Постанова від 06.02.2026 по справі 340/2571/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2026 року м. Дніпросправа № 340/2571/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Юрко І.В., суддів: Білак С.В., Ясенової Т.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14 травня 2025 року в адміністративній справі №340/2571/25 (головуючий суддя першої інстанції - Савонюк М.Я.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач 18.04.2025 року звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом ГУ ПФУ в Кіровоградській області, в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Кіровоградській області щодо не розгляду його заяви від 19.03.2025 року про проведення перерахунку раніше встановленої пенсії;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Кіровоградській області розглянути його заяву від 19.03.2025 року щодо проведення перерахунку раніше встановленої пенсії та прийняти рішення щодо цієї заяви у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14 травня 2025 року адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 19.03.2025 року про проведення перерахунку раніше встановленої пенсії.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.03.2025 року про проведення перерахунку раніше встановленої пенсії із доданими документами та прийняти відповідне рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду та прийняти постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що рішення суду першої інстанції є не обґрунтованим та таким, що прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права. Апелянт вказує, що згідно пункту 2 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління ПФУ від 30.01.2007 року №3-1 заяви про перерахунок пенсії за вислугу років особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи, проте позивач особисто звернувся із заявою-зверненням від 19.03.2025 року до відповідача. Вважає, що позовні вимоги заявлені позивачем передчасно, оскільки документи на перерахунок пенсії від ІНФОРМАЦІЯ_1 до головного управління не надходили та жодних рішень за результатами їх розгляду не приймалось.

Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просив в задоволенні вимог скарги відмовити, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Суд апеляційної інстанції розглянув справу відповідно до приписів статті 311 КАС України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

У період з 25.07.2025 року по 29.07.2025 року суддя-доповідач Юрко І.В. перебувала у відпустці. У період з 01.09.2025 року по 15.09.2025 року суддя-доповідач Юрко І.В. перебувала у відпустці. У період з 24.09.2025 року по 11.11.2025 року суддя-доповідач Юрко І.В. перебувала на лікарняному. У період з 13.11.2025 року по 09.12.2025 року суддя-доповідач Юрко І.В. перебувала на лікарняному. У період з 29.12.2025 року по 11.01.2026 року суддя-доповідач Юрко І.В. перебувала у відпустці.

Відповідно до частин першої та другої статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Колегія суддів, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та відзиву на скаргу, встановила наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Кіровоградській області з 12.08.2005 року та отримує пенсію за вислугу років, призначену за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» по лінії Міністерства внутрішніх справ України.

Згідно витягу із послужного списку позивач з 01.11.2018 року прийнятий на військову службу за контрактом осіб сержантського і старшинського складу строком на три роки з 01.11.2018 року по 01.11.2021 року до військової частини НОМЕР_1 .

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №315 від 01.11.2021 року прапорщика ОСОБА_1 з 01.11.2021 виключено із списків особового складу частини та всіх видів забезпечення. Вислуга років у Збройних Силах України становить: календарна - 25 років 00 місяців 01 день, пільгова - 02 роки 07 місяців 01 день, загальна - 27 років 07 місяців 02 дні.

Відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 №108 від 26.07.2025 року позивач проходив військову службу з 09.04.1983 року по 01.03.1991 року, проходив службу за контрактом з 01.11.2018 року по 01.11.2021 року та проходив військову службу під час мобілізації у період з 02.03.2022 року по 08.10.2022 року.

Проходження позивачем військової служби по мобілізації у період з 02.03.2022 року по 08.10.2022 року також підтверджується витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_2 №281 від 08.10.2022 року, згідно якого прапорщика оперативного резерву першої черги ОСОБА_1 , командира 4 зенітного артилерійського відділення (ЗУ-23-2) 3 зенітного артилерійського взводу зенітної артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону з 08.10.2022 року виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.

19.03.2025 року позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення з 01.11.2022 року перерахунку та виплату пенсії за вислугу років із врахуванням додаткової вислуги років, яка виникла у зв'язку з проходженням військової служби за контрактом та призовом на військову службу під час мобілізації до дня фактичного звільнення, у розмірі 74% від грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум, не обмежуючи її максимальним розміром (а.с.7-8).

Пенсійний орган листом за вих. №2617-2692/К-03/8-1100/25 від 27.03.2025 року повернув позивачу подані документи без розгляду. В листі зазначено, що для перегляду розміру пенсії, позивачу необхідно звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_4 , надати грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення.

Не погодившись з діями відповідача щодо не розгляду заяви від 19.03.2025 року про проведення перерахунку раніше встановленої пенсії, позивач оскаржив такі дії до суду.

Апеляційний суд, переглядаючи рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, зазначає про таке.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі по тексту - Закон №2262).

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців (частина 2 статті 51 Закону № 2262-XII).

Аналіз вказаних норм дає підстави вважати, що пенсіонерам, яким призначена пенсія на підставі Закону та які були призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняті на військову службу за контрактом до Збройних Сил України, мають право на перерахунок пенсійного забезпечення з урахуванням додаткової вислуги років від часу такого прийняття/призову на військову службу до дня фактичного звільнення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (далі по тексту - Постанова №393) передбачено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «ж» і «з» статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема, військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту.

Також, пунктом 3 Постанови №393 передбачено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, зокрема, час проходження служби, протягом якого особа брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією рф проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану.

Отже, аналіз наведених норм права свідчить про те, що до вислуги років позивача має бути врахована додаткова вислуга років від часу призову його на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період до дня фактичного звільнення.

Тобто, до загальної вислуги років позивача має бути включена додаткова вислуга років за час проходження військової служби за контрактом з 01.11.2018 року по 01.11.2021 року та під час мобілізації у Збройних Силах України за період з 02.03.2022 року по 08.10.2022 року.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-XII, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює також Порядок №3-1.

