Житомирського ВДВС у Житомирському районі Житомирської області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України перебуває ВП № 80079046 відкрите за ухвалою Корольовського районного суду м.Житомира від 08.10.2025 про забезпечення позову в цивільній справі №296/4485/24 де стягувачем є ОСОБА_1 а боржником ТОВ "Дівочки-Сад".
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Згідно із ч.1 ст.2 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
На підставі пункту 7 частини першої статті 4 КАС України суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Пунктом 1 частини першої статті 19 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом установлено інший порядок судового провадження.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Статтею 15 Закону України від 02 червня 2016 року № 1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 1404-VIII) визначено, що сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов'язок щодо виконання рішення.
Судом встановлено, що ФГ "Берри Гарден" не є стороною виконавчого провадження №80079046, разом з тим оскаржує дії приватного виконавця під час виконання ухвали суду про забезпечення позову у справі №296/4485/24 .
Ураховуючи те, що ФГ "Берри Гарден" не є стороною ВП № 80079046 і не наділене процесуальним правом щодо оскарження дій державного виконавця в порядку статті 447-1 ЦПК України є помилковим рішення ФГ "Берри Гарден" звернутися до суду загальної юрисдикції.
При цьому згідно із частиною першою статті 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
З огляду на наведені положення статті 447-1 ЦПК України та ч.1 ст. 287 КАС України цей спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Вказане повністю узгоджується з висновками викладеними у постанові Великої Палати Верховного Суду у справі № № 823/359/18 від 27 березня 2019 року, які є обов'язковими для застосування судами нижчих істанцій.
За приписами ч.1 ст.186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Оскільки судом встановлено, що цей спір підлягає розгляду саме в порядку адміністративного судочинства суд відмовляє у відкритті провадження за цією скаргою.
Разом з тим, на виконання вимог ч.5 ст.186 ЦПК України роз'яснюю представникові ФГ "БЕРРИ ГАРДЕН", що він має право звернутися до Житомирського окружного адміністративного суду (м.Житомир,вулиця Бориса Лятошинського, 5 )
Керуючись ч.1 ст.186 ЦПК України, суд,-
Відмовити у відкритті провадження за скаргою представника Фермерського господарства "БЕРРИ ГАРДЕН" в особі керівника Любченко Надії Вікторівни на дії держаного виконавця Житомирського відділу державної виконавчої служби у Житомирському районі Житомирської області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України під час виконання ухвали суду про забезпечення позову в цивільній справі №296/4485/24
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Ухвалу складено 09.02.2026
Суддя В. М. Шкиря