Відповідно до пункту 1 розділу І Порядку №3-1 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону №2262-XII (членам їх сімей), пенсії згідно із Законом призначаються і виплачуються головними управліннями Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - орган, що призначає пенсію).

Заява про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності подається військовослужбовцем, звільненим зі служби, та особою, яка має право на пенсію згідно із Законом або відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (заява про призначення/перерахунок пенсії), до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністерства юстиції України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Служби судової охорони, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, Національної поліції України, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Управління державної охорони України (далі - уповноважений орган (структурний підрозділ)), за останнім місцем служби (п. 2 розділу І Порядку №3-1).

Згідно із пунктом 1 розділу II Порядку №3-1 під час подання особою заяв, передбачених пунктами 2, 3 розділу І цього Порядку, пред'являється паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, посвідка на постійне проживання, посвідчення біженця або інший документ, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України), свідоцтво про народження дитини.

Відповідно до пункту 2 розділу II Порядку №3-1 до заяви про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності додаються такі документи: 1) подання про призначення пенсії, підготовлене уповноваженим органом (структурним підрозділом) (додаток 7 до цього Порядку); 2) витяги з наказів про звільнення та (або) виключення зі списків особового складу (за винятком осіб, окремі періоди проходження служби яких не підлягають розголошенню) або їх копії; 3) розрахунок вислуги років для призначення пенсії/виписка з розрахунку вислуги років для призначення пенсії або їх копії (за винятком осіб, окремі періоди проходження служби яких не підлягають розголошенню); 4) грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (додаток 8 до цього Порядку); 5) військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію); 6) документи про страховий стаж особи, які передбачені підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07 липня 2014 року №13-1) (далі - Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») (для призначення пенсії згідно з пунктом «б» статті 12 Закону); 7) документи, що підтверджують право на встановлення особі надбавок, підвищень та інших доплат (за наявності), які передбачені пунктом 4 цього розділу; 8) заява в довільній формі про відсутність громадянства держави-окупанта (для призначення пенсій громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримали громадянства Російської Федерації та не одержують пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації). Орган, що призначає пенсію, додає одержаний на запит документ про те, що особа не перебуває на обліку в органах пенсійного забезпечення Російської Федерації як одержувач пенсії.

Для виплати пенсії пенсіонерам з урахуванням загальної (додаткової) вислуги відповідно до частин другої-четвертої статті 2 Закону №2262-XII подаються документи, передбачені підпунктами 1-7 цього пункту.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, в контексті спірних правовідносин, є збільшення вислуги років у пенсіонерів із числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом №2262-XII, у разі проходження ними військової служби, що може бути реалізовано шляхом звернення із відповідною заявою пенсіонера, поданою безпосередньо до територіального органу Пенсійного фонду України та доданими до неї документами.

Як встановлено судом першої інспекції, відповідач листом від 27.03.2025 року за вих. №2617-2692/К-03/8-1100/25 повернув подані позивачем документи без розгляду та рекомендував для перегляду розміру його пенсії звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_4 , надавши грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення.

За наведених обставин, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що така вимога відповідача є безпідставною, оскільки позивач просив перерахувати пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII, яка вже йому була призначена з 12.08.2005 року і звернувся до органу ПФУ за визначених законодавством підстав для проведення перерахунку вже існуючої пенсії.

Також суд першої інстанції вірно звернув увагу на те, що стаття 63 Закону №2262-XII не передбачає подачі усіх документів (як для призначення пенсії) для перерахунку раніше призначених пенсій. Проте, такий перерахунок повинен бути здійснений за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

З урахуванням наведеного, за результатами розгляду заяви позивача про перерахунок його пенсії, відповідач повинен був не повертати отримані документи, а прийняти одне з таких рішень: про перерахунок пенсії із врахуванням розміру грошового забезпечення та додаткової вислуги років або про відмову в такому перерахунку із обґрунтуванням підстав такої відмови.

Апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач безпідставно не розглянув заяву позивача із доданими документами по суті, чим допустив протиправну бездіяльність.

Проте, суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.

Суд першої інстанції правильно визначив, що повернувши подану позивачем заяву про перерахунок пенсії, відповідач не надав оцінки отриманим документам в обсязі достатньому для висновку щодо їх правомірності, не зазначив конкретної підстави для відмови в перерахунку пенсії, натомість рекомендував позивачу звернутися до відповідної відомчої установи.

Відповідно до частини третьої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про необхідність зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 19.03.2025 року про проведення перерахунку раніше встановленої пенсії із доданими документами та прийняти відповідне рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цій справі.

Щодо доводів відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду з цим позовом, суд першої інстанції обґрунтовано зазначив наступне.

Позивач 19.03.2025 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії.

Листом від 27.03.2025 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області повернуло заяву із доданими документами позивачу без розгляду.

З даним позовом ОСОБА_1 звернувся до суду 18.04.2025 року, тобто в межах строку, встановленого законом.

Враховуючи наведені вище обставини, в їх сукупності, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про задоволення позовних вимог.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду відсутні.

Згідно частини першої статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки дана справа розглянута судом апеляційної інстанції у відповідності до вимог частини 1 статті 310 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного провадження та не відноситься до справ, передбачених частиною 4 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню.

Керуючись статтями 12, 77, 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14 травня 2025 року в адміністративній справі №340/2571/25 залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14 травня 2025 року в адміністративній справі №340/2571/25 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена в касаційному порядку, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Головуючий - суддя І.В. Юрко

суддя С.В. Білак

суддя Т.І. Ясенова